Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 maja 2024 r.
18:55

Artyści zastąpili nauczycieli. Dzieciom się podobało

0 0 A A

Dzisiaj w Gołębiu kilkunastu artystów związanych z ziemią puławską wzięło udział w warsztatach artystycznych skierowanych do dzieci i dorosłych. Uczestnicy tworzyli rzeźby, rysowali, malowali graffiti, a nawet spotkali się ze średniowiecznymi legendziarzami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To prawdopodobnie była najlepsza i najdłuższa lekcja plastyki w historii Szkoły Podstawowej im. S. Czarnieckiego w Gołębiu. Dzisiaj przed placówką pojawili się artyści m.in. z Puław, Kazimierza Dolnego, Dęblina i Szczecina, którzy demonstrowali różnorodne techniki malarskie, rzeźbiarskie i rękodzielnicze. Z okazji pierwszej edycji "Ogrodu Sztuki", wszyscy uczniowie zostali zwolnieni z postałych lekcji zaplanowych tego dnia, a na wydarzenie zaproszono również ich rodziców.

Lekcja graffiti

- Mamy malowanie ziołami, malowanie na płótnie, na streczu, na plastrach drewna, malowanie magnesów, rysowanie czarnym tuszem, rzeźbnienie w glinie, tworzenie zimnej porcelany, składanie bransoletek i koralików oraz kowalstwo artystyczne i warsztaty z graffiti - wymienia Dorota Opolska-Maksym, pedagog, nauczycielka plastyki, organizator wydarzenia. - Zależało mi na tym, żeby dzieci miały kontakt z prawdziwą sztuką, nie tylko tą ludową. Po zakończeniu zajęć, zorganizujemy wystawę powstałych dzisiaj prac - dodaje pomysłodawczyni tej nietypowej lekcji.

W ramach "Ogrodu Sztuki" na jednej ze ścian szkoły odsłonięto niewielki mural z logo szkoły autorstwa ulicznego artysty Vaszka. Ten zaprojektował również graffiti na budynku dawnej apteki, a w jego tworzeniu wzięli udział uczniowie.

- Graffiti to jest sztuka, która fascynuje mnie od wielu lat. Zaczynałem jak inni, od rysowania na papierze, a dzisiaj maluje głównie na ścianach w Polsce i zagranicą - opowiada Vaszek, który w Gołębiu już pół roku temu poprowdził pierwsze warsztaty. Dzisiaj była ich kolejna odsłona.

Piórem, mąką i gliną. Dla relaksu

Uczestnicy spotkania mieli okazję również zobaczyć członków szczecińskiej fundacji "Drzewiej" w strojach w stylu wczesnego średniowiecza. - Pokazujemy jak można pisać piórem. Nie jest to wygodne, ale na pewno atrakcyjne. Sami tworzymy również naturalne barwniki np. z orzecha włoskiego, kawy, czy hibiskusa - opowiada Marcin "Iperyt" Przydatek, który w Gołębiu pojawił się wspólnie z kolegą tworzącym historyczne legendy.

Na warsztatach można było także nauczyć się rzeźbienia w glinie, do czego zachęcała Anna Krawczak z Miejskiego Domu Kultury w Dęblinie. Gotowe prace trafią o pieca rozgrzanego do temperatury 900 stopni Celsjusza. - Ważne jest to, żeby miały cienkie ścianki i były puste w środku, bo inaczej mogą eksplodować - przestrzega instruktorka.

Rzeźbić można było również na zimno, do czego zachęcali specjaliści od terapii zajęciowej Medycznego Studium Zawodowego z Puławach. - Wytarczy mąka ziemniaczana, klej i sok z cytryny, by stworzyć masę plastyczną, która po zaschnięciu przypomina porcelanę. Ona jest bardzo ciekawa w dotyku, poza tym rzeźbienie uspokaja i relaksuje - zachęca Kacper Jakubik.

Rysowanie zamiast telewizora

Szkicowanie architektury oraz dzikich zwierząt proponowała natomiast Karolina Matras. Artystka pokazała również kilka swoich autorskich, fotorealistycznych prac. - Tworzę je najczęściej wieczorami, po racy. To jest moja pasja. Od dziecka dużo malowałam, a umiejętności warsztatowe zdobyłam na studiach graficznych - opowiada nasza rozmówczyni. Dużej precyzji wymagało również malowanie akrylowych miniatur na plastrach drewna brzozowego. - Używam w tym celu pędzelków do zdobienia paznokci - mówi Kinga Kramarczyk z Puław. - Nie mam w domu telewizora, więc maluję - przyznaje artystka.

Kolejna edycja za rok

Poniedziałkowy piknik kosztował zaledwie 4 tys. zł, z czego połowę kosztów pokryły dotaje od lokalnych samorządów: gminy wiejskiej Puławy i powiatu puławskiego. Część pozostałej sumy szkoła zdobyła dzięki organizacji kiermaszu wyrobów wykonanych przez dzieci. - Zachęcamy naszych uczniów do twórczego działania - podkreśla Dorota Opolska-Maksym, zapowiadając kolejną super-lekcję w przyszłym roku. Wychowania fizycznego będą uczyć lokalni sportowcy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium