Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

29 listopada 2020 r.
14:09

To, co naprawdę nam się podoba. Jakie są Skarby Kultury Przestrzeni 2020?

Autor: Zdjęcie autora am
13 1 A A

Zielony balkon na wybetonowanym podwórku (ul. Zamojska), galeria sztuki na ogrodzeniu parku (Ogród Saski), pocztówkowy widok (na Stare Miasto z Bronowic), ścieżki wśród dzikiej przyrody (górki czechowskie). To Skarby Kultury Przestrzeni 2020. Zdaniem jury i mieszkańców prawdziwym „skarbem” są też zabawy Dzikich Dzieci i akcja Posprzątajmy Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skrzykują się w internecie i uzbrojeni w rękawice i worki na śmieci zabierają się do pracy. Na rzekach likwidują „butelkowe rafy”, w lasach i zagajnikach wydzierają z ziemi to, co w niej tkwi czasami nawet kilkanaście lat. Czyszczą ze śmieci działki miejskie, tereny Lasów Państwowych i Wód Polskich.

Akcję wspólnego sprzątania miasta zapoczątkował na początku 2019 roku lublinian Tomasz Futyma. Dziś „Posprzątajmy Lublin” to społeczność licząca ponad 1,2 tys. osób. A oddolna inicjatywa została glosami mieszkańców Skarbem Kultury Przestrzeni 2020 w kategorii Inne.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni za wyróżnienie w konkursie – mówi Tomasz Futyma, choć nie ukrywa, że nagrodą jest nieco zaskoczony. Bo grupa prężnie działała w nie w tym, ale w ubiegłym roku. – Na początku na akcje przychodziło nawet 30-40. Potem frekwencja spadała. A teraz niewiele się dzieje ze względu na pandemię.

Mateusz Piekarski, obecnie jeden z najaktywniejszych w „Posprzątajmy Lublin”: – Fajnie, że mimo epidemii ludziom chce się wyjść z domu i zrobić dobry uczynek. Dla przyrody i innych ludzi – podkreśla Piekarski, który pisze też wnioski do Fundacji PZU (o wsparcie w postaci worków na śmieci i rękawice) czy do miasta (o postawienie koszy na śmieci). Z doświadczenia wie, że znacznie łatwiej załatwić to pierwsze. Jak dodaje, w większym gronie wolontariuszy sprząta miasto średnio raz miesiącu. Na własną rękę stara się to robić praktycznie codziennie.

– Gdy wychodzę z moimi córkami na spacer zabieram ze sobą worek na śmieci. Wracamy z pełnym. Uczę je w ten sposób, by nie skupiać się tylko na sobie, ale patrzeć wokół, na innych – tłumaczy.

Skarbem Kultury Przestrzeni 2020 w kategorii Inne (głosami jury) zostały też zabawy Dzikich Dzieci. W Rezerwacie stworzonym kilka lat temu przez Izabelę Śliwę i Rafała Sadownika na terenie plebani przy ul. Dolnej Marii Panny.

– Wszystko, co tam jest, zostało stworzone przez dzieci – podkreśla Barbara Wydra z Rezerwatu Dzikich Dzieci. – Dzieciaki mówią, że nigdy nie ma złej pogody. Trzeba się tylko dobrze ubrać. Dlatego mamy nadzieję, że miejsce do zabaw w naturze będzie w mieście na stałe. Nie tylko w wakacje.

Wiele wskazuje na to, że tak się właśnie stanie. Dzięki głosom 1101 osób w tegorocznym Budżecie Obywatelskim w 2021 r. miasto ma wyłożyć w 200 tys. zł na urządzenie Rezerwatu na części terenu gdzie mieścił się Lubelski Klub Jeździecki.

Skarby Kultury Przestrzeni - wyniki konkursu 2020

  • Kategoria MIEJSCE: Ścieżki na Górkach Czechowskich
  • Kategoria WIDOK: Widok z Bronowic na Stare Miasto
  • Kategoria OBIEKT: Galeria Saska przy Alejach Racławickich (jury) i balkon w podwórku na Zamojskiej 21 (mieszkańcy)
  • Kategoria INNE: Akcja Posprzątajmy Lublin (mieszkańcy), Zabawy „Dzikich Dzieci” (jury).

112 kandydatów, 6 skarbów

W tym roku internauci i członkowie jury wybierali „skarby” ze 112 propozycji. To tegoroczne i zeszłoroczne zgłoszenia do konkursu organizowanego przez Bramę Grodzką Teatr NN i Forum Kultury Przestrzeni. – Na te wyniki trzeba patrzeć jak na rezultat rozmowy mieszkańców o tym, co i dlaczego im się w Lublinie podoba – podsumowuje Marcin Skrzypek, pomysłodawca plebiscytu. – Warto też zwrócić uwagę na dwie nominacje, które zdobyły wiele głosów i ciekawą opinię jurorów: ogródek artystyczny „Podwórko” przy ul. Staszica i odnowione wspólnie z mieszkańcami podwórko przy ul. Kunickiego.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium