"Bóg ma na pewno uczucia, przecież On nas stworzył na swoje podobieństwo” - twierdzi 13-letni Mateusz.
Kasia, uczennica szkoły podstawowej: - Mój Bóg ma 16 lat, jasne włosy upięte w dredy. Oczy ma piwne, zasłonięte dużymi ciemnobrązowymi okularami. W nosie ma dwa kolczyki. Na Jego szyi wisi czarno-biała plecionka z muliny...
Zielone spodnie
Wielu ludziom na pewno przyszło na myśl pytanie - jak można tak niepoważnie potraktować sacrum? To bluźnierstwo!
A może jednak nie? Może tak łatwiej się do Niego zbliżyć?
W każdym razie obraz Boga w oczach młodych jest niezwykły. Tak jak niezwykły był sam pomysł, by o to spytać.
W ten sposób powstał materiał badawczy do pracy licencjackiej "Językowy obraz Boga w listach uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum” przygotowywanej przez autorkę pod kierunkiem prof. Małgorzaty Karwatowskiej w Instytucie Nauk Humanistycznych.
Listy - anonimowo - pisali uczniowie chełmskich szkół podstawowych i gimnazjów.
Gigant
Na koniec Kasia zaznacza, że jest On "bardzo tajemniczy”.
Karolina, uczennica szkoły podstawowej:
"Bóg jest szczupłym dwumetrowym mężczyzną. Jego głowa jest okrągła i pokryta do ramion włosami i wielką, długą do pasa brodę. Ma ładne, niebieskie oczy, które są osadzone nad małym nosem. Usta Boga są niewidoczne, ponieważ zasłania je broda. Jest gigantem”
Karolina zawsze ma mnóstwo pytań, nie znosi kiedy ktoś usiłuje coś narzucić. Rozpieszczona jedynaczka, ale wszechstronnie uzdolniona. Kiedy się zastanowi, doda jeszcze: - Jeżeli dokładnie się Jemu przyjrzeć, to można zobaczyć rąbek Jego ust, który się uśmiecha.
Władca Świata
Czy stąd wiedzą, że Bóg ma wciąż młode nogi?
Ola, uczennica szkoły podstawowej: - "Bóg jest starszą osobą (...). W Jego oczach jest dużo ludzkiej życzliwości. Jest bardzo hojny. Ma 56 lat. Jego laska jest w kształcie serca. Chociaż jest starszą osobą, to ma młode nogi (...). Jest niewidzialny, ale zawsze nam pomaga. Ma bardzo małe uszy.”
Ola jest jedynaczką. Zawsze uśmiechnięta i uprzejma. W szkolnej ławce siedzi jednak sama. Powód - na lekcjach wciąż gada. Jej Bóg jest bardzo ładny.
"Jego cera jest pełna blasku”. Być może to zasługa diety, na którą, zdaniem Oli, składa się "sok pomarańczowy, na obiad często je pizzę z pieczarkami, a na deser ulubione lody, o smaku truskawkowym”. Chyba dzięki tej diecie Bóg ma siłę by istnieć i działać jako Władca całego świata
Wszędzie i nigdzie
Jej zdaniem główną cechą Boga jest sprawiedliwość i mądrość.
Dorota, gimnazjalistka: "Tak trudno dostrzec Go z naszym zabieganym życiu. Dla niektórych z nas jest wszystkim, a dla innych w ogóle nie istnieje”.
Warto się zatem zastanowić, jak wiele prawdy kryją z sobie te dwa zdania. Zwłaszcza kiedy wypowiada je tak młody człowiek. Dorota już zauważyła, że tak istotną wartość często spychamy w cień. Być może nie chodzi tu tylko o owo "zabiegane życie”. Może powód tkwi w tym, że Bóg to dla wielu zakaz i obowiązek.
Agnieszka, uczennica szkoły podstawowej: - Kiedy jestem szczęśliwa widzę Boga w pięknie przyrody, żywych stworzeniach oraz ludziach. Jest mi wtedy bliski, wiele dla mnie znaczy. Ale gdy tylko spotka mnie przykre doświadczenie, Bóg nie wydaje mi się już tak wspaniały. Wtedy kojarzy mi się głównie z zakazami i obowiązkami.”
Bez kształtów
Szymon, gimnazjalista: - Bóg jest to całość myślącej substancji, zawartej w odrębnym, równoległym oraz niewidzialnym dla ludzi świecie - Szymon nie tylko jest dociekliwy, ale stara się swoją wiedzę uzupełniać. Dużo czyta. Często z jego pytaniami nie mogą sobie poradzić nie tylko koledzy, ale i ludzie dorośli.
"Bóg nie posiada kształtów będących możliwym do zdefiniowania na naszym obecnym poziomie wiedzy”.