Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 grudnia 2021 r.
14:51

Tęsknota za pierwszym śniegiem w Kabulu. Pomogło polskie miasto, które "tolerancję i otwartość ma w DNA"

84 3 A A
Salim, Mohsena i Adnan w Bielsku-Białej, mieście które wyciągnęło do uchodźców pomocną dłoń
Salim, Mohsena i Adnan w Bielsku-Białej, mieście które wyciągnęło do uchodźców pomocną dłoń (fot. Archiwum prywatne)

Sierpień: Salim i Mohsena z kilkumiesięcznym synkiem na rękach są na lotnisku w Kabulu. Wokół strzały i ogromny chaos. Rodzina ucieka z Afganistanu zostawiając za sobą wszystko.

Grudzień: Salim i Mohsena spacerują z synem po przystrojonym świątecznymi ozdobami rynku w Bielsku-Białej. Tutaj mają mieszkanie, będą uczyć się języka polskiego i szukać pracy. Jest nadzieja na normalne życie. Jednak w środę wieczorem Mohsena wysyła mi krótki film, który pokazuje, co naprawdę czuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bus na tablicach z Bielska-Białej zatrzymuje się w sobotni poranek w Bezwoli koło Radzynia Podlaskiego. Kierowca na wprost widzi bramę z napisem Wojsko Polskie, a obok samolot. W latach 50-tych XX wieku powstała tu jednostka wojskowa podporządkowana Dowódcy Wojsk Lotniczych. Dziś działa tu Skład 2. Regionalnej Bazy Logistycznej Bezwola.

Kiedy kierowca busa spojrzy w lewo, widzi kilka bloków. Wokół gęsty las, a do kolejnych najbliższych zabudowań mieszkalnych jest pewnie z kilometr.

Tutaj zlokalizowany jest jeden z ośrodków dla cudzoziemców działających w Polsce. Mieszka w nim około 150 osób, którzy czekają na przyznanie ochrony międzynarodowej.

Salim Nadi oraz jego rodzina mają to szczęście, że 24 listopada Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców wydał decyzję, w której „postanowił nadać status uchodźcy”.

Salim, jego żona Mohsena Bita i ich synek Mohammed Adnan jeszcze w lipcu mieszkali w Kabulu. On pracował w ministerstwie spraw wewnętrznych, zajmował się ochroną pięciu kolejnych ministrów. Ona pracowała w prywatnej firmie. Kiedy do władzy wrócili talibowie, Salim dostał ostrzeżenie, że zostanie zabity. Pomógł polski rząd, który wpuścił rodzinę do jednego z samolotów, które z Kabulu zabrały uciekinierów do Warszawy.

Adnan urodził się z zespołem Downa, a będąc już w Polsce przeszedł operację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Dzięki wsparciu wielu Polaków rodzinie uchodźców udało się przetrwać trudny czas spędzony w szpitalach. Jeden z wielu przykładów: kiedy Mohsena była z Adnanem w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, mieszkający w Lublinie Maciej ugotował dla niej danie podobne do Kabuli Palaw, narodowej afgańskiej potrawy. Ktoś inny przyniósł ubranie, zrobił zakupy, jeszcze ktoś dowiózł do ośrodka w Bezwoli.

Pani Natalio, to nasza rodzina

Z busa, który dotarł w sobotę do Bezwoli wysiada Jarosław Matoga, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 6 w Bielsku-Białej.

– Poszło hasło: kto ich przywiezie? A moja żona: mamy busa. Pojedziesz – padło podchwytliwe pytanie – śmieje się Jarosław. – Mam taką naturę, że no po prostu trzeba ludziom pomagać.

Towarzyszy mu syn Mikołaj, który dobrze mówi po angielsku, ma więc być wsparciem w konwersacji podczas kilkugodzinnej podróży z okolic Radzynia Podlaskiego na Podbeskidzie.

To tamtejsze Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia zaprosiło ostatnio rodzinę Salima i Mohseny do swojego miasta. Ale już w sierpniu powstała na Facebooku „Grupa Granica Bielsko Cieszyn”, skupiająca ludzi, którym na sercu leżała trudna sytuacja ludzi koczujących na granicy polsko-białoruskiej.

Zaczęli od zbiórki odzieży, która z Podbeskidzia trafiła najpierw do oddziału PCK w Lublinie, a następnie na Podlasie. Od początku trwała też dyskusja o tym, żeby przyjąć u siebie jakąś rodzinę potrzebującą pomocy.

– Szukaliśmy takich rodzin, ale na stronach rządowych nie można było znaleźć żadnych informacji – mówi Grażyna Staniszewska, przewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia. Staniszewska to legenda Solidarności, jedyna kobieta, która brała udział w posiedzeniu plenarnym kończącym obrady Okrągłego Stołu, a później posłanka i europosłanka.

Cztery tygodnie temu Natalia Grad, Polka mieszkająca na co dzień w Holandii, umieściła na grupie Rodziny bez granic na Facebooku, krótki wpis:

„Czy jest tu ktoś, kto mógłby zaoferować albo pomóc w wynajęciu mieszkania dla 3 osobowej rodziny z Afganistanu oraz pracy dla pana z tejże rodziny? Ktoś, kto mógłby pomóc im zacząć żyć poza ośrodkiem i pomógłby im w zorganizowaniu rehabilitacji dla małego, 7-miesięcznego synka?”

Wpis przeczytała Grażyna Staniszewska. Odpisała krótko: „priv”.

A już w rozmowie prywatnej: – Pani Natalio, to jest nasza rodzina. Bo nam miasto sprzyja i jest szansa na dobrą współpracę – mówi mi Grażyna Staniszewska.

– Jak ktoś potrzebuje pomocy, to pani Grażyna zawsze wyłapie go pierwsza – mówi Jarosław Klimaszewski, od 2018 roku prezydent Bielska-Białej. Jest szefem PO w swoim mieście, a od października wiceszefem śląskich struktur partii.

Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia ma już doświadczenie w pomocy cudzoziemcom, bo prowadzi Ośrodek Integracji Obcokrajowców. W pomocy Afgańczykom chodziło przede wszystkim o ludzki odruch. Ale nie tylko.

– Miasto, jak każde inne w Polsce, się wyludnia. Żeby utrzymać poziom rozwoju gospodarczego, cały czas powinien być napływ, a nie odpływ ludzi. Obcokrajowcy powinni być jednym z pomysłów na rozwój – przekonuje Grażyna Staniszewska.

Tolerancja i otwartość w DNA

– Bielszczanie mają serce, żeby pomagać ludziom mieszkającym tutaj. A czym się różni takie wspieranie, od tego że przyjmiemy u siebie jedną czy dwie rodziny z zewnątrz. Z ustawy o samorządzie wynika, że pomoc uchodźcom jest zadaniem własnym – mówi prezydent Klimaszewski.

Dlatego miasto przydzieliło rodzinie mieszkanie komunalne. Właśnie trwa remont, a do czasu jego zakończenia Salim, Mohsena i Adnan zamieszkali w mieszkaniu prywatnym. W Bielsku nie jest raczej tajemnicą czyim, ale osoba ta nie chce o tym mówić publicznie. – Bo tak ustaliliśmy z żoną – uśmiecha się.

Pierwsze pół roku to czas, jaki Salim i Mohsena mają na usamodzielnienie się. Przez ten czas czynsz będzie opłacany ze zbiórki zorganizowanej wśród bielszczan.

Zaraz po świętach Afgańczycy zaczną uczyć się języka polskiego. Jest już także obietnica pomocy dla Adnana z ośrodka specjalizującego się w rehabilitacji małych dzieci.

Czy to się uda? Rodzina mając już przyznany status uchodźcy mogłaby wyjechać np. do Niemiec lub innego bogatszego kraju Unii Europejskiej. Salim deklaruje jednak, że chcą zostać w Polsce, bo nasz kraj bardzo im pomógł i chcą się jakoś odwdzięczyć.

– Wszystko zależy od ich ambicji i pracy – mówi Grażyna Staniszewska.

Bielsko-Biała jest jednym z pierwszych samorządów w Polsce, które przyjmują uchodźców. Pytam prezydenta, czy nie obawia się krytyki z powodu decyzji, np. ze strony polityków opozycyjnego w jego mieście PiS.

– Czasami mnie dziwi, że normalność jest postrzegana jako coś niezwykłego – mówi Klimaszewski. – Zawsze będzie taka część społeczeństwa, która ma inne zdanie na ten temat. Ale najczęściej to jest oparte na lęku, nieznajomości sytuacji. Ja uważam, że jak będziemy się wszystkiego bali, to będziemy agresywni.

I dodaje: – Tolerancja i otwartość jest w DNA naszego miasta.

Prezydent wylicza, że w mieście działa siedziba Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, a 80 procent polskich protestantów mieszka w okolicy. – W mieście będzie też budowana cerkiew prawosławna. Ostatnio dostaliśmy proboszcza – mówi Klimaszewski.

– Cała akcja przeprowadzki rodziny Salima i Siraja była naprawdę błyskawiczna. Byłam i jestem pod ogromnym wrażeniem tego jak świetnie zorganizowali się ludzie z Bielska-Białej, jak to wszystko sprawnie poszło. Chociaż jestem daleko, to śledziłam przeprowadzkę godzina po godzinie. Bardzo się wzruszyłam jak zobaczyłam zdjęcia z polskimi i afgańskimi flagami – najpierw z Bezwoli, a potem na rynku w Bielsku-Białej – mówi Natalia Grad, która koordynowała sprawę pomocy dla rodziny. Zaraz po ich dotarciu na Podbeskidzie pisała na Facebooku: – Pierwsze, co powiedział mi dziś rano Salim to: Natalia, w ośrodku zostało jeszcze wiele potrzebujących pomocy osób.

Salim, Mohsena i Siraj wśród swoich krajan z Afganistanu, którzy wciąż mieszkają w ośrodku dla cudzoziemców w Bezwoli. Flagę Afganistanu trzyma Jarosław Matoga (fot. Paweł Buczkowski)

Gdzie najlepiej znaleźć pracę

Razem z rodziną Salima do Bielska-Białej przyjechał Siraj Zaland. To 34-latek, który w Afganistanie był strażnikiem granicznym.

– Pracowaliśmy ciężko nad odbudową i utrzymaniem bezpieczeństwa naszego kraju. Ale w ostatnim czasie sytuacja polityczna znacznie się pogorszyła i groziła mi śmierć. Przyjaciele z polskiej armii, z którymi współpracowałem, pomogli mi uciec z Afganistanu – opowiada Siraj. – Już sześć lat temu miałem okazję przyjechać do Europy, ale nie chciałem, bo kocham swój kraj. Teraz musiałem wyjechać.

Siraj w planach ma zdobycie pracy. Ma świadomość, że na powrót do zajęcia z Afganistanu nie ma szans, dlatego deklaruje, że może robić cokolwiek. Chce też zdobyć prawo jazdy. – Miałem w Afganistanie, ale słyszałem, że tutaj to nie działa. Więc zdobyłem podręczniki i zaczynam się uczyć – uśmiecha się.

Siraj już zaczął uczyć się polskiego. W sobotę na lekcję języka do ośrodka w Bezwoli przyjeżdża nauczycielka, pani Ewa. Wysiada z auta i zatrzymuje się na chwilę przy grupce Afgańczyków. Chwali Siraja, jako bardzo pilnego ucznia. Chwali też innych swoich uczniów. Jednego z nich strofuje, że wyszedł z domu w klapkach, a nie zimowym obuwiu. Wszyscy się śmieją.

Kiedy Salim, Mohsena i Siraj pakują swoje rzeczy do busa z Bielska-Białej, jeden z Afgańczyków mieszkających w ośrodku wypytuje mnie o perspektywy w Polsce. – Gdzie najłatwiej znaleźć pracę? – docieka. Dodaje, że jest elektrykiem.

Jak podaje Urząd do spraw Cudzoziemców, do końca listopada wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 7 tys. cudzoziemców. Byli to obywatele Białorusi (2 tys. osób), Afganistanu (1,7 tys. osób) oraz Iraku (1,2 tys. osób).

Salim i Mohsena podczas wyjazdu z Bezwoli (fot. Paweł Buczkowski)

Flaga i pierwszy śnieg

Kiedy wszystkie rzeczy są już spakowane do busa, Afgańczycy ustawiają się do pożegnalnego zdjęcia. Nagle Jarosław przypomina sobie:

– Grażynka dała mi dwie flagi: biało-czerwoną i afgańską. Przynosi je i wręcza Mohsenie i Salimowi.

Po chwili, już w busie, Mohsena zaczyna bardzo płakać.

– Przez flagę – tłumaczy Salim.

Na filmie, który w środę wieczorem przysłała mi Mohsena, ktoś nakręcił śnieg na ulicach Kabulu i stojące w korku samochody. – Tutaj mieszkałam. Spadł pierwszy śnieg. Chciałabym to teraz zobaczyć na własne oczy – napisała Mohsena.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 3

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 grudnia 2021 r. o 15:50
Sierpień 2021: „Najgorszy dzień prezydentury Bidena”: ...ataki w Kabulu to najbardziej śmiertelny dzień dla członków służby amerykańskiej od sierpnia 2011 r., - cbs news
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 grudnia 2021 r. o 15:46
"Nawet Rosjanie nieźle sobie żyją w Kabulu. Sonia jest rodowitą moskwiczanką. Teraz mieszka z Sanjarem, afgańskim mężem w dzielnicy Karte Seh. Opowiada, że poznali się w Polsce. Po otrzymaniu stypendium byli tam na studiach. Teraz mieszkają blisko parlamentu. "Nasz sąsiad jest posłem. W krótkim czasie bardzo się wzbogacił, pomimo, że pochodzi ze wsi" - opowiada Sanjar. Skąd oni mają nagle tyle pieniędzy? - zastanawia się Rosjanka."--- Martin Gerner dw.com
Avatar
Sir_Fred / 19 grudnia 2021 r. o 15:35
A za rok sprowadzą 100 kuzynów, śwagrów i wujów
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 grudnia 2021 r. o 15:50
Sierpień 2021: „Najgorszy dzień prezydentury Bidena”: ...ataki w Kabulu to najbardziej śmiertelny dzień dla członków służby amerykańskiej od sierpnia 2011 r., - cbs news
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 grudnia 2021 r. o 15:46
"Nawet Rosjanie nieźle sobie żyją w Kabulu. Sonia jest rodowitą moskwiczanką. Teraz mieszka z Sanjarem, afgańskim mężem w dzielnicy Karte Seh. Opowiada, że poznali się w Polsce. Po otrzymaniu stypendium byli tam na studiach. Teraz mieszkają blisko parlamentu. "Nasz sąsiad jest posłem. W krótkim czasie bardzo się wzbogacił, pomimo, że pochodzi ze wsi" - opowiada Sanjar. Skąd oni mają nagle tyle pieniędzy? - zastanawia się Rosjanka."--- Martin Gerner dw.com
Avatar
Sir_Fred / 19 grudnia 2021 r. o 15:35
A za rok sprowadzą 100 kuzynów, śwagrów i wujów
Zobacz wszystkie komentarze 3

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie wiesz jaki system rynnowy wybrać? Poznaj kilka istotnych kwestii

Nie wiesz jaki system rynnowy wybrać? Poznaj kilka istotnych kwestii

W czasie budowania dachu dokładamy wszelkich starań, aby wybierane materiały wykończeniowe wyróżniały się jak najwyższą jakością. Jednymi z najważniejszych właściwości, na jakie zwracamy uwagę, jest wodoodporność często określana mianem niskiej nasiąkliwości oraz szczelność.

Lubelskie: Tragedia na drodze. Nie żyje dwójka motocyklistów
galeria

Lubelskie: Tragedia na drodze. Nie żyje dwójka motocyklistów

Do tragicznego zdarzenia doszło w piątek w południe.

Gdzie meble ekspozycyjne znajdą swoje zastosowanie? Poznaj kilka inspiracji

Gdzie meble ekspozycyjne znajdą swoje zastosowanie? Poznaj kilka inspiracji

To właśnie meble ekspozycyjne pozwalają na atrakcyjne przedstawienie różnego rodzaju eksponatów, produktów itp. Co więcej, zabezpieczają przedstawiane elementy przed zniszczeniem. Większości osób meble ekspozycyjne kojarzą się z muzeum. Jak się jednak okazuje, to nie ich jedyne zastosowanie. W niniejszym artykule wyjaśnimy, kto jeszcze powinien zdecydować się na wysokiej jakości meble ekspozycyjne. Poznaj naszą odpowiedź i czytaj dalej!

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [9-11.06]
9 czerwca 2023, 8:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [9-11.06]

Na ekrany lubelskich kin w weekend wkroczy kolejna odsłona filmowej serii "Tranformers". Tym razem pojawią się bohaterowie znani z popularnego w latach 90. serialu animowanego "Kosmiczne wojny". Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Pieniądze na szkolne ekopracownie. Wiemy, gdzie powstanie stacja meteo z teleskopami
Zdjęcia
galeria

Pieniądze na szkolne ekopracownie. Wiemy, gdzie powstanie stacja meteo z teleskopami

W podstawówce w Snopkowie powstanie zewnętrzna stacja meteo z teleskopami, a w Opolu Lubelskim odnowiona i doposażona pomocami ekologicznymi pracownia przyrodnicza, podobnie zresztą jak w I LO w Chełmie. Szkoły, które zostały laureatami konkursów Ekopracownia – zielone serce szkoły oraz Ekopracownia OZE, organizowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie już dobrze wiedzą, na co wydadzą otrzymane w poniedziałek pieniądze.

Samorządy straciły na Polskim Ładzie, ale będzie częściowa rekompensata. Ile otrzyma Lubelskie?

Samorządy straciły na Polskim Ładzie, ale będzie częściowa rekompensata. Ile otrzyma Lubelskie?

Ponad 806 mln zł otrzymają w tym roku samorządy z województwa lubelskiego z tytułu rekompensat za utratę dochodów w związku ze zmianami w przepisach podatkowych. Największa kwota z tej puli, prawie 80 mln zł trafi do Lublina.

"Plandeka jest naszą zmorą." Konferencja prasowa przed meczem Platinum Motor Lublin - For Nature Solutions KS Apator Toruń

"Plandeka jest naszą zmorą." Konferencja prasowa przed meczem Platinum Motor Lublin - For Nature Solutions KS Apator Toruń

Jarosław Hampel i Maciej Kuciapa wzięli udział w konferencji prasowej online przed najbliższym meczem ligowym. Oto co powiedzieli kapitan i trener zespołu "Koziołków"

Zamość. Radny PiS kontra radny PiS. Śledztwo umorzone, ale proces będzie

Zamość. Radny PiS kontra radny PiS. Śledztwo umorzone, ale proces będzie

Piotr Błażewicz, przewodniczący RM Zamość (PiS) nie popełnił żadnego przestępstwa – uznała prokuratura i umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez samorządowca. Wszczęła je po zawiadomieniu radnego Dariusza Zagdańskiego (PiS). W konsekwencji obaj panowie spotkają się w sądzie.

Edach Budowlani Lublin grają z Orkanem Sochaczew o brązowy medal

Edach Budowlani Lublin grają z Orkanem Sochaczew o brązowy medal

Na pożegnanie sezonu Edach Budowlani Lublin zagrają na wyjeździe z Orkanem Sochaczew. Zaplanowane na sobotę spotkanie rozpocznie się o godzinie 17. Stawką jest brązowy medal mistrzostw Polski.

Najważniejsze czynniki wpływające na zdolność kredytową przy ubieganiu się o hipotekę w UK

Najważniejsze czynniki wpływające na zdolność kredytową przy ubieganiu się o hipotekę w UK

Zdolność kredytowa odgrywa kluczową rolę przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny w Wielkiej Brytanii. Banki i instytucje finansowe oceniają zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców, aby określić, czy są w stanie spłacić zobowiązanie hipoteczne. Wysoka zdolność kredytowa może zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu o korzystnych warunkach. W tym artykule przedstawimy najważniejsze czynniki, które wpływają na zdolność kredytową przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny w UK.

Poznaj produkty, które kupisz wyłącznie w drogerii online!

Poznaj produkty, które kupisz wyłącznie w drogerii online!

Zarówno w drogerii online, jak i drogerii stacjonarnej kupisz najpopularniejsze kosmetyki, które przeżywają boom popularności. Jednak zakupy przez Internet dają Ci dodatkowo szerszy dostęp do dobrej jakości preparatów mało popularnych (niekoniecznie droższych), specjalistycznych, limitowanych, a nawet tych z wycofanych już serii.

Tu cykliści, tam orkiestra. W niedzielę utrudnienia w ruchu w Lublinie

Tu cykliści, tam orkiestra. W niedzielę utrudnienia w ruchu w Lublinie

W niedzielę w Lublinie trzeba się liczyć z możliwymi utrudnieniami w ruchu. Będą one związane z organizowanym w centrum miasta festynem.

Złota era motoryzacji. Odkryj fascynujący świat samochodów zabytkowych.

Złota era motoryzacji. Odkryj fascynujący świat samochodów zabytkowych.

W historii motoryzacji istnieje pewien okres, który wzbudza podziw i fascynację. To złota era samochodów, w której powstały niezapomniane klasyki, które do dziś są rozpoznawalne na całym świecie. Te ikony motoryzacji, pełne elegancji, stylu i mocy, przetrwały próbę czasu i wciąż zachwycają miłośników samochodów zabytkowych. Szukasz ciekawych informacji, istotnych faktów na temat zabytkowych samochodów?

Odpady czy skarb? Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego w żywieniu zwierząt

Odpady czy skarb? Uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego w żywieniu zwierząt

Obecnie w procesie produkcji żywności dla ludzi powstaje wiele produktów ubocznych, które mogą być traktowane jako odpady i następnie utylizowane. Tak naprawdę są one bardzo przydatne - są powszechnie wykorzystywane w przemyśle paszowym, gdyż stanowią cenny składnik w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Inszury.pl - bezpłatna porównywarka OC,AC

Inszury.pl - bezpłatna porównywarka OC,AC

Zmiana polisy ubezpieczeniowej może być frustrującym procesem, wymagającym dużo czasu i wysiłku. Na szczęście, pojawiają się nowe rozwiązania, takie jak platforma inszury.pl, która staje się twoim niezawodnym partnerem w porównywaniu ubezpieczeń.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium