(fot. Paweł Puzio)
Wielka nauka na dobre zadomowiła się w Zespole Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach. Instytut Elektrotechniki Sieci Badawczej Łukasiewicz bezterminowo ulokował się w budynkach szkolnych. Wczoraj podpisano umowę w tej sprawie.
Umowa dotyczy kontynuowania i rozwoju, rozpoczętej w 2019 roku współpracy, w zakresie konstruowania i wdrażania pojazdów z napędem elektrycznym i wodorowym, zastosowania wyników prac w procesach dydaktycznych Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piotrowicach.
– W Piotrowicach pracujemy nad napędami wodorowymi i nadprzewodnikami. W biurze pracuje dwóch naukowców. Zatrudniliśmy też ucznia szkoły z Piotrowic, który zajmuje się oprogramowaniem aparatury pomiarowej – mówi dr inż. Sebastian Wydra, dyrektor warszawskiego instytutu.
Warto wspomnieć, że Instytut Elektrotechniki przeszedł do drugiego etapu konkursu na projekty i prototypy elektrycznego i wodorowego samochodu dostawczych. Konkurs organizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Program elektromobilności realizowany przez instytut nazywa się Evan.
Biuro w Piotrowicach pracuje nad niezwykle ważnym komponentem programu, czyli zasilaniem wodorowym oraz zarządzaniem tym systemem.
– Nie należy oczekiwać, że za miesiąc czy pół roku w Piotrowicach powstanie prototyp wodorowego czy elektrycznego pojazdu lub maszyny rolniczej. Nauka to proces długofalowy, a w Piotrowicach pracują nad jedną „z cegiełek” większego projektu – mówi Zdzisław Antoń, starosta lubelski. – Na tę sprawę trzeba też spojrzeć szerzej. Podpisana umowa o współpracy z Instytutem Elektrotechniki stwarza możliwości rozwoju dla młodych ludzi, absolwentów lubelskich uczelni. Natomiast dla uczniów technikum jest to szansa na warsztaty czy praktyki w biurze Instytut Elektrotechniki, możliwość obcowania technologią, która już wchodzi do rolnictwa.
Umowa dotyczy współpracy nie tylko w dziedzinie elektromobilności, ale systemów ładowania, zarządzania energią w nowoczesnych, ekologicznych gospodarstwach rolnych oraz optymalnego wykorzystywania wody w nowoczesnym rolnictwie.
– Warto podkreślić, że na bazie tej współpracy w Zespole Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach prowadzonej przez Powiat Lubelski powstała pracownia konstrukcyjno-wdrożeniowa, zajmująca się konstruowaniem pojazdów elektrycznych i hybrydowych – dodaje Janusz Baran, dyrektor Zespołu Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach.
Podpisana wczoraj umowa to w pewnym sensie unikat na skalę krajową. Samorządy tego szczebla rzadko angażują się w projekty naukowo-badawcze.