Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

7 września 2021 r.
19:26

Marszałek przekonuje, że nie kłamie. "Jesteśmy tolerancyjni i kochamy wszystkich"

63 15 A A
Jarosław Stawiarski odpowiedział politykom opozycji w nagraniu na Facebooku
Jarosław Stawiarski odpowiedział politykom opozycji w nagraniu na Facebooku

Więcej prawdy, mniej kłamstw – odpowiada politykom opozycji marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Chodzi o ryzyku utraty przez nasz region unijnych pieniędzy. Jak twierdzi marszałek, takiego zagrożenia nie ma.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wymiana zdań ma związek z pismami, jakie 30 sierpnia Komisja Europejska wysłała do marszałków pięciu województw, które przyjęły tzw. „uchwały anty-LGBT”. W przypadku Lubelskiego, chodzi o przyjęte przez sejmik w kwietniu 2019 roku stanowisko sprzeciwu „wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT”. Komisja poinformowała, że w lipcu tego roku wszczęła przeciwko Polsce kroki prawne w związku z „łamaniem praw podstawowych osób LGBTIQ”. Jej zdaniem polskie władze nie odpowiedziały właściwie i w pełni na pytania w tej sprawie. Zastępca dyrektora generalnego departamentu polityki regionalnej KE Normund Popers zaznaczył też, że w związku z tym wstrzymane zostały negocjacje w sprawie unijnego programu React-EU. Chodzi o 26 mln euro na wychodzenie gospodarki i ochrony zdrowia z kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa. Województwo lubelskie te pieniądze zamierza przeznaczyć m.in. na dotacje dla przedsiębiorców inwestujących w odnawialne źródła energii czy zakup sprzetu i inwestycje w marszałkowskich szpitalach.

W poniedziałek pismo Komisji Europejskiej komentowali politycy opozycji. Poseł Michał Krawczyk i radny wojewódzki Krzysztof Komorski (obaj Koalicja Obywatelska) apelowali do marszałka o dymisję. Z kolei senator Polski 2050 Jacek Bury nazwał go kłamcą.

Jarosław Stawiarski odpowiedź zamieścił w formie nagrania wideo na swoim profilu na Facebooku. Zarzuty opozycji nazywa nieprawdziwymi. Jak twierdzi, wspomniane pismo było pierwszym, w którym poinformowano o wszczęciu postępowania w tej sprawie.

– Do tego czasu nie było żadnej mowy o zabraniu jakichkolwiek środków. W przestrzeni medialnej pojawia się fakt, że my o tym wiedzieliśmy i coś zatajaliśmy. Nie jestem kłamcą, a moi koledzy radni nie są zdrajcami, bo pamiętajmy, że nie pojawiło się żadne określenie na temat utraty środków unijnych – mówi marszałek.

I dodaje: – Z tego pisma w żaden sposób nie wynika, że jakieś środki europejskie są zagrożone. Komisja wzywa samorządy pięciu województw do przedstawienia środków zaradczych, żeby wszystkie prawa człowieka wynikające z Karty Praw Podstawowych, były przestrzegane. Bardzo proszę panów, którzy nazywali nas kłamcami o to, by żyli zgodnie z prawdą. Nie ma, na ten czas, żadnego zagrożenia, że przyznane nam pieniądze mogą nam być odebrane. Komisja chce wyjaśnień i te wyjaśnienia złożymy w jak najszybszym czasie. Bo jeszcze raz powtórzę: Lubelskie jest regionem, gdzie jesteśmy tolerancyjni i kochamy wszystkich.

Podobne zapewnienia otrzymali radni opozycji, którzy w sierpniu złożyli interpelację z prośbą o udostępnienie treści korespondencji prowadzonej w tej sprawie z Komisją Europejską. – Korespondencji jednak nie otrzymaliśmy. Dostaliśmy jedynie lapidarne zapewnienie, że wszystko jest dobrze, nie ma łamania praw człowieka i wszyscy są traktowani równo. Tymczasem wyraźnie widać, że KE zaostrza kurs w tej kwestii, a w mediach pojawiły się wypowiedzi ważnych unijnych urzędników, którzy mówili, że to są ostatnie wezwania do tych pięciu województw – mówi radna Bożena Lisowska (KO).

