Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

7 września 2001 r.
13:56
Edytuj ten wpis

Ośmioro do konfitur

0 0 A A

Przed pięcioma laty warszawscy naukowcy (specjalność: pedagogika) oraz ich znajomi oficerowie wojskowych służb specjalnych z Dęblina i Ryk, założyli spółkę Centrum Edukacji i Zarządzania. Spółka powołała do życia Wyższą Szkołę Umiejętności i Zarządzania z siedzibą w Rykach. Już pierwszy nabór, dokonany w 1997 r., dowiódł, że był to dobry pomysł. Hossa trwa nadal. Jednocześnie między wspólnikami, spragnionymi zysków, narastają konflikty. Skargi płyną do Ministerstwa Edukacji i prokuratury. Przed lubelskim sądem odbyła się właśnie kolejna rozprawa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Mówi Jacek Tokarski, dyrektor generalny ryckiej szkoły:
- Aktualnie mamy ponad 2,5 tysiąca studentów. Spodziewamy się, że jeszcze we wrześniu liczba ta powiększy się o około 700 osób. Sytuacja ekonomiczna uczelni jest dobra. Nie mamy żadnych długów, posiadamy natomiast lokaty terminowe.
Powstają - mówi dalej - nowe inwestycje. Najbliższy rok akademicki zainaugurowany zostanie w rozbudowywanym właśnie, imponującym obiekcie. Na potrzeby uczelni zaadaptujemy dawne hale produkcyjne Odzieżowej Spółdzielni Inwalidów.
A jeśli chodzi o inicjatorów utworzenia szkoły, byli nimi: Paweł Lewandowski z Dęblina i Stanisław Szałajko z Ryk. Obydwaj wojskowi...
Profesor Jan Bogusz:
- To ja zainicjowałem powołanie w Rykach uczelni. Najpierw założyliśmy spółkę. Do jej powstania - czego dowodzi akt notarialny z 4 lipca 1996 r. - doszło w budynku Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej im. Grzegorzewskiej w Warszawie, gdzie pracowałem. Wspólników, dodatkowo osiem osób, dobrałem sam. Więc dziś tylko do siebie mogę mieć pretensję i żal o to, co się potem wydarzyło. Także o moją krzywdę...
Już w pierwszych miesiącach funkcjonowania spółki wspólnicy skłócili się. Powód pierwszy: pieniądze na obowiązkowe opłaty, m.in. dla fiskusa. Kłócono się przy rozdziale stanowisk w szkole, wykładów. Obserwatorzy wydarzeń dodają:
- Trudne i niezgodne charaktery, jakie spotyka się wśród pedagogów, wymieszały się z mentalnością wojskowych i ich żon.
Wyjaśnijmy, że obydwaj oficerowie miejsce w spółce oddali swoim żonom.
Profesor Bogusz, co przyjęto ze zrozumieniem, został pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach, jeszcze w organizacji. Wrzesień 1997 roku. Zbliża się termin pierwszej inauguracji. Wrzenie spowodowane koniecznością wniesienia dodatkowych opłat przez wspólników Centrum Edukacji i Zarządzania przeradza się w otwarty konflikt. Bogusz podejmuje próbę pacyfikacji. Niektóre ze stosowanych metod sprawiają, ze otrzymuje przydomek ''Straszny Dziadunio''. Tytułem rewanżu: do biskupa siedleckiego, w ślad za zaproszeniem na uroczystość inauguracji, które wystosował rektor Bogusz, idą wieści, że jest niewiarygodny, bo w przeszłości kształcił komunistycznych oficerów, sprzyja plagiatorom itd.
Z nieznanych bliżej powodów biskup na inauguracji się nie pojawił. Bogusz był, ale bez gronostajów i rektorskiego łańcucha. Dzień przed inauguracją zarząd spółki odwołał go ze stanowiska rektora uczelni. Uczelni, którą utworzył.

Kariery i dramaty
Wśród słuchaczy pierwszego rocznika startującej właśnie uczelni był Jacek Tokarski, wówczas właściciel i prezes firmy budowlanej ''Termotech'' z Chełma.
- Do wszystkiego w życiu dochodziłem sam - mówi dzisiejszy dyrektor generalny Wyższej Szkoły Umiejętności Pedagogicznych i Zarządzania w Rykach. - Skończyłem szkołę stoczniową w Gdyni, ale chciałem być blisko domu, rodziców. Wróciłem więc do Chełma. Potem na dwa lata ''za chlebem'' wyjechałem do USA. Po powrocie, w 1991 r., podjąłem pracę w państwowym przedsiębiorstwie budowlanym. Gdy raz i drugi wypowiedziałem swoją opinię, bo napatrzyłem się jak pracują na Zachodzie, ''poradzono'' mi, ażebym założył własną firmę. Założyłem.
Gdy byłem studentem I roku ryckiej szkoły - mówi dalej Tokarski - ogłoszony został przetarg na dokończenie rozbudowy obiektu odkupionego przez spółkę od Odzieżowej Spółdzielni Inwalidów na potrzeby szkoły. Wygrałem i, jak pan widzi, końcowe prace dobiegają końca. Uczelnia może więc opuścić wynajmowane pomieszczenia, m.in. w Szkole Podstawowej nr 1. Tegoroczna inauguracja odbędzie się już na swoim.
Pan popatrzy - tutaj będzie biblioteka z czytelnią. Nie będzie natomiast siedmiopokojowego mieszkania, jak tego chciał Bogusz, gdy drugi raz został rektorem.
* Jak to się stało, że został wybrany ponownie?
- Należy przerwać zmowę milczenia, więc powiem: prosił, żeby mógł zostać rektorem na trzy miesiące, uratować honor. A potem, przyrzekał, odejdzie. Z Pawłem Lewandowskim pomyśleliśmy: pomóżmy mu odejść tak, jak chce... Nie wszyscy z tym się zgadzali, ale przekonaliśmy ich. Pełniący więc wówczas urząd rektor złożył rezygnację. Jego miejsce w grudniu 2000 r. zajął Bogusz i zaczął rozdawać ciosy na lewo i prawo. Nikt w życiu takich krzywd mi nie narobił, jak on. Publicznie mówił, że mu intelektualnie nie odpowiadam. Krzyczał, walił w stół. I tworzył fakty, pisząc na lewo i prawo. Sam 100 tysięcy ze szkoły wyprowadził. A ja, proszę pana, jestem jak rzymski rycerz. Jak trzeba, na miecz się rzucę...
Tym razem kariera rektorska prof. Jana Bogusza trwała prawie cztery miesiące. Odwołały go te same osoby, które niedawno powołały na to stanowisko: dr Adam Knap, prezes zarządu spółki Centrum Edukacji i Zarządzania oraz mec. Lucyna Zawadzka, członek zarządu. Powód: czterech z ośmiu wspólników (prof. Danuta Piekut-Brodzka, widząc co się dzieje w spółce, zrezygnowała z członkostwa), posiadających łącznie ponad 50 proc. udziałów, wystąpiło do ministra edukacji o odwołanie Bogusza. Argumentowali to tym, że powołujący go Knap i Zawadzka nie byli w tym czasie członkami prawomocnego zarządu. A tak w ogóle - dopowiedzmy - w tym czasie spółka miała... trzy, wykluczające się zarządy.
W polskim piekle
Profesor Jan Bogusz:
- Rektorem zdecydowałem się zostać ponownie, by przeciwstawić się przekrętom. Proszę pana, ci ludzie wyprowadzają pieniądze ze szkoły, by za nie ... kupić sobie szkołę. Sprytne, nie? A przy tym sami szybko obrastają w piórka. Mówiłem: nie kupujmy zaraz na początku mercedesów, inwestujmy w szkołę, w młodzież. A tu, proszę - jeżdżą mercedesami. Dlatego też zwróciłem się o kontrolę tego, co się dzieje ze szkolnymi pieniędzmi. Gdzie wypływają. Zgromadziłem trochę dowodów świadczących o nadużyciach. Niewygodny więc byłem, musiałem odejść. Na koniec jeszcze włamali się do mojego gabinetu...
Małgorzata Lange podczas studiów została zatrudniona jako pracownik do spraw administracyjno-handlowych ryckiej uczelni. Opowiada dziś, jak Tokarski ''kuchennymi drzwiami'' ze swoją firmą budowlaną wszedł na teren ryckiej szkoły i podpisał umowę na rozbudowę. Teraz, jako dyrektor generalny, bez przeszkód rozlicza rachunki wystawione przez swego dyrektora.
- Kupił - mówi Małgorzata Lange - sześcioro spośród ośmiorga wspólników Centrum Edukacji i Zarządzania. Płacił im np. za logo szkoły, jej nazwę, programy nauczania, choć były to opracowania innych osób, wcześniej już zapłacone. Nie mogłam zgodzić się z marnotrawieniem pieniędzy wpłacanych do szkoły przez nie najbogatszych przecież studentów. Protestowałam. Za to zostałam zwolniona z pracy, miałam kłopoty z uzyskaniem indeksu, dyplomu ukończenia uczelni.
Rektor Bogusz, co było praktykowane w stosunku do studiujących pracowników uczelni, zezwolił, ażebym nie płaciła czesnego. I oto przykre zaskoczenie. Od urzędującego prorektora otrzymałam wezwanie do zapłacenia zaległego czesnego, pod rygorem skierowania sprawy do sądu. I dopisek, że prof. Bogusz był rektorem powołanym ''prawnie nieskutecznie''.
- Tym, co mówi Lange, to bym się nie przejmowała - słyszę w Rykach. - Bo ona była blisko związana z (...), i teraz tak gada.
Jacek Tokarski:
- Lange? To ona zabrała pieczątki uczelni, wykradła też dokumenty dla Bogusza. Niech się cieszy, że nie zwolniliśmy jej dyscyplinarnie z art. 52. A dlaczego ma płacić czesne, skoro z tego obowiązku zwolnił ją rektor? Dlatego, że nie był to prawnie powołany rektor. Niech napisze do obecnego, to zwolnimy ją z opłat...
Dyrektor generalny WSUPiZ, Jacek Tokarski, zaprasza do swojego luksusowego mercedesa, rocznik 2000. Jedziemy obejrzeć hale zostawione przez ''szpulki'' (Odzieżową Spółdzielnię Inwalidów), w których, po adaptacji, będzie można robić nie tylko licencjat, ale także - dzięki współpracy z UMCS - magisterium.
- Będzie też - rozmarza się dyrektor - drugi wydział, najchętniej ekonomia i informatyka. Będzie własna gazeta. Zarząd spółki będzie już tylko jednoosobowy, rektorem zostanie były minister edukacji narodowej. A Bogusza nie chcemy tu! Chyba że przestanie pisać donosy, zaprzestanie uprawiania nieuczciwej konkurencji w Dęblinie jako kierownik nielegalnej filii warszawskiej Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej.
- To bzdura - mówi Tokarski - że zapłaciłem większości wspólników za powierzenie mi kontrolowania 2/3 majątku spółki. Porozmawiali oni na obiedzie w restauracji ''U Falandysza'' i tak jakoś to z siebie wyszło. Może po prostu mają dosyć bałaganu i chcieliby, żeby ktoś zrobił porządek.
Gotów jestem to zrobić, mam wizję tej szkoły. A potem przekażę, bo nie jestem pedagogiem..
Ministerstwo? Po Nowym Roku
Od Teresy Bader, zastępcy dyrektora w Ministerstwie Edukacji Narodowej, dowiaduję się na wstępie, że w departamencie zajmują się 200 uczelniami prywatnymi, wobec których niewiele mogą. Nie mają po temu uprawnień. Ale w lipcu znowelizowana została Ustawa o Szkolnictwie Wyższym, mocą której w styczniu przyszłego roku powołana zostanie Państwowa Komisja Akredytacyjna. Ta, po rozpatrzeniu wszelkich okoliczności, będzie mogła wnioskować do ministra o przedłużenie, albo nie, upływającego w maju 2002 r. terminu ważności licencji ryckiej uczelni.
- A teraz - mówi pani dyrektor - to nie bardzo jest z kim w Rykach rozmawiać. Bo zarządy spółki są aż trzy. Wszyscy skarżą na wszystkich. Czekamy na postanowienia sądu w sprawie właściciela....
Sąd, czyli słowo nie ostatnie
Wspólnicy spółki Centrum Edukacji i Zarządzania w Rykach walnie przyczyniają się do zapewnienia zajęć sądom różnych instancji. Niedawno na rozpoznanie czekało pięć spraw. Ile dziś - trudno powiedzieć, bo każdy dzień niesie nowe pomysły i emocje.
20 sierpnia wspólniczka Małgorzata Lewandowska wnosiła o upoważnienie do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, by wreszcie ustalić, kto jest władzą w Centrum Edukacji i Zarządzania. W trakcie rozprawy wyszło na to, że prawomocny jest zarząd: Knap, Zawadzka. A więc mogą działać. Na wieść o tym jedna ze wspólniczek zapowiedziała wniesienie rewizji. Czyli jest szansa, że wszystko zacznie się od początku.
A wszystko przez to, że w słoiku są konfitury. Ośmioro wspólników ma na nie apetyt. Ale nie bardzo wiedzą, jak się do nich dobrać.
***
W programie ryckiej uczelni znajdują się m.in.: pedagogika zdrowia psychicznego, a także niedostosowanie społeczne i resocjalizacja.
Z tego co wiem, są jeszcze wolne miejsca...


Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 28.02.2020 0 1

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo

Dzieci odgrywały sceny "gazowania Żydów". Prokuratura wszczyna śledztwo 70 18

Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie wszczęła śledztwo w sprawie publicznego propagowania faszystowskiego ustroju państwa podczas spektaklu w Szkole Podstawowej w Łabuniach. Na początku grudnia ubiegłego roku dzieci odegrały tam scenę gazowania Żydów.

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki

Lublin: Miasto będzie płacić mieszkańcom za łapanie deszczówki 41 6

Nawet 5000 zł będzie można dostać od miasta na urządzenia do łapania wody z opadów lub ogród deszczowy. Radni uchwalili dzisiaj zasady przyznawania takich dotacji. Do podziału jest 50 tys. zł, a może być więcej

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki"
ZDJĘCIA
galeria

Drzwi Otwarte w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. "Jest sympatycznie i są fajne zabawki" 5 0

– Będę chodził do tej szkoły – stanowczo stwierdził jeden z chłopców zapytany o to czy podoba mu się Szkoła Podstawowa nr 16 w Lublinie. Podstawówka przy ul. Poturzyńskiej w czwartek otworzyła drzwi dla przyszłych uczniów. – Jest sympatycznie i są fajne zabawki – dodał kolejny z chłopców, który wspólnie z rówieśnikami grał na interaktywnym pianinie w szkolnej świetlicy.

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin

Budżet obywatelski w Lublinie po nowemu. Radni zatwierdzili regulamin 3 6

Na nowych zasadach będzie w tym roku dzielony budżet obywatelski. Zmienione reguły zatwierdziła Rada Miasta. Ratusz przyznaje jednak, że rozważa kolejną, rewolucyjną zmianę. Miałaby ona ograniczyć pulę pieniędzy na nowe projekty, żeby zarezerwować fundusze na pomysły, które od lat nie doczekały się realizacji

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół

Wojcieszków: Radni przeciwni likwidacji wiejskich szkół 0 0

Radni gminy Wojcieszków nie zgodzili się na likwidację szkół w Hermanowie i Siedliskach. Wnioskowała o to wójt Agnieszka Cieślak. – Trzeba będzie zrezygnować z inwestycji – ostrzega pani wójt.

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów

Koronawirus. Znamy wynik jednego z izolowanych pacjentów 51 21

Jest wynik badania jednego z trzech pacjentów, którzy są izolowani z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem w Klinice Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie.

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem

Strach przed koronawirusem. Już 8 osób izolowanych w szpitalach w Lubelskiem 65 22

Z dwóch do ośmiu wzrosła liczba osób izolowanych w szpitalach w naszym regionie w związku z podejrzeniem koronawirusa. W przyszłym tygodniu w Lublinie ma zacząć działać laboratorium, w którym będą badane próbki dotychczas wysyłane do innych miast

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń

Obszary ASF. Pomoc finansowa dla osób, które rezygnują z hodowli świń 0 1

Od 28 lutego do 28 marca rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014–2020.

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”!

Ostatni dzwonek na „mały ZUS”! 0 0

Jeszcze tylko do 2 marca przedsiębiorcy mogą zgłosić się do „małego ZUS” na nowych zasadach, żeby już w tym roku opłacać niższe składki uzależnione od dochodu. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło do niedzieli (23.02) ponad 2,6 tys. zgłoszeń do ulgi.

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia]
galeria

MKS Perła – JKS Jarosław 32:23. Odjazd po przerwie [zdjęcia] 0 2

Lublinianki nie miały wielkich problemów z kolejnym rywalem. W czwartek MKS Perła pokonał Eurobud JKS Jarosław 32:23.

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie
3 kwietnia 2020, 18:00

PRO8L3M x SOKÓŁ - koncert w Lublinie 0 0

W piątek, 3 kwietnia o godz. 18 w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) zostanie zorganizowany koncert z udziałem duetu PRO8L3M i rapera Sokoła.

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim
8 marca 2020, 17:00

Była sąsiadką Papieża. Opowie o tym w Radzyniu Podlaskim 0 0

Jak wygląda życie w państwie zamykanym na klucz, gdzie najbliższym sąsiadem jest Papież? Opowie o tym Magdalena Wolińska–Riedi, korespondentka TVP, obywatelka Watykanu. Będzie ona gościem „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” 8 marca.

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach

Szpital w Zamościu zostanie bez chirurgów? Decyzja zapadnie w najbliższych dniach 41 14

Od najbliższej soboty szpital „papieski” w Zamościu może zostać bez chirurgów. Lekarze mają, jednak nadzieję, że nie dojdzie do ekstremalnej sytuacji.

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój
film

Główny Inspektor Sanitarny: Najważniejszy w walce z koronawirusem jest spokój 0 9

- Musimy zachować dobry stan ducha i emocji, bo to nasze zachowanie może spowodować, że będziemy wyposażeni w najważniejszy oręż w walce z koronawirusem, a tym orężem jest spokój – powiedział główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas podczas swojego wystąpienia w Senacie na temat przeciwdziałania epidemii koronawirusa, która szerzy się w Europie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.