Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 stycznia 2019 r.
13:53

Z Lublina musiał wyemigrować do USA. Otworzył słynną restaurację, którą skrytykował Trump

1 7 A A

Rozmowa z Emilem Vardą, reżyserem spektaklu „Wszystkie drogi prowadzą na Dworzec Kurski”, który zobaczymy w sobotę, 19 stycznia, w Teatrze NN.

• Korzenie rodzinne?

– Krzczonów i Żuków. Urodziłem się w Krzczonowie. Tam też szkoła podstawowa, następnie VII Liceum na Farbiarskiej w Lublinie, klasa francuska. Jeden z moich szkolnych kolegów przychodzi na przedstawienie. Skończyłem pedagogikę kulturalną w UMCS-ie. Obroniłem pracę magisterską pod tytułem „Teatr Provisorium. Deklaracje programowe i metody budowania spektaklu”.

• Skąd Teatr Jerzego Grotowskiego na pana drodze?

– Brałem udział w kilku warsztatach, ale nalepkę z napisem „Grotowski” przyklejono mi w Nowym Jorku trochę na wyrost. Natomiast nadal uważam, że jest to znakomita metoda trenowania aktorów, aczkolwiek w Hollywood się nie sprawdza. Jestem już dorosły, więc jeszcze załapałem się na kilka spektakli Tadeusza Kantora, dwukrotnie widziałem na żywo „Apocalypsis cum Figuris”, głośne przedstawienie Grotowskiego. Dziś mam swój teatr „Varda Studio” w Nowym Jorku, ani nie teatr Grotowskiego, ani żaden Open Theatre, po prostu teatr Vardy.

• Wróćmy do czasów lubelskich: Internowanie w stanie wojennym, potem paszport w jedną stronę. Wyjazd z Polski. Żałował pan, że tak się stało?

– Wtedy chyba nie. Wie pan, kiedy żałowałem?

• Kiedy?

– W 1991 roku wróciłem po raz pierwszy do Lublina. Nie, żebym planował to zostać, ale oczekiwałem, że ktoś mi powie: Słuchaj, zrobimy to i to. Wracaj. Pies z kulawą nogą się nie odezwał. Wszyscy urządzali gabinety, budowali nowe skrzydła do domów.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 25,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 30 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
90 dni
koszt: 70,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 90 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
180 dni
koszt: 140,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 180 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
360 dni
koszt: 260,00 zł
  • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 360 dni
  • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
  • Brak reklam w naszym serwisie*
* poza reklamami w treściach wideo z zewnętrznych serwisów

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tellchar / 19 stycznia 2019 o 17:15
+5
Sporo członków PiS też należało do PZPR a potem do AWS. Dzięki ich głosom Balcerowicz był ministrem finansów, a potem prezesem NBP
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 15:59
+5
Pewnie Trump nie lubi Żydów z Polski bo są skażeni czerwoną zarazą zwaną komunizmem.
Avatar
polak bez srodkow / 19 stycznia 2019 o 18:08
+4
Jedynie tendencja i tandeta świeciła autorowi artykułu który właściwie jest paszkwilem na Polaków. Bo tylko wykształciuchy wyjeżdżali z Polski co to by się urządzić kosztem narodu! Bo za nasze do szkol chodzili.Taki tylko się prezentuje jak paw ale wspólnoty narodowej nie czuje. Wielu rencistów i emerytów może cos o tym wiedzieć. Oni się już napchali ale z tymi w potrzebę się nie podziela.
Avatar
tellchar / 19 stycznia 2019 o 21:15
+3
Ale co jest nieprawdą? Że AWS nie było w rządzie z UW (gdzie było wielu późniejszych polityków PO) w latach 1997 - 2000? Że w tym czasie ministerm finansów był Balcerowicz? Że potem Balcerowicz został wybrany na prezea NBP głosami byłych i obecnych polityków PiS, takich jak Bielan, Cymański czy Tchórzewski? Że Piotrowicz był komunistycznym prokuratorem i członkiem PZPR, a teraz jest wielkim patriotą? Że Andzrej Kryże był komunistycznym sędzią i skazywał działaczy Solidarności na więzienie, a potem był wiceministrem sprawiedliwości za PiS? Co ma do tego nocna zmiana, która była przed AWS? I jakbyś nie zauważył, to poraz pierwszy emerytury SBeków zostały obniżone w 2009 roku dzięki PO
Ale co jest nieprawdą? Że AWS nie było w rządzie z UW (gdzie było wielu późniejszych polityków PO) w latach 1997 - 2000? Że w tym czasie ministerm finansów był Balcerowicz? Że potem Balcerowicz został wybrany na prezea NBP głosami byłych i obecnych polityków PiS, takich jak Bielan, Cymański czy Tchórzewski? Że Piotrowicz był komunistycznym prokuratorem i członkiem PZPR, a teraz jest wielkim patriotą? Że Andzrej Kryże był komunistycznym sędzią i skazywał działaczy Solidarności na więzienie, a potem był wiceministrem sprawiedliwości za PiS? ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 14:31
+2
KOMUNIE i kiszczakowcom niech Pan podziękuje i jej obecnym reprezentantom czyli SLD - ZSL - PO -ps Baltzerowicz też należał do PZPR
Avatar
^_^ / 19 stycznia 2019 o 21:41
+1
@tellmach... no i pewnie PO pogoniło ze swych szeregów Balcerowicza? Może napiszesz, dlaczego wybrano Balcerowicza i co on ludziom obiecał? Kłamał jak UW i PO skladając swe obietnice i po wyborach (...a teraz benzyna może być po 7zł). Żebyś długo nie szukał po necie, to odpowiem, że warunkiem otrzymania kredytu z MFW było poparcie ich kandydata na ministra finansów. Co do obietnic tego tyrana, to pamiętam, że po 10 latach zaciskania pasa miał nastąpić dobrobyt. Pytanie za 100 punktow, który z prokuratorow w PRL nie należał do PZPRu? No przestań być dzieckiem, lecz dorośnij. Ci co aktywnie skazywali działaczy Solidarności wiemy jak potraktował PiS. I wiemy, kto w ich obronie tkwił ze zniczami pod sądami. Wiesz TVN prawdę ci powie, niczym Towarzysz Bolek. Myślisz, że mi się podoba Gowin w szeregach Zjednoczonej Prawicy? Nie ma 100% zadowolenia. Trzeba mieć oczy, by widzieć ile miliardow odzyskał obecny rząd. I pozostaje pytanie co z ukradzionymi 167.000.000.000 zł z OFE przez Rudego? Masz rację, że Nocna Zmiana nastąpiła przed powstaniem AWSu. Ale zobacz, która część owej formacji ma o to pretensje, a która nie i gdzie, który obecnie przebywa. Niektórzy przejrzeli na oczy jak Zyta Gilowska. Okradać na setki miliardów złotych Naród. Nie każdy może znieść tak bezczelne gnębienie i wdeptywanie w ziemiè Polaków. Przeraża mnie jednak postawa PiSu wobec osoby Adamowicza. Teraz pojawia się wątpliwość, czy to koniec walki z tym co było? W końcu okradając Polakow można liczyć na 28% poparcia, podczas gdy uczciwie wypracowując dziesiatki miliardów złotych dla Narodu i tylko 11% dodatkowego poparcia. Pytanie... Czy warto być uczciwym w III RP? Przeraża mnie wizja, że PiSowcy zauważyli ten trend. Jeżeli tak, to wkrotce pojawią się podwyżki podatków, opłat, cięcia socjalne (Tusk jako hiena cmentarna obciął 2tys. zł), likwidacja zasiłku dla bezrobotnych (obecnie otrzymuje go ok. 15% przez aż 6mcy)...itd.
@tellmach... no i pewnie PO pogoniło ze swych szeregów Balcerowicza? Może napiszesz, dlaczego wybrano Balcerowicza i co on ludziom obiecał? Kłamał jak UW i PO skladając swe obietnice i po wyborach (...a teraz benzyna może być po 7zł). Żebyś długo nie szukał po necie, to odpowiem, że warunkiem otrzymania kredytu z MFW było poparcie ich kandydata na ministra finansów. Co do obietnic tego tyrana, to pamiętam, że po 10 latach zaciskania pasa miał nastąpić dobrobyt. Pytanie za 100 punktow, który z prokuratorow w PRL nie należał do PZPRu? No przes... rozwiń
Avatar
^_^ / 19 stycznia 2019 o 17:29
0
tellchar... I pewnie AWS też była za Nocną Zmianą, utrzymaniem komuszych emerytur i podniesieniem wieku emerytalnego. Jak szaleć w swym kłamstwie to szaleć do końca. Być w partii, bo taki był wymóg, a donosić na kolegów jak TW Bolek, to jednak znaczna różnica. To tak jakbyś mi zarzucił, że chodziłem do komunistycznej podstawówki? A miałem wybór, by później móc ukonczyć studia?
Avatar
^_^ / 19 stycznia 2019 o 21:41
+1
@tellmach... no i pewnie PO pogoniło ze swych szeregów Balcerowicza? Może napiszesz, dlaczego wybrano Balcerowicza i co on ludziom obiecał? Kłamał jak UW i PO skladając swe obietnice i po wyborach (...a teraz benzyna może być po 7zł). Żebyś długo nie szukał po necie, to odpowiem, że warunkiem otrzymania kredytu z MFW było poparcie ich kandydata na ministra finansów. Co do obietnic tego tyrana, to pamiętam, że po 10 latach zaciskania pasa miał nastąpić dobrobyt. Pytanie za 100 punktow, który z prokuratorow w PRL nie należał do PZPRu? No przestań być dzieckiem, lecz dorośnij. Ci co aktywnie skazywali działaczy Solidarności wiemy jak potraktował PiS. I wiemy, kto w ich obronie tkwił ze zniczami pod sądami. Wiesz TVN prawdę ci powie, niczym Towarzysz Bolek. Myślisz, że mi się podoba Gowin w szeregach Zjednoczonej Prawicy? Nie ma 100% zadowolenia. Trzeba mieć oczy, by widzieć ile miliardow odzyskał obecny rząd. I pozostaje pytanie co z ukradzionymi 167.000.000.000 zł z OFE przez Rudego? Masz rację, że Nocna Zmiana nastąpiła przed powstaniem AWSu. Ale zobacz, która część owej formacji ma o to pretensje, a która nie i gdzie, który obecnie przebywa. Niektórzy przejrzeli na oczy jak Zyta Gilowska. Okradać na setki miliardów złotych Naród. Nie każdy może znieść tak bezczelne gnębienie i wdeptywanie w ziemiè Polaków. Przeraża mnie jednak postawa PiSu wobec osoby Adamowicza. Teraz pojawia się wątpliwość, czy to koniec walki z tym co było? W końcu okradając Polakow można liczyć na 28% poparcia, podczas gdy uczciwie wypracowując dziesiatki miliardów złotych dla Narodu i tylko 11% dodatkowego poparcia. Pytanie... Czy warto być uczciwym w III RP? Przeraża mnie wizja, że PiSowcy zauważyli ten trend. Jeżeli tak, to wkrotce pojawią się podwyżki podatków, opłat, cięcia socjalne (Tusk jako hiena cmentarna obciął 2tys. zł), likwidacja zasiłku dla bezrobotnych (obecnie otrzymuje go ok. 15% przez aż 6mcy)...itd.
@tellmach... no i pewnie PO pogoniło ze swych szeregów Balcerowicza? Może napiszesz, dlaczego wybrano Balcerowicza i co on ludziom obiecał? Kłamał jak UW i PO skladając swe obietnice i po wyborach (...a teraz benzyna może być po 7zł). Żebyś długo nie szukał po necie, to odpowiem, że warunkiem otrzymania kredytu z MFW było poparcie ich kandydata na ministra finansów. Co do obietnic tego tyrana, to pamiętam, że po 10 latach zaciskania pasa miał nastąpić dobrobyt. Pytanie za 100 punktow, który z prokuratorow w PRL nie należał do PZPRu? No przes... rozwiń
Avatar
tellchar / 19 stycznia 2019 o 21:15
+3
Ale co jest nieprawdą? Że AWS nie było w rządzie z UW (gdzie było wielu późniejszych polityków PO) w latach 1997 - 2000? Że w tym czasie ministerm finansów był Balcerowicz? Że potem Balcerowicz został wybrany na prezea NBP głosami byłych i obecnych polityków PiS, takich jak Bielan, Cymański czy Tchórzewski? Że Piotrowicz był komunistycznym prokuratorem i członkiem PZPR, a teraz jest wielkim patriotą? Że Andzrej Kryże był komunistycznym sędzią i skazywał działaczy Solidarności na więzienie, a potem był wiceministrem sprawiedliwości za PiS? Co ma do tego nocna zmiana, która była przed AWS? I jakbyś nie zauważył, to poraz pierwszy emerytury SBeków zostały obniżone w 2009 roku dzięki PO
Ale co jest nieprawdą? Że AWS nie było w rządzie z UW (gdzie było wielu późniejszych polityków PO) w latach 1997 - 2000? Że w tym czasie ministerm finansów był Balcerowicz? Że potem Balcerowicz został wybrany na prezea NBP głosami byłych i obecnych polityków PiS, takich jak Bielan, Cymański czy Tchórzewski? Że Piotrowicz był komunistycznym prokuratorem i członkiem PZPR, a teraz jest wielkim patriotą? Że Andzrej Kryże był komunistycznym sędzią i skazywał działaczy Solidarności na więzienie, a potem był wiceministrem sprawiedliwości za PiS? ... rozwiń
Avatar
polak bez srodkow / 19 stycznia 2019 o 18:08
+4
Jedynie tendencja i tandeta świeciła autorowi artykułu który właściwie jest paszkwilem na Polaków. Bo tylko wykształciuchy wyjeżdżali z Polski co to by się urządzić kosztem narodu! Bo za nasze do szkol chodzili.Taki tylko się prezentuje jak paw ale wspólnoty narodowej nie czuje. Wielu rencistów i emerytów może cos o tym wiedzieć. Oni się już napchali ale z tymi w potrzebę się nie podziela.
Avatar
^_^ / 19 stycznia 2019 o 17:29
0
tellchar... I pewnie AWS też była za Nocną Zmianą, utrzymaniem komuszych emerytur i podniesieniem wieku emerytalnego. Jak szaleć w swym kłamstwie to szaleć do końca. Być w partii, bo taki był wymóg, a donosić na kolegów jak TW Bolek, to jednak znaczna różnica. To tak jakbyś mi zarzucił, że chodziłem do komunistycznej podstawówki? A miałem wybór, by później móc ukonczyć studia?
Avatar
tellchar / 19 stycznia 2019 o 17:15
+5
Sporo członków PiS też należało do PZPR a potem do AWS. Dzięki ich głosom Balcerowicz był ministrem finansów, a potem prezesem NBP
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 15:59
+5
Pewnie Trump nie lubi Żydów z Polski bo są skażeni czerwoną zarazą zwaną komunizmem.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 14:31
+2
KOMUNIE i kiszczakowcom niech Pan podziękuje i jej obecnym reprezentantom czyli SLD - ZSL - PO -ps Baltzerowicz też należał do PZPR