Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 czerwca 2007 r.
16:39
Edytuj ten wpis

Kto maczał w tym palce?

0 0 A A

Z jego wiedzy korzystają sądy, policja, a nawet lekarze. Przydaje się, kiedy trzeba pomóc w złapaniu przestępcy, w ustaleniu ojcostwa albo wykryciu wad genetycznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Adam Gąsiorowski z Lublina przebadał w celach naukowych już ponad 25 tysięcy ludzi. W tym 2 tysiące rodzin, u których badał odciski dłoni i stóp matek, ojców oraz ich dzieci.

Z dermatoglifów - linii papilarnych - można wyczytać płeć.
Można rozpoznać narodowość, a nawet region kraju, z którego pochodzi właściciel odcisku. Nie ma to nic wspólnego z z wróżeniem z dłoni. Specjalista od daktyloskopii nie przepowie przyszłości z bruzd na ręku. Za to przepowie ją z odcisków prążków na rękach i nogach. Niewiarygodne? A jednak.

Odciski z Syberii

- Linie papilarne zdradzają choroby dziedziczne - mówi dr Adam Gąsiorowski. - Stąd można ustalić z dużym prawdopodobieństwem, czy jakaś zdrowa kobieta urodzi chore dziecko, np. z zespołem Downa. Taka prawidłowość wynika z opracowań odcisków osób obciążonych genetycznie tym schorzeniem. Podobne badania prowadzono także wśród osób chorych na białaczkę.
W gabinecie doktora aż roi się od czarno-białych odbitek. To odciski stóp i dłoni z całej Lubelszczyzny. Ale nie tylko. Doktor Gąsiorowski badał też mieszkańców Puszczy Kampinoskiej, Czechów, Tatarów. A nawet Chakasów zamieszkujących obwód abakański na dalekiej Syberii. Po co to wszystko?
- Chciałem udowodnić pewne rzeczy statystycznie - mówi. - Choćby to, że po liniach papilarnych można określić narodowość człowieka. Mało tego. Można stwierdzić na przykład, z jakiego regionu Polski pochodzi dana osoba.

Odciski kolekcjonuję

Dr Adam Gąsiorowski ma już w swoich zbiorach ponad 25 tysięcy odcisków różnych osób. Materiał do badań zdobywał głównie na obozach społeczno-naukowych organizowanych przez Akademię Medyczną w Lublinie. Odbitki zebrał na białym papierze, używając tuszu do daktyloskopii.
Różnice regionalne linii papilarnych w opracowaniu doktora znalazły się na tak zwanej liście filadelfijskiej, czyli ISI Master Journal List. Jest to lista naukowych czasopism opracowana i aktualizowana przez Institute for Scientific Information. Czasopisma na niej zamieszczone są w założeniu najlepszymi z branży, a publikacje w nich mają odpowiednio wysoką rangę.

Podpisany anonim

Daktyloskopia kojarzy się przede wszystkim z kryminalistyką. Ale ślady linii papilarnych zostawiają nie tylko przestępcy. Wykorzystuje się ją też w badaniu autentyczności wszelkiego rodzaju dokumentów, dzieł sztuki, a nawet w identyfikacji anonimowych listów. Zwykle do ujawnienia takich śladów używa się proszków daktyloskopijnych. Ale odcisk na przedmiocie można odtworzyć także przy użyciu wiązek laserowych. Ta zaawansowana technika przydaje się w sytuacji, kiedy właściciel używał ochronnych rękawiczek.
W Mediolanie wykorzystuje się daktyloskopię na przykład przy wykrywaniu fałszerstw obrazów. Jest tam bank odcisków palców malarzy i to pozwala odróżnić dzieło autentyczne od falsyfikatu. Także w przypadku wątpliwości, czy testament jest autentyczny, czy sfałszowany można przeprowadzić badania identyfikacyjne, wykorzystując daktyloskopię.

Wieczna tajemnica

Linie papilarne kształtują się u człowieka już w czwartym tygodniu życia płodowego i są niezmienne aż do śmierci. Poza tym, są niezniszczalne. Można je zatrzeć jedynie głęboko uszkadzając skórę. A prawdopodobieństwo powtórzenia się takich samych linii papilarnych występuje raz na 64 miliardy.
Pewne wzory są dziedziczone i bezcenne jako materiał do identyfikacji. Korzystając z badań nad dermatoglifami można ustalić też, z którego palca i której ręki pochodzi odcisk.
Ciekawostką jest też, że znaleziono jedynie pięć takich przypadków na świecie, że wszystkie linie papilarne, zwane carpalnymi, schodzą się u podstawy dłoni. Piąty odkrył właśnie Adam Gąsiorowski.
Lubelski naukowiec ma na swoim koncie inne odkrycia. Otóż dr Gąsiorowski udowodnił, że znając odcisk stopy można ustalić, jak wygląda odcisk dłoni. Wzory na kończynach mają bowiem pewne powiązania.

Dziadek potwierdza ojcostwo

Powtarzają się jedynie pojedyncze, podobne wzory (figury) na stopach i podeszwach. Zwłaszcza w tej samej rodzinie. Między ojcami i matkami a ich dziećmi. Dlatego daktyloskopia przydaje się w ustaleniu ojcostwa.
Z prośbą o opinię przy identyfikacji odcisków palców kilka razy zwracała się do Adama Gąsiorowskiego lubelska policja. Poza tym, doktor ma na swoim koncie ponad 500 ekspertyz sądowych.
- Jeden z ciekawszych przypadków dotyczył dziecka, którego ojca ustalono na podstawie odcisku stopy dziadka - mówi doktor. - Bo między liniami papilarnymi domniemanego ojca a dzieckiem nie było takiego podobieństwa, które świadczyłoby o ojcostwie. Natomiast znaleziono na odcisku dłoni domniemanego dziadka niezaprzeczalne, wspólne cechy. W ten sposób potwierdzono ojcostwo.

Pozostałe informacje

Daniel Obajtek zarekomendował mieszkańcom Puław fuzję miejscowego kombinatu z Orlenem, którym zarządzał w czasie rządów PiS. Obecne władze Grupy Azoty stanowczo odcinają się od takich sugestii, nazywając ich potencjalne skutki osłabianiem polskiej branży chemicznej
POMYSŁY i MILIARDY

Daniel Obajtek i jego pomysły na "Puławy". Grupa Azoty odpowiada

Daniel Obajtek skrytykował sposób zarządzania Grupą Azoty. Stwierdził, że porzucony po wyborach plan fuzji z Orlenem, byłby najlepszym rozwiązaniem dla Zakładów Azotowych. Na te słowa odpowiedziała rzecznik tarnowskiego przedsiębiorstwa.

Lublin jest jednym z dziewięciu miast w Polsce, które otrzymało zaproszenie do udziału w projekcie „Urban Lab – Miasto dla Młodych” oraz pierwszym z podpisaną umową na dofinansowanie.
URBAN LAB

Lublin to pierwsze takie miasto w Polsce. Miasto dla młodych

Miasto Lublin jako pierwsze miasto w Polsce podpisało umowę na dofinansowanie w ramach projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy
GONIEC NA G7

Szach i mat: Czas na Międzypokoleniowy Turniej Szachowy

Kiedy? 14 grudnia. Gdzie? Arena Lublin. Będą pojedynki w najlepszej grze świata, będzie współpraca i będzie wsparcie dla potrzebujących.

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Miasto otwiera nabór do Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Lublinie

Rozpoczął się nabór uczestników do nowej placówki przy ul. Poturzyńskiej 1 w Lublinie. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne zapewni wsparcie 20 osobom z niepełnosprawnościami.

