Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

21 maja 2008 r.
9:15
Edytuj ten wpis

Rektor Dąbrowski: Zapraszam studentów na piwo

0 1 A A

Rozmowa z prof. Andrzejem Dąbrowskim, od 1 września rektorem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Pamięta pan swoje czasy studenckie?

- Bardzo dobrze. Kończyłem ten uniwersytet w roku 1970. Czasy studenckie były całkiem inne. Inny był system, co rzutowało na życie studenckie. Ale ono było chyba fajniejsze, bardziej zwarte, lepsze były relacje między młodymi ludźmi. Spotykaliśmy się na piwie w Chatce Żaka i trzeba było się na to piwo zapisywać, tylu było chętnych.

• Jakim był pan studentem? Lubił pan palić "trawkę” jak premier Donald Tusk? Czy wolał siedzieć w bibliotece?

- Premier jest ode mnie o 10 lat młodszy. W moich czasach nie słyszało się o narkotykach. Natomiast, oczywiście, na piwo chodziliśmy. Był czas i na naukę, i na rozrywkę. nie było Internetu, telefonów komórkowych... Sposób nauki był inny. A studia były czymś elitarnym.

• A za cztery lata, gdy pan będzie kończył kadencję, czym UMCS będzie różnił się od obecnego?

- W tej chwili uczelnia ma pewne kłopoty i naczelnym zadaniem mojej ekipy będzie uzdrowienie sytuacji, przede wszystkim finansowej, pełne wdrożenie systemu bolońskiego, nawiązanie nowych kontaktów międzynarodowych, rozwinięcie studiów doktoranckich. To proces, na który potrzeba czasu. Ale pewne rzeczy możemy zrobić szybko, zaczynając od rzeczy najprostszych, np. zmienimy stronę internetową uczelni, bo jest siermiężna.

• Zapowiada pan, że w ciągu tych czterech lat wszyscy będą mogli zobaczyć inny sposób zarządzania uczelnią.

- Jako prodziekan i dziekan Wydziału Chemii zawsze pracowałem w zespole. Dalej stawiam na pracę zespołową: z prorektorami, dziekanami, dyrektorami instytutów. Bez tego nie da się uzdrowić uniwersytetu, myślę zwłaszcza o finansach. Trzeba to zrobić transparentnie.

• Do tej pory tak nie było?

- Jeżeli chodzi o współpracę z dziekanami, to różnie się to układało. Nie będę oceniał pracy ustępującego kolegium rektorskiego, bo to nie należy do moich obowiązków.

• Tuż po wyborach mówiło się, że rektor Kamiński przegrał, bo właśnie tej współpracy zabrakło.

- Być może, ale nie chcę tego teraz oceniać. Ocenili to elektorzy w czasie wyborów.

• Spodziewał się pan takiego wyniku?

- Przypuszczałem, że mogę nie przegrać. Ale, że mogę wygrać aż taką liczbą głosów, raczej się nie spodziewałem. Tak dobry wynik jest budujący, ale z drugiej strony bardzo zobowiązuje. Podchodzę do tego z wielką pokorą, bo przede mną olbrzymie wyzwanie.

• Zdaje się, że rektor Kamiński też nie spodziewał się takiego wyniku. Po posiedzeniu Senatu i konferencji prasowej, na których zarzucił panu mówienie nieprawdy w czasie kampanii wyborczej, stwierdził pan, że ta ekipa kończy w "fatalnym stylu”.

- Tak powiedziałem. To było wynik tego, że pan rektor zwołał konferencję prasową wiedząc, że mnie nie będzie w tym czasie na uczelni. Teraz już bym tak nie powiedział. Rozmawiałem z rektorem, powiedziałem: "Podajmy sobie ręce. Nie mówmy o tym co było. Patrzmy w przód”. Wyjaśniliśmy sobie pewne sprawy, pozostajemy niekiedy w życzliwej rozbieżności. Powiedziałem, skąd wziąłem liczby, o których mówiłem. To są dane podpisywane m.in. przez kanclerza UMCS, również przez rektora.

• Właśnie o liczby poszło przede wszystkim. Pana zdaniem plan wprowadzony przez poprzednią ekipę zawiódł.

- Jeżeli popatrzymy do tego planu, są tam konkretne zadania do zrealizowania w latach 2006-08, które miały przynieść konkretne oszczędności: 17,7 mln zł. Ale sam rektor Kamiński na debacie potwierdził, że zastał zadłużenie uczelni w wysokości 30 mln, a zostawia 60 mln. Potem się wycofał twierdząc, że teraz jest 40 mln.

• Poprawa sytuacji finansowej uczelni to pańskie najtrudniejsze zadanie?

- Prowadzę konsultacje z wieloma osobami, także z byłymi rektorami i rektorami zaprzyjaźnionych uczelni. Mamy już pewien plan działań doraźnych, szybkich. Np. oszczędności w naszym wydawnictwie. Wydajemy też 1,6 mln zł na telefony. Liczba "komórek” z ponad 100 zostanie ograniczona do kilkunastu. Od 1 września nie będzie ryczałtów na samochody. A jeśli chodzi o działania długofalowe, to przede wszystkim mam na myśli blokadę etatów w administracji. Rozstaniemy się też z pracownikami administracji, którzy osiągnęli wiek emerytalny. Natomiast będziemy prowadzili bardzo wyważoną politykę w kwestii dydaktyki. Np. część zajęć dydaktycznych planujemy oddać doktorantom.

• Zapowiada pan, że doktorantów ma być na uczelni więcej niż do tej pory.

- Według mnie studia doktoranckie to wizytówka uniwersytetu. Na tej wielkości uniwersytecie, gdzie kształci się ok. 30 tys. studentów, doktorantów powinno być ok. 1,5 tys. Chodzi też o to, by studia doktoranckie były dobrej jakości, żeby były prowadzone również na zapotrzebowanie samorządów czy przemysłu.

• A doktoranci opłacani z puli rektorskiej?

- Dla doktorantów, jako studentów III stopnia, przychodzą różnego rodzaju stypendia: socjalne, naukowe. Ale można też mówić o innych. Takich, jak dostają np. wszyscy doktoranci na Wydziale Chemii - 1044 zł. Chodzi o to, żeby stworzyć im odpowiednie warunki finansowe. Stypendia dla doktorantów mogą być generowane właśnie z takiej puli. Ale to samo powinno dotyczyć też awansów naukowych. Szybkie awanse powinny być nagradzane, i to znacznymi kwotami. Na Uniwersytecie Gdańskim szybki awans, np. uzyskanie tytułu profesora, to nagroda rzędu 20-25 tys. zł. Ale reguły tych awansów i nagród powinny być bardzo jasne i znane wszystkim.

• Po wyborach podkreślał pan, że chce stworzyć wspólny zespół ze studentami. Co to znaczy?

- Studenci mogą być i będą wciągnięci do współrządzenia uczelnią, ale także do współodpowiedzialności. Mają mnóstwo świetnych pomysłów. Po wyborach jeszcze nie miałem okazji się z nimi spotkać. Ale zrobię to w najbliższym czasie. Może to zabrzmi dziwnie, ale zapraszam ich na piwo. Idziemy do Blueberry, gdzie w luźnej atmosferze porozmawiamy o sprawach, które ich dotyczą. Proszę zauważyć, że teraz będzie dwóch prorektorów od spraw studenckich: jeden de facto od spraw studenckich - prof. Stanisław Michałowski, drugi od jakości kształcenia - prof. Stanisław Chibowski.

• A propos tej jakości: jak sprawić, żeby studia na UMCS nie były sztuką dla sztuki, tylko żeby były dostosowane do potrzeb rynku pracy?

- Na uniwersytecie z tak dużym wachlarzem wydziałów i studiów trudno to zrobić z każdym kierunkiem. Ale można za to wyspecjalizować się w studiach podyplomowych, wypełnić nisze, które są na rynku. Jeżeli rząd chce przeznaczyć w najbliższych latach około 10 miliardów zł na kształcenie ludzi w wieku 30, 40 czy 50 lat, to trzeba po te pieniądze sięgnąć. Będziemy starali się ulepszać naszą ofertę.

• Np. o uprawnienia pedagogiczne.

- O to studenci też się dopominają. Na Wydziale Chemii takie uprawnienia już uzyskują bezpłatnie. Chciałbym, żeby tak było wszędzie.

• Na debacie mówił pan otwarcie, że z zazdrością patrzy na bazę sportową innych lubelskich uczelni.

- Nasz uniwersytet ma najgorszą akademicką bazę sportową w Lublinie. Ale i najstarszą, z której kiedyś korzystały inne uczelnie, równocześnie rozwijające własne obiekty. My na pewnym etapie zastygliśmy. Choć i tak w ostatnich 10 latach UMCS oddał do użytku szereg inwestycji. Trzeba jednak zwiększyć starania o środki zewnętrzne. Ma powstać komórka do zdobywania i obsługi grantów. To będzie też zadanie nowego prorektora: ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą. Będzie mu też podlegał dział promocji. Zatrudnimy fachowców od PR, od marketingu itd.

• Zmieni się promocja uczelni?

- I to bardzo. Jak mówiłem, zaczniemy od rzeczy najprostszych - strony internetowej uczelni. Będziemy pokazywali się w mediach, chwalili naszymi osiągnięciami. Dobrym pomysłem mogą być też takie wydarzenia, jak zeszłotygodniowa wizyta gen. Mirosława Hermaszewskiego.

• To oznacza też zmianę rzecznika prasowego?

- Tak. Nie będę ukrywał, że taka zmiana nastąpi. Nie myślę jeszcze o konkretnej osobie, zostanie ogłoszony konkurs.

• Wszystko to poprawi pozycję UMCS w rankingach, gdzie uniwersytet od lat wypada przeciętnie?

- Tego też nie da się zrobić szybko. Zakładam, że sprawy finansowe, współpraca międzynarodowa, rankingi - wszystko to kwestia 2-3 lat. We wrześniu przedstawimy konkretny plan. A 1 października zaczniemy już wdrażać niektóre działania. Na pewno nieraz bolesne dla niektórych, ale konieczne, jeżeli nie chcemy razem się zatopić. Jak w przypadku Titanica. Nie może grać orkiestra, a my będziemy udawać, że wszystko jest w porządku.

UMCS w liczbach

- 29818tylu studentów rozpoczęło w tym roku akademickim naukę na UMCS, w tym: 18.478 na studiach stacjonarnych i 11.340 na studiach niestacjonarnych.

- 145:46 takim stosunkiem głosów prof. Andrzej Dąbrowski pokonał w wyborach rektorskich dotychczasowego rektora prof. Wiesława Kamińskiego.

- 38 od tylu lat przyszły rektor pracuje na UMCS. W 1970 r. Andrzej Dąbrowski został zatrudniony jako asystent w Zakładzie Chemii Fizycznej. W latach 1987-89 był prodziekanem Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii,
a w 1989 r. został prodziekanem nowo powstałego Wydziału Chemii. Dziekanem tego wydziału był latach 1990-96 oraz
2002-08.

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kev / 4 czerwca 2008 o 19:43
0
to ze przyszły rektor nie umie posługiwać się stroną i sobie z nią nie radzi nie znaczy,że strona jest "siermiężna"...
Avatar
kev / 4 czerwca 2008 o 19:43
0
to ze przyszły rektor nie umie posługiwać się stroną i sobie z nią nie radzi nie znaczy,że strona jest "siermiężna"...
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybory samorządowe 2018 - Świdnik. Kandydaci do Rady Miasta

Wybory samorządowe 2018 - Świdnik. Kandydaci do Rady Miasta 0 0

Wybory samorządowe 2018. Sprawdź zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta Świdnik.

Rządził miastem 16 lat, potem przegrał wybory. Teraz chce wrócić

Rządził miastem 16 lat, potem przegrał wybory. Teraz chce wrócić 1 0

Pozytywny klimat dla rozwoju przedsiębiorczości i tworzenie wspólnoty mieszkańców. To filary programu wyborczego Andrzeja Czapskiego, kandydata na prezydenta Białej Podlaskiej. Wcześniej rządził miastem przez 16 lat, ale ostatnie wybory przegrał

Włodawa: Ul. Garnizonowa doczeka się remontu

Włodawa: Ul. Garnizonowa doczeka się remontu 0 0

W mieście pamiątką po zlikwidowanym już wiele lat temu garnizonie wojskowym jest ul. Garnizonowa. Dziurawa jak ser szwajcarski wreszcie doczeka się remontu.

Wybory samorządowe 2018 - Kraśnik. Kandydaci do Rady Miasta

Wybory samorządowe 2018 - Kraśnik. Kandydaci do Rady Miasta 1 0

Wybory samorządowe 2018. Sprawdź zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta Kraśnik.

Jelcze jeździły po Puławach od 1993 roku. Ale to już koniec

Jelcze jeździły po Puławach od 1993 roku. Ale to już koniec 9 2

Woziły pasażerów przez 25 lat, teraz idą w odstawkę. Najstarsze autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w tym miesiącu zostaną wykreślone z ewidencji i sprzedane na złom. Zastąpiły je klimatyzowane niskopodłogowce od MAN-a.

Ponad 6 miliardów złotych trafi w przyszłym roku na inwestycje drogowe

Ponad 6 miliardów złotych trafi w przyszłym roku na inwestycje drogowe 0 4

W 2019 roku ponad 6 mld zł ma zostać przeznaczonych w budżecie państwa na dofinansowanie inwestycji drogowych. Z pieniędzy Funduszu Dróg Samorządowych ma nadzieję skorzystać m.in. Świdnik.

Tygodniowo z Lublina na Ukrainę wyjeżdża 650 autokarów. Dlaczego loty się nie przyjmują?
galeria

Tygodniowo z Lublina na Ukrainę wyjeżdża 650 autokarów. Dlaczego loty się nie przyjmują? 15 11

Połączenie do Kijowa zostanie szybko przywrócone – deklaruje Ireneusz Dylczyk, dyrektor handlowy Portu Lotniczego Lublin. Dodaje również, że połączenia realizowane przez Wizz Air będą realizowane większym samolotem.

Kobieta wynajęła znajomej mieszkanie, a ta z wdzięczności... ją okradła

Kobieta wynajęła znajomej mieszkanie, a ta z wdzięczności... ją okradła 1 4

46-latka nadużyła gościnności swojej znajomej. Z wynajmowanego od niej mieszkania ukradła pieniądze, biżuterię i akcesoria komputerowe. Teraz odpowie przed sądem.

W weekendy w Lublinie pojedzie więcej nocnych autobusów

W weekendy w Lublinie pojedzie więcej nocnych autobusów 0 0

Już w tym tygodniu zmieni się rozkład jazdy nocnych linii autobusowych N1, N2 i N3.

Wybuch gazu w kamienicy na Starym Mieście w Lublinie. Lokatorzy nadal nie mogą tu wrócić

Wybuch gazu w kamienicy na Starym Mieście w Lublinie. Lokatorzy nadal nie mogą tu wrócić 2 1

Uszkodzona po wybuchu gazu staromiejska kamienica przy ul. Rybnej przejdzie gruntowny remont pod nadzorem konserwatora zabytków. Miasto zarezerwowało już pieniądze na projekt przebudowy. Konieczna jest naprawa dachu i wymiana zalanych stropów.

Po wichurach w Lubelskiem. Drzewo przygniotło samochód, w środku jechało czterech mężczyzn

Po wichurach w Lubelskiem. Drzewo przygniotło samochód, w środku jechało czterech mężczyzn 5 7

Volkswagen, który w poniedziałek rano przejeżdżał ul. Piwną w Chełmie, został przygnieciony przez drzewo. Jeden z pasażerów trafił ranny do szpitala.

Lublin z własną kryptowalutą? Pomysły kandydata na prezydenta

Lublin z własną kryptowalutą? Pomysły kandydata na prezydenta 0 14

Pomysły na wykorzystanie nowych technologii w życiu miasta przedstawiał we wtorek poseł Jakub Kulesza, kandydat na prezydenta Lublina z komitetu „Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie”.

Lubartów: Kwartet smyczkowy zagrał na otwarciu oczyszczalni ścieków
film

Lubartów: Kwartet smyczkowy zagrał na otwarciu oczyszczalni ścieków 0 3

Kwartet smyczkowy OFF and BACH przygrywał na otwarciu zmodernizowanej oczyszczalni ścieków w Lubartowie. Największa inwestycja w historii miasta kosztowała ponad 58 mln zł.

Mezoterapia twarzy, szyi i dekoltu – recepta na zatrzymanie czasu

Mezoterapia twarzy, szyi i dekoltu – recepta na zatrzymanie czasu 0

Zależy ci na tym, aby twoja skóra zachowała młodość na dłużej? W takim razie odpowiednia pielęgnacja skóry to za mało – oprócz niej warto skorzystać z zabiegów mezoterapii, dzięki którym możemy uzyskać jeszcze lepsze efekty. Na czym dokładnie polega mezoterapia i ile musimy za nią zapłacić?

Lubelskie: Śmierć nastolatki i jej chłopaka. Dilerzy zatrzymani

Lubelskie: Śmierć nastolatki i jej chłopaka. Dilerzy zatrzymani 13 2

Zatrzymano dwóch dilerów narkotyków, którzy mają być powiązani ze śmiercią młodych ludzi w Biskupicach. 17-latka i jej chłopak zmarli najprawdopodobniej po przedawkowaniu środków odurzających – ustalili śledczy. Nie wykluczają, że były to dopalacze.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.