Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

30 czerwca 2021 r.
17:12

Na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w Lubelskiem. Teraz dostała Złoty Krzyż Zasługi

(fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM)

14 osób z województwa lubelskiego otrzymało Złote Krzyże Zasługi za walkę z epidemią. Prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe medykom ze szpitali w Puławach, Lublinie i Bełżycach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracownicy puławskiego szpitala należą do największej grupy odznaczonych Złotymi Krzyżami Zasługi z województwa lubelskiego. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy te państwowe odznaczenia odebrało 10 osób, w tym szefowie poszczególnych oddziałów, lekarze, dyrektor oraz naczelna pielęgniarka.

– Czuję się bardzo wyróżniona i jest mi bardzo miło. To odznaczenie traktuję jako nagrodę dla całej grupy zawodowej pielęgniarek. Wszystkie znalazłyśmy się w nowej sytuacji. Trud był duży, musiałybyśmy wielokrotnie wykazywać się dyspozycyjnością, kreatywnością i oddaniem – mówi Hanna Kamola, naczelna pielęgniarka puławskiego szpitala.

– To była wzruszająca uroczystość. Osoby, które odebrały odznaczenia, zrobiły to w imieniu całego zespołu naszego szpitala, który zatrudnia ponad tysiąc pracowników. Cały zespół pracował dobrze i skutecznie. Wśród wyróżnionych nie ma przypadkowych osób. Wszyscy pracowali w sztabie kryzysowym i mieli swój wkład w walce o zdrowie pacjentów – podkreśla Piotr Rybak, dyrektor szpitala.

W podobnym tonie wypowiada się dr n. med. Jacek Gniot, ordynator oddziału kardiologii. – To nagroda dla wszystkich pracowników, dla całego zespołu, który mimo stresu wynikającego z reorganizacji oraz strachu przed tym nowym zagrożeniem, wytrwał na posterunku. To miłe, że nasz nieduży w skali kraju szpital został zauważony. To także dowód na to, że dobrze wywiązaliśmy się z zadań, jakie przed nami postawiono – ocenia. – Nie możemy jednak spoczywać na laurach. Zagrożenie nadal istnieje i musimy być na nie gotowi – dodaje.

To właśnie do Puław trafiali pacjenci z potwierdzonym COVID-19 z całego województwa lubelskiego oraz części Mazowsza.

Na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w regionie

Wśród odznaczonych jest także lek. med. Edyta Rybak, lekarz anestezjolog ze szpitala w Bełżycach. To na jej dyżur trafił pierwszy zakażony pacjent w województwie lubelskim.

– Pamiętam to doskonale, bo sytuacja była wyjątkowa. Liczyłam na spokojny dyżur, okazało się jednak, że pacjent, który do nas wtedy trafił, jest zakażony SARS-CoV-2. To było spore zaskoczenie – mówi lekarka i dodaje: – Co prawda wszyscy się spodziewali, że wirus w końcu zaatakuje również w naszym województwie, ale nie wiedzieliśmy, w którym momencie i że akurat w tym szpitalu.

Mężczyzna był pod opieką medyków z Bełżyc trzy dni. Kiedy jego stan się ustabilizował mógł, zostać przewieziony do kliniki przy Staszica w Lublinie. To właśnie w tej placówce pracuje kolejny odznaczony, prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych oraz członek Rady Medycznej przy premierze. To w jego klinice podano pierwszemu pacjentowi z COVID-19 osocze pobrane od ozdrowieńca. Lubelscy zakaźnicy zaczęli tę terapię jako pierwsi w Polsce. Klinika prof. Tomasiewicza jest także liderem badań klinicznych immunoglobuliny z osocza ozdrowieńców, która może stać się lekiem na COVID-19.

Edyta Rybak dziękuje też innym medykom: – Mogłam liczyć na pomoc i zaangażowanie pracowników całego szpitala i dyrektora. Dziękuję też za wsparcie w tym trudnym momencie, jakie okazali mi koledzy anestezjolodzy z wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie, a także dr hab. n. med. Wojciech Dąbrowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii – dodaje Edyta Rybak.

Odznaczona została także dr n. med. Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie. Mówi nam, że pierwsza fala epidemii była bardzo trudna, bo trzeba było dostosować pracę oddziału do zupełnie nowej sytuacji.

– A także pokonać pewien opór czy obawę przed chorobą, której jeszcze nie znaliśmy. Na początku nie mieliśmy tak dużo ciężkich zakażeń, bo dzieci rzadziej wymagały hospitalizacji. Kolejne fale pokazały jednak, że dzieci chorują również ciężko jak dorośli i zdarzają się też zgony – wspomina i dodaje, że jej najmłodszy pacjent miał zaledwie 7 dni. – Mieliśmy też dużo przypadków ciężkich powikłań po przebytym COVID-19. Biorąc pod uwagę te doświadczenia, wszystkich zachęcam do szczepień, to jedyna forma walki z epidemią – podkreśla lekarka.

Wszyscy odznaczeni:

Szpital w Puławach: Artur Bodys, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, Jarosław Furtak, kierownik oddziału chirurgii ogólnej, Jacek Gniot, ordynator oddziału kardiologii, Leszek Jahołkowski, Szpitalny Oddział Ratunkowy, lekarz koordynujący, Andrzej Jonak, lekarz poradni endokrynologicznej, Hanna Kamola, naczelna pielęgniarka, Tomasz Myszala, lekarz specjalista medycyny ratunkowej, Marek Paździor, kierownik oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej, zastępca dyrektora, Tomasz Piekoś, kierownik oddziału obserwacyjno-zakaźnego dla dorosłych, Piotr Rybak, dyrektor

Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie

Hanna Karakuła-Juchnowicz, kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1 w Lublinie

Barbara Hasiec, kierownik Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych szpitala im. Jana Bożego w Lublinie

Edyta Rybak, lekarz anestezjolog, szpital w Bełżycach

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium