Jak wspominają okres wyborów 4 czerwca 1989 roku? Wspominają: Andrzej Jaroszyński, Jarosław Stawiarski, Stanisław Michałowski, Jerzy Głogowski, Elżbieta Łazowska-Cwalina, Marek Raduli, Krzysztof Żuk, Maria Olszak-Winiarska i Marcin Nowak.
Obchody 30. rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 roku w Lublinie
Trzy dni potrwają lubelskie obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku. Główne uroczystości zaplanowane są na wtorek, 4 czerwca.
- W przestrzeni miasta pojawią się elementy symboliczne, jak 170 urn na pl. Litewskim - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.
Na pl. Litewskim zobaczymy też wystawę pokazującą Lublin sprzed 30 lat. Dzisiejsze oblicze miasta już od północy mają dokumentować pracownicy z Bramy Grodzkiej, żeby za 30 lat było co oglądać. Planują uwieczniać miasto, jego mieszkańców, ich mieszkania, przemyślenia, zgiełk ulic, targów...
Specjalnie na rocznicę Teatr NN wydał też książkę Małgorzaty Bieleckiej-Hołdy. - To bardzo piękna opowieść o tym, co działo się w Lublinie, bardzo prywatna, ilustrowana zdjęciami z tamtego czasu – mówi Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”.
W programie rocznicy są też dwa koncerty. W niedzielę, 2 czerwca w muszli koncertowej Ogrodu Saskiego z koncertem „Chcemy być sobą” wystąpi Ryszard Borkowski, czyli jeden z bardów pierwszej „Solidarności”, młody artysta Łukasz Jemioła, a także Lubelska Federacja Bardów.
Drugi koncert to „Polska droga do wolności” zaplanowany na wtorek na pl. Litewskim, gdzie wystąpi wystąpi chór Gospel Rain oraz zespoły młodzieżowe. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18, a tuż po nim oficjalne obchody zostaną zakończone pokazem multimedialnej fontanny. (drs)