Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

31 maja 2021 r.
17:00

Sprawdzili, czy puławskie Azoty mogą być bardziej eko. Jakie wyniki?

0 0 A A
(fot. rs (archiwum))

Nawet 20 tysięcy ton dwutlenku węgla mniej w ciągu roku mogą emitować Zakłady Azotowe "Puławy". To wszystko dzięki opracowaniu nowego systemu sterowania procesami produkcyjnymi. W marcu wdrożono go na linii amoniaku. Testy przebiegły pomyślnie. Firma liczy na oszczędności.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Puławskie Zakłady Azotowe to jeden z dużych emitentów zanieczyszczeń. Chemiczny kombinat co roku wypuszcza do atmosfery tony m.in. dwutlenku siarki, tlenków azotu, pyłów, czy dwutlenku węgla. Przekroczenia norm skutkują finansowymi nakładanymi przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie, ale jeszcze bardziej dotkliwe są drożejące uprawnienia do emisji CO2. Te ostatnie w maju przebiły pułap 50 euro za tonę. Chemiczny koncern szuka więc rozwiązań, które pozwoliłyby emitować mniej. Nad jednym z takich pomysłów prace trwały przez ostatnie miesiąca. Testy zakończyły się powodzeniem.

Chodzi o zaawansowany system sterowania liniami produkcyjnymi opracowany przez Azoty we współpracy z Politechniką Warszawską oraz firmą Honeywell. W marcu został on testowo uruchomiony na jednej z ośmiu linii produkcyjnych amoniaku. W efekcie udało się zmniejszyć tzw. ślad węglowy o ponad 20 kg dwutlenku węgla na każdej tonie amoniaku. Roczny spadek tylko z tej jednej linii przewidywany jest na ok. 2,5 tysiąca ton CO2, ale to nie koniec. Azoty nowy system chcą wdrożyć na wszystkich ośmiu liniach amoniaku, co może ograniczyć emisję dwutlenku węgla nawet o 20 tysięcy ton rocznie.

- Jesteśmy dumni, że udało nam się osiągnąć tak obiecujące wyniki. To jest dla nas ważne zarówno ze względów środowiskowych, jak i biznesowych związanych z niższym zużycie gazu oraz pary - przyznaje Katarzyna Hałat, rzecznik Zakładów Azotowych "Puławy".

Jak pokazały ostatnie miesiące, po uruchomieniu APC (Advanced Process Control),  ilość gazu i pary potrzebnych do produkcji amoniaku spadła o ponad 1 procent. Czym jest APC? Jak tłumaczy Andrzej Skwarek z zarządu spółki, to model matematyczny korzystający z rzeczywistych danych pomiarowych zbieranych w czasie produkcji, który pomaga uzyskać optymalne parametry technologiczne.

- Dzięki temu projektowi jesteśmy w stanie zmniejszyć energochłonność procesu produkcyjnego oraz zwiększyć naszą przewagę konkurencyjną. Równocześnie będziemy w stanie chronić środowisko, wzmacniać bezpieczeństwo produkcji oraz obniżać emisję gazów cieplarnianych - wylicza Tomasz Hryniewicz, prezes przedsiębiorstwa.

Jeśli puławskim Azotom uda się obniżyć emisję o 20 tysięcy ton będzie to oszczędność rzędu miliona euro, czyli ok. 4,5 mln złotych rocznie. Przy spodziewanym spadku zużycia gazu, spółka mogłaby uzyskać zauważalne korzyści. Problem w tym, że przez rekordowe ceny emisji dwutlenku węgla, nawet po wprowadzeniu APC, wydatki emisyjne w kolejnych latach najpewniej będą rosły. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci
LUBLIN/WIDEO
film

Wokół pełno ludzi, a na pomoc ruszyli policjanci

Lubelscy policjanci pomogli 39-letniej kobiecie, która nie dawała oznak życia. Wokół byli inni przechodnie.

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

Bez goli, ale z dużą dynamiką czyli opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Katowice

W czwartek na zakończenie 29. kolejki Fortuna I Ligi bezbramkowo zremisował w Katowicach z tamtejszym GKS. Jak spotkanie oceniają szkoleniowcy obu ekip?

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin zadba o cyberbezpieczeństwo

Lublin otrzymał grant w wysokości ponad 900 tysięcy zł z funduszy europejskich i państwowych na wdrożenie rozwiązań informatycznych z zakresu cyberbezpieczeństwa. Szkoły w mieście otrzymają dostęp do bezpiecznej sieci bezprzewodowej, a infrastruktura sieciowa Urzędu Miasta będzie lepiej chroniona.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!