Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

24 października 2023 r.
13:00

Przed Świętem Zmarłych. Być bliżej tych, którzy odeszli

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
0 A A
Pani Zofia uporządkowała we wtorek grób swoich zmarłych 25 lat temu wnuków. Na cmentarzu przy ul. Braterstwa Broni spoczywają również jej mąż i syn
Pani Zofia uporządkowała we wtorek grób swoich zmarłych 25 lat temu wnuków. Na cmentarzu przy ul. Braterstwa Broni spoczywają również jej mąż i syn (fot. Anna Szewc)

Można zapłacić ok. 100 zł i wielkie sprzątanie grobów mieć przed 1 listopada „z głowy”. Ale choć ta usługa jest oferowana przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Zamościu już kolejny rok z rzędu, to chętnych przed 1 listopada brak.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ogłoszenie o możliwości skorzystania z odpłatnej opieki nad grobami pojawiło się na facebookowym profilu PGK w poniedziałek. Miejska spółka przypomina, że zbliża się Święto Zmarłych i oferuje usługę oczyszczenie nagrobków, uporządkowanie terenu wokół nich, a nawet ustawienie kwiatów czy zapalenie zniczy. Jak z zainteresowaniem?

– Nie zgłosiła się do nas dosłownie ani jedna osoba. Ludzie traktują te święta wyjątkowo, rodzinnie, chcą sami zająć się grobami swoich bliskich – przyznaje Mateusz Kamiński, zarządca cmentarza przy ul. Braterstwa Broni.

Ale wspomina, że np. we wrześniu, kiedy na tej komunalnej nekropolii tradycyjnie odprawiana jest msza za wszystkich zmarłych, pojedyncze zamówienia na porządki, których średni koszt to ok. 100 zł, były. – Głównie od osób mieszkających w jakichś odległych rejonach kraju – dodaje Kamiński.

Odwiedziliśmy ten cmentarz położony na obrzeżach Zamościa we wtorkowe popołudnie. Trudno powiedzieć, aby były tam tłumy, ale przy naprawdę wielu grobach trwały prace porządkowe.

Co tydzień na cmentarzu

Pan Romulad ma 84 lata. Mieszka w jednej z wiosek pod Zamościem. Zastaliśmy go, gdy przekopywał ziemię, aby posadzić świeże chryzantemy. – W 1993 roku pochowałem tu syna. I od tamtej pory jestem regularnie, raz na tydzień przynajmniej. Zawsze jest co zrobić – mówi starszy mężczyzna.

Na 1 listopada planuje jeszcze kupić jakieś piękne kwiaty cięte, bo tak robi co roku. Będzie też nowa wiązanka i na pewno cztery nowe okazałe znicze, choć na grobowcu i tak stoi kilka, do których można byłoby tylko kupić wkłady. – Drożeje wszystko, bardzo drożeje, ale to nie pieniądze są najważniejsze. Tylko pamięć o dziecku – mówi wyraźnie wzruszony pan Romuald.

Z podobnego założenia wychodzi pani Ewa. We wtorek pucowała grób swoich rodziców. Podobne prace zaplanowała jeszcze na nagrobkach teściów i dziadków. – Takie gruntowne porządki robię kilka razy do roku, zawsze na Wszystkich Świętych, z konserwacją na zimę, ale także na Wielkanoc no i oczywiście na wrześniową mszę – mówi zamościanka. Przyznaje, że to zajmuje trochę czasu, wymaga wysiłku i pieniędzy. – Ale póki człowiek ma siłę przyjechać, to przyjeżdża – tłumaczy pani Ewa.

Lepiej przy grobie niż w pustym domu

Z panią Zofią rozmawiamy, gdy wykopuje stare konwalie i chwasty przy grobie swoich wnuków.

– Zmarli zaraz po urodzeniu, to już 25 lat. I ja od tych 25 lat raz na tydzień ich odwiedzam. Jedynie w pandemii, jak cmentarze zamknęli, to miałam przerwę – zwierza się nam kobieta.

Przed 1 listopada dla swoich wnuków przywiezie jeszcze nową wiązankę, kupi nowe znicze. Jak co roku, zapali też światełko na pobliskim grobie innego dziecka, bo tam nikt się od dawna nie pojawia. Zadba też oczywiście o grób swojego i syna.

– Nawet mi mówili, że można tego nie robić, że można komuś zlecić i zapłacić. Ale nie zamierzam rezygnować z tych wizyt tutaj. Bo lepsze jest być na grobie bliskich, niż siedzieć w pustym domu – mówi ze łzami w oczach pani Zofia.

– Na naszym cmentarzu takich naprawdę opuszczonych i zaniedbanych nagrobków właściwie nie ma. To stosunkowo nowa nekropolia, bo założona w 1979 roku, więc dlatego pod tym względem jest dobrze – tłumaczy Mateusz Kamiński, ale dodaje, że oferta sprzątania nagrobków jest aktualna cały rok.

Cmentarz komunalny w Zamościu, liczący ponad 4,5 tys. grobów, jest jednym z trzech w mieście, na których odbywają się pochówki. Zdecydowanie starszym jest ten parafialny przy ul. Peowiaków. Od jakiegoś czasu pogrzeby katolickie odbywają się również na terenie cmentarza parafii prawosławnej przy ul. Bołtucia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nocne dachowanie w centrum Lublina
WIDEO
film

Nocne dachowanie w centrum Lublina

Dwie osoby trafiły do szpitala wskutek nocnego wypadku w centrum Lublina. Przyczyną było wymuszenie pierwszeństwa.

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku
galeria

Krzemienna siekiera w malinowym chruśniaku

Pod koniec kwietnia w powiecie biłgorajskim doszło do ciekawego znaleziska. To krzemienna siekierka datowana na trzecie tysiąclecie przed naszą erą.

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Bank krwi pustoszeje. Brakuje trzech grup

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przejdzie przez województwo lubelskie w poszukiwaniu dawców. Obecnie najbardziej potrzebne są grupy krwi 0 RhD -, A RhD- i B RhD-.

Majówka w Beretowym stylu
foto
galeria

Majówka w Beretowym stylu

Zobaczcie, jak się bawił Lublin na majówkowej imprezie w Rzut Beretem. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii z tej szalonej imprezy.

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Lubelskie uczelnie już rekrutują. Jakie kierunki mogą wybrać tegoroczni maturzyści?

Już niedługo tegoroczni maturzyści zadecydują, jaki kierunek dalszej edukacji wybrać. Lubelskie uczelnie oferują całą gamę kierunków i próbują zachęcić do siebie abiturientów.

Majówka w rytmie reggae
foto
galeria

Majówka w rytmie reggae

Tak się bawi Lublin! Albo grubo albo wcale. Sprawdźcie sami, co się działo na podczas nocy z muzyką reggae. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Bytniewski bierze wszystko. Mikusek szefem rady

Ostatnie wybory samorządowe przyniosły spore zmiany w składzie dęblińskiej rady miasta. Niemal wszystkie miejsca trafiły w ręce komitetu nowego burmistrza - Romana Bytniewskiego. Przewodniczącym rady został Tomasz Mikusek.

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”
ZDJĘCIA
galeria

Nietuzinkowi artyści na 34. Spotkaniach Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści”

34. Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku „Opowieści” odbywają się w Lublinie. Czterodniowe święto teatru, muzyki i wspólnej zabawy to zwieńczenie całorocznego cyklu imprez kulturalnych osób z niepełnosprawnością. Na deskach Opery Lubelskiej teatry z całej Polski, a także świata.

Majóweczka w Helium Club
foto
galeria

Majóweczka w Helium Club

Zapraszamy do obejrzenia gorącej fotogalerii z majówki w klubie Helium. Zobaczcie, jak się bawi Lublin!

Ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival

W piątek ruszyła przedsprzedaż biletów na Świdnik Air Festival. Bilety w tej cenie kupimy do 9 czerwca. Poznaliśmy także kolejnego asa, który wystąpi na świdnickim niebie.

Wielka powódź w Brazylii. KUL otwiera zbiórkę na pomoc Polonii

Wielka powódź w Brazylii. KUL otwiera zbiórkę na pomoc Polonii

W związku z powodziami jakie nawiedziły Brazylię, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II uruchomił specjalną zbiórkę na rzecz Polonii, która jest w tym kraju jest bardzo liczna.

Trener Motoru po meczu ze Zniczem: Szkoda, że pasję i determinację pokazujemy, kiedy nam się pali
galeria

Trener Motoru po meczu ze Zniczem: Szkoda, że pasję i determinację pokazujemy, kiedy nam się pali

Wielkie emocje na Arenie Lublin. Motor w piątkowy wieczór tylko zremisował jednak ze Zniczem Pruszków 3:3. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu drużyn?

Juwenalia 2024 czas start. Tak bawią się studenci Politechniki
ZDJĘCIA
galeria

Juwenalia 2024 czas start. Tak bawią się studenci Politechniki

Rozpoczęła się jedna z największych imprez studenckich Juwenalia.

Noc tylko dla dorosłych
11 maja 2024, 20:00

Noc tylko dla dorosłych

Zapraszamy na wyjątkowy wieczór do Piwnic Centrum Kultury w Lublinie. Z premierowym programem wystąpi Grupa Oł Maj Gad oraz lubelska performerka, tancerka i producentka burleski Harpy Queen.

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

Sztuczna inteligencja wykryje choroby przewodu pokarmowego

W nowoczesny sprzęt została wyposażona pracownia endoskopowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Dzięki temu pacjenci mają czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo, ale lekarze szybciej wykryją zmiany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!