W ubiegłym tygodniu doszło do próby uchylenia wspomnianej uchwały z kwietnia 2019 roku. Przeciwko temu zagłosowali jednak radni PiS, które ma samodzielną większość w lubelskim sejmiku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jasin / 7 września 2021 r. o 19:47
+45
A szczególnie kochamy kochane pieniążki z Unii. Samą Unię - niekoniecznie...
Avatar
Gutek / 7 września 2021 r. o 22:54
+40
Co zrobi pan Stawarski gdy pieniądze przepadną ? Powinna być jakaś deklaracja .
Avatar
centus / 7 września 2021 r. o 21:56
+40
Czy te oczy mogą kłamać?:):):)
Avatar
Motormaxx / 7 września 2021 r. o 20:58
+40
"Jesteśmy tolerancyjni i kochamy pieniążki wszystkich" - tak to chyba powinno wybrzmieć:-)
Avatar
martinez957 / 8 września 2021 r. o 01:49
+34
Podawajcie nazwiska tych oszołomów z PiS-u którzy są przeciwko Lubelszczyźnie
Avatar
Apollo13 / 8 września 2021 r. o 07:02
+32
Po czynach ich poznasz. Mówią jedno a robią drugie. Czy ta partia musi być aż tak zakłamana?
Avatar
___K___ / 8 września 2021 r. o 08:15
+29
Czas najwyższy pogonić tę bandę przemądrzałych PiSmatołków, którzy tak naprawdę nie znają się niczym i dokonują falandyzacji prawa. Ich (nie)rządy kosztują nas już zbyt dużo. Mamy potężną inflację nieznaną od lat, mamy skłócenie ze wszystkimi sąsiadami, mamy skłócenie z Unią i Stanami, mamy potężne zadłużenie, mamy setki obietnic, w które topi się ogromne pieniądze, a z których nic nie wynika (CPK, elektrownia w Ostrołęce, Mieszkanie+ i wiele, wiele innych), mamy dwa miliardy rocznie na szczujnię TVPiS, mamy wreszcie tysiące afer politycznych, gospodarczych i obyczajowych, za które nikt nie odpowiada. Dość tego! PiS na śmietnik!!!
Czas najwyższy pogonić tę bandę przemądrzałych PiSmatołków, którzy tak naprawdę nie znają się niczym i dokonują falandyzacji prawa. Ich (nie)rządy kosztują nas już zbyt dużo. Mamy potężną inflację nieznaną od lat, mamy skłócenie ze wszystkimi sąsiadami, mamy skłócenie z Unią i Stanami, mamy potężne zadłużenie, mamy setki obietnic, w które topi się ogromne pieniądze, a z których nic nie wynika (CPK, elektrownia w Ostrołęce, Mieszkanie+ i wiele, wiele innych), mamy dwa miliardy rocznie na szczujnię TVPiS, mamy wreszcie tysiące afer politycznyc... rozwiń
Avatar
Kroll / 7 września 2021 r. o 20:14
+28
"No sam wiesz po trzecim rozwodzie jak miłość może być trudna. I że zawsze kończy się na pieniądzach. Ale towarzysz Winnicki kocha wszystkich i to miłością bezgraniczną. No może jednego gościa nie kocha. hehehe. I uważaj co mówisz w tym temacie. Jeden z towarzyszy zaproponował przeniesienie źródła finansowania potrzeb partii z unii do Watykanu i nie jest już naszym towarzyszem. Chociaż może to nie jest głupi pomysł..... Pecunia non olet jak mawiali starożytni słowacy. No to na drugą nóżkę"
Avatar
AdrinK21 / 8 września 2021 r. o 07:15
+27
Myślą, że oni są mądrzy a UE głupia. Wstrzymają PISowi pieniądze na 100%. Tylko czemu ludzie mają płacić za łamanie prawa przez PIS?
Avatar
ajs66 / 8 września 2021 r. o 08:25
+22
Za pieniądze kocham wszystkich. Czarna Mańka z agencji"Pod czerwoną latarnią"
Avatar
Max... / 9 września 2021 r. o 17:08
+8
Spokojnie czekam na dalszy rozwój sytuacji! Czy PiS-kanalie wytrwają w swoich przekonaniach, czy tez może, niczym panny lekkich obyczajów, pokochają wszystkich za pieniądze z EU? Jakiś wewnętrzny imperatyw podpowiada mi, że jednak będzie dobrze, a oni wrócą do właściwego wszawej gnidzie poziomu sprzedając te "szczytne" ideały wykluczania współmieszkańców ze wspólnej dla nas wszystkich przestrzeni publicznej!!!
Avatar
___K___ / 9 września 2021 r. o 15:23
+9
Czas najwyższy pogonić tę bandę przemądrzałych PiSmatołków, którzy tak naprawdę nie znają się niczym i dokonują falandyzacji prawa. Ich (nie)rządy kosztują nas już zbyt dużo. Mamy potężną inflację nieznaną od lat, mamy skłócenie ze wszystkimi sąsiadami, mamy skłócenie z Unią i Stanami, mamy potężne zadłużenie, mamy setki obietnic, w które topi się ogromne pieniądze, a z których nic nie wynika (CPK, elektrownia w Ostrołęce, Mieszkanie+ i wiele, wiele innych), mamy dwa miliardy rocznie na szczujnię TVPiS, mamy wreszcie tysiące afer politycznych, gospodarczych i obyczajowych, za które nikt nie odpowiada. Dość tego! PiS na śmietnik!!!
Startuj chopie na posła,
  Nic z tego - jestem przyzwyczajony do normalnej pracy, a nie udawania. Dlatego nie po drodze mi z PiSem.
  Nic z tego - jestem przyzwyczajony do normalnej pracy, a nie udawania. Dlatego nie po drodze mi z PiSem. rozwiń
Avatar
Wielejebny / 8 września 2021 r. o 15:31
-11
Czas najwyższy pogonić tę bandę przemądrzałych PiSmatołków, którzy tak naprawdę nie znają się niczym i dokonują falandyzacji prawa. Ich (nie)rządy kosztują nas już zbyt dużo. Mamy potężną inflację nieznaną od lat, mamy skłócenie ze wszystkimi sąsiadami, mamy skłócenie z Unią i Stanami, mamy potężne zadłużenie, mamy setki obietnic, w które topi się ogromne pieniądze, a z których nic nie wynika (CPK, elektrownia w Ostrołęce, Mieszkanie+ i wiele, wiele innych), mamy dwa miliardy rocznie na szczujnię TVPiS, mamy wreszcie tysiące afer politycznych, gospodarczych i obyczajowych, za które nikt nie odpowiada. Dość tego! PiS na śmietnik!!!
 Startuj chopie na posła,będziesz z jachirą i streczewskim uzdrawiać Polskę
 Startuj chopie na posła,będziesz z jachirą i streczewskim uzdrawiać Polskę rozwiń
Avatar
tadek68 / 8 września 2021 r. o 15:00
+13
Wy nas zwykłych ludzi kochacie przy urnie, potem ,,troche inaczej" od tyłu..miłość jak do truchła. A zachowanie tej elyty przy korytach, jak panny na godzinki. Byle się nachapać i garść śmieci rzucić jak bezdomnemu kotu.
Avatar
Janusz_Paliwas / 8 września 2021 r. o 09:35
+11
Myślą, że oni są mądrzy a UE głupia. Wstrzymają PISowi pieniądze na 100%. Tylko czemu ludzie mają płacić za łamanie prawa przez PIS?
 Bo ponoć na nich głosowała większość...
Avatar
ajs66 / 8 września 2021 r. o 08:25
+22
Za pieniądze kocham wszystkich. Czarna Mańka z agencji"Pod czerwoną latarnią"
Avatar
___K___ / 8 września 2021 r. o 08:15
+29
Czas najwyższy pogonić tę bandę przemądrzałych PiSmatołków, którzy tak naprawdę nie znają się niczym i dokonują falandyzacji prawa. Ich (nie)rządy kosztują nas już zbyt dużo. Mamy potężną inflację nieznaną od lat, mamy skłócenie ze wszystkimi sąsiadami, mamy skłócenie z Unią i Stanami, mamy potężne zadłużenie, mamy setki obietnic, w które topi się ogromne pieniądze, a z których nic nie wynika (CPK, elektrownia w Ostrołęce, Mieszkanie+ i wiele, wiele innych), mamy dwa miliardy rocznie na szczujnię TVPiS, mamy wreszcie tysiące afer politycznych, gospodarczych i obyczajowych, za które nikt nie odpowiada. Dość tego! PiS na śmietnik!!!
Czas najwyższy pogonić tę bandę przemądrzałych PiSmatołków, którzy tak naprawdę nie znają się niczym i dokonują falandyzacji prawa. Ich (nie)rządy kosztują nas już zbyt dużo. Mamy potężną inflację nieznaną od lat, mamy skłócenie ze wszystkimi sąsiadami, mamy skłócenie z Unią i Stanami, mamy potężne zadłużenie, mamy setki obietnic, w które topi się ogromne pieniądze, a z których nic nie wynika (CPK, elektrownia w Ostrołęce, Mieszkanie+ i wiele, wiele innych), mamy dwa miliardy rocznie na szczujnię TVPiS, mamy wreszcie tysiące afer politycznyc... rozwiń
Avatar
AdrinK21 / 8 września 2021 r. o 07:15
+27
Myślą, że oni są mądrzy a UE głupia. Wstrzymają PISowi pieniądze na 100%. Tylko czemu ludzie mają płacić za łamanie prawa przez PIS?
Avatar
Apollo13 / 8 września 2021 r. o 07:02
+32
Po czynach ich poznasz. Mówią jedno a robią drugie. Czy ta partia musi być aż tak zakłamana?
Avatar
martinez957 / 8 września 2021 r. o 01:49
+34
Podawajcie nazwiska tych oszołomów z PiS-u którzy są przeciwko Lubelszczyźnie
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W szpitalu w Puławach znów robią miejsce dla pacjentów z COVID-19

W ostatnim tygodniu pozytywny wynik testu na koronawirusa obejrzało 41 mieszkańców powiatu puławskiego. Na kwarantannie przebywa prawie 370 osób. Do czwartej fali zaczyna przygotowywać się szpital. Dyrektor wstrzymał przyjęcia na pulmonologię, by zrobić miejsce dla pacjentów covidowych.

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Wielogodzinne utrudnienia na S12 koło Świdnika. Tir w rowie

Od kilku godzin trwają utrudnienia na drodze ekspresowej. Z rowu trzeba wyciągnąć ciężarówkę.

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

Lublin. Do rachmistrza nawet wieczorem

W najbliższą sobotę będzie można wziąć udział w nocnej odsłonie Narodowego Spisu Powszechnego.

Program TV 24-26 września  2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
24 września 2021, 20:00

Program TV 24-26 września 2021. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W ten weekend w telewizji zobaczymy dość zróżnicowane produkcje. Będzie festiwalowy "Van Gogh. U bram wieczności" i rozrywka pokroju "Legionu Samobójców". Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Zaskakujące pismo do mieszkańców Końskowoli. Już nie mają umów na dostarczanie wody

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Puławach nie przedłużyło umów na dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków dla mieszkańców gminy Końskowola. Te przestały obowiązywać w środę, 22 września. Samorządowcy proszą o okres przygotowawczy. Inaczej nie będą mogli pobierać opłat.

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?
galeria

Zoom w Janowie ma być większy. Czy tym razem znajdzie się odpowiednią firmę?

Najpierw modernizacja, później rozbudowa, o ile uda się zdobyć dofinansowanie. W Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim ma zostać wyremontowany most. Wymienić trzeba też pergolę na budynku przy wejściu do parku.

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

Wybory parlamentarne w Niemczech - stabilizacja, czy nowy układ?

26 września to w tym roku szczególna data dla niemieckiego społeczeństwa, ponieważ tego dnia odbędą się za naszą zachodnią granicą wybory do Bundestagu. Co więcej, po 16 latach ze stanowiska kanclerza Niemiec ustępuje Angela Merkel. Czy Niemcy zdecydują się na kontynuację dotychczasowej polityki wybierając jej protegowanego, czyli Armina Lascheta z unii CDU/CSU? Czy większe szanse na zwycięstwo posiada SPD lub Zieloni? Jak wyglądają ostatnie sondaże? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

III liga: Orlęta Spomlek muszą skończyć z oddawaniem goli za darmo, teoretycznie łatwiejszy rywal Avii

Czas na dziewiątą serię gier. Najtrudniejsze zadanie czeka piłkarzy Podlasia. Białczanie zagrają na wyjeździe z wiceliderem – rezerwami Cracovii. Teoretycznie łatwiejszą przeprawę powinni mieć piłkarze: Orląt Spomlek i Avii Świdnik, bo zmierzą się z rywalami z dołu tabeli.

Gospel & Abraham Diomande od kuchni. Przed Międzynarodowym Festiwalem Gospel w Lublinie
galeria

Gospel & Abraham Diomande od kuchni. Przed Międzynarodowym Festiwalem Gospel w Lublinie

W poniedziałek w Księgarni Świętego Pawła w Lublinie odbyło się spotkanie wprowadzające do pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Gospel w Lublinie. Abraham Diomande opowiedział o idei wydarzenia, które zostanie zorganizowane już w tę sobotę o godz. 16 w Ogrodzie Saskim.