Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

21 września 2021 r.
17:11

Będzie nowe stanowisko sejmiku województwa w sprawie "ideologii LGBT". Co się zmieni?

32 12 A A
Marsz Równości w Lublinie
Marsz Równości w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Zapadła decyzja dotycząca stanowiska sejmiku województwa w sprawie „ideologii LGBT”. Kontrowersyjny dokument nie zostanie uchylony. – Zmienimy jego treść tak, by nie było pola do nadinterpretacji – mówi Marek Wojciechowski, sekretarz sejmikowego klubu Prawa i Sprawiedliwości

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Stanowisko „w sprawie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” sejmik województwa przyjął 25 kwietnia 2019 w atmosferze skandalu. „Za” głosowali mający samodzielną większość radni Prawa i Sprawiedliwości, których wsparli przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. W ostatnich tygodniach o dokumencie znowu jest głośno za sprawą zastrzeżeń Komisji Europejskiej. Jej zdaniem deklaracja może naruszać tzw. zasady horyzontalne. Jedna z nich mówi o zapobieganiu wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

Unijni urzędnicy zażądali wyjaśnień w tej sprawie od marszałków pięciu województw, w których przyjęto podobne stanowiska. A ostatnio poinformowali o wstrzymaniu negocjacji w ramach programu REACT EU. W przypadku Lubelskiego chodzi o 26 mln zł na inwestycje w szpitalach i wsparcie dla przedsiębiorców w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię COVID-19. Z kolei w ubiegłym tygodniu wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda napisał do samorządowców, by przeanalizowali, zweryfikowali i – jeśli zajdzie potrzeba – zmodyfikowali swoje deklaracje.

Pismo z ministerstwa zmieniło narrację wokół stanowiska przyjętego przez lubelski sejmik. Marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) jeszcze niedawno zapewniał, że nikogo ono nie dyskryminuje, a naszemu regionowi nie grozi utrata unijnych funduszy. W poniedziałek – tuż po spotkaniu z wiceministrem – zapowiedział jednak, że dokument zostanie zmodyfikowany. O szczegółach miał rozmawiać we wtorek z radnymi swojej formacji.

– Stanowisko na pewno nie zostanie zmienione, ale jego treść będzie zmieniona – mówi nam Marek Wojciechowski, sekretarz sejmikowego klubu radnych PiS. Na czym mają polegać modyfikacje? – Chodzi o to, by pewne zapisy zostały sprecyzowane, bo w opinii publicznej pojawiły się pewne rozbieżności. Chcemy wyjaśnić, że naszym celem nie jest dyskryminowanie nikogo, tylko obrona polskich rodzin przed różnymi ideologiami i doktrynami – wyjaśnia radny.

Sęk w tym, że w obecnym stanowisku jest mowa jedynie o „ideologii LGBT”. I według naszych ustaleń, jedną z prawdopodobnych zmian jest usunięcie tego skrótu z treści dokumentu.

- Będziemy szli w takim kierunku, aby to zniknęło, żeby nie było błędnej interpretacji. Zarzuca nam się, że dyskryminujemy społeczność LGBT. Takiej intencji nie było i nie ma, niemniej ktoś mógł poczuć się dotknięty – przyznaje Wojciechowski.

Nowe stanowisko zostanie przygotowane prawdopodobnie na najbliższą sesję sejmiku. Odbędzie się ona w następny poniedziałek.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Robik / 21 września 2021 r. o 17:49
"Chcemy wyjaśnić, że naszym celem nie jest dyskryminowanie nikogo, tylko obrona polskich rodzin przed różnymi ideologiami i doktrynami – wyjaśnia radny." ... No to usunąć religię ze szkół.
Avatar
Liz / 21 września 2021 r. o 17:38
Zmądrzeć - to nie wstyd!
Avatar
martinez957 / 21 września 2021 r. o 18:50
Podawajcie nazwiska radnych idiotów którzy są przeciwko pieniądzom dla szpitali
Avatar
Kroll / 21 września 2021 r. o 21:16
"Czytałeś przekaz towarzyszy z Warszawy? Podobno sam towarzysz Winnicki nakazał napisać te wytyczne. No pozmieniać te wasze gnioty tak żeby kasa była. Nie, nie pisać nową tylko zmienić. Wiem, że trudne i że musisz tego nauczyciela do pisania ściągnąć ale możemy to zrobić inaczej. Bo widzisz, tych w Brukseli, znaczy okupantów w oczy kole LGBT. To trzeba postawić przy tym gwiazdkę.... o tak LGBT* a na samym końcu napisać drobnym drukiem że to jest np. ...... o Lubelska Grupa Boskich Traktorzystów. No wiem że nie ma i że bez sensu ale ci w Brukseli się nie połapią i stracą kolejne 2 lata na szukaniu tych Traktorzystów. Mówię ci że zgłupieją. W końcu nie odbiegają inteligencją od naszych europosłów - a znam kilku - i wiem że łykają wszystko jak pelikany i nie myślą. Dlatego towarzysz Winnicki wysłał ich tak daleko od siebie. I tak temat tęczowych zniknie z uchwały. Piękne? No, to się należy 3500 z kasy marszałkowskiej za konsultacje. No to na drugą nóżkę"
"Czytałeś przekaz towarzyszy z Warszawy? Podobno sam towarzysz Winnicki nakazał napisać te wytyczne. No pozmieniać te wasze gnioty tak żeby kasa była. Nie, nie pisać nową tylko zmienić. Wiem, że trudne i że musisz tego nauczyciela do pisania ściągnąć ale możemy to zrobić inaczej. Bo widzisz, tych w Brukseli, znaczy okupantów w oczy kole LGBT. To trzeba postawić przy tym gwiazdkę.... o tak LGBT* a na samym końcu napisać drobnym drukiem że to jest np. ...... o Lubelska Grupa Boskich Traktorzystów. No wiem że nie ma i że bez sensu ale ci w... rozwiń
Avatar
___K___ / 21 września 2021 r. o 20:48
Dlaczego ja tak tym gardzę. Całe to towarzystwo jest jakieś takie brzydkie śmierdzące  brudne i głupie. Widzę to na mieście i zastanawiam się gdzie są rodzice tej gównażerii , czy widzą jak ich pociechy wyglądają i co wygadują ?! A może to takie same zera ?
Żenujące, jak potrafisz oczerniać ludzi kompletnie ich nie znając, tylko po wyglądzie i po głoszonych hasłach. Biedny z ciebie człowiek. Nic dziwnego, że Lubelszczyzna jest zacofana, skoro tacy, jak ty tutaj żyją.
Avatar
___K___ / 21 września 2021 r. o 20:46
*****LGBTQ
Naprawdę? Skoro cię to kręci, to znaczy, że sam masz problem z tożsamością płciową... A taki prawicowiec i katolik niby...
Avatar
Max... / 21 września 2021 r. o 21:31
... a więc ile kosztują przekonania radnej/go PiS? Czyżby tyle, co usługa Czarnej Manki z agencji? Od początku zwiedziłem, że się sprzedadzą! To ten lepszy sort za pieniądze!
Avatar
poker / 24 września 2021 r. o 21:25
Dziś w Kraśniku widziany był spacerujący Bartosz Staszewski - ten co wymyślił strefy wolne od LGBT i napuścił, posługując się kłamstwem i intrygą, cały świat przeciwko Polsce. Chodził swobodnie, bez obstawy i nikt mu policzków nie obił, ani siedzenia nie przetrzepał. Więc jak to z tym zagrożeniem?
Avatar
METATRON / 22 września 2021 r. o 08:30
Ciekawe kiedy na Telegramie wyciekną plany wprowadzenia polskich obozów koncentracyjnych dla LGBT. Teraz jesteśmy na etapie zwalniania z pracy nauczycieli o innej niż heteroseksualna orientacji. Bo uchwała radnych sejmiku lubelskiego podstawy do zwalniania z pracy daje.
Avatar
___K___ / 25 września 2021 r. o 10:39
Dziś w Kraśniku widziany był spacerujący Bartosz Staszewski - ten co wymyślił strefy wolne od LGBT i napuścił, posługując się kłamstwem i intrygą, cały świat przeciwko Polsce. Chodził swobodnie, bez obstawy i nikt mu policzków nie obił, ani siedzenia nie przetrzepał. Więc jak to z tym zagrożeniem?
Znowu kłamiesz. Staszewski nie wymyślił stref wolnych od LGBT. Wymyślili je PiSowscy działacze, pytanie tylko czy niższego, czy - jakkolwiek śmiesznie by to nie zabrzmiało - najwyższego ;-) szczebla.
Avatar
___K___ / 25 września 2021 r. o 10:39
Dziś w Kraśniku widziany był spacerujący Bartosz Staszewski - ten co wymyślił strefy wolne od LGBT i napuścił, posługując się kłamstwem i intrygą, cały świat przeciwko Polsce. Chodził swobodnie, bez obstawy i nikt mu policzków nie obił, ani siedzenia nie przetrzepał. Więc jak to z tym zagrożeniem?
Znowu kłamiesz. Staszewski nie wymyślił stref wolnych od LGBT. Wymyślili je PiSowscy działacze, pytanie tylko czy niższego, czy - jakkolwiek śmiesznie by to nie zabrzmiało - najwyższego ;-) szczebla.
Avatar
poker / 24 września 2021 r. o 21:25
Dziś w Kraśniku widziany był spacerujący Bartosz Staszewski - ten co wymyślił strefy wolne od LGBT i napuścił, posługując się kłamstwem i intrygą, cały świat przeciwko Polsce. Chodził swobodnie, bez obstawy i nikt mu policzków nie obił, ani siedzenia nie przetrzepał. Więc jak to z tym zagrożeniem?
Avatar
METATRON / 22 września 2021 r. o 08:30
Ciekawe kiedy na Telegramie wyciekną plany wprowadzenia polskich obozów koncentracyjnych dla LGBT. Teraz jesteśmy na etapie zwalniania z pracy nauczycieli o innej niż heteroseksualna orientacji. Bo uchwała radnych sejmiku lubelskiego podstawy do zwalniania z pracy daje.
Avatar
Max... / 21 września 2021 r. o 21:31
... a więc ile kosztują przekonania radnej/go PiS? Czyżby tyle, co usługa Czarnej Manki z agencji? Od początku zwiedziłem, że się sprzedadzą! To ten lepszy sort za pieniądze!
Avatar
Kroll / 21 września 2021 r. o 21:16
"Czytałeś przekaz towarzyszy z Warszawy? Podobno sam towarzysz Winnicki nakazał napisać te wytyczne. No pozmieniać te wasze gnioty tak żeby kasa była. Nie, nie pisać nową tylko zmienić. Wiem, że trudne i że musisz tego nauczyciela do pisania ściągnąć ale możemy to zrobić inaczej. Bo widzisz, tych w Brukseli, znaczy okupantów w oczy kole LGBT. To trzeba postawić przy tym gwiazdkę.... o tak LGBT* a na samym końcu napisać drobnym drukiem że to jest np. ...... o Lubelska Grupa Boskich Traktorzystów. No wiem że nie ma i że bez sensu ale ci w Brukseli się nie połapią i stracą kolejne 2 lata na szukaniu tych Traktorzystów. Mówię ci że zgłupieją. W końcu nie odbiegają inteligencją od naszych europosłów - a znam kilku - i wiem że łykają wszystko jak pelikany i nie myślą. Dlatego towarzysz Winnicki wysłał ich tak daleko od siebie. I tak temat tęczowych zniknie z uchwały. Piękne? No, to się należy 3500 z kasy marszałkowskiej za konsultacje. No to na drugą nóżkę"
"Czytałeś przekaz towarzyszy z Warszawy? Podobno sam towarzysz Winnicki nakazał napisać te wytyczne. No pozmieniać te wasze gnioty tak żeby kasa była. Nie, nie pisać nową tylko zmienić. Wiem, że trudne i że musisz tego nauczyciela do pisania ściągnąć ale możemy to zrobić inaczej. Bo widzisz, tych w Brukseli, znaczy okupantów w oczy kole LGBT. To trzeba postawić przy tym gwiazdkę.... o tak LGBT* a na samym końcu napisać drobnym drukiem że to jest np. ...... o Lubelska Grupa Boskich Traktorzystów. No wiem że nie ma i że bez sensu ale ci w... rozwiń
Avatar
___K___ / 21 września 2021 r. o 20:48
Dlaczego ja tak tym gardzę. Całe to towarzystwo jest jakieś takie brzydkie śmierdzące  brudne i głupie. Widzę to na mieście i zastanawiam się gdzie są rodzice tej gównażerii , czy widzą jak ich pociechy wyglądają i co wygadują ?! A może to takie same zera ?
Żenujące, jak potrafisz oczerniać ludzi kompletnie ich nie znając, tylko po wyglądzie i po głoszonych hasłach. Biedny z ciebie człowiek. Nic dziwnego, że Lubelszczyzna jest zacofana, skoro tacy, jak ty tutaj żyją.
Avatar
___K___ / 21 września 2021 r. o 20:46
*****LGBTQ
Naprawdę? Skoro cię to kręci, to znaczy, że sam masz problem z tożsamością płciową... A taki prawicowiec i katolik niby...
Avatar
Lubliniak / 21 września 2021 r. o 20:28
Dlaczego ja tak tym gardzę. Całe to towarzystwo jest jakieś takie brzydkie śmierdzące brudne i głupie. Widzę to na mieście i zastanawiam się gdzie są rodzice tej gównażerii , czy widzą jak ich pociechy wyglądają i co wygadują ?! A może to takie same zera ?
Avatar
martinez957 / 21 września 2021 r. o 18:50
Podawajcie nazwiska radnych idiotów którzy są przeciwko pieniądzom dla szpitali
Avatar
Konstytucja / 21 września 2021 r. o 17:56
*****LGBTQ
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wykorzystał przerwę w rozgrywkach na zmiany kadrowe

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wykorzystał przerwę w rozgrywkach na zmiany kadrowe

Z klubem po niespełna trzech sezonach pożegnała się Emilia Kośla. 21-letnia skrzydłowa w tym sezonie raczej rozczarowywała – średnio zdobywała zaledwie 2 pkt na mecz. Wcześniej jej statystyki, ale także rola w drużynie były znacznie lepsze. Kośla miała w obecnych rozgrywkach właściwie tylko 1 dobry występ. Miał on miejsce na otwarcie sezonu, kiedy w rywalizacji z Polskimi Przetworami KS Basket 25 Bydgoszcz zdobyła 8 pkt

Żona nie miała kontaktu z mężem. Strażacy musieli siłowo wejść do mieszkania

Żona nie miała kontaktu z mężem. Strażacy musieli siłowo wejść do mieszkania

Zatrucie tlenkiem węgla było prawdopodobną przyczyną śmierci 38-letniego mieszkańca Tomaszowa Lubelskiego. Służby ratunkowe zaalarmowała żona zaniepokojona brakiem kontaktu z mężczyzną.

Odkurzacze automatyczne vs. bezprzewodowe – wygoda i komfort sprzątania

Odkurzacze automatyczne vs. bezprzewodowe – wygoda i komfort sprzątania

Utrzymywanie porządku w naszych wnętrzach jest konieczne, bowiem znacznie wpływa na wygodę oraz komfort korzystania z pomieszczenia. Nie dla każdego jednak czynność sprzątania bywa przyjemna, warto zatem maksymalnie ją sobie ułatwić. Doskonałym pomysłem okazują się być odkurzacze automatyczne.

Zaburzenia osobowości borderline - czym jest osobowość z pogranicza?

Zaburzenia osobowości borderline - czym jest osobowość z pogranicza?

Zaburzenia osobowości są złożone i mogą stanowić problem w codziennym funkcjonowaniu. Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) jest jednym z najbardziej znanych schorzeń i może mieć znaczący wpływ na życie człowieka. Osoby z BPD często zmagają się z niestabilnymi związkami i intensywnymi reakcjami emocjonalnymi, a także z problemami dotyczącymi tożsamości i zachowania. Objawy mogą być bardzo różne u poszczególnych osób, co utrudnia postawienie diagnozy.

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Niektóre dzieci dojeżdżają do przedszkola kilkanaście kilometrów, bo w tym działającym w ich gminie jest mało miejsc, a warunki dla maluchów wołają o pomstę do nieba. Gmina Kąkolewnica zdobyła już dotację na budowę nowej placówki. Ale przeciwko są radni, którzy zarzucają, że projekt będzie zbyt drogi.

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Mecze dzień po dniu, a do tego hala inna niż zwykle. Okazuje się, że to żaden problem dla Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w piątek ograła SMS PZPS II Szczyrk 3:0, a w sobotę powtórzyła ten wynik w starciu z Maratonem Krzeszowice. Efekt? Niebiesko-białe wskoczyły na drugie miejsce w tabeli.

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Opieka medyczna – w założeniach pacjentów – powinna być skuteczna, szybka, komfortowa i pochłaniająca jak najmniej kosztów. Tylko, że to teoria: wyzwania, jakie niesie za sobą codzienna dbałość o zdrowie i aktywność wobec chorobowych wyzwań sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się np. prywatne pakiety medyczne. Warto w tym kontekście zastanowić się, co powinna uwzględniać odpowiedniej jakości opieka lekarska. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, jaka jest różnica między świadczeniami w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia a prywatnym leczeniem. Świadczenia, które zapewnia NFZ opłacane są niejako na podstawie składek, które opłaca się w ramach umów o pracę. Można więc założyć, że każda pracująca osoba składa się na całokształt działalności NFZ, a co za tym idzie – poszczególne badania, zabiegi i inne rozwiązania.

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

„Mieszkańcy szukają informacji, martwiąc się o swoich bliskich a otrzymują garść bełkotu sięgający swym poziomem kulturowym żylety na trybunach”. To jeden z komentarzy zamieszczonych na profilu gminy Wólka (powiat lubelski). Dotyczy tego, co oznacza komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia ujęć Łuszczów Pierwszy i Sobianowice. Napisał je sam wójt.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Od wtorku startuje ostatnia kolejka fazy grupowej. Z tego też względu mecze w każdej z grup będą się już odbywały o tej samej porze. Najpierw dojdzie do rozstrzygnięć w grupie A. O godz. 16 Holandia zmierzy się z Katarem, a Senegal z Ekwadorem.

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Krótka internetowa znajomość 40-latka z osobą podającą się za amerykańską żołnierkę zakończyła się utratą 15 tysięcy złotych.

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej
2 grudnia 2022, 18:00

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej

"Wojownik MDMA" to tytuł najnowszej książki Jasia Kapeli, którą kontrowersyjny autor będzie promował w lubelskiej Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12). Spotkanie zaplanowano na 2 grudnia o godz. 18.

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 złotych to kwota, na której wydanie właściwie każdy może sobie pozwolić. I tylko o tyle prosi Magdalena Tereszczuk z Tomaszowa Lubelskiego, która organizuje akcję „Paczka za dychę”. Chce pomóc jeszcze przed świętami co najmniej dwóm potrzebującym polskim rodzinom.

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Dublet Bruno Fernandesa zapewnił Portugalii wygraną nad Urugwajem i awans do fazy pucharowej. Tym samym ekipa z półwyspu iberyjskiego do ostatniego meczu w grupie może podejść z dużym luzem. Natomiast Urusi, choć całkowitych szans na awans nie stracili znaleźli się w arcytrudnej sytuacji

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci
galeria

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci

Nie działa jedna z architektonicznych atrakcji Centrum Spotkania Kultur. Montaż multimedialnej fasady kosztował ponad 2,7 mln zł. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być wymiana wszystkich sterowników na całej ścianie frontowej budynku

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!