Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

18 stycznia 2007 r.
16:31
Edytuj ten wpis

Jak obliczyć całą Lubelszczyznę

0 0 A A

Lubelscy naukowcy, jako pierwsi w Europie, zbadali nasz potencjał

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Większość czasu spędzamy przed telewizorem, nie chodzimy do teatru, a - co gorsze - nie potrafimy zadbać o własną edukację i karierę. Choć z drugiej zapytani o największe problemy, mamy trudność z ich wymienieniem. To wszystko wynika z badań "kapitału intelektualnego" mieszkańców Lubelszczyzny.

To unikatowy projekt w skali europejskiej. Podobną analizę przeprowadzono jak dotąd jedynie w kilku krajach na świecie, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Szczecji i Holandii..
W naszym regionie zajęli się tym naukowcy z lubelskiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, przy współpracy z poznańską Akademią Ekonomiczną, warszawską Szkołą Główną Handlową i badaczami ze Szwecji. Ich projekt kosztował ponad 650 tys. zł i został sfinansowany z funduszy unijnych.

Więcej rolników

- Korzystając z doświadczeń amerykańskich, dołączyliśmy do ich metod nowe elementy - wyjaśnia dr Andrzej Wodecki, szef Uniwersyteckiego Centrum Zdalnego Nauczania i Kursów Otwartych UMCS, który koordynował projekt. - Przede wszystkim bardzo szczegółowe ankiety przeprowadzone wśród ponad 1,1 tys. osób, a także kilkuset firm, różnych instytucji, gmin i uczelni wyższych.
Naukowcy wytypowali 200 czynników, które w różny sposób świadczą o "kapitale intelektualnym" społeczeństwa. Od ilości basenów czy bibliotek przypadających na jedną osobę, przez liczbę godzin spędzanych przez mieszkańców przed telewizorem, aż po ich stosunek do nauki i posiadane umiejętności. Tak powstał bardzo szczegółowy obraz lubelaków, pokazujący ich możliwości, trudności i szanse.
Jaki to obraz? Z ponad 1,1 tys. przepytanych mieszkańców regionu największa grupa (24 proc.) ma wykształcenie zasadnicze zawodowe, wyższe: 16 proc. Największa grupa ankietowanych pracuje w rolnictwie: 38,4 proc. (znacznie powyżej średniej krajowej: 16,5 proc.). Z badań wynika, że statystyczny mieszkaniec naszego regionu zmienia zawód częściej niż co 8 lat (najczęściej deklarowany wyuczony zawód to mechanik). Jednocześnie zdecydowana większość z nas twierdzi, że nie chce zmieniać pracy.

Po co się uczyć

Żadnego języka obcego nie zna 44,5 proc. lubelaków. Jeśli SMS z telefonu komórkowego potrafi wysłać ponad 80 proc. ankietowanych, to już tylko połowa mieszkańców Lubelszczyzny umie napisać na komputerze pismo; tyle samo radzi sobie z Internetem.

Telemaniacy

Co gorsze, sporo ankietowanych deklaruje, że nie chce się szkolić i poprawiać swoich kwalifikacji - wyklucza to aż 36 proc. pytanych. Dlaczego? Głównie dlatego, że "w tym wieku szkolenia nie są mi już niepotrzebne", albo dlatego, że "mam już pracę". Okazuje się, że to ważniejsze powody niż np. brak pieniędzy. Dodatkowo, spośród tych, którzy mogliby się szkolić, połowa nie wie, czego chcieliby się uczyć.
- Wynika z tego, że nie potrafimy świadomie kierować swoją ścieżką edukacyjną albo karierą zawodową - tłumaczy dr Wodecki.
A co robimy w wolnym czasie? Głównie oglądamy telewizję (dwie trzecie z nas spędza każdego dnia od jednej do czterech godzin dziennie przed telewizorem). Za to trzy czwarte ankietowanych wcale nie chodzi do teatru, ponad połowa na koncerty, a niewiele mniej do kina. Przeciętny mieszkaniec naszego regionu czyta 2 książki rocznie. Co ciekawe, jedna trzecia zapytanych nie przeczytała w zeszłym roku ani jednej.

Dajcie wędkę

Efekt? Jedna trzecia zapytanych nie potrafiła wymienić ani jednego problemu, z którym borykali się w zeszłym roku. Niestety większość nie była też w stanie wymienić ani jednego sukcesu. Ale z drugiej strony, na pytanie, "czy jesteśmy zadowoleni z życia", większość uznała, że tak!
- Te wszystkie wyniki to dopiero połowa projektu - zaznacza dr Andrzej Wodecki. - Bo przy ich odpowiedniej analizie jesteśmy w stanie ocenić potencjał mieszkańców naszego regionu. To szczególnie ważne w kontekście sytuacji finansowej i położenia Lubelszczyzny. Zwłaszcza dla decydentów, którym wskazaliśmy priorytety, na których powinni się koncentrować, żeby to przyniosło jak największe korzyści społeczno-ekonomiczne.
Badania wskazują na przykład na to, że działania w obszarze społeczeństwa informacyjnego powinny dążyć do podnoszenia umiejętności mieszkańców, a nie do budowania infrastruktury. A wszelkie szkolenia i programy pomocowe powinny prowadzić do ich usamodzielnienia. - Trzeba nauczyć ludzi się uczyć - podkreśla dr Wodecki. - Zamiast gotowej ryby, lepiej dać wędkę, żeby sami tę rybę złowili.
Wyniki badań lubelskich naukowców trafiły już do władz naszego regionu. Autorzy opracowania prezentowali je także na kilku ogólnopolskich konferencjach, a nawet na seminariach w innych krajach. Bo lubelskie badania tak spodobały się innym, ze kolejne państwa chcą przeprowadzić podobne u siebie.

