Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

4 września 2020 r.
17:27

Porzucone w lesie koło Lublina chore króliki. Sprawą zajmuje się policja

Autor: Zdjęcie autora (aa)
(fot. pxhere)

Policja szuka osoby, która na terenie gminy Niemce (powiat lubelski) wyrzuciła ponad 20 chorych królików – zarówno żywych jak i padłych. Ponieważ nie ma pewności, że wszystkie zwierzęta zostały zabrane z miejsca urzędnicy z gminy ostrzegają spacerujące po lesie osoby by nie głaskały królików.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do zdarzenia doszło w nocy ostatniego dnia sierpnia. W pobliżu lasu w okolicy miejscowości Wola Niemiecka i Zalesie, nieustalona jeszcze osoba wyrzuciła z przyczepy samochodowej zarówno żywe jak i martwe króliki.

„U wszystkich zwierząt stwierdzono objawy choroby – myksomatozy" – informują za pośrednictwem internetu urzędnicy z gminy Niemce. I przestrzegają przed kontaktem ze zwierzętami.

– Nie należy ich dotykać – apeluje Krzysztof Urbaś, wójt gminy Niemce.

Urzędnicy z gminy proszą też o kontakt wszystkich tych, którzy natchnęliby się na króliki podczas spaceru (w tej sprawie można dzwonić pod numer telefonu – 81 756 24 09).

– Informacje o wyrzuconych na terenie gminy Niemce padłych, ale też i żywych królikach z objawami myksomatozy otrzymaliśmy od jednego z tutejszych lekarzy weterynarii – mówi lek. wet. Tomasz Brzana, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie, z którym rozmawialiśmy w czwartek. – Kontaktowała się z nami również pani doktor, która prowadzi gabinet weterynaryjny w Niemcach. Do niej dzwonił hodowca królików z powiatu lubartowskiego, który podejrzewał tę chorobę u swoich zwierząt. Z tego co wiem, z królikami jednak do tej lecznicy nie przyjechał.

Myksomatoza to choroba zakaźna i zaraźliwa. Jest jedną z groźniejszych chorób królików. Przenoszą ją owady krwiopijne tj. komary, kleszcze i pchły.

– Myksomatoza nie zagraża ludziom – uspokaja Tomasz Brzana. – Jest jednak bardzo groźna dla królików. Choroba podlega rejestracji, czyli w przypadku jej podejrzenia hodowca ma obowiązek powiadomić o tym lekarza weterynarii albo lecznicę.

Prawdopodobnie wyrzucone na terenie gminy Niemce chore zwierzęta nie pochodzą z terenu powiatu lubelskiego. – Na naszym obszarze nie mamy bowiem zgłoszonych żadnych stad królików – mówi zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Lublinie. – Być może odnalezione zwierzęta też nie były szczepione przeciwko myksomatozie i dlatego zachorowały.

Zabrane z miejsca żywe, ale zakażone króliki zostały uśpione. Truchła wszystkich zwierząt zostały zabezpieczone.

Dlaczego ktoś pozbył się chorych królików? – Ponieważ zwierzęta były zakażone trzeba byłoby oddać je do uśpienia a później do utylizacji, a to kosztuje. Być może ktoś kto te zwierzęta podrzucił do lasu pomyślał, że takie rozwiązanie problemu będzie łatwiejsze i mniej kosztowne – przypuszcza lek. wet. Gerard Górecki, który był na miejscu i zajmował się chorymi królikami.

Sprawą zajmują się policjanci. – Prowadzimy postępowanie dotyczące znęcania się nad zwierzętami – mówi kom. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

Funkcjonariusze szukają osoby, która pozbyła się chorych zwierząt.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tragedia w powiecie ryckim. Nie żyje 23-latek

Tragedia w powiecie ryckim. Nie żyje 23-latek

W piątek rano doszło do tragicznego wypadku na drodze powiatowej nr 1415L. Niestety jedna osoba nie żyje.

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Najważniejsza jest dla nas liga

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Najważniejsza jest dla nas liga

Motor Lublin w czwartkowy wieczór przegrał po dogrywce 0:1 z Arką w Gdyni i odpadł z rozgrywek STS Pucharu Polski. Jak spotkanie podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie po raz kolejny wyróżniony

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie po raz kolejny wyróżniony

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie został uhonorowany prestiżowym wyróżnieniem „Wymagaj Jakości”, przyznawanym przez Rzecznika Praw Pacjenta i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Nagrodę odebrała 23 września Dyrektor Naczelna placówki Beata Gawelska.

Jesteś mistrzem scrabble? Zgłoś się do tego turnieju

Jesteś mistrzem scrabble? Zgłoś się do tego turnieju

W weekend Politechnika Lubelska zaprasza na V Otwarte Mistrzostwa Lublina w Scrabble. Turniej odbędzie się w budynku Wydziału Budownictwa i Architektury przy ul. Nadbystrzyckiej 40.

Tętent kopyt, rżenie i skoki. Święto Konia 2025
NASZ PATRONAT
galeria

Tętent kopyt, rżenie i skoki. Święto Konia 2025

To były dwa wyjątkowe dni, podczas których w Sitnie, na placu Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli królowały rumaki i jeźdźcy. Piątą edycję Święta Konia zorganizowało Terenowe Koło Hodowców Koni w Zamościu wspólnie ze Szwadronem Kawalerii Ochotniczej w Barwach 9 Pułku Ułanów Małopolskich w Zamościu.

Drugie derby w tym miesiącu. AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z KPR Padwą Zamość

Drugie derby w tym miesiącu. AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z KPR Padwą Zamość

W piątek, o godzinie 17, AZS AWF Biała Podlaska zmierzy się z KPR Padwą Zamość

Zdjęcie ilustracyjne
BOGDANKA

Morderstwo w Boże Narodzenie. Brat zabił brata

Do Sądu Okręgowego w Lublinie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 36-letniemu górnikowi, który miał zabić swojego brata. W tle dramatu pojawiają się alkohol, konflikt o majątek i porachunki miłosne.

Motor Lublin przegrywa w Gdyni po dogrywce i żegna się z STS Pucharem Polski już po pierwszej rundzie
galeria

Motor Lublin przegrywa w Gdyni po dogrywce i żegna się z STS Pucharem Polski już po pierwszej rundzie

Od dłuższego czasu mecze pomiędzy Arką Gdynia, a Motorem Lublin budzą ogromne emocje i tak też było w „Pucharze Tysiąca Drużyn”. Do wyłonienia zwycięzcy w czwartkowym starciu potrzebna była dogrywka, w której gola na wagę awansu zdobył zespół znad morza

Ścianka i defibrylatory to niektóre ze zwycięskich projektów puławskiego BO 2026
Puławy

Wyniki budżetu obywatelskiego w Puławach. Te projekty wygrały

Niecałe trzy tysiące puławian oddało ważne głosy na projekty budżetu obywatelskiego 2026. Finansowanie otrzyma 8 z 38 finałowych propozycji. Najwięcej pieniędzy pochłonie nowa ścianka wspinaczkowa na puławskich błoniach.

Avia Świdnik sensacyjnie pokonała u siebie pierwszoligowy Ruch Chorzów
galeria

Sensacja w Świdniku. Avia zasłużenie pokonała Ruch Chorzów w STS Pucharze Polski! [ZDJĘCIA]

Takie historie kochają kibice piłki nożnej. W czwartkowe popołudnie Avia Świdnik postarała się o nie lada niespodziankę i w pierwszej rundzie „Pucharu Tysiąca Drużyn” niespodziewanie pokonała u siebie grający w Betclic I Lidze Ruch Chorzów

Od lewej: ul. Sadowa, ul. 4 Pułku Piechoty oraz ul. Powstańców Listopadowych w Puławach
zdjęcia
galeria

Puławy remontują ulice. Pomagają państwowe dotacje

W tym roku rozpoczęte zostały długo oczekiwane remonty kilku puławskich dróg. Na odcinku za stacją transformatorową do wału wiślanego, rozpoczęto przebudowę ul. 4 Pułku Piechoty. Z kolei na os. Niwa trwa remont ul. Sadowej. W lecie do użytku oddano przedłużenie ul. Powstańców Listopadowych.

Fragment meczu w Piotrkowie Trybunalskim

PGE MKS El-Volt Lublin sensacyjnie przegrał w Piotrkowie Trybunalskim

Ten wynik to potężne zaskoczenie, bo przecież PGE MKS El-Volt Lublin ma w tym sezonie mocarstwowe plany.

Trwa VI Polski Kongres Górniczy.

Drugi dzień kongresu górniczego. Jakie wyzwania czekają sektor wydobywczy?

Od środy w Lublinie i częściowo na terenie kopalni Bogdanka odbywa się VI Polski Kongres Górniczy. Czwartek był dniem poświęconym obradom w sesjach tematycznych. W obliczu transformacji energetycznej nie sposób uciec od kwestii wyzwań, jakie czekają górnictwo w najbliższych latach i dekadach.

Oni w Polsce już nie pomieszkają. Zostali wydaleni i dostali zakaz wjazdu

Oni w Polsce już nie pomieszkają. Zostali wydaleni i dostali zakaz wjazdu

Dwójka mężczyzn decyzją policji i straży granicznej została wydalona z Polski. Obcokrajowcy nie mają także możliwości wjazdu do krajów strefy Schengen.

Lubelszczyzna na weekend: co zobaczyć, jadąc samochodem z Ukrainy? Przewodnik 2025

Lubelszczyzna na weekend: co zobaczyć, jadąc samochodem z Ukrainy? Przewodnik 2025

Bliskość granicy, malownicze krajobrazy i bogactwo historii sprawiają, że Lubelszczyzna jest idealnym kierunkiem na weekendową podróż samochodem dla gości z Ukrainy. To region, który zachwyca na każdym kroku – od renesansowych perełek architektury, przez tętniące życiem miasta, po spokojne oazy natury. Zapomnij o pośpiechu i odkryj z nami najciekawsze zakątki województwa lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium