Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

19 stycznia 2019 r.
13:53

Z Lublina musiał wyemigrować do USA. Otworzył słynną restaurację, którą skrytykował Trump

1 7 A A

Rozmowa z Emilem Vardą, reżyserem spektaklu „Wszystkie drogi prowadzą na Dworzec Kurski”, który zobaczymy w sobotę, 19 stycznia, w Teatrze NN.

• Korzenie rodzinne?

– Krzczonów i Żuków. Urodziłem się w Krzczonowie. Tam też szkoła podstawowa, następnie VII Liceum na Farbiarskiej w Lublinie, klasa francuska. Jeden z moich szkolnych kolegów przychodzi na przedstawienie. Skończyłem pedagogikę kulturalną w UMCS-ie. Obroniłem pracę magisterską pod tytułem „Teatr Provisorium. Deklaracje programowe i metody budowania spektaklu”.

• Skąd Teatr Jerzego Grotowskiego na pana drodze?

– Brałem udział w kilku warsztatach, ale nalepkę z napisem „Grotowski” przyklejono mi w Nowym Jorku trochę na wyrost. Natomiast nadal uważam, że jest to znakomita metoda trenowania aktorów, aczkolwiek w Hollywood się nie sprawdza. Jestem już dorosły, więc jeszcze załapałem się na kilka spektakli Tadeusza Kantora, dwukrotnie widziałem na żywo „Apocalypsis cum Figuris”, głośne przedstawienie Grotowskiego. Dziś mam swój teatr „Varda Studio” w Nowym Jorku, ani nie teatr Grotowskiego, ani żaden Open Theatre, po prostu teatr Vardy.

• Wróćmy do czasów lubelskich: Internowanie w stanie wojennym, potem paszport w jedną stronę. Wyjazd z Polski. Żałował pan, że tak się stało?

– Wtedy chyba nie. Wie pan, kiedy żałowałem?

• Kiedy?

– W 1991 roku wróciłem po raz pierwszy do Lublina. Nie, żebym planował to zostać, ale oczekiwałem, że ktoś mi powie: Słuchaj, zrobimy to i to. Wracaj. Pies z kulawą nogą się nie odezwał. Wszyscy urządzali gabinety, budowali nowe skrzydła do domów.

Artykuł premium Regionalny portal informacyjny Dziennik Wschodni
Dostęp ograniczony
lub wykup pełny dostęp do portalu:
Prenumerata
30 dni
koszt: 25,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 30 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
90 dni
koszt: 70,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 90 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
180 dni
koszt: 140,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 180 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
Prenumerata
360 dni
koszt: 260,00 zł
 • Dostęp do aktualnych wydań e-gazety przez 360 dni
 • Nielimitowany dostęp do artykułów premium na portalu
 • Brak reklam w naszym serwisie*
* poza reklamami w treściach wideo z zewnętrznych serwisów

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
tellchar / 19 stycznia 2019 o 17:15
+5
Sporo członków PiS też należało do PZPR a potem do AWS. Dzięki ich głosom Balcerowicz był ministrem finansów, a potem prezesem NBP
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 15:59
+5
Pewnie Trump nie lubi Żydów z Polski bo są skażeni czerwoną zarazą zwaną komunizmem.
Avatar
polak bez srodkow / 19 stycznia 2019 o 18:08
+4
Jedynie tendencja i tandeta świeciła autorowi artykułu który właściwie jest paszkwilem na Polaków. Bo tylko wykształciuchy wyjeżdżali z Polski co to by się urządzić kosztem narodu! Bo za nasze do szkol chodzili.Taki tylko się prezentuje jak paw ale wspólnoty narodowej nie czuje. Wielu rencistów i emerytów może cos o tym wiedzieć. Oni się już napchali ale z tymi w potrzebę się nie podziela.
Avatar
tellchar / 19 stycznia 2019 o 21:15
+3
Ale co jest nieprawdą? Że AWS nie było w rządzie z UW (gdzie było wielu późniejszych polityków PO) w latach 1997 - 2000? Że w tym czasie ministerm finansów był Balcerowicz? Że potem Balcerowicz został wybrany na prezea NBP głosami byłych i obecnych polityków PiS, takich jak Bielan, Cymański czy Tchórzewski? Że Piotrowicz był komunistycznym prokuratorem i członkiem PZPR, a teraz jest wielkim patriotą? Że Andzrej Kryże był komunistycznym sędzią i skazywał działaczy Solidarności na więzienie, a potem był wiceministrem sprawiedliwości za PiS? Co ma do tego nocna zmiana, która była przed AWS? I jakbyś nie zauważył, to poraz pierwszy emerytury SBeków zostały obniżone w 2009 roku dzięki PO
Ale co jest nieprawdą? Że AWS nie było w rządzie z UW (gdzie było wielu późniejszych polityków PO) w latach 1997 - 2000? Że w tym czasie ministerm finansów był Balcerowicz? Że potem Balcerowicz został wybrany na prezea NBP głosami byłych i obecnych polityków PiS, takich jak Bielan, Cymański czy Tchórzewski? Że Piotrowicz był komunistycznym prokuratorem i członkiem PZPR, a teraz jest wielkim patriotą? Że Andzrej Kryże był komunistycznym sędzią i skazywał działaczy Solidarności na więzienie, a potem był wiceministrem sprawiedliwości za PiS? ... rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 14:31
+2
KOMUNIE i kiszczakowcom niech Pan podziękuje i jej obecnym reprezentantom czyli SLD - ZSL - PO -ps Baltzerowicz też należał do PZPR
Avatar
^_^ / 19 stycznia 2019 o 21:41
+1
@tellmach... no i pewnie PO pogoniło ze swych szeregów Balcerowicza? Może napiszesz, dlaczego wybrano Balcerowicza i co on ludziom obiecał? Kłamał jak UW i PO skladając swe obietnice i po wyborach (...a teraz benzyna może być po 7zł). Żebyś długo nie szukał po necie, to odpowiem, że warunkiem otrzymania kredytu z MFW było poparcie ich kandydata na ministra finansów. Co do obietnic tego tyrana, to pamiętam, że po 10 latach zaciskania pasa miał nastąpić dobrobyt. Pytanie za 100 punktow, który z prokuratorow w PRL nie należał do PZPRu? No przestań być dzieckiem, lecz dorośnij. Ci co aktywnie skazywali działaczy Solidarności wiemy jak potraktował PiS. I wiemy, kto w ich obronie tkwił ze zniczami pod sądami. Wiesz TVN prawdę ci powie, niczym Towarzysz Bolek. Myślisz, że mi się podoba Gowin w szeregach Zjednoczonej Prawicy? Nie ma 100% zadowolenia. Trzeba mieć oczy, by widzieć ile miliardow odzyskał obecny rząd. I pozostaje pytanie co z ukradzionymi 167.000.000.000 zł z OFE przez Rudego? Masz rację, że Nocna Zmiana nastąpiła przed powstaniem AWSu. Ale zobacz, która część owej formacji ma o to pretensje, a która nie i gdzie, który obecnie przebywa. Niektórzy przejrzeli na oczy jak Zyta Gilowska. Okradać na setki miliardów złotych Naród. Nie każdy może znieść tak bezczelne gnębienie i wdeptywanie w ziemiè Polaków. Przeraża mnie jednak postawa PiSu wobec osoby Adamowicza. Teraz pojawia się wątpliwość, czy to koniec walki z tym co było? W końcu okradając Polakow można liczyć na 28% poparcia, podczas gdy uczciwie wypracowując dziesiatki miliardów złotych dla Narodu i tylko 11% dodatkowego poparcia. Pytanie... Czy warto być uczciwym w III RP? Przeraża mnie wizja, że PiSowcy zauważyli ten trend. Jeżeli tak, to wkrotce pojawią się podwyżki podatków, opłat, cięcia socjalne (Tusk jako hiena cmentarna obciął 2tys. zł), likwidacja zasiłku dla bezrobotnych (obecnie otrzymuje go ok. 15% przez aż 6mcy)...itd.
@tellmach... no i pewnie PO pogoniło ze swych szeregów Balcerowicza? Może napiszesz, dlaczego wybrano Balcerowicza i co on ludziom obiecał? Kłamał jak UW i PO skladając swe obietnice i po wyborach (...a teraz benzyna może być po 7zł). Żebyś długo nie szukał po necie, to odpowiem, że warunkiem otrzymania kredytu z MFW było poparcie ich kandydata na ministra finansów. Co do obietnic tego tyrana, to pamiętam, że po 10 latach zaciskania pasa miał nastąpić dobrobyt. Pytanie za 100 punktow, który z prokuratorow w PRL nie należał do PZPRu? No przes... rozwiń
Avatar
^_^ / 19 stycznia 2019 o 17:29
0
tellchar... I pewnie AWS też była za Nocną Zmianą, utrzymaniem komuszych emerytur i podniesieniem wieku emerytalnego. Jak szaleć w swym kłamstwie to szaleć do końca. Być w partii, bo taki był wymóg, a donosić na kolegów jak TW Bolek, to jednak znaczna różnica. To tak jakbyś mi zarzucił, że chodziłem do komunistycznej podstawówki? A miałem wybór, by później móc ukonczyć studia?
Avatar
^_^ / 19 stycznia 2019 o 21:41
+1
@tellmach... no i pewnie PO pogoniło ze swych szeregów Balcerowicza? Może napiszesz, dlaczego wybrano Balcerowicza i co on ludziom obiecał? Kłamał jak UW i PO skladając swe obietnice i po wyborach (...a teraz benzyna może być po 7zł). Żebyś długo nie szukał po necie, to odpowiem, że warunkiem otrzymania kredytu z MFW było poparcie ich kandydata na ministra finansów. Co do obietnic tego tyrana, to pamiętam, że po 10 latach zaciskania pasa miał nastąpić dobrobyt. Pytanie za 100 punktow, który z prokuratorow w PRL nie należał do PZPRu? No przestań być dzieckiem, lecz dorośnij. Ci co aktywnie skazywali działaczy Solidarności wiemy jak potraktował PiS. I wiemy, kto w ich obronie tkwił ze zniczami pod sądami. Wiesz TVN prawdę ci powie, niczym Towarzysz Bolek. Myślisz, że mi się podoba Gowin w szeregach Zjednoczonej Prawicy? Nie ma 100% zadowolenia. Trzeba mieć oczy, by widzieć ile miliardow odzyskał obecny rząd. I pozostaje pytanie co z ukradzionymi 167.000.000.000 zł z OFE przez Rudego? Masz rację, że Nocna Zmiana nastąpiła przed powstaniem AWSu. Ale zobacz, która część owej formacji ma o to pretensje, a która nie i gdzie, który obecnie przebywa. Niektórzy przejrzeli na oczy jak Zyta Gilowska. Okradać na setki miliardów złotych Naród. Nie każdy może znieść tak bezczelne gnębienie i wdeptywanie w ziemiè Polaków. Przeraża mnie jednak postawa PiSu wobec osoby Adamowicza. Teraz pojawia się wątpliwość, czy to koniec walki z tym co było? W końcu okradając Polakow można liczyć na 28% poparcia, podczas gdy uczciwie wypracowując dziesiatki miliardów złotych dla Narodu i tylko 11% dodatkowego poparcia. Pytanie... Czy warto być uczciwym w III RP? Przeraża mnie wizja, że PiSowcy zauważyli ten trend. Jeżeli tak, to wkrotce pojawią się podwyżki podatków, opłat, cięcia socjalne (Tusk jako hiena cmentarna obciął 2tys. zł), likwidacja zasiłku dla bezrobotnych (obecnie otrzymuje go ok. 15% przez aż 6mcy)...itd.
@tellmach... no i pewnie PO pogoniło ze swych szeregów Balcerowicza? Może napiszesz, dlaczego wybrano Balcerowicza i co on ludziom obiecał? Kłamał jak UW i PO skladając swe obietnice i po wyborach (...a teraz benzyna może być po 7zł). Żebyś długo nie szukał po necie, to odpowiem, że warunkiem otrzymania kredytu z MFW było poparcie ich kandydata na ministra finansów. Co do obietnic tego tyrana, to pamiętam, że po 10 latach zaciskania pasa miał nastąpić dobrobyt. Pytanie za 100 punktow, który z prokuratorow w PRL nie należał do PZPRu? No przes... rozwiń
Avatar
tellchar / 19 stycznia 2019 o 21:15
+3
Ale co jest nieprawdą? Że AWS nie było w rządzie z UW (gdzie było wielu późniejszych polityków PO) w latach 1997 - 2000? Że w tym czasie ministerm finansów był Balcerowicz? Że potem Balcerowicz został wybrany na prezea NBP głosami byłych i obecnych polityków PiS, takich jak Bielan, Cymański czy Tchórzewski? Że Piotrowicz był komunistycznym prokuratorem i członkiem PZPR, a teraz jest wielkim patriotą? Że Andzrej Kryże był komunistycznym sędzią i skazywał działaczy Solidarności na więzienie, a potem był wiceministrem sprawiedliwości za PiS? Co ma do tego nocna zmiana, która była przed AWS? I jakbyś nie zauważył, to poraz pierwszy emerytury SBeków zostały obniżone w 2009 roku dzięki PO
Ale co jest nieprawdą? Że AWS nie było w rządzie z UW (gdzie było wielu późniejszych polityków PO) w latach 1997 - 2000? Że w tym czasie ministerm finansów był Balcerowicz? Że potem Balcerowicz został wybrany na prezea NBP głosami byłych i obecnych polityków PiS, takich jak Bielan, Cymański czy Tchórzewski? Że Piotrowicz był komunistycznym prokuratorem i członkiem PZPR, a teraz jest wielkim patriotą? Że Andzrej Kryże był komunistycznym sędzią i skazywał działaczy Solidarności na więzienie, a potem był wiceministrem sprawiedliwości za PiS? ... rozwiń
Avatar
polak bez srodkow / 19 stycznia 2019 o 18:08
+4
Jedynie tendencja i tandeta świeciła autorowi artykułu który właściwie jest paszkwilem na Polaków. Bo tylko wykształciuchy wyjeżdżali z Polski co to by się urządzić kosztem narodu! Bo za nasze do szkol chodzili.Taki tylko się prezentuje jak paw ale wspólnoty narodowej nie czuje. Wielu rencistów i emerytów może cos o tym wiedzieć. Oni się już napchali ale z tymi w potrzebę się nie podziela.
Avatar
^_^ / 19 stycznia 2019 o 17:29
0
tellchar... I pewnie AWS też była za Nocną Zmianą, utrzymaniem komuszych emerytur i podniesieniem wieku emerytalnego. Jak szaleć w swym kłamstwie to szaleć do końca. Być w partii, bo taki był wymóg, a donosić na kolegów jak TW Bolek, to jednak znaczna różnica. To tak jakbyś mi zarzucił, że chodziłem do komunistycznej podstawówki? A miałem wybór, by później móc ukonczyć studia?
Avatar
tellchar / 19 stycznia 2019 o 17:15
+5
Sporo członków PiS też należało do PZPR a potem do AWS. Dzięki ich głosom Balcerowicz był ministrem finansów, a potem prezesem NBP
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 15:59
+5
Pewnie Trump nie lubi Żydów z Polski bo są skażeni czerwoną zarazą zwaną komunizmem.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2019 o 14:31
+2
KOMUNIE i kiszczakowcom niech Pan podziękuje i jej obecnym reprezentantom czyli SLD - ZSL - PO -ps Baltzerowicz też należał do PZPR
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces
galeria

Chińscy oszuści z wyrokami. Lubelska celebrytka czeka na proces 0 2

Jest postęp w sprawie „chińskiego gangu”, którego członkowie dzwoniąc z Polski oszukiwał swoich rodaków w kraju. Naciągacze zostali skazani przez tamtejszy sąd. To pozwoli postawić zamknąć śledztwo dotyczące lubelskiej celebrytki, która miała pomagać oszustom.

Studniówka puławskiej "Budowlanki"
galeria

Studniówka puławskiej "Budowlanki" 12 4

9 lutego w Domu Weselnym "U Jakuba" w Sosnowie, tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. E. Kwiatkowskiego bawili się studniówce. Poloneza zatańczyło 40 par. Nie brakowało humoru i gości specjalnych. Uczniowie przebrali się m.in. za "siostrę Anastazję".

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia]
galeria

Sviatovid w Lublinie. Wielki aż strach [zdjęcia] 21 1

W Centrum Spotkania Kultur można oglądać rzeźbę, której autor jest projektantem wielkoformatowych architektonicznych projekcji wideo. Wstęp gratis

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą!
film

Skoki narciarskie. Polacy wygrywają "drużynówkę" z ogromną przewagą! 0 0

Deklasacja rywali w wykonaniu polskich skoczków w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Willingen. Drużyna w składzie Piotr Żyła, Jakub Wolny, Dawid Kubacki i Kamil Stoch pokonała drugich Niemców o 79,2 punktu. Podium uzupełnili Słoweńcy.

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza
galeria

Strajk dla ziemi na schodach lubelskiego ratusza 24 40

Zjednoczone siły ekologów w liczbie około 30 osób przeprowadziły dziś w Lublinie „Strajk dla ziemi”. Lubelska akcja była częścią pierwszego ogólnopolskiego protestu pod tą nazwą w sprawie ochrony planety. Ekolodzy protestowali na schodach lubelskiego ratusza.

Partia Piotrowskiego zarejestrowana

Partia Piotrowskiego zarejestrowana 41 23

Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi został wpisany do rejestru partii politycznych. Prezesem ugrupowania jest poseł do Parlamentu Europejskiego z Lublina Mirosław Piotrowski

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan

Pszczółka Polski Cukier jedzie do Bydgoszczy bez swojej kapitan 2 0

Tydzień po niezwykle cennym zwycięstwie ze Ślęzą Wrocław zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin czeka kolejny mecz z trudnym rywalem. W sobotę (godz. 18) akademiczki zagrają z Artego Bydgoszcz. Ponownie, nie będą faworytem tego starcia

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody!

Nad Lublinem już wiosna? Mamy dowody! 212 4

Do kalendarzowej wiosny jeszcze ponad miesiąc, ale w Lublinie kwitną już kwiaty. Sprawdziliśmy prognozę pogody żeby sprawdzić, czy widać już stałe ocieplenie. Widać!

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek
galeria

Blogerka z Lublina. Ewa w krainie ciastek 46 5

Kilka lat temu rzuciła pracę w mediach, żeby robić ciastka. Dzisiaj przed jej pracownią na warszawskim Powiślu ustawiają się kolejki. Rozmowa z Ewą Wójcik z Lublina, właścicielką pracowni cukierniczej „Ciastka z kremem” i blogerką kulinarną

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo)
film

Metro Exodus: Postapokaliptyczna premiera (wideo) 0 0

Czas na wielką wyprawę przez zniszczoną Rosję. Wyprawę pełną niebezpieczeństw, ale też pięknych widoków. Dziś premiera gry Metro Exodus.

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce

Działacz PiS wicedyrektorem w marszałkowskiej jednostce 4 16

Marek Krakowski został zastępcą dyrektora w podległym marszałkowi województwa Zarządzie Nieruchomości Wojewódzkich. Sekretarz okręgowych struktur Prawa i Sprawiedliwości ostatnio pracował na dyrektorskim stanowisku w lubelskim oddziale Poczty Polskiej

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo)
film

Far Cry New Dawn: Premiera i złowrogie bliźniaczki (wideo) 0 0

Postapokalipsa w różowym odcieniu, czyli klasyczne rozwiązania w nowym wydaniu. Dziś premiera gry Far Cry New Dawn.

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach

MKS Avia i LUK Politechnika rozpoczynają walkę w play-offach 1 3

Dla obu naszych drużyn najważniejszym zadaniem będzie wyjazd za dwa tygodnie do rywali z dwoma wygranymi odniesionymi na swoim terenie

Górnik – Pogoń 0:2. Druga zimowa porażka (zdjęcia)
galeria

Górnik – Pogoń 0:2. Druga zimowa porażka (zdjęcia) 3 5

Zespół z Łęcznej przegrał z innym drugoligowcem 0:2, a wynik sparingu rozstrzygnął się jeszcze przed przerwą

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.