Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 listopada 2019 r.
20:12

Urząd zapłacił zbyt wysokie odprawy. Poproszą byłych starostów o zwrot pieniędzy?

16 31 A A

Zawyżanie odpraw i ekwiwalentów dla byłych starostów, a także doprowadzenie do przedawnienia należności podatkowych - to część z kilkunastu nieprawidłowości, jakie stwierdzili kontrolerzy Regionalnej Izby Obrachunkowej w puławskim Starostwie Powiatowym

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pracownicy RIO powiatowe finanse sprawdzali przez trzy tygodnie. Na koniec kontroli przygotowali listę zastrzeżeń. Jest na niej 13 nieprawidłowości, od błędów w ewidencji, pomylonych rubryk, przez bierność w egzekwowaniu należności, aż po zawyżanie wynagrodzeń, odpraw i ekwiwalentów urlopowych dla odchodzących członków zarządu.

Jak wynika z raportu, pracownicy starostwa mylili się na korzyść osób odchodzących ze starostwa przyjmując błędnie wyliczone wynagrodzenie, czego efektem było zawyżanie wyżej wymienionych świadczeń. Jedna osoba otrzymała w ten sposób o „prezent” wysokości 4880 zł, a druga wysokości 995 zł.

Jak przyznaje Kamil Lewandowski, rzecznik powiatu, chodziło o członków zarządu poprzedniej kadencji. Jak doszło do tej pomyłki? – Ten błąd wyniknął z nieprawidłowej interpretacji zmienionych przepisów o wynagradzaniu członków zarządu powiatu. Zapewniam, że nikt nie zrobił tego z premedytacją. To było zwyczajne niedopatrzenie – tłumaczy rzecznik.

Co ciekawe, RIO w tej sytuacji zaleca „rozważanie wystąpienia o dobrowolny zwrot zawyżonych kwot lub ich wyegzekwowanie od osób odpowiedzialnych za ich naliczenie i wypłacenie, stosując zasady kodeksu pracy”. Obecne władze powiatu nie zdecydowały się jeszcze na żaden z proponowanym kroków. Nie wiemy zatem, czy byli starostowie otrzymają propozycję honorowego oddania pieniędzy. Jak również, czy za ten błąd będzie musiał zapłacić odpowiedzialny za jego wykonanie urzędnik, w domyśle – skarbnik powiatu.

– Zarząd nadal analizuje tę sprawę. Na tę chwilę nie podjął jeszcze decyzji. Szukamy optymalnego rozwiązania – przyznaje Kamil Lewandowski.

Innym „grzechem” po stronie starostwa było zaniechanie skutkujące przedawnieniem roszczeń wobec podmiotu, który korzystał z użytkowania wieczystego. Nie wiemy, o który podmiot chodzi. RIO zaleca poprawę konsekwencji w egzekwowaniu należności tego rodzaju i nie dopuszczanie do ich przedawnienia.

Wśród wytkniętych błędów znalazł się również ten dotyczący udzielania dotacji o nieprawidłowej wysokości dla niepublicznych szkół (w ubiegłym roku). Chodzi m.in. o błędnie wyliczoną tzw. wagę subwencji dla niepublicznej szkoły policealnej dla dorosłych kształcącej w formie zaocznej. Doszło także do zawyżenia dotacji poprzez wpisanie nieprawidłowej ilości (zbyt wysokiej) uczniów tej samej placówce.

Co do szkół, wykryto również niestandardowe dochody, które pojawiły się w jednym ze sprawozdań od dyrektora. Pieniądze pochodziły ze źródła, które nie było przewidziane uchwałą rady powiatu. Środki ponadto zostały wpisane w nieodpowiedni dokument. RIO zaleciło urzędnikom weryfikację poprawności sprawozdań składanych przez dyrektorów szkół.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 21:25
+12
A jak wytłumaczycie stworzenie dla byłego z-cy komendanta policji w Puławach sztucznego stanowiska KOORDYNATORA w puławskim szpitalu. Starosta pomógł koledze żeby z głodu nie zdechł bo 5500 zł emeryturki nie wystarcza.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 20:30
+12
Ty człowieku jak się pomylisz w podatkach, to możesz do paki trafić. Ale urzędasom wolno więcej.
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 20:28
+12
Brawo dla RIO!!!
Avatar
Podatnik / 16 listopada 2019 r. o 09:51
+9
to wszystko towarzystwo wzajemnej adoracji..  Radni powiatu powinni oddać raz po jednej diecie.. Uważam że radnym to powinien być ktoś pracujący w czynach społecznych lub osoba bezrobotna/ emeryt ( no i wtedy uzasadniona jest zapłata za prace). A tu wygląda to tak- Pan Prezes, ktory jest w jednej  ze Spółek miejskich w godzinach swojej pracy jedzie na sesje, tak samo p. Dyrektor jednego z przedszkoli, i tak większość z nich... Rozumiem gdyby prowadził swoją firmę - to wtedy robi co chce.. A tu coś kosztem czegoś!!! Czy tak to powinno wyglądać? Przecież oni w godzinach swojej pracy załatwiają sprawy Starostwa... Jedną rzeczą nie potrafią zająć się dobrze a już się biorą za następną.
 Takie jest, niestety, prawo. Na to nie poradzimy.  Ale jak dyrektor urzędu na umowie o pracę przychodzi do "pracy" codziennie  na 3-4 godziny, a poza nimi nie załatwia spraw służbowych, a bierze kasę ze środków publicznych, to już bezczelność. A Starostwo nic z tym nie robi... Wszyscy w powiecie to towarzystwo wzajemnej adoracji ...
 Takie jest, niestety, prawo. Na to nie poradzimy.  Ale jak dyrektor urzędu na umowie o pracę przychodzi do "pracy" codziennie  na 3-4 godziny, a poza nimi nie załatwia spraw służbowych, a bierze kasę ze środków publicznych, to już bezczelność. A Starostwo nic z tym nie robi... Wszyscy w powiecie to towarzystwo wzajemnej adoracji ... rozwiń
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 23:22
+7
PSL dalej rozdaje karty w Starostwie emeryci i kierownicy Psl mają się dobrze
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 10:28
+7
Niech starosta bierze się wreszcie za konkretną robotę
Avatar
Gość / 16 listopada 2019 r. o 10:13
+6
Ciągle coś nie tak w tym starostwie. A to unieważnione konkursy na dyrektorów szkół a to zawyżone odprawy. Rozpasanie i degrengolada
Avatar
Nie jestem robotem / 15 listopada 2019 r. o 21:32
+6
Oj tam oj tam. Parę groszy więcej przytulili i o co ten rwetes.
 To niech teraz wójtowi owocnej gminy na stadion w Gołębiu dołożą, bo po drugiej stronie Wisły już podobno taczki gotowe...
Avatar
Dionizy / 16 listopada 2019 r. o 20:01
+5
słyszałem, że w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Puławach, też była kontrola przy okazji starostwa, też były jakieś niedociągnięcia (np. zlikwidowano majątek trwały a kwitów co i jak nie ma), ale spłynęło bez echa, a dlaczego? bo głównej księgowej mąż zjadł obiad z wojewodą, wypili flaszeczkę i pozamiatane, sprawy nie było
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 16:48
+4
PSL dalej rozdaje karty w Starostwie emeryci i kierownicy Psl mają się dobrze
Pytanie dlaczego Starosta jeszcze pozwala żeby towarzystwo tak się dalej lansowało? Nie przeszkadza jej to, czy jak?
Avatar
Gość / 17 grudnia 2019 r. o 15:25
+1
CBA skontrolowało starostwo w Puławach. Jest zawiadomienie do prokuratury. Pomiędzy 11 grudnia 2018 r. i 8 maja 2019 r. funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili kontrolę w Starostwie Powiatowym w Puławach. Sprawdzali prawidłowość realizacji zadania pn „Stworzenie Systemu Informacji Przestrzennej w Powiecie Puławskim” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 w ramach Działania 4.1 Społeczeństwo informacyjne. W wyniku przeprowadzonej kontroli ustalono, że osoby odpowiedzialne za końcowy odbiór przedmiotu zamówienia publicznego pn. „Budowa Systemu Informacji Przestrzennej w Powiecie Puławskim” dokonując w dniu 30 grudnia 2015 r. protokolarnego odbioru końcowego ww. zadania, pomimo istotnych wad uniemożliwiających jego prawidłowe działanie, potwierdzili nieprawdę co do rzeczywistego stanu realizacji Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Puławskiego na dzień odbioru końcowego i w konsekwencji spowodowali zaniechanie naliczenia należnej za okres od 30 grudnia 2015 r. do 15 maja 2016 r., tj. 138 dni, kary umownej w kwocie blisko 1,5 mln złotych na szkodę interesu publicznego. W związku z powyższym 23 maja 2019 r. Biuro skierowało do Prokuratury Okręgowej w Lublinie zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, działania na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach urzędowych. Wydział Komunikacji Społecznej CBA
CBA skontrolowało starostwo w Puławach. Jest zawiadomienie do prokuratury. Pomiędzy 11 grudnia 2018 r. i 8 maja 2019 r. funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzili kontrolę w Starostwie Powiatowym w Puławach. Sprawdzali prawidłowość realizacji zadania pn „Stworzenie Systemu Informacji Przestrzennej w Powiecie Puławskim” dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013 w ramach Działania 4.1 Społeczeństwo informacyjne. W wyniku przeprowadzonej kontroli usta... rozwiń
Avatar
ania / 19 listopada 2019 r. o 22:57
0
PSL dalej rozdaje karty w Starostwie emeryci i kierownicy Psl mają się dobrze
Pytanie dlaczego Starosta jeszcze pozwala żeby towarzystwo tak się dalej lansowało? Nie przeszkadza jej to, czy jak?
 Bo sama lubi się lansować, co widać po fotkach na fejsbooku :)
Avatar
lewak / 19 listopada 2019 r. o 22:54
-1
PSL już nie rządzi w starostwie, teraz PIS, niestety...
Avatar
Gość / 18 listopada 2019 r. o 16:48
+4
PSL dalej rozdaje karty w Starostwie emeryci i kierownicy Psl mają się dobrze
Pytanie dlaczego Starosta jeszcze pozwala żeby towarzystwo tak się dalej lansowało? Nie przeszkadza jej to, czy jak?
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 14:00
+2
Zachęcam wszystkich pokrzywdzonych do informowania Najwyższą Izbę Kontroli. Im więcej takich osób tym większe szanse na pozbycie się nieprawidłowości.
Avatar
pispulawy.org.pl / 17 listopada 2019 r. o 13:38
0
PSL dalej rozdaje karty w Starostwie emeryci i kierownicy Psl mają się dobrze
 A kogo mamy tam posadzić z tymi kadrami? Jakichś Śmichów i Matrasów? Wolne żarty. A tak mamy ludzi którzy się na tym znają a ze strachu przed utratą stołka całkiem sparaliżowali działalność PSL. I o to chodzi!
Avatar
wróg publiczny #1 / 17 listopada 2019 r. o 13:23
+1
W Starostwie w Puławach rozdają pieniądze na prawo i lewo. Całkiem niedawno moja była żona odbywała staż dla bezrobotnych PCPR ds. Niepełnosprawnych w Puławach i trochę się napatrzyła w jaki sposób przyznawane są świadczenia i różnego rodzaju niepełnosprawności. Oczywiście na odchodne też dostała super bonus. W ramach dobrej współpracy również mojemu 2 i 5 letniemu synowi orzeczono najwyższą niepełnosprawność. Skutkuje to tym, że b. żona pobiera niesłusznie co miesiąc świadczenia pielęgnacyjne (ok. 2000 zł.). Oczywiście syn jest zdrowy a b. żona nadal nie pracuje. Ma natomiast godziwe wynagrodzenie. Można? Można.... Okazuje się że w Starostwie w Puławach wszystko można.
 mam nadzieję że przeczytał to ktoś z odpowiednich służb, CBŚ, CBA i inne gady i odpowiednio się tą sprawą jak i innymi zajmą
 mam nadzieję że przeczytał to ktoś z odpowiednich służb, CBŚ, CBA i inne gady i odpowiednio się tą sprawą jak i innymi zajmą rozwiń
Avatar
wróg publiczny #1 / 17 listopada 2019 r. o 13:21
0
to wszystko towarzystwo wzajemnej adoracji..  Radni powiatu powinni oddać raz po jednej diecie.. Uważam że radnym to powinien być ktoś pracujący w czynach społecznych lub osoba bezrobotna/ emeryt ( no i wtedy uzasadniona jest zapłata za prace). A tu wygląda to tak- Pan Prezes, ktory jest w jednej  ze Spółek miejskich w godzinach swojej pracy jedzie na sesje, tak samo p. Dyrektor jednego z przedszkoli, i tak większość z nich... Rozumiem gdyby prowadził swoją firmę - to wtedy robi co chce.. A tu coś kosztem czegoś!!! Czy tak to powinno wyglądać? Przecież oni w godzinach swojej pracy załatwiają sprawy Starostwa... Jedną rzeczą nie potrafią zająć się dobrze a już się biorą za następną.
 już za dużo emerytów mamy przy korycie w Polsce i odbija się to wszystkim czkawką, im bliżej do Boga tym bardziej im łby rwie
 już za dużo emerytów mamy przy korycie w Polsce i odbija się to wszystkim czkawką, im bliżej do Boga tym bardziej im łby rwie rozwiń
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 10:35
+4
Zapomniałem dodać, że ta wysoka niepełnosprawność jaka została przyznana mojemu synowi to niepełnosprawność która została wydana bez dokumentacji medycznej. Można?...Można.... W Starostwie w Puławach wszystko można.
Avatar
Gość / 17 listopada 2019 r. o 09:55
+2
W Starostwie w Puławach rozdają pieniądze na prawo i lewo. Całkiem niedawno moja była żona odbywała staż dla bezrobotnych PCPR ds. Niepełnosprawnych w Puławach i trochę się napatrzyła w jaki sposób przyznawane są świadczenia i różnego rodzaju niepełnosprawności. Oczywiście na odchodne też dostała super bonus. W ramach dobrej współpracy również mojemu 2 i 5 letniemu synowi orzeczono najwyższą niepełnosprawność. Skutkuje to tym, że b. żona pobiera niesłusznie co miesiąc świadczenia pielęgnacyjne (ok. 2000 zł.). Oczywiście syn jest zdrowy a b. żona nadal nie pracuje. Ma natomiast godziwe wynagrodzenie. Można? Można.... Okazuje się że w Starostwie w Puławach wszystko można.
W Starostwie w Puławach rozdają pieniądze na prawo i lewo. Całkiem niedawno moja była żona odbywała staż dla bezrobotnych PCPR ds. Niepełnosprawnych w Puławach i trochę się napatrzyła w jaki sposób przyznawane są świadczenia i różnego rodzaju niepełnosprawności. Oczywiście na odchodne też dostała super bonus. W ramach dobrej współpracy również mojemu 2 i 5 letniemu synowi orzeczono najwyższą niepełnosprawność. Skutkuje to tym, że b. żona pobiera niesłusznie co miesiąc świadczenia pielęgnacyjne (ok. 2000 zł.). Oczywiście syn jest zdrowy a b. ... rozwiń