Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

28 lutego 2008 r.
11:41
Edytuj ten wpis

RadioWschood już gra

Jest ich siedmiu. Mieszkają we Włodawie i dowód osobisty ma na razie tylko jeden z nich. Ale to nie przeszkodziło im założyć... radia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
I to za pieniądze z kieszonkowego.

A było tak: najpierw marzyło im się uruchomienie tradycyjnego lokalnego radia prezentującego muzykę klubową. Później Kamil Prucnal, brat Piotra, wpadł na pomysł, aby założyć radio internetowe. I tak powstało Radio Wschood.

Kasza inspiruje

- Zainspirował nas "Kasza” z hiphopowej grupy CKG (Cokolwiek, Ktokolwiek, Gdziekolwiek) - opowiada Piotrek. - Między innymi napisał i wykonuje piosenki zatytułowane "Wschód” i "Dziki wschód”. Obie nam się spodobały, bo mówią prawdę o miejscu, gdzie przyszło nam żyć.

Piotr, Kamil i jeszcze jeden Kamil w tej grupie zapewniają, że są patriotami swojej małej ojczyzny, ale przecież nie bezkrytycznymi. Ich zdaniem, Włodawa niewiele oferuje młodym, ludziom. Większość z nich jest przekonana, że prędzej czy później stąd wyjedzie. Najpierw jednak muszą skończyć szkoły. Najstarszy Piotr jest uczniem trzeciej klasy technikum samochodowego, jego brat pierwszoklasistą w ogólniaku, a Kamil w tej samej szkole jest już w drugiej klasie.

- To nie jest tak, że nasza wschodnia rubież jest kulturalną pustynią - mówi Kamil Staręgowski. - Jest wiele osób tworzących oryginalną muzykę i naprawdę warto ich posłuchać. Po to założyliśmy nasze radio.

Zbieramy na mikrofon

RadioWschood już gra. Problem jedynie w tym, że jego założyciele nie opłacili jeszcze wszystkich licencji. Dlatego jak dotąd emitują muzykę jedynie tych wykonawców, którzy nie są reprezentowani przez twórcze stowarzyszenie. Od początku do końca chcą działać legalnie.

- Są trzy takie stowarzyszenia na czele z ZAiKS-em i każdemu z nich co miesiąc trzeba płacić po 100 zł - mówi Piotr. - Dlatego rozglądamy się za sponsorami. Z własnych kieszeni zapłaciliśmy pierwszą ratę za korzystanie z serwera, płacimy za Internet i naszą stronę. Porządnego kompa już mieliśmy, ale potrzebny nam był jeszcze autopilot do programowania. I jeszcze zbieramy pieniądze na porządny mikrofon.

Muzyka nie dla wykształciuchów

Radiowcom z Włodawy udało się nawiązać współpracę z wieloma znanymi już w kraju artystami, między innymi z takich muzycznych formacji, jak Indios Bravos, DreadSquad, Habakuk, czy East Clubbers. Planują też na swojej antenie koncerty grup z Lubelszczyzny. Na początek chcą zaprezentować zespoły Tallib, CZST, CeKaGie i Ultimatum Squad. Znany w tym środowisku Tallib występował już u nich na żywo. A "Kasza” w prezencie zmontował im dżingla i poprowadził kilka programów.

- Okazuje się, że we Włodawie młodzież najchętniej słucha reggae i hip-hopu - mówi Kamil. - Kiedy puszczaliśmy coś innego, rówieśnicy zarzucali nam, że proponujemy im muzykę dla wykształciuchów.

Chłopaki nie maja złudzeń, że uda im się przyciągnąć do swojego radia rzesze słuchaczy. Cieszą się, a nawet poczytują sobie za sukces, że pomimo małego doświadczenia i zerowej promocji w ogóle są słuchani. Na bieżąco sprawdzają, ile osób ich słucha i nie posiadali się z radości, kiedy doliczyli się ponad 40 słuchaczy. Jak dotąd to był rekord.

Muniek uprzejmie odmówił

- Młodzi dopiero nas odkrywają - mówi Piotrek. - Z dnia na dzień dowiaduje się o nas coraz więcej osób. Wierzę, że się utrzymamy.

Raczkujący radiowcy już wyzbyli się kompleksów. Jak na przedsiębiorców z medialnej branży przystało, nawiązują kontakty z kolejnymi wykonawcami. Ci obiecują im, że za darmo udostępnią swoje płyty, ale pod warunkiem, że będą one odtwarzane legalnie. Ostatnio napisali też do Muńka Staszczyka z nieśmiałą prośbą, czy nie przygotowałby im dżingla ze swoim głosem. Muniek uprzejmie odpisał, pożyczył wszystkiego dobrego w radiowej pracy, ale od dżingla wymówił się nawałem innych zajęć.

Kolorowe CV

- Jeśliby jeszcze rok temu ktoś powiedział mi, że będę rozmawiał ze znanymi muzykami albo że tym co robię, zainteresuje się gazeta, popukałbym mu się w czoło - śmieje się Kamil. Niemniej jednak tak on, jak i koledzy nie przeceniają swojego sukcesu. Jeśli nie znajdą sponsora, to na dłuższą metę się nie utrzymają w medialnej branży. Zdają sobie też sprawę, że na radiu się nie wzbogacą, bo kto opłaci w nim reklamę, kiedy słucha go kilkadziesiąt osób? Dlatego też przygodę z radiem taktują jako możliwość zdobycia nowego doświadczenia i odskocznię od szarej rzeczywistości.

- Jeżeli mamy słuchaczy, którzy nas doceniają, to dlaczego mamy tego nie robić? - pyta Piotr. - Tym bardziej że sprawia to nam przyjemność. Ale też wiem, że przynajmniej w moim przypadku to tylko hobby, gdyż swoja przyszłość wiążę z samochodami.

Piotr i jego przyjaciele za wszelką cenę pragną być niezależni. Nie chcą, aby ktoś stał im nad głową i nimi dyrygował.

- To nasze radio i nasz styl - podkreśla Kamil. Sami do wszystkiego doszliśmy i niech tak pozostanie. A jeśli kiedyś się rozejdziemy, to przynajmniej będziemy mieli bardziej kolorowe CV.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium