Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

22 sierpnia 2008 r.
12:07
Edytuj ten wpis

Rola paździochów w życiu

Teraz mam żniwa życia. Za pięć lat idę na emeryturę i nie wyjeżdżam na żadną Florydę tylko w Bieszczady.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
No, dobrze, tam też się czasami porozglądam, co by przerobić na agropellet - deklaruje Andrzej Łepecki, świdnicki laureat ogólnopolskiego konkursu "Pomysł na firmę” realizuje właśnie wymyślony biznes.

- Biuro to my mamy nieciekawe, ot, meble, komputer i segregatory - wyjaśnia Łukasz Łepecki, syn Andrzeja Łepeckiego, właściciela firmy Agropellet. - A produkcji też nie można zobaczyć, bo nasze paliwo powstawać będzie niby niedaleko od Lublina i Świdnika, ale to już województwo podkarpackie.
W końcu z dwoma biznesmenami daje się umówić w miejscu pozyskania surowca czyli na… ściernisku.

10 lat bez urlopu

Andrzej Łepecki ma życiorys jak prawdziwy świdniczanin, czyli taki: urodził się w Lublinie… - Bo nie było w Świdniku szpitala i się musiałem urodzić przy Lubartowskiej - podkreśla.

Potem pracował jako konstruktor w WSK. Później był stolarzem, a jeszcze później pracował nad śmieciarkami, które mogły pracować na obszarach wiejskich. - Od dziesięciu lat nie miałem urlopu - przyznaje i po głębszym zastanowieniu przypomina sobie wizytę bożonarodzeniową u córki w Anglii. - Przez dwa tygodnie bez telefonów, rozmów o firmie, pracy, zupełnie nic.

75 000

Rok temu wspólnie z synem, studentem politologii UMCS, napisał biznesplan i wystartowali w ogólnopolskim konkursie "Pomysł na firmę”. Trzeba było napisać projekt, który zainteresuje komisję złożoną z finansistów, biznesmenów i fachowców od praw rynku. Oni brali pomysł pod lupę i jeśli uznali, że ma ręce i nogi, dawali pieniądze na realizację.

Ile? W sumie niedużo: 75 tys. złotych. Wniosek Łepeckich był jednym z półtora tysiąca, jakimi uczestnicy z całej Polski zasypali organizatorów.

To coś dla kotów?

"Przyszła wygrana, przyszły pieniądze i trzeba je było wydać. A wszystko wzięło się stąd, że po kilku latach obserwacji i działań w sektorze nazywanym Odnawialne Źródła Energii (OZE), Biopaliwa czy nawet Agroenergetyka zaowocowało wnioskami, które były podwaliną sukcesu w konkursie” czytamy na stronie internetowej Agropelletu. To znaczy, że świdniczanie wygrali.

Pan Andrzej siedzi teraz na cudzym polu koło Świdnika i napiera plecami na belę słomy. - To jest nasz główny surowiec - mówi skubiąc źdźbła. - Krótko mówiąc, taką słomę trzeba rozdrobnić i później sprasować zmieniając w granulat.

Dla laika wygląda to jak pokruszone ciemnobeżowe dżdżownice delikatnie pachnące kurzem i polem. Właściciele kotów bezbłędnie rozpoznają w agropellecie kuzyna wszelkich drzewnych żwirków w stylu Pigwy.

Przyjaciel człowieka

- Nasz pomysł opiera się na strukturze agrarnej województwa lubelskiego - tłumaczy fachowo Łukasz Łepecki. - Pragniemy doprowadzić do wykorzystania w produkcji agropelletu wszystkich do dziś nie wykorzystanych pozostałości po produkcji rolnej. Można je z powodzeniem przetworzyć na agropellet będący paliwem odnawialnym i zdjąć przy tym z rolnika konieczność ich utylizacji.

Łukasz zajmuje się wizerunkiem firmy, ma w małym palcu wszelkie przepisy i uważa, że Internet i nowe technologie są przyjacielem człowieka.

A tu jeszcze praca magisterska

Słoma i paździochy, czyli pozostałości po wiklinie czy wyłuskaniu np. gryki, fasoli i lnu nadają się do przerobienia na agropellet. - Pellet drzewny jest znany i stosowany do ogrzewania i w energetyce. Nasz ma w nazwie agro, żeby się od drzewnego odróżniał - dodaje Łukasz, który przyznaje, że koledzy na studiach dzielą się na tych co mu współczują, że zamiast studenckiego luzu jest zajęty w rodzinnej firmie i na tych co mu zazdroszczą tego zajęcia.

Młody biznesmen musi dzielić czas między agropellet a myślenie o pracy magisterskiej. Będzie pisał o reklamie politycznej w Internecie.

Łuskanie ma przyszłość

Tymczasem plany Łepeckich sięgają kilku lat w przyszłość. Docelowo ma powstać kilka Lokalnych Centrów Przetwórstwa Biomasy, bo wożenie surowca z pola dalej niż 30-40 kilometrów przestaje być opłacalne. Centra powstaną tam, gdzie rolnicy podpiszą umowy na systematyczne dostarczanie paździochów czy słomy.

- Teraz mam żniwa życia. W tym roku mam 50 urodziny, realizuję swój wymarzony projekt, dopinam wszystko, żeby działał. Ale za 5 lat, jak powstaną te centra, to pójdę na emeryturę. Nie, nie wyjadę na Florydę, wystarczą mi Bieszczady albo Roztocze - planuje pan Andrzej, który wie, że producenci ekologicznych paliw mają teraz swoje 5 minut. Unijne przepisy będą wymuszały na elektrowniach i ciepłowniach by oprócz węgla spalały określoną ilość przetworzonej biomasy.

- Słoma i paździochy będą na wagę złota - żartują Łepeccy, którzy się nie zdziwią, gdy rolnicy więcej będą zarabiać na łodygach fasoli i pustych strąkach niż na tym, co wyłuskali. Świdniccy laureacci nie wykluczają, że w przyszłości sami będą hodować rośliny, które później przerobią na swój ekologiczny granulat.

Ale to już chyba będzie problem pana Łukasza.

Pozostałe informacje

ChKS Chełm wygrał 3:1 z KKS Mickiewiczem Kluczbork i wywalczył sportowy awans do PlusLigi

ChKS Chełm mistrzem PLS 1. Ligi. Chełmianie lepsi od KKS Mickiewicza Kluczbork

W trzecim spotkaniu finałowym play-off ChKS Chełm pokonał KKS Mickiewicza Kluczbork 3:1 i wywalczył awans do PlusLigi. Chełmian czeka teraz weryfikacja pod względem formalnym i finansowanym przed wydaniem licencji na występ w elicie

Kibice Orlen Oil Motoru będą musieli chwilę poczekać na kolejny mecz swoich pupili

Orlen Oil Motor nie pojedzie w Grudziądzu. Piątkowy mecz przełożony

Nie w najbliższy piątek, a dopiero w niedzielę, 18 maja odbędzie się mecz piątej kolejki PGE Ekstraligi: Bayersystem GKM Grudziądz z Orlen Oil Motorem Lublin.

Papież Leon XIV

Nowy papież potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka

Wiesław Dawidowski, który podobnie jak Leon XIV jest augustianinem powiedział, że to będzie bardzo spokojny pontyfikat. Nowy papież jest nie tylko wielkim dyplomatą, ale przede wszystkim potrafi wsłuchać się w głos serca drugiego człowieka – dodał.

Julia Ostrowska rozegrała dobry mecz

Polska przegrała z Hiszpanią i straciła szansę na awans do półfinału mistrzostw Europy U-17

Biało-Czerwone były wyraźnie słabsze od drużyny z Półwyspu Iberyjskiego.

Rywalizacja pomiędzy Patobasketem (biał-zielone stroje) i Matematyką jest bardzo wyrównana

Czas poznać mistrza rozgrywek LNBA

W sobotę o godz. 17.30 w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica odbędzie się wielki finał rozgrywek.

Skonfiskowane papierosy

Palenia bezakcyzowych szkodzi Skarbowi Państwa

Ponad 3500 paczek papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy zabezpieczyli w tym tygodniu łukowscy policjanci. Taką ilość nielegalnych wyrobów tytoniowych mieli 43-latek z Siedlec i 50-latek z powiatu węgrowskiego. W przypadku wprowadzenia do obiegu takiej ilości bezakcyzowych papierosów Skarb Państwa straciłby ponad 55 tysięcy złotych.

Nowy cmentarz komunalny sąsiaduje z istniejącą, coraz bardziej zapełnioną, parafialną nekropolią. Pełne otwarcie gminnego obiektu prawdopodobnie jeszcze w tym roku

Kłopoty z cmentarzem. Wody gruntowe za wysoko

Nowy cmentarz komunalny przy ul. Pożowskiej w Końskowoli może już przyjmować urny z prochami zmarłych. Grzebanie tradycyjne ciągle nie jest możliwe - a to z powodu zbyt wysokiego poziomu wód.

Remont drogi powiatowej w Ortelu Królewskim

Droga powiatowa w remoncie. Mieszkańcy kilku wsi muszą jeździć objazdami

Niedługo mieszkańcy będą cieszyć się z nowej jakości drogi powiatowej z Ortela Królewskiego do Łomaz, ale póki co muszą korzystać z objazdów.

 kardynał Robert Prevost
Aktualizacja

Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV. Pierwsze słowa biskupa Rzymu

Kardynałowie zebrani na konklawe w Kaplicy Sykstyńskiej wybrali w czwartek papieża. Po godz. 18 z komina na dachu kaplicy uniósł się biały dym. Rozległy się dzwony. Na placu wiwatują tysiące ludzi. Nowym papieżem został kardynał Robert Prevost z USA i przyjął imię Leona XIV.

Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim

"Widzę potencjał w młodzieży i w mieście". 15 młodych osób ma głos

Najpierw trzeba było wysłać zgłoszenie z podpisami poparcia, później komisja oceniała kandydaturę. W końcu Młodzieżowa Rada Miasta w Radzyniu Podlaskim zebrała się na inauguracyjnej sesji.

W składzie Polaków na mecz z Izraelem pojawił się Piotr Jarosiewicz z Azotów, zabrakło za to Marka Marciniaka

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych gorsza od Izraela. Nieudany debiut nowego trenera

W spotkaniu piątej kolejki eliminacji mistrzostw Europy reprezentacja Polski mężczyzn przegrała na wyjeździe z Izraelem 31:33. Tym samym awans na przyszłoroczny czempionat Starego Kontynentu stanął pod znakiem zapytania. Wszystko wyjaśni się w niedzielę, kiedy zostanie rozegrana ostatnia seria spotkań

Poszukiwany w drodze na dwuletni "turnus" resocjalizacyjny

„Nikogo nie ma w domu”, dopóki nie przyjechali strażacy

Kryminalni z Puław zatrzymali 43-latka poszukiwanego dwoma listami gończymi. Mężczyzna ukrywał się za granicą, jednak wrócił niedawno do domu i próbował się ukryć. Zaręczali za niego sąsiedzi... do czasu, gdy na miejsce przyjechali strażacy, aby wyważyć drzwi. Wówczas mężczyzna opuścił mieszkanie dobrowolnie.

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców
galeria

Lublin uczcił Dzień Zwycięstwa. Uroczystości z udziałem wojska i mieszkańców

W czwartek, 8 maja, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa, upamiętniające zakończenie II wojny światowej.

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Wielka radość strażaków. Dostali więcej, niż chcieli

Planowali kupić jeden defibrylator AED, a stać ich na trzy takie urządzenia. Bo zbiórka pieniędzy podczas I Dni Otwartych OSP w Krasnobrodzie poszła znacznie lepiej, niż zakładano.

Nagrodzeni artyści
Świdnik

Burmistrz nagrodził młodych artystów

Są niezwykle utalentowani, zdolni i dzielą się tym z innymi. To artyści, którzy zostali docenieni nie tylko przez ich odbiorców, ale i władze miasta. Kilkudziesięciu młodych artystów otrzymało kilka dni temu stypendia i nagrody od władz miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium