Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 września 2007 r.
17:03
Edytuj ten wpis

Zdobyliśmy Bliski Wschód

Autor: Zdjęcie autora EWA DZIEDZIC

Piter i Konrad Mazierscy z Nałęczowa wrócili właśnie z wyprawy do Indii. Trzy miesiące wrażeń i doświadczeń, czasem nie do pozazdroszczenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Płyniemy sobie łódką po Gangesie, a tu ludzka noga. To był fragment spalonego na brzegu nieboszczyka. Wszystkich zmarłych wrzucają do rzeki, taki obyczaj. Teraz ponoć palą ich też w elektrycznych krematoriach, bo taniej. Na brzegu Gangesu są wielkie umieralnie, dokąd przybywają Hindusi, żeby spocząć w świętym Gangesie. Bez spalenia wrzuca się do wody ciała kobiet umarłych w połogu, dzieci i ukąszonych przez kobrę.

Policja demoluje

W Colombo za 140 dolarów na 10 dni wypożyczyli samochód. - Sri Lanka jest cudna. Środek wyspy utkany starożytnymi zabytkami. Tu morze, tam góry. Nocą trzeba koniecznie na Adams Pick zobaczyć niesłychany wschód słońca. Czas się skończył, wróciliśmy do Colombo, rankiem trzeba oddać samochód. Miejsc nie ma, pozostał parking policyjny. Bezpieczny.
Bezpieczny?
- Rano idziemy do auta, a tu szyby wybite, nie ma akumulatora, nie ma koła zapasowego, w bagażniku ruina - Piter nawet dziś się złości. - Biegiem na policję, tłumaczymy, ktoś się włamał, Pomóżcie. A, to my, wyjaśnił policjant. Brygada antyterrorystyczna szukała bomby.
- Taki kraj, tamilskie tygrysy mogą być wszędzie, więc wszędzie wojska pełno, zasieki na ulicach, wpuszczają tylko wybrane samochody. O 3 w nocy do hotelu dobija się żołnierz z karabinem, żeby skontrolować paszporty. Machnęliśmy ręką na odszkodowanie, wypożyczalnia pocieszyła się 60 dolarami zastawu - dopowiada Konrad.

Wyprawa

Konrad, Piter i Monika, dziewczyna Pitera spędzili trzy miesiące na Bliskim Wschodzie. Przygotowania do wyprawy zajęły im pół roku. Trasę ustalili na podstawie relacji reporterskich i przewodników. Pieniądze? Kelnerowanie plus wyrównanie kredytu studenckiego z lutego.
- Po powrocie rozliczyliśmy wycieczkę: wyszło 6 tys. na głowę - sumuje Konrad. - Z transportem, wizami, mieszkaniem, jedzeniem, przyjemnościami, papryką i cejlońską herbatą przywiezionymi do domu.
Plecaki, para spodni długich, krótkie, podkoszulki, kurtki, sandały. Ciężkie buty turystyczne okazały się niepotrzebne. Mydła i golidła, dokumenty i kasa, kamery. Każdy plecak po 20 kilo. Wyruszyli 24 czerwca.
Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Turcja, Iran, Pakistan, Indie, Nepal, Indie, Sri Lanka, Indie, Londyn, Warszawa. Busem, autobusem, pieszo, pociągiem, samolotem, wielbłądem, rikszą, łódką i na słoniu.

Iran: mają samogon

Na granicy turecko-irańskiej sprawdzają tylko Turków. Iran - o dziwo - jest bardzo bezpieczny i przyjazny turystom. Żadnych snajperów i militarnych pojazdów, za to wszędzie restauracje i zajazdy. Wszyscy chcą pomóc, wszyscy znają angielski. A drogi są równe jak stół, same autostrady! Ale już numer komórki kosztuje tu 600 dolarów, a samochody trzy razy droższe niż w Polsce. Choć policja jeździ mercedesami... W telewizji tylko głowy ajatollahów, alkohol zabroniony, obca kultura też. Spotkany przez nas student irański mówi, że jednak imprezują. W podziemiu. Oglądają zakazane filmy, słuchają muzyki z komputera i piją bimber.

Pakistan: koniec świata

Koniec cywilizacji na granicy z Iranem. Po irańskiej stronie szkło, automatyczne drzwi, klimatyzacja. Po pakistańskiej: barak bez okien i wyjście na pustynię.
- Byliśmy na suffinight, religijnym zgromadzeniu muzułmanów. Bębny, tańce i haszysz do obłędu. I brud, który już potem towarzyszył nam przez cale Indie. Jest tak: prawa ręka: towarzyska, do witania, jedzenia, walki. Lewa: do podcierania zadka. Papieru toaletowego nie ma, w sklepie rolka kosztuje dolara. Nikt go nie używa - opowiada Piter. - W kucanych ubikacjach są kraniki. Lewą ręką nabiera się wody i...

Indie: świątynia szczurów

W Indiach każdy chce oszukać. Kelner wstawi do rachunku dwa dania, których nie podał, taksówkarz ma zawsze popsuty taksometr, nawet bilet autobusowy trzeba kontrolować.
W Złotej Świątyni Amistar nocleg i jedzenie za darmo. Dla Europejczyków osobna sypialnia. Jedzą tu tysiące ludzi. Za co? To miasto najbogatszej kasty Hindusów. Na złocenia dachów i elewacji zużyto 100 kg złota.
Jedziemy do Bikaner, jedynej w świecie świątyni szczurów. Tysiące szczurów dostaje tu mleko i ryż.
- Albo Jaipur, świątynia małp - rzuca Konrad. - Są strasznie rozpuszczone i agresywnie dopominają się o jedzenie.
Trójka z Nałęczowa trafia też do Tadż Mahal, jednego z cudów świata, pomnika miłości Szacha Dżechana w żalu za ukochaną. Ale już 20 tys. budowniczych kazał obciąć kciuki, żeby nie powtórzyli swego dzieła.

Nepal ze słonia

- Osobiście widzieliśmy nosorożca - mówią naraz. - Jakieś 20 metrów od nas wynurzył się z zarośli dżungli w narodowym parku Azji Chitwan. Szczęśliwie siedzieliśmy bezpiecznie na słoniu. Z tej wysokości dżungla nie była straszna: zielono, niezwykle, antylopy, krokodyle i... milion pająków.

Poland, Holand, Lechistan, Ursus

- Każdy pytał, skąd jesteśmy. Odpowiadaliśmy: from Poland. A! Holand, yes. Not Holand, Poland. Tu już było zdziwienie. Funkcjonujemy jako Lechistan; Pakistan jest, to i Lechistan może być. Najbardziej zadziwił nas staruszek Hindus, który na słowo Poland, wykrzyknął "Ursus”. Pracował w montowni naszego Ursusa - śmieje się Monika. - W restauracji trzeba zawsze pytać, czy to danie nie jest "spice” (ostre). Piekło w gębie to mało, żeby opowiedzieć, jak to działa. Oni się tam chyba odkażają takim specjalnym rodzajem papryki, którą dodają nawet do ciasta. A i te bezspajsowe potrawy palą gardło.
Za 10 rupii (70 groszy) Monika kupiła worek tego specjału.



Pozostałe informacje

Podczas imprezy w Zawieprzycach zaplanowano pokaz walki szablami
Majówka

Nie macie planów na niedzielę? To może do Zawieprzyc

Po kilku latach przerwy wraca majówka w Zawieprzycach. Jak zwykle będą pokazy władania mieczem, kawa czarna jak smoła, smakołyki z okolic i zabytkowa kaplica. A to wszystko w nowym wydaniu odrestaurowanej stajni i w parku po gruntownym odświeżeniu.

Kompeks sportowy przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie w tym roku zostanie rozbudowany o kameralny skatepark

Bliżej do skateparku w Nałęczowie. Wybrali wykonawcę

Warszawska firma Dro-Mar wygrała przetarg na remont boiska Orlik oraz budowę skateparku przy ul. Paderewskiego w Nałęczowie. To będzie drugie takie miejsce w powiecie. Prace zakończą się jesienią.

tabliczka znamionowa CE

Tabliczki znamionowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Tabliczki znamionowe to nieodłączny element produktów, maszyn i urządzeń przemysłowych. Pełnią funkcję informacyjną, identyfikacyjną i często również ostrzegawczą. Dzięki nim użytkownicy mogą szybko uzyskać kluczowe dane na temat danego sprzętu – od podstawowych informacji o producencie po szczegółowe parametry techniczne.

Wisła Puławy chce zrewanżować się Chojniczance za lanie z jesieni

Wisła Puławy chce zrewanżować się Chojniczance za lanie z jesieni

Wisła Puławy po sensacyjnym zwycięstwie nad Wieczystą Kraków wraca na swój stadion by walczyć o kolejne cenne trzy punkty. W sobotę podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają u siebie z mającą aspiracje do awansu Chojniczanką (godz. 12).

Jak czystość na hali produkcyjnej wpływa na bezpieczeństwo pracy?

Jak czystość na hali produkcyjnej wpływa na bezpieczeństwo pracy?

Czystość na hali produkcyjnej to nie tylko kwestia estetyki, to fundament bezpiecznego i efektywnego środowiska pracy. W przestrzeniach, gdzie działają zaawansowane maszyny, transportowane są ciężkie materiały, a codzienność nierzadko wiąże się z kontaktem z chemikaliami, zachowanie porządku ma bezpośredni wpływ na zdrowie pracowników i prawidłowe funkcjonowanie całej linii produkcyjnej.

Szkło laboratoryjne – różnice, których nie warto ignorować

Szkło laboratoryjne – różnice, których nie warto ignorować

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że szkło to szkło – przezroczyste, kruche, często okrągłe lub płaskie. Jednak w laboratoriach, gdzie liczy się dokładność, czystość i powtarzalność wyników, nawet pozornie identyczne elementy szklanego wyposażenia potrafią pełnić zupełnie inne funkcje. Wystarczy przyjrzeć się bliżej czterem podstawowym kategoriom: szkłu miarowemu, szkiełkom mikroskopowym, szkiełkom nakrywkowym i tzw. szkłu podstawowemu, by zrozumieć, że różnice są nie tylko techniczne, ale i praktyczne – wpływające bezpośrednio na jakość prowadzonych badań.

Pingwiny przylądkowe to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. W Zamościu ma zamieszkać około 20 osobników

Nowa atrakcja w ZOO. Kiedy zobaczymy pingwiny?

Jest trzech chętnych do budowy pingwinarium w Ogrodzie Zoologicznym im. Stefana Milera w Zamościu. Inwestycja za prawie 9 mln zł powinna być gotowa w przyszłym roku

Praca na część etatu - dla kogo to dobre rozwiązanie?

Praca na część etatu - dla kogo to dobre rozwiązanie?

Praca na część etatu to model zatrudnienia, który cieszy się rosnącą popularnością wśród osób szukających większej elastyczności w życiu zawodowym. Tego rodzaju praca polega na wykonywaniu obowiązków przez mniejszą liczbę godzin w tygodniu w porównaniu do standardowego etatu. W Polsce standardowy pełny etat obejmuje 40 godzin tygodniowo, podczas gdy praca na część etatu oznacza mniej godzin – najczęściej od 10 do 30 w skali tygodnia. Warto więc zastanowić się, kto i dlaczego może skorzystać z takiego rozwiązania.

Rafał Mekler zapowiada protest przewoźników w Dorohusku
Dzień Wschodzi
film

Rafał Mekler zapowiada protest przewoźników w Dorohusku

Rafał Mekler zapowiada powrót protestów na granicy z Ukrainą. Jego zdaniem ukraińscy przewoźnicy destabilizują rynek transportowy, działając na warunkach nieporównywalnych z realiami polskich firm. Choć protest ma ruszyć 12 maja, już teraz wiadomo, że decyzja wójta gminy Dorohusk o zakazie demonstracji trafi do sądu w trybie 24-godzinnym.

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem
galeria

Nawet 18 000 złotych brutto. A najmniej? Sprawdź oferty pracy w Lubelskiem

Opiekun osoby starsze zarobi 12 tysięcy, a montażysta balustrad do 11 tysięcy złotych. Jakie oferty pracy (a przede wszystkim: jakie zarobki) znajdziemy w województwie lubelskim?

Po porażce z Pogonią Siedlce piłkarze Górnika zagrają na wyjeździe z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza

Górnik Łęczna zagra w Niecieczy. Gospodarze mogą świętować awans

W poprzedniej kolejce poznaliśmy pierwszy zespół, który wywalczył awans do PKO BP Ekstraklasy. Została nim Arka Gdynia, której dyrektorem sportowym jest Veljko Nikitović. W niedzielę możemy poznać drugiego z beniaminków, ale plany w fetowaniu awansu Bruk-Bet Termalice Nieciecza spróbuje pokrzyżować Górnik Łęczna.

Jubileuszowe lato z teatrem. W tym roku już 50. raz
22 czerwca 2025, 0:00

Jubileuszowe lato z teatrem. W tym roku już 50. raz

To będzie wyjątkowa, bo jubileuszowa edycja sztandarowej w Zamościu imprezy. Zamojskie Lato teatralne odbędzie się po raz 50. Znamy termin wydarzenia.

Na placu Litewskim zrobiło się kolorowo od flag

Na placu Litewskim zrobiło się kolorowo od flag

Dziś (9 maja) w Dniu Europy, centrum Lublina rozbłyśnie kolorami ponad stu niezwykłych flag. To kulminacja projektu European Flags. RE:UNION, który wpisuje się w działania Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029 i obchody Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Hasło „Zjednoczeni w różnorodności” nabierze tu realnego wymiaru.

W pierwszym meczu Motor pokonał Piasta 3:2, a trzy gole dla gości zdobył Samuel Mraz

Motor kontra Piast. Znaleźć sposób na defensywę rywali

Piłkarze Motoru mają przed sobą przedostatni, domowy mecz w sezonie 24/25. Już w piątek beniaminek z Lublina zmierzy się z Piastem Gliwice (godz. 18). Transmisja tradycyjnie na Canal+ Sport 3. My zapraszamy na nasz portal na relację na żywo.

Nowy papież przyjął imię Leon XIV

Papież Leon XIV- augustianin, misjonarz, poliglota i miłośnik tenisa

Nowy papież Leon XIV wybrany w czwartek na konklawe po śmierci Franciszka to amerykański augustianin, doktor prawa kanonicznego z długim doświadczeniem misji w Peru, poliglota i miłośnik tenisa.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium