Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 lipca 2008 r.
9:01
Edytuj ten wpis

Dzień dobry kontrola

Wybierają różne pory dnia i nocy. Są postrachem wszystkich właścicieli lokali gastronomicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Wpadają znienacka i wszystko sprawdzają. To inspektorzy stacji sanitarno-epidemiologicznych, którzy ostatnio mają naprawdę sporo pracy

Mogą wlepić mandat lub zamknąć lokal. Nigdy nie wiadomo, gdzie i u kogo się pojawią. - Pracę zaczynamy rano - mówi Barbara Sawa-Wojtanowicz, kierownik Sekcji Żywienia, Żywności i Przedmiotów Użytku z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. - Później z upoważnieniem w ręku idziemy do wytypowanego lokalu. Czasem wybieramy go z "listy”, a często idziemy na kontrolę w związku z interwencją konsumentów.

Trudne początki

Oku inspektora nie może nic umknąć. Już podczas wchodzenia do pubu czy restauracji rozgląda się dookoła. Sprawdza otoczenie, stan techniczny drzwi i okien. Czy na sali, gdzie siedzą klienci, jest czysto.

Potem inspektorzy proszą osobę upoważnioną o asystowanie przy kontroli. - Legitymujemy się, przedstawiamy i wręczamy upoważnienie - mówi Sawa-Wojtanowicz. - Osobą upoważnioną może być właściciel, kierownik lub menedżer lokalu. Jeśli nikt z personelu takiego upoważnienia nie ma, kontrola nie może być przeprowadzona. Co wtedy? Czekamy, aż taki się pojawi. Jeśli nie, to odstępujemy od kontroli, ale właściciela może zaskoczyć kara - polskie prawo żywnościowe przewiduje surowe kary pieniężne za utrudnianie bądź uniemożliwianie kontroli.

Zastraszenie nie działa

Co inspektorzy sprawdzają? Wszystko. Zaplecze, kuchnie, pomieszczenia magazynowe, lodówki... Czy marchewka nie jest przechowywana w lodówce obok sera? Czy warzywa nie są krojone na stole, gdzie przygotowuje się ciasto? Okazuje się, że nieprawidłowości jest bardzo wiele. - Wszystko wynika z nieznajomości przepisów - zaznacza Sawa-Wojtanowicz. - Niestety, duży procent osób pracujących z żywnością, po prostu ich nie zna. A najgorsze jest to, że nie chcą przyznać się do błędu. Wchodzą w dyskusje, nie mając wiedzy merytorycznej. Denerwują się, robią się agresywni. Niektórzy nawet nas zastraszają, myśląc, że coś takim zachowaniem wskórają.

Fachowa dezynfekcja jaj

Kontrola zazwyczaj odbywa się w obecności osoby, która jest odpowiedzialna za dany obszar. Czyli, jeśli sprawdzany jest sposób przeprowadzania dezynfekcji jaj, staramy się uzyskać informacje z pierwszej ręki tj. od osoby, która to robi. Pytamy ją, by krok po kroku opowiedziała, jakie czynności wykonuje.

- Weszliśmy do pomieszczenia, gdzie odbywa się produkcja właściwa żywności - opowiada Sawa-Wojtanowicz. - Na stole produkcyjnym leżą jaja w wytłaczance. Pytamy, w jaki sposób i gdzie była przeprowadzana dezynfekcja. Kobieta, która to "robiła”, wskazała inne pomieszczenie. Więc interesuje nas metoda, jaką zastosowała. Wtedy kobieta stwierdziła, że wyparza jaja wrzątkiem. Zapytana, w jaki sposób i jak długo trwało wyparzanie, odpowiedziała, że przez minutę. Po takim czasie białko uległoby denaturacji...

Rozmowa z pracownikami jest bardzo ważna. Jeśli pracownik pytany o konkretne procedury przygotowywania żywności czy sprzątania je zna, to jest choć cień szansy, że wciela je w życie w swojej pracy.

Łańcuch chłodniczy

Mrożonki przywożone są do lokalu z hurtowni. Do hurtowni od producentów. Wszędzie powinna być przestrzegana tak zwana ciągłość łańcucha chłodniczego. Pracownicy restauracji muszą także zadbać o odpowiednią temperaturę w lodówkach w lokalu. - Tu, niestety, także zdarzają się wpadki. W zapisach potwierdzających monitoring temperatur, jakie powinny być sporządzane codziennie, wszystko gra. Temperatura jest odpowiednia i zgodna z zalecaną przez producenta dla danego asortymentu. W rzeczywistości wygląda to inaczej - przyznaje nasza rozmówczyni. - Kiedy dokonujemy pomiaru, wynik często bywa inny z zapisanym. Zdarzało się, że termometr wskazał czasem i ponad 20 stopni C.


Nikt ich nie lubi

Od kilku tygodni w prasie nagłaśniane są kontrole. Kilka znanych lokali w centrum Lublina dostało mandaty, a kilka musiało zostać zamkniętych do czasu, aż zostaną porządnie wyczyszczone. - Nam nie chodzi o zamykanie czy wlepianie mandatów. Chcemy wytworzyć dobre nawyki wśród restauratorów i właścicieli sklepów. Gdyby w obiektach przeprowadzane były wewnętrzne kontrole i gdyby zainteresowanie osób odpowiedzialnych za stan sanitarny w lokalach było większe, mielibyśmy mniej pracy. Sami właściciele powinni dbać o dobry wizerunek swojego biznesu - podkreśla Barbara Sawa-Wojtanowicz.

Jedni twierdzą, że się czepiają, inni chwalą. Do tej drugiej kategorii należą klienci, którzy chcą wiedzieć, co jedzą. A lokal z zewnątrz wyglądający pięknie i schludnie, na zapleczu może już taki nie być.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium