Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

30 czerwca 2019 r.
7:59

Żołnierze WOT pomagają poszkodowanym mieszkańcom. Jak jest organizowana akcja?

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 9 A A
2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej od jesieni 2018 jest włączona do systemu zarządzania kryzysowego.
2. Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej od jesieni 2018 jest włączona do systemu zarządzania kryzysowego. (fot. Jacek Szydłowski)

Mówią o nich z przekąsem „weekendowe wojsko”, a tymczasem podczas ostatnich klęsk żywiołowych egzamin zdali celująco. Są nie tylko dobrze wyszkoleni, zgrani, ale także świetnie wyposażeni w sprzęt niezbędny podczas akcji ratunkowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

19 czerwca w godzinach wieczornych nad Wierzchowiskami w powiecie janowskim rozegrał się Armagedon. Gwałtowne burze ze ścianą deszczu w kilka minut zamieniły położoną w naturalnej niecce miejscowość w jezioro.

Już o 18. w rejon dotknięty kataklizmem płk Tadeusz Nastarowicz, dowódca 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wysyła Zespół Oceny Wsparcia, który po rekonesansie rekomenduje użycie wojska, aby wspomóc działania straży pożarnej. Tuż przed północą 80 żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady OT uzbrojonych w 6 agregatów prądotwórczych, 2 maszty oświetleniowe oraz cysternę wody jest już na miejscu.

– Przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym oraz ograniczanie ich skutków poprzez wsparcie straży pożarnej oraz innych służb jest jednym z zadań Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsze tego typu działania nasi żołnierze prowadzili w ostatniej dekadzie maja, wspierając strażaków i współdziałając z żołnierzami wojsk operacyjnych w niesieniu pomocy mieszkańcom pięciu województw dotkniętych skutkami trąby powietrznej i powodzi – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2. LBOT.

Interwencja w Wierzchowiskach była drugą akcją lubelskich terytorialsów. We wtorek, 21 maja, w godzinach przedpołudniowych przez gminy Wojciechów i Konopnica w powiecie lubelskim przeszła trąba powietrzna. Najbardziej ucierpiały miejscowości Stasin, Palikije, Ignaców i Cyganówka.

Uszkodzeniu uległo ponad 120 budynków gospodarczych, mieszkalnych, a także sprzęt gospodarczy. Kilka osób zostało rannych, w tym jedna ciężko. Zerwane zostały linie energetyczne, wiele dróg było nieprzejezdnych.

Schemat działania zawsze jest taki sam. Pierwszy na miejscu pojawił się Zespół Oceny Wsparcia, który nawiązał kontakt ze służbami alarmowymi i dokonał oceny możliwości wsparcia ich działania. W trybie alarmowym aktywowano żołnierzy i już po około godzinie skompletowano siły i środki do udziału w akcji. O godz. 17.30 na miejscu zdarzenia było już blisko 200 żołnierzy WOT ze sprzętem.

– Na uwagę zasługuje fakt, że jedną z pierwszych osób, która przekazała do lubelskiej brygady OT informację o skali zniszczeń w gm. Wojciechów, był żołnierz naszej formacji, mieszkaniec jednej z miejscowości dotkniętej nawałnicą. Siłą WOT są właśnie żołnierze związani z ludnością i rejonem, którego będą bronić i wpierać w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych – dodaje kpt. Stanula.

Żołnierze WOT zabezpieczyli dostawy prądu, usuwali powalone drzewa. Na miejscu pracowali przez trzy doby.

Żołnierze z 25. batalionu lekkiej piechoty z Zamościa pomagali w Świętokrzyskiem. Wspierali wysiłki kolegów z 10. Brygady Świętokrzyskiej w Zawichoście i Połańcu, m.in. w rejonie elektrowni Połaniec. Pracowali w dzień i w nocy przy wzmacnianiu wałów na Wiśle. W ten sposób terytorialsi udowodnili, że motto formacji „Zawsze gotowi, zawsze blisko” to nie tylko slogan.

e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wacek / 30 czerwca 2019 o 11:19
+11
Taak... Za PO+PSL było lepiej. W 2010 roku w gminie Wilków przez 2 tygodnie zastanawiali się czy wojska użyć, w końcu przysłali dwie amfibie i jedna od razu się zepsuła, ale wtedy było cool jeden mędrzec tłumaczył że woda ma to do siebie że się rozlewa a potem do morza spływa(wyczytał w Wikipedii?) a drugi ratownik polatał helikopterem z zatroskaną miną i jasno niebieskiej koszuli. Nikt wtedy nie troszczył się że strażacy sami z miejscową ludnością. A ten mędrzec który pamięta OTK... Nie ma porównania między tymi formacjamii. Ja też to pamiętam. Każdy kraj z małymi wyjątkami ma takie wojsko tylko platformersom i ich wyznawcom to nie pasuje
Taak... Za PO+PSL było lepiej. W 2010 roku w gminie Wilków przez 2 tygodnie zastanawiali się czy wojska użyć, w końcu przysłali dwie amfibie i jedna od razu się zepsuła, ale wtedy było cool jeden mędrzec tłumaczył że woda ma to do siebie że się rozlewa a potem do morza spływa(wyczytał w Wikipedii?) a drugi ratownik polatał helikopterem z zatroskaną miną i jasno niebieskiej koszuli. Nikt wtedy nie troszczył się że strażacy sami z miejscową ludnością. A ten mędrzec który pamięta OTK... Nie ma porównania między tymi formacjamii. Ja też to pamię... rozwiń
Avatar
gerwazio / 30 czerwca 2019 o 09:15
+3
Na zdjęciu widać specjalistyczny sprzęt (rękawice) na =rękach !!!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 08:21
+3
Bravo!
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 22:08
+2
Brawo. Oby tak dalej. Zawsze gotowi zawsze blisko!
Avatar
. / 30 czerwca 2019 o 10:48
+2
Strażacy którzy faktycznie tyrali i mają pojęcie o tym jak działać nie doczekali się takich dziennkarzynowych wypocin.
Avatar
Powiślok / 30 czerwca 2019 o 18:39
+1
Taak... Za PO+PSL było lepiej. W 2010 roku w gminie Wilków przez 2 tygodnie zastanawiali się czy wojska użyć, w końcu przysłali dwie amfibie i jedna od razu się zepsuła, ale wtedy było cool jeden mędrzec tłumaczył że woda ma to do siebie że się rozlewa a potem do morza spływa(wyczytał w Wikipedii?) a drugi ratownik polatał helikopterem z zatroskaną miną i jasno niebieskiej koszuli. Nikt wtedy nie troszczył się że strażacy sami z miejscową ludnością. A ten mędrzec który pamięta OTK... Nie ma porównania między tymi formacjamii. Ja też to pamiętam. Każdy kraj z małymi wyjątkami ma takie wojsko tylko platformersom i ich wyznawcom to nie pasuje
  Czy obecny wójt nie był wtedy sekretarzem?
  Czy obecny wójt nie był wtedy sekretarzem? rozwiń
Avatar
szwej / 4 lipca 2019 o 08:59
0
po h... im te hełmy? boją się gradu?
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 10:34
0
I tak pod pozorem patriotyzmu stworzono odzziały porządkowe ale czego to się nie robi aby założyć mundur i dostać broń !! Za moich czasów te za były takie oddziały nazywały się OTK i były od prac porządkowych jak widać system nadal dxiała
Avatar
PTE Zeed / 30 czerwca 2019 o 15:36
-1
Propaganda musi być, ani oni wyszkoleni ani zgrani, tylko regularna armia cierpi przez tych niedzielnych pseudo harcerzy bo zamiast sprzęt unowocześnić to kupują zabawki tym "rangersom" od siedmiu boleści... Strażaka nie trzeba reklamować bo on wie co ma robić...
Avatar
szwej / 4 lipca 2019 o 08:59
0
po h... im te hełmy? boją się gradu?
Avatar
Gość / 1 lipca 2019 o 22:08
+2
Brawo. Oby tak dalej. Zawsze gotowi zawsze blisko!
Avatar
Powiślok / 30 czerwca 2019 o 18:39
+1
Taak... Za PO+PSL było lepiej. W 2010 roku w gminie Wilków przez 2 tygodnie zastanawiali się czy wojska użyć, w końcu przysłali dwie amfibie i jedna od razu się zepsuła, ale wtedy było cool jeden mędrzec tłumaczył że woda ma to do siebie że się rozlewa a potem do morza spływa(wyczytał w Wikipedii?) a drugi ratownik polatał helikopterem z zatroskaną miną i jasno niebieskiej koszuli. Nikt wtedy nie troszczył się że strażacy sami z miejscową ludnością. A ten mędrzec który pamięta OTK... Nie ma porównania między tymi formacjamii. Ja też to pamiętam. Każdy kraj z małymi wyjątkami ma takie wojsko tylko platformersom i ich wyznawcom to nie pasuje
  Czy obecny wójt nie był wtedy sekretarzem?
  Czy obecny wójt nie był wtedy sekretarzem? rozwiń
Avatar
PTE Zeed / 30 czerwca 2019 o 15:36
-1
Propaganda musi być, ani oni wyszkoleni ani zgrani, tylko regularna armia cierpi przez tych niedzielnych pseudo harcerzy bo zamiast sprzęt unowocześnić to kupują zabawki tym "rangersom" od siedmiu boleści... Strażaka nie trzeba reklamować bo on wie co ma robić...
Avatar
Wacek / 30 czerwca 2019 o 11:19
+11
Taak... Za PO+PSL było lepiej. W 2010 roku w gminie Wilków przez 2 tygodnie zastanawiali się czy wojska użyć, w końcu przysłali dwie amfibie i jedna od razu się zepsuła, ale wtedy było cool jeden mędrzec tłumaczył że woda ma to do siebie że się rozlewa a potem do morza spływa(wyczytał w Wikipedii?) a drugi ratownik polatał helikopterem z zatroskaną miną i jasno niebieskiej koszuli. Nikt wtedy nie troszczył się że strażacy sami z miejscową ludnością. A ten mędrzec który pamięta OTK... Nie ma porównania między tymi formacjamii. Ja też to pamiętam. Każdy kraj z małymi wyjątkami ma takie wojsko tylko platformersom i ich wyznawcom to nie pasuje
Taak... Za PO+PSL było lepiej. W 2010 roku w gminie Wilków przez 2 tygodnie zastanawiali się czy wojska użyć, w końcu przysłali dwie amfibie i jedna od razu się zepsuła, ale wtedy było cool jeden mędrzec tłumaczył że woda ma to do siebie że się rozlewa a potem do morza spływa(wyczytał w Wikipedii?) a drugi ratownik polatał helikopterem z zatroskaną miną i jasno niebieskiej koszuli. Nikt wtedy nie troszczył się że strażacy sami z miejscową ludnością. A ten mędrzec który pamięta OTK... Nie ma porównania między tymi formacjamii. Ja też to pamię... rozwiń
Avatar
. / 30 czerwca 2019 o 10:48
+2
Strażacy którzy faktycznie tyrali i mają pojęcie o tym jak działać nie doczekali się takich dziennkarzynowych wypocin.
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 10:34
0
I tak pod pozorem patriotyzmu stworzono odzziały porządkowe ale czego to się nie robi aby założyć mundur i dostać broń !! Za moich czasów te za były takie oddziały nazywały się OTK i były od prac porządkowych jak widać system nadal dxiała
Avatar
gerwazio / 30 czerwca 2019 o 09:15
+3
Na zdjęciu widać specjalistyczny sprzęt (rękawice) na =rękach !!!
Avatar
Gość / 30 czerwca 2019 o 08:21
+3
Bravo!
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lekarz z woj. lubelskiego w zorganizowanej grupie przestępczej? Usłyszał zarzuty

Lekarz z woj. lubelskiego w zorganizowanej grupie przestępczej? Usłyszał zarzuty 0 1

Prokuratura Regionalna w Lublinie prowadzi śledztwo, w którym zarzuty usłyszał i został zatrzymany Piotr R., lekarz z Parczewa, który współpracuje z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie

Uplay+: Ponad 100 gier za 59,90 złotych miesięcznie 0 1

A pierwszy miesiąc za darmo. W pakiecie wszystkie części serii Assassin's Creed, Far Cry, Anno, Tom Clancy's... Usługa Uplay+ wystartuje 3 września.

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina
galeria

Lekkoatleci AZS UMCS otrzymali Listy Gratulacyjne od Prezydenta Lublina 0 2

W Trybunale Koronnym wyróżniono zawodników AZS UMCS Lublin, którzy na półmetku sezonu zdążyli już zdobyć wiele medali na imprezach światowych i krajowych

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka

Zaprosił nieznajomego na piwo. To była pułapka 0 2

Zwabili bezbronnego, samotnego mężczyznę na wspólne wypicie piwa, po czym pobili go i okradli.

"Furia" i inne hity w Kinie Perła
19 lipca 2019, 21:00

"Furia" i inne hity w Kinie Perła 0 1

W najbliższy weekend w Kinie Perła zobaczymy m.in. wojenny przebój z Bradem Pittem "Furia. Będzie też kultowy "Żywot Briana". Projekcje w dniach 19-21 lipca przy ul. Bernardyńskiej 15 o godz. 21.

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski?

Reforma Ligi Mistrzów w piłce ręcznej. Elita bez mistrza Polski? 0 1

To może być ostatni sezon polskiego klubu w elitarnych rozgrywkach. Europejska Federacja Piłki Ręcznej podała szczegóły kwalifikacji do zreformowanej Ligi Mistrzyń

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo]
galeria
film

Radny Tomasz Pitucha skazany za zniesławienie. Ma wpłacić pieniądze na Marsz Równości [wideo] 130 67

Tomasz Pitucha został skazany za pomówienie. Ma zapłacić 5 tys. zł na rzecz Marszu Równości i opublikować informację o dzisiejszym wyroku sądu na łamach Dziennika Wschodniego i Gazety Wyborczej. Wyrok jest nieprawomocny. Radny zapowiedział złożenie apelacji

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca

Drogowcy policzyli kostki i płyty zdjęte z ulic. Trafią w inne miejsca 0 2

Zakończyła się inwentaryzacja w składach materiałów zdjętych z przebudowywanych ulic. Kostka brukowa posłuży do wyrównania zdegradowanych chodników, a zdarty z jezdni asfalt przyda się do utwardzenia bocznych dróg. Takie „przeszczepy” odbywają się nawet w ścisłym centrum miasta

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł

Lublin: Przebudują kamienicę po wybuchu gazu i pożarze. Koszt? Co najmniej 1,8 mln zł 0 7

Co najmniej 1,8 mln zł będzie kosztować przebudowa miejskiej kamienicy przy ul. Rybnej 7, którą zleca Zarząd Nieruchomości Komunalnych

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu

Jest kadra polskich koszykarzy na zgrupowanie w Wałbrzychu 0 0

Selekcjoner Biało-Czerwonych Mike Taylor wybrał 19 zawodników, których zabierze na zgrupowanie do Wałbrzycha. Treningi rozpoczną się 29 lipca

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy

Szybki koniec kariery zastępcy dyrektora WORD Lublin. Piotr S. przyznał się do winy 8 41

Piotr S. pożegnał się ze stanowiskiem zastępcy dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Ciążą na nim prokuratorskie zarzuty. Mężczyzna odpowiada za usiłowanie wyłudzenia

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia]
galeria

Horodyszcze: W wypadku zginęła 14-latka, kierował jej 14-letni kolega [zdjęcia] 70 15

Nie żyje 14-letnia dziewczyna, troje nastolatków trafiło do szpitala. Znanych jest więcej okoliczności wczorajszego wypadku w miejscowości Horodyszcze w powiecie bialskim. Według wstępnych ustaleń policji autem kierował 14-latek

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak

Dobra gra Kingi Wojtasik i Katarzyny Kociołek w Szwajcarii, ale wyników brak 0 0

Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek bez zwycięstwa zakończyły udział w turnieju World Tour w szwajcarskim Gstaad

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej"

Trwa walka o życie 33-latka z Lublina. "Po wizycie u stomatologa było coraz gorzej" 88 27

Syn kładzie się z bólem i z bólem wstaje. Najgorsze jest to, że to ogromne cierpienie nie ustąpi. Będzie jutro i w kolejnych dniach – mówi ze łzami w oczach Ewa Smalira, matka 33-latka z Lublina. Mężczyzna od 6 lat walczy ze bardzo rzadkim złośliwym nowotworem żuchwy. Potrzebne są szczegółowe badania, by móc dokładnie określić śmiertelnego przeciwnika

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca
19 lipca 2019, 20:00

Koncert zespołu Voda w Pubie u Szewca 0 0

Pub u Szewca (ul. Grodzka 19) zaprasza na koncert krakowskiej formacji Voda. Krakowskie trio będzie promować swój najnowszy krążek "Amphibia". Wydarzenie odbędzie się 19 lipca o godz. 20.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!