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm podejmie PZL Leonardo Avię Świdnik

ChKS Chełm znowu zagra z PZL Leonardo Avią Świdnik, tym razem w Tauron Pucharze Polski

ChKS Chełm zmierzy się z PZL Leonardo Avią Świdnik w trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski. Początek spotkania w środę o godzinie 19

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Siedemdziesięciolatka jechała "na zderzaku" busa. Nie zdążyła wyhamować

Trzy osoby trafiły do szpitala po zdarzeniu drogowym w m. Szopinek w gminie Zamość. Kierująca toyotą 70-latka uderzyła w jadącego przed nią citroena. Jak wstępnie ustaliła policja, kobieta nie zachowała właściwej odległości od jadącego przed nią pojazdu.

Oskarżony nie był obecny na ogłoszeniu wyroku

Potrącił policjanta i uciekał przez całe miasto. Dzisiaj kibol usłyszał wyrok

Jechał samochodem, biegł i był w stanie zrobić wszystko, aby uciec przed wymiarem sprawiedliwości. W tle sprawy porachunki kibiców Motoru Lublin.

Po porażce z Ostrovią Ostrów Wielkopolski i Górnikiem Zabrze puławscy liczą, że ich drużyna w końcu wywalczy komplet punktów

Azoty Puławy kontra Gwardia Opole. Chcą w końcu wygrać u siebie

Rywalem Azotów Puławy będzie COROTOP Gwardia Opole. Środowe spotkanie w hali przy ul. Lubelskiej rozpocznie się o godzinie 18. Będzie to mecz drugiej kolejki rundy rewanżowej.

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Trzy starsze panie zginęły w wypadku. Ruszył proces kierowców

Koleżanki Wanda, Janina i Teresa z Poniatowej zginęły w sierpniu ubiegłego roku w wypadku samochodowym w Chodlu. W opolskim sądzie ruszył proces dwóch oskarżonych kierowców.

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?
film

Policja w okresie przedświątecznym. Więcej patroli i walka z wakatami?

Okres przedświąteczny to czas wzmożonej pracy dla policji. Większy ruch na drogach, tłumy w galeriach handlowych i ryzyko kradzieży to wyzwania, z którymi mierzą się funkcjonariusze. Rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Lublinie opowiada o planach na najbliższe tygodnie.

Radosław Muszyński prowadził Lewart od 27 września do 10 grudnia

Lewart Lubartów znowu zmienia trenera

Niespodziewane wieści z Lubartowa. Tamtejszy Lewart zdecydował się na kolejną zmianę trenera. Sezon na ławce rozpoczynał Grzegorz Białek, który wywalczył z drużyną awans do III ligi. Rundę kończył za to Radosław Muszyński. We wtorek działacze ekipy beniaminka poinformowali jednak, że zdecydowali się podziękować szkoleniowcowi.

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia
ZDJĘCIA
galeria

Lublin w klimacie Bożego Narodzenia

Gdy dzień staje się coraz krótszy i chłodniejszy, Lublin ubiera się w iluminację, tworząc wyjątkowy klimat w całym mieście. Od Bramy Krakowskiej po Centrum Spotkania Kultur – każdy zakątek emanuje magią Bożego Narodzenia.

Sergi Samper na razie ma kontrakt z Motorem do końca sezonu 24/25

Sergi Samper na dłużej w Motorze Lublin? „Dobrze się tutaj czuję”

Ten transfer był hitem letniego okienka transferowego w PKO BP Ekstraklasie. Do Motoru Lublin dołączył Sergi Samper, były zawodnik FC Barcelony i kolega klubowy Leo Messiego, który w karierze cieszył się z: mistrzostwa Hiszpanii, Superpucharu Hiszpanii, tytułu Klubowych Mistrzów Świata, a wygrywał też Ligę Mistrzów. Jego umowa obowiązuje do końca sezonu 24/25. A czy jest szansa, że zostanie w drużynie na dłużej?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!