Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

3 czerwca 2019 r.
9:26

Podwyżka opłat za żłobek. Gmina uzasadniała, że rodziców będzie stać, bo dostaną 500 plus na pierwsze dziecko

2 135 A A

„Biorąc pod uwagę fakt, iż rządowa dotacja 500+ ma dotyczyć każdego dziecka w rodzinie, czesne w tej wysokości nie obciąży budżetu rodzin” – tak Urząd Gminy Niemce, rządzony przez wójta z PSL, uzasadniał pierwotnie podwyżkę opłat za żłobek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zamiast 225 zł, pobyt dzieci w żłobku prowadzonym przez gminę Niemce będzie kosztował 400 zł – zdecydowali w piątek radni. Rodzice nowych żłobkowych dzieci – przyjętych do placówki od września 2019 r. – zaledwie dwa dni przed sesją otrzymali wiadomość SMS od dyrektorki przedszkola informującego o planowanej podwyżce czesnego.

– Ja dowiedziałam się tzw. pocztą pantoflową – mówi jedna z mam, która przyszła na piątkową sesją. Inni pozyskali tę wiedzę z Facebooka. – To jest niepoważne – jeszcze przed głosowaniem radnych komentowała tak prowadzone konsultacje Wioletta Przypis, która na sesji wypowiadała się w imieniu protestujących rodziców.

Dyrektorka żłobka tłumaczy, że ponoszona przez gminę kwota za pobyt jednego dziecka jest dużo wyższa niż 225 zł. – Miesięczny koszt za dziecko od podatnika wynosi 936 zł – wyliczała Agnieszka Woźniak-Urban.

Inną przyczyną podwyżki jest planowany wzrost liczby miejsc dla dzieci w wieku do lat trzech z 61 na 77. Ale urząd przygotowując projekt zmian uzasadniał je także rozszerzeniem od 1 lipca programu „Rodzina 500 plus” na pierwsze dziecko w rodzinie. Kiedy w środę pytaliśmy o to w gminie, zastępca wójta Henryk Smolarz stanowczo zaprzeczał. – Absolutnie jedno z drugim nie ma żadnego związku – przekonywał Smolarz.

W Biuletynie Informacji Publicznej nie dało się wprawdzie znaleźć pierwotnego projektu uchwały, ale i tak do niego dotarliśmy. A w uzasadnieniu planowanej podwyżki czytamy wyraźnie: „Biorąc pod uwagę fakt, iż rządowa dotacja 500+ ma dotyczyć każdego dziecka w rodzinie, czesne w tej wysokości nie obciąży budżetu rodzin”.

W projekcie przygotowanym na piątkową sesję, już po naszym pierwszym artykule i czwartkowej dyskusji radnych z protestującymi rodzicami, projekt został zmieniony, łącznie z uzasadnieniem. Zamiast pierwotnej podwyżki do 500 zł pojawiła się kwota 400 zł, a w uzasadnieniu nie było już ani jednego słowa o rządowym programie. Tylko o dużym zapotrzebowaniu na nowe miejsca w żłobku.

Rodzice obecni na sesji proponowali, aby podnieść opłatę z 225 do 300 zł. – My mówimy o 33 proc. podwyżce, państwo chcecie podnieść o 77 proc. – podliczała przedstawicielka protestujących rodziców. – Czy to jest poważne? Czy to jest kompromis? – dopytywała. I apelowała: – Proszę zastanowić się przed głosowaniem, bo to chodzi nie tylko o dzieci które są, ale też o te które przyjdą.

Argumenty rodziców nie przekonały jednak większości radnych, bo dziewięciu zagłosowało za. Trzy osoby były przeciw, dwie wstrzymały się od głosu, zaś jedna w ogóle nie głosowała.

W punkcie dotyczącym żłobka ani wójt gminy Niemce Krzysztof Urbaś (Polskie Stronnictwo Ludowe), ani jego zastępca Henryk Smolarz, także związany z ludowcami, nie zabierali głosu.

e-Wydanie

Komentarze 135

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 09:57
+29
Wszystko za darmo, nikt już poważnie nie myśli o oszczędzaniu, o pracy, każdemu tylko daj i daj. Bardzo dobrze, że podnoszą opłaty za żłobek! Dostają rodzice 500+ to mają z czego płacić, ale zdaniem rodziców 500+ jest na dodatkowe rozrywki, a za pobyt dziecka w żłobku powinni zapłacić pozostali mieszkańcy gminy, w tym biedni emeryci.
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 10:04
+26
Sorry bardzo taka jest ekonomia jeżeli ceny idą w górę to i żłobki muszą podnieść opłaty a jak się mamuśkom nie podoba niech piszą do swojego premiera żądania waloryzacji ichniego 500 + bo na waciki już zaczyna brakować a jak tu bez tych wacików żyć no nie da po prostu nie da a tu nawet za żłobek trzeba będzie więcej płacić
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 10:13
+24
Gmina idzie na rękę obywatelom i jako jedna z niewielu tworzy żłobek dla mieszkańców. Mieszkańcy płacą 200 zł podatków rocznie i myślą że im się wszystko należy, chodniki, drogi, park, festyn, plac zabaw i jeszcze żłobek. Może jeszcze frytki do tego? Pomyślcie co robią ludzie którzy nie majá żłobka w gminie? Płacą prywatnym wiele więcej. A wam się po prostu należy?
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 10:18
+23
Co się burzyć. Wiecie, że w niektórych miastach mniejszych w Polsce są tylko prywatne żłobki i kosztują 800 zł miesięcznie ? Nie stać na dzieci to nie rób. Poza tym macie 500+ mannę z nieba, więc przynajmniej dokładać nie trzeba. Serio społeczeństwo powariowalo? Chcecie dostawać wynagrodzenie za to że dziecko macie? Jakoś problem zajść w ciążę? Każda małolata na imprezie to zrobi. Takze schowajcie roszczeniowe postawy. Macie kasę to wydajcie ja na dzieci, wszak 500+ miało być na dzieci.
Avatar
Bb / 3 czerwca 2019 o 10:39
+22
400 zl to dużo? Za miesiac opieki nad dzieckiem? Nie osmieszajcie się rodzice
Avatar
rachmistrz... / 3 czerwca 2019 o 09:51
+22
wg podstawowej wiedzy z zakresu matematyki należy przyjąć do wiadomości, że 2+2 musi być równe 4. W kraju zapanowała moda na różne dodatki, zasiłki i wyrównania, a bezrefleksyjna tłuszcza nie przyjmuje do wiadomości, że tych pieniędzy nie wypracowaliśmy, a jedynie zadłużamy kraj, a więc siebie samych oraz następne pokolenia niewinnych temu Polaków!
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 10:39
+20
Ale taka jest prawda. Przez 500+ wszystko drożeje. Tylko ludzie nie widzą, że dostając 500 zł, rząd z ich kieszeni inną drogą zabiera 800 zł.
Avatar
Gosc / 3 czerwca 2019 o 09:59
+19
Wszystkie ceny drastycznie wzrosly (zywnosc, prad, paliwo) a ma byc jeszcze drozej. I ani slowa o tym w artykule! Pani redaktor zakupow nie robi?
Avatar
kks / 3 czerwca 2019 o 09:58
+19
Nie ze względu na 500 plus rosną opłaty tylko ze względu na wzrost cen prądu o 70% i innych cen.
Avatar
Buzon / 3 czerwca 2019 o 10:40
+17
No, ale czy w uzasadnieniu podano nieprawdę?
Avatar
Gość / 4 czerwca 2019 o 21:52
+1
Zapytajcie ilu pracowników gminy pobierało kaskę za zasiadanie w komisjach wyborczych.
Avatar
Rodzic / 4 czerwca 2019 o 09:31
+2
Mam dwójkę dzieci 22 i 18 lat I nikt mi nic nie dawał Co z was za roszczeniowe społeczeństwo Kiedyś się to skończy i co wtedy zrobicie?
Rodzinnego nie dawali? Obiadow nie dofinansowywali?!
 A wyobraz sobie ze ja nigdy nic nie dostalam. Ani rodzinnego ani dofinansowania do obiadow. Co ,,Daju" nie masz takiej wyobrazni??
Avatar
urzędnik ma słuzyć SUWERENOWI / 4 czerwca 2019 o 09:08
+2
Pamiętacie jak niektóre gminy psl opóźniały wypłaty 500+ ??
Avatar
dert / 4 czerwca 2019 o 07:52
+4
PSL i wszystko jasne Chcieli to mają Banda z PSL PO N W już dawno powinna być wywalona z tego kraju.
Avatar
Ty / 3 czerwca 2019 o 23:54
+2
Mam dwójkę dzieci 22 i 18 lat I nikt mi nic nie dawał Co z was za roszczeniowe społeczeństwo Kiedyś się to skończy i co wtedy zrobicie?
 Rodzinnego nie dawali? Obiadow nie dofinansowywali?!
Avatar
Matka / 3 czerwca 2019 o 23:30
+1
Biedni ludzie się burzą... Pieniążki z nieba spadły, a teraz na dziecko trzeba wydać... No jak to? To panie za darmo nie chcą wam bombelków pilnować? XD PSL zabiera hahaha. NIe musicie korzystać z tych usług. Wyślijcie do prywatnego jak nie pasuje. Ciekawe ile wtedy zapłacicie. Tylko "dej" i "dej"
 Ludzie sie burza bo maja umowy do polowy sierpnia na inna kwote a gmina wprowadza podwyzke od lipca! To chyba nie jest fair?!
Avatar
A jak! / 3 czerwca 2019 o 23:27
+1
Czy ktoś się zastanowił po co rodzice oddają dzieci do żłobka? Czy po to aby mieć więcej czsu wolnego dla soebie np. na odpoczynek? A może po to aby móc zwyczajnie pójść do pracy? Czy rodzic nie pracujący ma jakiekolwiek szanse aby jego dziecko dostało się do publicznego żłobka? Na pewno nie! Brawa dla Urzedu Gminy Niemce za premiowanie mam pracujacych!
To w czym problem? Dzieci z żłobka nie wyrzucają . Podnoszą tylko opłatę. Rodzice pracują,  dostana 500zl. Chyba wystarczy na oplate?
 500+ ma byc podobno wyplacane w pazdzierniku, no chyba ze znowu cos sie przesunie na jeszcze pozniejsze miesiace a podwyzka jest od lipca! 500+ tez wiecznie nie bedzie a wtedy podwyzka w zlobku napewno nie zmaleje!
 500+ ma byc podobno wyplacane w pazdzierniku, no chyba ze znowu cos sie przesunie na jeszcze pozniejsze miesiace a podwyzka jest od lipca! 500+ tez wiecznie nie bedzie a wtedy podwyzka w zlobku napewno nie zmaleje! rozwiń
Avatar
a... / 3 czerwca 2019 o 23:27
+7
jak tworzy się w gminie nowe stołki np, dla byłej sekretarz - kasy trzeba ....
Avatar
Jojo / 3 czerwca 2019 o 23:24
+1
Jeżeli tych pieniędzy nie dostaną matki 500+,to i tak głupi podatniku ty ich nie dostaniesz, a bądź pewny że ci zabiorą na inny cel np. do własnej kieszeni!
Ale przynajmnie jak ty kròlico nie dostaniesz to może nie naklepiesz więcej takich glupich bachorów jak ty
 Widac "czlowieku" ze nie masz dzieci! Dla takich jak ty powinien byc program baran+ 
Avatar
A jak! / 3 czerwca 2019 o 23:11
-1
Tak pewnie nikt nic Ci nie dal ... a dzieci jedzac obiady w szkole placili po 15 zl dziennie za obiad? Nie wydaje mi sie! A dlaczego? Bo jednak tez ktos musial je dofinansowac ale pewnoe najlepiej mowic nic noe dostalem! Ma sie solary na domu dolozy sie do nich smieszne pieniadze ale pewnie nic sie nie dostalo bo przeciez cos sie zaplacilo to tylko matki ciagna pieniadze z gminy co?!
Zobacz wszystkie komentarze 135

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W Łaszczowie odbędzie się XXI Święto Sportu Powiatu Tomaszowskiego

W Łaszczowie odbędzie się XXI Święto Sportu Powiatu Tomaszowskiego 0 0

Imprezę zaplanowano na niedzielę 21 lipca

Miasto szuka urzędników. Niektóre stanowiska są nieobsadzone od miesięcy

Miasto szuka urzędników. Niektóre stanowiska są nieobsadzone od miesięcy 0 8

Ostatni nabór na pracowników Urzędu Miasta Puławy po raz kolejny zakończył się fiaskiem, został więc ponowiony. Ratusz potrzebuje specjalistów m.in. od inwestycji oraz ochrony środowiska. Dokumenty można składać do 22 i 24 lipca.

Muzyczne atrakcje na Moście Kultury
19 lipca 2019, 0:00

Muzyczne atrakcje na Moście Kultury 0 0

W najbliższy weekend na Moście im. Mariana Lutosławskiego wystąpią m.in. Standard Brass Band, Whisky i Antykwadrat. Tradycyjnie nie zabraknie również warsztatów dla całych rodzin.

Część autobusów w Lublinie nie wyjechało na ulice. Jak sprawdzić kiedy autobus nie przyjedzie?
aktualizacja

Część autobusów w Lublinie nie wyjechało na ulice. Jak sprawdzić kiedy autobus nie przyjedzie? 10 38

Poważne problemy będą mieć dzisiaj pasażerowie linii autobusowych nr 2, 3, 6, 10, 13, 14, 26, 30, 31, 32, 39, 40, 42, 45. Na te linie nie wyjechał dziś jeden z przewoźników. Wyjaśniamy, jak duże są luki między kursami i jak sprawdzić, kiedy autobus nie przyjedzie

Kiedy otwarcie wiaduktów na ul. Grygowej w Lublinie? Ekspertyza: jeden z murów powstał niezgodnie z dokumentacją
galeria

Kiedy otwarcie wiaduktów na ul. Grygowej w Lublinie? Ekspertyza: jeden z murów powstał niezgodnie z dokumentacją 0 14

Niezgodnie z dokumentacją wykonany został jeden z murów pod nowymi wiaduktami w ul. Grygowej, która pozostaje zamknięta, bo nadzór budowlany nie dopuszcza jej do użytku. O rozbieżności mówi zlecona przez miasto ekspertyza, której autorzy radzą, aby wiadukty jednak otworzyć i uważnie obserwować.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2019 r. 0 0

Motor Lublin - Lewart Lubartów 2:1. Wielkie testy (zdjęcia)
galeria

Motor Lublin - Lewart Lubartów 2:1. Wielkie testy (zdjęcia) 0 3

Motor w środę rozegrał dwa mecze kontrolne. W tym drugim lublinianie pokonali czwartoligowy Lewart Lubartów 2:1

Sukces uczennic lubelskiego liceum. Pokonały siedem tysięcy konkurentów z całej Polski

Sukces uczennic lubelskiego liceum. Pokonały siedem tysięcy konkurentów z całej Polski 43 2

Martyna Osmałek z Piask oraz Alicja Pietrzak z Lubartowa – uczennice Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi w Lublinie – pojechały na obóz naukowy. Żeby móc wziąć udział w wypoczynku połączonym z wykorzystywaniem w praktyce nauk ścisłych i przyrodniczych, pokonały siedem tysięcy konkurentów z całej Polski.

Nowy zastępca komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej

Nowy zastępca komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej 3 2

Komisarz Mariusz Kononiuk został zastępcą komendanta miejskiego policji w Białej Podlaskiej.

Żużlówka w centrum Chełma spłynęła po deszczu

Żużlówka w centrum Chełma spłynęła po deszczu 3 1

Deszcz zmył z podjazdu wysypany żwir, odsłaniając cegły i różne ostre kamienie, które również mogą uszkodzić auto.

Lokatorzy Mieszkań Plus podpisują umowy na 26 lat

Lokatorzy Mieszkań Plus podpisują umowy na 26 lat 5 3

Lokatorzy Mieszkań Plus w Białej Podlaskiej podpisują już umowy najmu z dojściem do własności. Są zawierane na okres 26 lat.

Kolejne miasto w woj. lubelskim z egzaminami na prawo jazdy

Kolejne miasto w woj. lubelskim z egzaminami na prawo jazdy 10 7

Pierwsi kandydaci na kierowców w minionym tygodniu już zdawali egzamin na „prawko” w Kraśniku. Od kilku dni działa w tym mieście filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Lublinie. Egzaminy są prowadzone dwa dni w tygodniu.

Radzyń Podlaski: Masz pomysł na budżet obywatelski? Pospiesz się

Radzyń Podlaski: Masz pomysł na budżet obywatelski? Pospiesz się 0 1

Tylko do końca lipca mieszkańcy Radzynia Podlaskiego mogą składać swoje propozycje do budżetu obywatelskiego. W ręce mieszkańców miasto oddaje 100 tys. zł.

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką

Pociągiem na festiwal Pol’and’rock z Lublina? Tylko z przesiadką 21 6

Nie będzie bezpośrednich pociągów z Lublina dla osób wybierających się do Kostrzyna na festiwal Pol’and’rock (wcześniej Przystanek Woodstock).

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim
20 lipca 2019, 17:00

"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia". Koterski, Koterski i Dumała na placu Litewskim 0 0

W sobotę plenerowe pokazy z cyklu „Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia”. Oprócz oglądania filmów będzie okazja do posłuchania gości. Wszystko gratis

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!