Pozostałe informacje

Nagle zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Tragiczny finał podróży do Chełma

Nagle zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Tragiczny finał podróży do Chełma

W niedzielę rano doszło do tragicznego wypadku w miejscowości Osowa w powiecie włodawskim.

Mikołajki w El Cubano
foto
galeria

Mikołajki w El Cubano

Jeśli jesteście ciekawi, co się działo podczas imprezy Santa in the club w El Cubano, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii. Zobaczcie, jak się bawi Lublin.

Więcej i szybciej. Nowy rozkład PKP od dzisiaj

Więcej i szybciej. Nowy rozkład PKP od dzisiaj

15 grudnia wchodzi nowy rozkład jazdy na kolei. Podróżni PKP Intercity będą mieli do dyspozycji więcej połączeń – 505, w tym 34 sezonowych. To o 51 połączeń więcej niż rok wcześniej.

Kapitalne widowisko w hali Globus, ale Bogdanka LUK Lublin tylko z jednym punktem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kapitalne widowisko w hali Globus, ale Bogdanka LUK Lublin tylko z jednym punktem

Kibice w hali Globus obejrzeli w sobotę świetne widowisko, ale drugi raz w tym sezonie musieli się pogodzić z domową porażką. Bogdanka LUK przegrała 2:3 po bardzo emocjonującym spotkaniu z Aluronem CMC Wartą Zawiercie. Sprawdźcie nasze zdjęcia z trybun.

Tak ma wyglądać scena
film

Telewizja Republika już promuje swój "wystrzałowy Sylwester" w Chełmie

Telewizja Republika potwierdza i odkrywa karty. Wiadomo już, kto wystąpi na imprezie sylwestrowej w Chełmie. Królować będzie disco-polo.

Górnik Łęczna w czołówce Betclic I Ligi. Jaka to była jesień dla zielono-czarnych?

Górnik Łęczna w czołówce Betclic I Ligi. Jaka to była jesień dla zielono-czarnych?

Górnik Łęczna latem tego roku przeszedł gruntowną przebudowę, a jej głównym architektem był Pavol Stano, który po odejściu z klubu jego legendy – Veljko Nikitovicia – poza funkcją trenera wziął na siebie również rolę dyrektora sportowego. Jesień w wykonaniu zielono-czarnych miała różne fazy. Zaczęło się od mało efektownej gry i zwycięstw by później przez długi okres sytuacja się odwróciła. Rezultaty były gorsze, a postawał piłkarzy całkiem niezła. W końcówce roku udało się jednak wrócić do strefy barażowej

To wyczekiwana decyzja. Via Carpatia połączy się tutaj z A2

To wyczekiwana decyzja. Via Carpatia połączy się tutaj z A2

To ważna decyzja, która otwiera furtkę do budowy kolejnego odcinka drogi ekspresowej S19 od granicy województwa mazowieckiego do Międzyrzeca Podlaskiego. Powstanie tu węzeł międzynarodowych tras.

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Stoki przygotowują się do sezonu. W Chrzanowie ruszyło naśnieżanie

Naturalnego śniegu jeszcze nie ma, ale skoro temperatura nocą zaczęła spadać poniżej zera, właściciele pierwszych ośrodków narciarskich na Lubelszczyźnie zaczynają odpalać swoje armatki. Na nowy sezon zaprasza m.in. NartRaj w Chrzanowie.

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?
ZMIANY

Dzisiaj zrobimy zakupy. A jak będzie w następnym roku?

Przed nami dwie niedziele handlowe. W następnym roku może być ich więcej, ale wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Puławy

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt
Puławy

Kto dokończy puławską elektrociepłownię? Polimex zrywa kontrakt

Największa i jedna z bardziej pechowych inwestycji energetycznych na Lubelszczyźnie, nowy blok węglowy w Puławach, ma kolejny problem. Jej główny wykonawca - Polimex-Mostostal oświadczył, że odstępuje od kontraktu. Chodzi o zadanie warte 1,2 mld zł.

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie
ZDJĘCIA
galeria

Aluron CMC Warta Zawiercie górą w Lublinie, Bogdanka LUK z drugą porażką u siebie

Znakomita atmosfera, ogromne emocje, pięć setów i jedyne czego zabrakło to wygrana. Po świetnym meczu Bogdanka LUK Lublin przegrała w hali Globus im. Tomasza Wojtowicza z Aluron CMC Wartą Zawiercie w hicie 16. kolejki.

Mikołajkowy półmetek
foto
galeria

Mikołajkowy półmetek

W nowo otwartym Klubie Paradox pojawił się Mikołaj ze śnieżynkami i rozkręcili grubą imprezę. Miał dużo prezentów muzycznych w klimacie latino i polskich hitów. Zobaczcie jak się bawi Lublin.

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra
galeria

Imponujący powrót, czyli opinie po meczu Start Lublin - Zastal Zielona Góra

Start Lublin słabo zaczął, ale dużo lepiej zakończył piątkowy mecz z Zastalem Zielona Góra. Jak spotkanie oceniają gospodarze?

Obecnie w Lublinie Ruch zlikwidował wszystkie swoje kioski. W przeszłości takich punktów było łącznie 12.
MAGAZYN

Kioski Ruchu: to już koniec

Kiedyś były praktycznie na każdej ulicy, na każdym osiedlu. Dzisiaj w Lublinie nie ma już ani jednego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium