Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

12 stycznia 2007 r.
10:20
Edytuj ten wpis

Herbaciarka (mp3)

0 0 A A

Kiedy skończyła bibliotekoznawstwo na UMCS, to na życie zarabiała sprzedawaniem super-odkurzaczy. Potem chciała założyć prywatną bibliotekę, ale skończyło się na herbacie. Teraz chce w Lublinie zrobić festiwal śpiewających samowarów. Z Petersburgiem, Carycą i rosyjską karawaną. I miejmy nadzieję, że się uda.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Skąd ta herbata?
- Najpierw był zapach, pachnidło z róży u babci Heli Gajewskiej w Kijanach. I zapach woskowych świec z kościółka, gdzie dziadek Józef był organistą. I zapach woskowanej podłogi, spiżarki z gąsiorkami wina i jeszcze jagód zasypanych cukrem. Te jagody miały być na żołądek, ale nie mogłam się powstrzymać. Po cichutku odpinałam weki i objadałam się na całego - opowiada Magdalena Poprawska, kobieta, która kocha życia smak. - Najbardziej połączenia. Słodkie z gorzkim - dodaje i podchodzi do półki; po czekoladę z chili.

Ile herbaty, ile cukru

W 1610 r. w Amsterdamie wyładowano pierwszy transport herbacianego suszu.
W 1662 roku Jan Kazimierz napisał do swojej małżonki Marii Ludwiki list w sprawie instrukcji parzenia herbaty. I zapytał: "Ile należy wziąć herbaty i ile cukru dla tych, co chcą jej używać”.
W 1703 roku ksiądz Tadeusz Ormiński, rektor Akademii Zamoyskiej w Kalendarzu Polskim i Ruskim zapisał: "Można to ziele utrzeć na proch i tak w kieliszku wody ciepłej zawarzywszy pić, albo we wrzącą wodę listki wrzucić i potem cukrowawszy ciepło, gdy przestygnie, pić”.
W Nowych Atenach ks. Benedykt Chmielowski głosił: "Tea, którą u nas Herbatą zowią, jest Drzewo Japońskie, Chińskie (...)Posadziwszy go, aż do lat 3 wypuszcza z siebie listki, które w maju i kwietniu zbierają, kiedy najbardziej soczyste i żółte. (...) Skutki tego ziela: że głowy letkość sprawuje, grube humory tłumi, żołądek posila, od kamienia prezerwuje i nań leczy, głowy ból uśmierza, torsje uspokaja i ociężałość oddala, krew zastanawia, na wrzody leczy”.
Ale już Stanisław Trembecki, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego zaliczył herbatę do produktów bardzo podejrzanych. Obok krwi bydlęcej, kawioru, ikry, łososi, sera, zsiadłego mleka, słodkich jabłek, żab, węży, ślimaków i wina oczywiście!

Jak z \"Lalki”

Tymczasem 300 lat później, po skończeniu bibliotekoznawstwa, Magdalena Poprawska zaczęła sprzedawać super odkurzacze. Nie wyszło to specjalnie, podobnie jak prywatna biblioteka przy szkole.
Pewnego spotkała jednak Włodzimierza. Pojechali na romantyczny spacer do Krakowa; na uliczkę św. Jana. I wsiąkła na całego.
- Zobaczyłam sklep z herbatą. Po otwarciu drzwi tłum ludzi na kilku metrach kwadratowych. I taki słodki zapach. Pokazałam na puszkę herbaty. W nos buchnął mi aromat rumu i cytryny - opowiada Poprawska.
Nie zastanawiała się długo i wkrótce otworzyła sklep z herbatą na lubelskim deptaku.
Znajomi pukali się w czoło. Herbata? Luksusowa? Na takim zadupiu?
Wystylizowała wnętrze na kolonialny sklep, trochę jak u pana Mincla z "Lalki”
Na środku stanęła sofa babci Heli. Obok etażerka. Kupiła 40 herbat.
Po zamknięciu sklepu siadała na sofie i wyobrażała sobie ten sklepik z "Lalki”: "Das is Schublade - to jest szublada. Zobacz, co jest w te szublade. Es ist Zimmt - to jest cynamon. Do czego potrzebuje się cynamon? Do zupe, do legumine potrzebuje się cynamon. Co to jest cynamon? Jest taki kora z jedne drzewo. Gdzie mieszka taki drzewo cynamon? W Indii mieszka taki drzewo. Patrz na globus: tu leży Indii.

Papuniu, kup samowar!

Z początkiem XIX wieku w dworach i pałacach pojawiły się bufety z "herbatą i cukrami”. Wtedy herbata jechała z Chin przez terytorium Rosji.
- Całymi karawanami. W specjalnych skrzyniach z bezzapachowego drzewa. Obitych blachą, owiniętych skórami. Stąd nazwa "herbata karawanowa” - tłumaczy Poprawska. - Taki transport mógł trwać rok.
Herbaciarka zagląda do herbacianych zapisków:
"Ach, samowary, papuniu, samowar, czaj, wszak to wszędzie piją herbatę z rana i wieczorem nawet, a my tylko jedni lipowym kwiatem i dziewanną dusić się musimy; papa, dalibóg musisz kupić samowar!”.

Zmienna kolej losu

Tymczasem 200 lat później lubelski sklepik z herbatą robi się coraz większy.
Dochodzą imbryczki, filiżanki i dobra porcelana.
Idzie dobrze. Wkrótce powstaje drugi sklep.
Niestety, po siedmiu latach tłustych przychodzi zły rok.
Kryzys. Z dwóch salonów herbacianych robi się mały sklepik, przeniesiony na inną ulicę.
Przeniosła się na Świętoduską. Znów zrobiła wystój na całego. Po roku dostała wypowiedzenie.
Znalazła kolejny lokal. W magicznym podwórku, gdzie przed wojną był zajazd.
- Już wiedziałam, że to moje miejsce. Ukochane - mówi z roziskrzonymi oczami.

Festiwal śpiewających samowarów

Nie może usiedzieć na miejscu, odkąd wymyśliła, żeby w Lublinie zrobić festiwal zwany roboczo: Lubelski samowar.
- Te ekspresy do herbaty opalane węglem drzewnym zagościły na ziemiach polskich pod koniec pierwszej połowy XIX wieku. Wodę grzały węgle. Na samowarze stał imbryk i czekał na czaj - opowiada. - Kiedy samowar zaczynał śpiewać, można było przekręcić kranik i zalać susz herbaciany w imbryczku. Wędrował na samowar. A ten zmieniał śpiew. Rozlewało się esencję do szklanek umieszczonych w srebrnych uchwytach. Potem wodę. Na koniec łupało głowy cukru i wkładało kawałek do ust. Co nazywało się "pit na prikusku
Podchodzi do samowaru. Sypie do czajniczka Carycę z kulkami białej herbaty.
Przekręca kranik. Jeszcze brunatny cukier i gotowe.
Pierwszy łyk parzy wargi.
Drugi daje błogość.
Trzeci rozgrzewa.
Czwarty napełnia błogostanem.

Pozostałe informacje

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Dużo zdrowia pani Zofio! Najstarsza mieszkanka gminy skończyła 100 lat

Zofia Chęć z Wojciechowa Kolonii Pierwszej jest najstarszą mieszkanką gminy Wojciechów. Ostatnio świętowała swoje 100. urodziny.

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar na Starym Mieście w Zamościu. Na poddaszu kamienicy był lokator

Pożar w kamienicy na Starym Mieście w Zamościu. Mieszkaniec zdążył się ewakuować. Ale na poddaszu strażacy znaleźli nieprzytomnego mężczyznę.

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Przekroczył granicę i zasnął. Białorusin był kompletnie pijany

Białorusin tuż przekroczeniu granicy w Kukurykach zasnął za kierownicą swojej ciężarówki. Był kompletnie pijany. Noc spędził na komendzie.

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Absolwenci powrócą na UMCS. Trzeba się zapisać

Trwają zapisy na Zjazd Absolwentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W programie m.in. koncert, występ grupy teatralnej, rozgrywki sportowe i zabawa do białego rana.

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]
galeria

MKS Lublin wygrał turniej ćwierćfinałowy mistrzostw Polski juniorek młodszych [zdjęcia]

To był awans w wielkim stylu. MKS Lublin przepustkę do kolejnej rundy zapewnił sobie już po dwóch dniach turnieju ćwierćfinałowego mistrzostw Polski juniorek młodszych.

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki. 51-latek przygnieciony przez drzewo

Tragedia podczas wycinki drzew. Nie żyje 51-latek.

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącona dziewczynka transportowana helikopterem do szpitala. Sprawca uciekł

Potrącił dziewczynkę i uciekł. Policja zatrzymała 57-letniego kierowcę.

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Pokaż jak atrakcyjny jest Lublin i wygraj nagrody

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna organizuje konkurs fotograficzny. Jego celem jest przedstawienie atrakcyjności miasta.

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

Kod 95 a Wymiana Prawa Jazdy: Co Warto To Wiedzieć

W dzisiejszym świecie, mobilność jest kluczowym czynnikiem sukcesu, zwłaszcza dla branży transportowej. Jednakże, podróżowanie i prowadzenie pojazdów wiąże się z pewnymi wymogami i regulacjami, których należy przestrzegać. Jednym z istotnych aspektów dla kierowców zawodowych jest posiadanie kodu 95 oraz właściwego prawa jazdy.

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Zawodnicy Lubelskie Perła Polski Cycling Team rozdawali karty w krajowych wyścigach

Pierwszą imprezą minionego tygodnia było 48 Kryterium Asów Tytani Kolarstwa Polskiego w Chorzowie. Przedstawiciele Lubelskie Perła Polski Cycling Team od samego początku nadawali ton rywalizacji na Górnym Śląsku.

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów
foto
galeria

"W sumie się nie stresuję". Ten egzamin zdaje dziś Juliusz z Lublina i tysiące ósmoklasistów

Równo o godzinie 9 uczniowie rozpoczęli egzamin z języka polskiego. Ponad 11 tys. ósmoklasistów zmierzy się z pierwszym w swoim życiu poważniejszym egzaminem.

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zrównoważony rozwój zaczyna się w domu: Zbiorniki na Wodę Deszczową

Zbiorniki na deszczówkę to nie tylko ekologiczne rozwiązanie pomagające w gospodarowaniu zasobami naturalnymi, ale również praktyczne narzędzie, które może znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju każdego gospodarstwa domowego. W dobie rosnących cen wody i coraz bardziej widocznych skutków zmian klimatycznych, gromadzenie i wykorzystywanie wody deszczowej staje się nie tylko opcją, ale często koniecznością.

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Praca z domu – poznaj zalety i wady

Od niedawna praca z domu stała się powszechnym modelem zatrudnienia, wykorzystywanym przez coraz więcej pracowników i pracodawców. Zdolność do wykonywania obowiązków zawodowych spoza biura daje zarówno pracownikom, jak i firmom szereg korzyści, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Warto bliżej przyjrzeć się zaletom i wadom pracy z domu, aby lepiej zrozumieć, jak ten model wpływa na pracowników i pracodawców.

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Rodzinne piekło. Syn zwyrodnialec

Przez długie miesiące znęcał się nad matką. 32-latek trafił do aresztu.

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Czy warto ocieplić stary dom? Jak zwiększyć komfort i wartość Twojego domu

Ocieplenie starego domu może być jedną z najważniejszych inwestycji, które możesz podjąć, aby poprawić komfort życia, zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i zwiększyć wartość swojej nieruchomości. W tej analizie przyjrzymy się różnym aspektom ocieplenia starych domów, włączając w to korzyści, techniki, a także możliwe wyzwania.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium