Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 sierpnia 2008 r.
12:07
Edytuj ten wpis

Rola paździochów w życiu

0 2 A A

Teraz mam żniwa życia. Za pięć lat idę na emeryturę i nie wyjeżdżam na żadną Florydę tylko w Bieszczady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
No, dobrze, tam też się czasami porozglądam, co by przerobić na agropellet - deklaruje Andrzej Łepecki, świdnicki laureat ogólnopolskiego konkursu "Pomysł na firmę” realizuje właśnie wymyślony biznes.

- Biuro to my mamy nieciekawe, ot, meble, komputer i segregatory - wyjaśnia Łukasz Łepecki, syn Andrzeja Łepeckiego, właściciela firmy Agropellet. - A produkcji też nie można zobaczyć, bo nasze paliwo powstawać będzie niby niedaleko od Lublina i Świdnika, ale to już województwo podkarpackie.
W końcu z dwoma biznesmenami daje się umówić w miejscu pozyskania surowca czyli na… ściernisku.

10 lat bez urlopu

Andrzej Łepecki ma życiorys jak prawdziwy świdniczanin, czyli taki: urodził się w Lublinie… - Bo nie było w Świdniku szpitala i się musiałem urodzić przy Lubartowskiej - podkreśla.

Potem pracował jako konstruktor w WSK. Później był stolarzem, a jeszcze później pracował nad śmieciarkami, które mogły pracować na obszarach wiejskich. - Od dziesięciu lat nie miałem urlopu - przyznaje i po głębszym zastanowieniu przypomina sobie wizytę bożonarodzeniową u córki w Anglii. - Przez dwa tygodnie bez telefonów, rozmów o firmie, pracy, zupełnie nic.

75 000

Rok temu wspólnie z synem, studentem politologii UMCS, napisał biznesplan i wystartowali w ogólnopolskim konkursie "Pomysł na firmę”. Trzeba było napisać projekt, który zainteresuje komisję złożoną z finansistów, biznesmenów i fachowców od praw rynku. Oni brali pomysł pod lupę i jeśli uznali, że ma ręce i nogi, dawali pieniądze na realizację.

Ile? W sumie niedużo: 75 tys. złotych. Wniosek Łepeckich był jednym z półtora tysiąca, jakimi uczestnicy z całej Polski zasypali organizatorów.

To coś dla kotów?

"Przyszła wygrana, przyszły pieniądze i trzeba je było wydać. A wszystko wzięło się stąd, że po kilku latach obserwacji i działań w sektorze nazywanym Odnawialne Źródła Energii (OZE), Biopaliwa czy nawet Agroenergetyka zaowocowało wnioskami, które były podwaliną sukcesu w konkursie” czytamy na stronie internetowej Agropelletu. To znaczy, że świdniczanie wygrali.

Pan Andrzej siedzi teraz na cudzym polu koło Świdnika i napiera plecami na belę słomy. - To jest nasz główny surowiec - mówi skubiąc źdźbła. - Krótko mówiąc, taką słomę trzeba rozdrobnić i później sprasować zmieniając w granulat.

Dla laika wygląda to jak pokruszone ciemnobeżowe dżdżownice delikatnie pachnące kurzem i polem. Właściciele kotów bezbłędnie rozpoznają w agropellecie kuzyna wszelkich drzewnych żwirków w stylu Pigwy.

Przyjaciel człowieka

- Nasz pomysł opiera się na strukturze agrarnej województwa lubelskiego - tłumaczy fachowo Łukasz Łepecki. - Pragniemy doprowadzić do wykorzystania w produkcji agropelletu wszystkich do dziś nie wykorzystanych pozostałości po produkcji rolnej. Można je z powodzeniem przetworzyć na agropellet będący paliwem odnawialnym i zdjąć przy tym z rolnika konieczność ich utylizacji.

Łukasz zajmuje się wizerunkiem firmy, ma w małym palcu wszelkie przepisy i uważa, że Internet i nowe technologie są przyjacielem człowieka.

A tu jeszcze praca magisterska

Słoma i paździochy, czyli pozostałości po wiklinie czy wyłuskaniu np. gryki, fasoli i lnu nadają się do przerobienia na agropellet. - Pellet drzewny jest znany i stosowany do ogrzewania i w energetyce. Nasz ma w nazwie agro, żeby się od drzewnego odróżniał - dodaje Łukasz, który przyznaje, że koledzy na studiach dzielą się na tych co mu współczują, że zamiast studenckiego luzu jest zajęty w rodzinnej firmie i na tych co mu zazdroszczą tego zajęcia.

Młody biznesmen musi dzielić czas między agropellet a myślenie o pracy magisterskiej. Będzie pisał o reklamie politycznej w Internecie.

Łuskanie ma przyszłość

Tymczasem plany Łepeckich sięgają kilku lat w przyszłość. Docelowo ma powstać kilka Lokalnych Centrów Przetwórstwa Biomasy, bo wożenie surowca z pola dalej niż 30-40 kilometrów przestaje być opłacalne. Centra powstaną tam, gdzie rolnicy podpiszą umowy na systematyczne dostarczanie paździochów czy słomy.

- Teraz mam żniwa życia. W tym roku mam 50 urodziny, realizuję swój wymarzony projekt, dopinam wszystko, żeby działał. Ale za 5 lat, jak powstaną te centra, to pójdę na emeryturę. Nie, nie wyjadę na Florydę, wystarczą mi Bieszczady albo Roztocze - planuje pan Andrzej, który wie, że producenci ekologicznych paliw mają teraz swoje 5 minut. Unijne przepisy będą wymuszały na elektrowniach i ciepłowniach by oprócz węgla spalały określoną ilość przetworzonej biomasy.

- Słoma i paździochy będą na wagę złota - żartują Łepeccy, którzy się nie zdziwią, gdy rolnicy więcej będą zarabiać na łodygach fasoli i pustych strąkach niż na tym, co wyłuskali. Świdniccy laureacci nie wykluczają, że w przyszłości sami będą hodować rośliny, które później przerobią na swój ekologiczny granulat.

Ale to już chyba będzie problem pana Łukasza.

Pozostałe informacje

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium