Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 marca 2018 r.
16:51

Gdzie jest praca w Puławach? Dziesiątki stoisk i setki zwiedzających na targach

0 11 A A

Targi Pracy i Edukacji w Puławach za nami. Swoje stoiska w Zespole Szkół Technicznych zaprezentowali przedsiębiorcy z miasta i regionu, agencje pracy, a także szkoły średnie i wyższe. Młodzież mogła przebierać w ofertach. Z hali wychodzili z garściami ulotek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Były pokazy fryzjerstwa, sprzętu geodezyjnego, kuchnia polowa, roboty, hostessy, a nawet żywe zwierzęta w roli ozdoby stoiska młodych weterynarzy. Pracodawcy rozdawali ulotki i przyjmowali CV, a uczniowie szkół średnich zachęcali swoich młodszych kolegów do wybrania placówek, które reprezentują. Tegoroczne targi po raz kolejny pokazały wysokie zapotrzebowanie na wykwalifikowanego pracownika ze strony firm, a także bogatą ofertę edukacyjną wśród szkół regionu puławskiego.

– Potrzebujemy ludzi do pracy na naszych budowach, monterów konstrukcji stalowych, spawaczy, inżynierów. Przyjmujemy osoby z doświadczeniem, ale mamy także ofertę staży. Rekrutacja trwa właściwie cały czas – mówi Jerzy Kowalski, dyrektor personalny w Mostostalu Puławy, który przyznaje, że w trakcie targów zainteresowani złożyli kilkanaście CV. To, co przyciąga do tej firmy to m.in. zarobki. – Są napawdę niezłe, ale jakie dokładnie nie mogę powiedzieć, bo jest to tajemnica handlowa – dodaje.

Na magazyn i do radiowozu

Jeszcze więcej chętnych zapisało się na listę dla pracowników sezonowych w firmie Materne z Łopatek w gminie Wąwolnica. 

– Potrzebujemy m.in. pracowników do magazynów, czy kontroli jakości, zarówno w trakcie sezonu trwającego od kwietnia do końca września, jak i do pracy na stałe. Obecnie na liście mamy już ponad 20 osób, ale liczymy na więcej – mówi Dawid Nakov, przedstawiciel przedsiębiorstwa zajmującego się przetwórstwem owoców. – Na pewno warto było pojawić się na targach – przyznaje.

Swoje stoisko miała również Komenda Powiatowa Policji w Puławach, która jest otwarta na przyjęcie nowych funkcjonariuszy. – Tłumaczymy jak wygląda procedura naboru do policji i zachęcamy do wstępowania w nasze szeregi. Wakatów jest dość dużo, a ta praca daje wiele satysfakcji. Jest odpowiedzialna, ale bardzo ciekawa. Poza tym jest u nas możliwość rozwijania się, zdobywania cennych uprawnień – mówi asp. szt. Dariusz Nogal.

Na pas startowy i do roznoszenia ulotek

Dla tych, którzy lubią niebieskie mundury, ale radiowóz zamieniliby na odrzutowiec, swoje stoisko otworzyła Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie.

– To jedna z najlepszych uczelni tego typu w Europie, która łączy wojkowość z lotnictwem. Oferujemy wiele kierunków zarówno na studiach wojskowych, jak i cywilnych. Do wyboru jest m.in. logistyka, czy nawigacja. Po naszej uczelni można zostać nie tylko pilotem, ale także np. kontrolerem lotów. To również szansa na pracę w lotnictwie cywilnym – opowiada kpr. podch. Dawid Cenkiel.

Dla trochę mniej wymagających, którzy chcieliby sobie "dorobić" w wolnej chwili, oferty przygotował Ochotniczy Hufiec Pracy. – Posiadamy szerg ofert dla osób od 16 roku życia, najczęściej dotyczą one kolportażu materiałów reklamowych, czyli tzw. ulotek, ale do wyboru mamy również rozkładanie towarów na półkach, prace przy inwentaryzacji, czy inne prace sezonowe zarówno w Polsce jak i za granicą, w Niemczech i Holandii – mówi Rafał Warchulski.

Jak się okazało, na targach coś dla siebie mogli znaleźć także bezrobotni, niepełnosprawni oraz rolnicy po 30 roku życia. – Potrzebujemy takich osób, pod warunkiem, że nie są zaangażowane obecnie w żaden staż, a chcą podnosić swoje kwalifikacje. My im to umożliwimy – mówi Aleksandra Kruk z firmy Consultor, przyznając, że bardzo trudno znaleźć takie osoby. – Dlatego uczęszczamy na targi – dodaje jej koleżanka, Paulina.

Rynek czeka na fachowców

Podczas tegorocznych TPiE trudno było znaleźć bezrobotnych. Zdecydowaną większość osób odwiedzających stoiska stanowiła młodzież. O tym, że rynek pracy coraz bardziej należy do pracownika przekonuje Henryk Soboń, zastępca dyrektora PUP w Puławach.

– W naszym powiecie mamy bardzo niskie bezprobocie na poziomie 6,2 procent i zainteresowanie nowymi ofertami z roku na rok spada. To problem dla pracodawców, w związku z czym panujący trend jest taki, że coraz częściej posiłkują się osobami z Białorusi i Ukrainy. Mamy pewną lukę na rynku pracy, którą rynek zapełnia w ten sposób. Cała nadzieja w szkołach branżowych, które powinny wykształcić mechaników, czy pracowników budowlanych, na których czekają przedsiębiorcy.

Zanim jednak szkoła będzie mogła wykształcić nowego murarza, czy mechanika, musi zdobyć ucznia, zachęcić go do złożenia dokumentów i wybrania szkoły zawodowej lub technikum. Okazją do tego były właśnie targi, na których można było spotkać stoisko m.in. ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego.

– Nasze kierunki są obecnie na topie, jeśli chodzi o rynek. Technicy mechanicy i technicy budownictwa są bardzo poszukiwani – mówi jeden z nauczycieli puławskiej "Budowlanki". Jak przekonuje, dzięki zdobytemu wykształceniu można obecnie zdobyć dobrze płatną pracę, zarówno w Puławach, jak i ościennym wojewodztwie mazowieckim.

Do wyboru tej szkoły zachęcali także uczniowie klasy geodezyjnej. – Na pewno warto wybrać nasz ZS, mamy fajnych nauczycieli, zajęcia w terenie, a zdobyte uprawienia pozwalają nam robić w przyszłości wiele rzeczy związanych z geodezją, czy matematyką – mówi Andżelika.

Mundurowi i cukiernicy

Na miejscu znalazło się także stoisko ZS nr 3, który pokazał m.in. kuchnię polową, stoisko klasy mundurowej z bronią sportową, a także kącik weterynaryjny, gdzie urzędował kot "Pysio". – Ja osobiście najbardziej lubię to, że w tej szkole mogę rozwijać się w strzelectwie sportowym. Szkoła bardzo mi pomaga. Mamy dobry sprzęt, wyjeżdżamy na różne zawody. Poza tym ten profil ułatwia dostania się do wojska, policji, czy straży pożarnej – przyznaje Jakub Superson, jeden z uczniów "Szpulek".

Jego koleżanki zachwają natomiast kierunek weterynaryjny. – Możemy poznawać anatomię, kroić serca, jelita. To wszystko jest bardzo ciekawe. Mamy również ciekawe praktyki zagraniczne w Hiszpanii i Grecji – mówią dziewczyny w białych fartuchach.

Przyszli cukiernicy, piekarze, hotelarze i logistycy mogli zainteresować się ofertą ZS im. Jana Koszczyca Witkiewicza w Kazimierzu Dolnym. – Dzięki współpracy z piekarnią "Sarzyński" można nauczyć się u nas naprawdę fajnych rzeczy, np. zdobienia tortów. W tym roku zainteresowanie naszą szkołą jest dość wysokie, już kończą się nam ulotki – przyznaje Karolina.

Sama młodzież pytana o zdanie, w większości ma już pewne preferencje co do kolejnej szkoły. Przyszłym pilotem samolotu pasażerskiego ma zamiar zostać Amelią z I LO. – Bardzo zainteresowała mnie oferta WSOSP, jest naprawdę mega, ja tam idę. Marzę o tym, żeby latać Airbusem A380 albo Boeingiem 787 – mówi uczennica "Czartorycha".

Trochę młodsze od nich Natalia i Basia przyznają natomiast, że na swoją szkołę średnią prawdopodobnie wybiorą ZSO nr 1 im. KEN.

Podczas targów można było natknąć się także na dzieła sztuki. Te ręcznie robione, wykonane przez uczestników warsztatów wystawiły w ramach promocji swojej placówki, kobiety ze Środowiskowego Domu Samopocy w Górze Puławskiej. – Warto pooglądać, zobaczyć te ikony, wyroby gliniane, ozodby świąteczne, biżuterię – wymienia Marta Grzechnik.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 11:37
+2
gdzie w pulawach jest praca? wszędzie. pytanie powinno zostać postawione inaczej - gdzie w pulawach jest praca z godnym wynagrodzeniem? w mostostal? może i tak, jak doliczyć nadgodziny to może i da się zarobic, na początek dla młodego szlifierka i poszedł 8 czy 12 godzin;) na azotach? może i tak, jak sobie załatwisz przyjęcie, na jakieś nie robotnicze stanowisko, wtedy tak, definitywnie, tylko weź to ogarnij:) reszta miasta? godziwe wynagrodzenie? nie słyszałem. propozycje 1700 na rękę to nie jest godziwe wynagrodzenie, to jałmużna, rzekłbym dieta - żeby nie zdechnac z głodu. zamiast cudowac, targi robić i inne ***y niech pracodawcy zaczną płacić, godziwie to i ludzie do pracy się znajdą.
gdzie w pulawach jest praca? wszędzie. pytanie powinno zostać postawione inaczej - gdzie w pulawach jest praca z godnym wynagrodzeniem? w mostostal? może i tak, jak doliczyć nadgodziny to może i da się zarobic, na początek dla młodego szlifierka i poszedł 8 czy 12 godzin;) na azotach? może i tak, jak sobie załatwisz przyjęcie, na jakieś nie robotnicze stanowisko, wtedy tak, definitywnie, tylko weź to ogarnij:) reszta miasta? godziwe wynagrodzenie? nie słyszałem. propozycje 1700 na rękę to nie jest godziwe wynagrodzenie, to jałmużna, rzekłby... rozwiń
Avatar
Mariusz / 22 marca 2018 r. o 14:29
+1
jest jeszcze stronka ***pracapulawy.pl tam można znaleźć większość ofert pracy.
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 10:56
+1
Panie NOGAL naćpałeś się Pan. Jakie to cenne uprawnienia można zdobyć przydatne poza policją???
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 08:20
+1
A co to za tejamnica ukrywanie zarobków przez firmy zatrudniające ? Powinni podać przedział od do z dokładnością do 500zł i by człowiek wiedział chociaż co może się spodziewać (Mostostal) a nie zawracanie dupy ofertami pracy idziesz na rozmowę 1 etap, 2 gi a potem się okazuje że 2tys są w stanie dać. Skoro pracodawaca może od nas żądać naszego CV gdzie też są napisane nasze prywatne informacje to i powinien również pisać przedział zarobków jakie może zaoferować co by dup... ludziom nie zawracać. Ja jak wysyłałam CV na konkretne stanowisko to piszę w uwagach że interesuje mnie przedział od do +/- 500zł załóżmy przy systemie pracy 40h / tygodniowo. Firmy nie spełniające powyższeej prośby proszone są o nie odpowiadanie na moje CV i tyle. A nie zawracanie dupy lanie wody w opisie pracy wymagań do zaje....a co do czego 1600/2000 i pół biedy jak rozmowa jest na miejscu a czasem jak tzreba jechać 200/300km i po 2 3 etapy ?
A co to za tejamnica ukrywanie zarobków przez firmy zatrudniające ? Powinni podać przedział od do z dokładnością do 500zł i by człowiek wiedział chociaż co może się spodziewać (Mostostal) a nie zawracanie dupy ofertami pracy idziesz na rozmowę 1 etap, 2 gi a potem się okazuje że 2tys są w stanie dać. Skoro pracodawaca może od nas żądać naszego CV gdzie też są napisane nasze prywatne informacje to i powinien również pisać przedział zarobków jakie może zaoferować co by dup... ludziom nie zawracać. Ja jak wysyłałam CV na konkretne stanowisko to... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 07:09
+1
Oferty pracy..... roznoszenie ulotek. A idźta w piz....u.
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 07:08
+1
Po zdjęciu widać, że każdy chciałby geodetą zostać. Dobry zarobek przy niezbyt wielkim wysiłku.
Avatar
Marco / 21 marca 2018 r. o 22:22
+1
Co te dzieci na zdjęciu mogą wiedzieć o pracy w Puławach im nawet psit....mchem nie obrosły. Pewnie roboty jest dużo ostatnio znajomy był w jednej z dużych firm w Końskowoli przez telefon obiecali złote góry na miejscu się okazało 2 tys na rękę buahahah Za taką kase niech sobie sami robią i jelenia szukają. Tylko niestety zawsze się znajdzie ktoś kto i za najniższa krajową polezie robić tylko co potem zrobić z taką wypłatą ni to dobrze przepić ni przeru....nie rozdać
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 22:06
+1
jak ktoś chce pracę w zakładach to póki co do pisu trzeba się zapisywać i połowę pensji do oligarchy z Torunia wysyłać, bo potem wszystkie osoby przyjęte podczas dojnej zmiany zostaną zwolnione
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 19:49
+1
Na zakladach dostane po znajomosci.
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 19:27
+1
Za późno dzisiaj wstałem i nie dotarłem na te targi... teraz trzeba czekać cały rok na kolejną szansę na pracę!!
Avatar
Mariusz / 22 marca 2018 r. o 14:29
+1
jest jeszcze stronka ***pracapulawy.pl tam można znaleźć większość ofert pracy.
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 11:37
+2
gdzie w pulawach jest praca? wszędzie. pytanie powinno zostać postawione inaczej - gdzie w pulawach jest praca z godnym wynagrodzeniem? w mostostal? może i tak, jak doliczyć nadgodziny to może i da się zarobic, na początek dla młodego szlifierka i poszedł 8 czy 12 godzin;) na azotach? może i tak, jak sobie załatwisz przyjęcie, na jakieś nie robotnicze stanowisko, wtedy tak, definitywnie, tylko weź to ogarnij:) reszta miasta? godziwe wynagrodzenie? nie słyszałem. propozycje 1700 na rękę to nie jest godziwe wynagrodzenie, to jałmużna, rzekłbym dieta - żeby nie zdechnac z głodu. zamiast cudowac, targi robić i inne ***y niech pracodawcy zaczną płacić, godziwie to i ludzie do pracy się znajdą.
gdzie w pulawach jest praca? wszędzie. pytanie powinno zostać postawione inaczej - gdzie w pulawach jest praca z godnym wynagrodzeniem? w mostostal? może i tak, jak doliczyć nadgodziny to może i da się zarobic, na początek dla młodego szlifierka i poszedł 8 czy 12 godzin;) na azotach? może i tak, jak sobie załatwisz przyjęcie, na jakieś nie robotnicze stanowisko, wtedy tak, definitywnie, tylko weź to ogarnij:) reszta miasta? godziwe wynagrodzenie? nie słyszałem. propozycje 1700 na rękę to nie jest godziwe wynagrodzenie, to jałmużna, rzekłby... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 10:56
+1
Panie NOGAL naćpałeś się Pan. Jakie to cenne uprawnienia można zdobyć przydatne poza policją???
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 08:20
+1
A co to za tejamnica ukrywanie zarobków przez firmy zatrudniające ? Powinni podać przedział od do z dokładnością do 500zł i by człowiek wiedział chociaż co może się spodziewać (Mostostal) a nie zawracanie dupy ofertami pracy idziesz na rozmowę 1 etap, 2 gi a potem się okazuje że 2tys są w stanie dać. Skoro pracodawaca może od nas żądać naszego CV gdzie też są napisane nasze prywatne informacje to i powinien również pisać przedział zarobków jakie może zaoferować co by dup... ludziom nie zawracać. Ja jak wysyłałam CV na konkretne stanowisko to piszę w uwagach że interesuje mnie przedział od do +/- 500zł załóżmy przy systemie pracy 40h / tygodniowo. Firmy nie spełniające powyższeej prośby proszone są o nie odpowiadanie na moje CV i tyle. A nie zawracanie dupy lanie wody w opisie pracy wymagań do zaje....a co do czego 1600/2000 i pół biedy jak rozmowa jest na miejscu a czasem jak tzreba jechać 200/300km i po 2 3 etapy ?
A co to za tejamnica ukrywanie zarobków przez firmy zatrudniające ? Powinni podać przedział od do z dokładnością do 500zł i by człowiek wiedział chociaż co może się spodziewać (Mostostal) a nie zawracanie dupy ofertami pracy idziesz na rozmowę 1 etap, 2 gi a potem się okazuje że 2tys są w stanie dać. Skoro pracodawaca może od nas żądać naszego CV gdzie też są napisane nasze prywatne informacje to i powinien również pisać przedział zarobków jakie może zaoferować co by dup... ludziom nie zawracać. Ja jak wysyłałam CV na konkretne stanowisko to... rozwiń
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 07:09
+1
Oferty pracy..... roznoszenie ulotek. A idźta w piz....u.
Avatar
Gość / 22 marca 2018 r. o 07:08
+1
Po zdjęciu widać, że każdy chciałby geodetą zostać. Dobry zarobek przy niezbyt wielkim wysiłku.
Avatar
Marco / 21 marca 2018 r. o 22:22
+1
Co te dzieci na zdjęciu mogą wiedzieć o pracy w Puławach im nawet psit....mchem nie obrosły. Pewnie roboty jest dużo ostatnio znajomy był w jednej z dużych firm w Końskowoli przez telefon obiecali złote góry na miejscu się okazało 2 tys na rękę buahahah Za taką kase niech sobie sami robią i jelenia szukają. Tylko niestety zawsze się znajdzie ktoś kto i za najniższa krajową polezie robić tylko co potem zrobić z taką wypłatą ni to dobrze przepić ni przeru....nie rozdać
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 22:06
+1
jak ktoś chce pracę w zakładach to póki co do pisu trzeba się zapisywać i połowę pensji do oligarchy z Torunia wysyłać, bo potem wszystkie osoby przyjęte podczas dojnej zmiany zostaną zwolnione
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 19:49
+1
Na zakladach dostane po znajomosci.
Avatar
Gość / 21 marca 2018 r. o 19:27
+1
Za późno dzisiaj wstałem i nie dotarłem na te targi... teraz trzeba czekać cały rok na kolejną szansę na pracę!!
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?