Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 grudnia 2019 r.
7:46

Związkowcy z puławskich Azotów grożą strajkiem. Chodzi o rachunki za logo i nagrody świąteczne

10 90 A A

Na bramie Zakładów Azotowych zawieszono baner z napisem „Pogotowie Strajkowe”. Największe organizacje związkowe weszły w kolejny spór zbiorowy ze swoim pracodawcą. Żądają wyższych nagród świątecznych oraz ograniczenia kosztów licencyjnych za nowe znaki towarowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

ZZPRC, druga największa organizacja związkowa w puławskich Azotach, weszła właśnie w kolejny spór zbiorowy z zarządem chemicznego koncernu.

– Obecnie obowiązuje pogotowie strajkowe. Wywiesiliśmy flagi, co jest sygnałem uprzedzającym o możliwości przeprowadzenia strajku – mówi Sławomir Wręga, przewodniczący ZZPRC.

Jednym z powodów sporu jest wysokość nagród świątecznych.

– Postulujemy, żeby wypłacano je zgodnie z poprzednim algorytmem, a więc jako procent od zysków spółki (które wzrosły - red.) – mówi przewodniczący ZZPRC.

Zarząd spółki odmawia. I podaje, że wysokość nagród wyniesie 1000 zł.

Ponadto związkowcy (wspólnie z „Solidarnością”) domagają się zaprzestania ponoszenia kosztów opłat licencyjnych m.in. za wykorzystywanie logotypu tarnowskiej „jaskółki” oraz nazwy „Grupa Azoty”. Nowe znaki zastąpiły poprzednie logo puławskiego koncernu, jakim była granatowo-czerwona litera „P”.

Ile puławską spółkę kosztuje używanie tarnowskich znaków handlowych? Rzecznik puławskich Azotów, Marek Sieprawski tej kwoty nie zdradza. – Nie mamy w zwyczaju informować opinii publicznej o szczegółach naszych wewnętrznych umów i rozliczeń – stwierdza.

– Mówimy o dziesiątkach milionów złotych – mówi natomiast przewodniczący Wręga. Jego zdaniem, nie istnieją żadne dane świadczące o tym, że wykorzystywanie tych znaków podnosi sprzedaż puławskich produktów. – Jeśli by tak było w istocie, faktycznie powinniśmy taki koszt ponosić – przekonuje.

Innego zdania jest zarząd ZA w Puławach, który z oficjalnej odpowiedzi przekazanej na początku grudnia związkowcom, wspomina o „zwiększeniu rozpoznawalności marki wśród klientów”. Władze puławskiej spółki podkreślają, że używanie licencjonowanych znaków jest częścią umowy, a wysokość opłat licencyjnych ma „rynkowy charakter”.

Trzecim postulatem, po kwestii nagród i logotypu, jest ten dotyczący ograniczenia kwot przekazywanych przez ZA Puławy zewnętrznym firmom konsultingowym i kancelariom prawnym „do poziomu z czasów rządu Platformy Obywatelskiej”.

– Wydawało nam się w tamtych czasach, że takie usługi kosztują naszą spółką zdecydowanie zbyt wiele. Nikt z nas nie spodziewał się wtedy, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości, te sumy zostaną będą znacznie wyższe – podkreśla Sławomir Wręga.
Ta prośba również nie zostanie spełniona. Zdaniem władz spółki, obecnie ponoszone koszty tego typu są niższe, niż w latach, na które powołują się związkowcy.

– Spółka nie zdecyduje się na podniesienie kosztów związanych z tymi usługami – zapewnił związkowców prezes Krzysztof Bednarz (podpierając się danymi finansowymi).

13 grudnia zbierze się zarząd organizacji związkowych. Wtedy podjęta ma zostać decyzja o tym, czy śród załogi ZA przeprowadzone zostanie referendum strajkowe. 

e-Wydanie

Komentarze 90

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 o 08:02
+34
Każdy rząd uczynił sobie z ZA dojną krowę. Każdy. Ale to co wyprawia banda spod znaku PIS przechodzi wszelkie pojęcie. Nawet zieloni nie byli tak pazerni. Opłata za logo Grupy Azoty? No błagam, to śmierdzi na kilometr. Przed połączeniem Tarnów był bankrutem. A Puławy dużym, znanym i zyskownym zakładem. To raczej Grupa Azoty powinna Puławom płacić za logo, jeśli już. Lubelskie głosowało na PIS i co ma w zamian? Wielkie g..
Avatar
Mieszakniec / 12 grudnia 2019 o 11:31
+14
ten zły azotox - my się nie możemy zwolnić bo musimy utrzymać rodziny za 1800 zł i gdybym podniósł głos o premię to bym już następnego dnia nie pracował. Chętnie się z tobą zamienię na pracę w ZA i wezmę 100 zł premii bez zająknięcia. Ale jak wam jest za dobrze to się w d...ch przewraca.
Trzeba było o tym myśleć zanim zakładałeś rodzinę, niestety społeczeństwo jest tak skonstruowane, że najpierw powinno się "robić karierę" a później myśleć o rodzinie, a nie, założyć rodzinę i psioczyć, że musisz ją za 1800 PLN wyżywić. Jaka jest w tym wszystkim mija wina?
Czy ty aby napewno przeczytałeś to co napisałeś o czy mty mówisz co to ma do rzeczy kiedy zakładam rodzinę każdy powinien mieć godne wynagrodzenie. Twoja wina w tym żadna tylko moim zdnaiem podnoszenie krzyku że 1000 zł premii na święta to za mało. Próbujemy wytłumaczyć Tobie oraz innym osobom komentującym ten artykuł że tyle pieniędzy ludzie dostają za 3 tyg pracy a o premii w takiej wysokości nawet nie marzą.  
A ja próbuję Wam przekazać, że skoro Was to nie dotyczy to po co psioczycie? Rzuciliscie się bo ktoś dostał więcej od Was i mu malo... Najlepiej to "jak ja nie mam to i niech oni nie mają". Na zakłady przyjmują cały czas, sporo ludzi odchodzi na emerytury, można się dostać nawet z ulicy, ale lepiej sobie wmawiać, że tylko kolesiostwo jest i mnie nie wezmą, ja muszę robić jak niewolnik za 1800 PLN bo mi się nie chciało uczyć za młodu. Przykro mi ale tak kto właśnie wygląda czytając te komentarze
   " od 8 lat dostać się na azoty niestety mam za wąskie plecy albo nie takie nazwisko. Byłem na rozmowie na mechanika i już byłem przyjęty ale w ostatniej chwili pojawił się kandydat który okazuje się znał kogo trzeba i dostał pracę. Moje doświadczenie, zaangażowanie a tym bardziej wykształcenie kierunkowe nie miało tu żadnego znaczenia." - Tak się dostaje pracę na azotach to moja historia więc przyjmowanie z ulicy to fikcja. Na wydziałach siedzą całymi rodzinami w książce tel azotowej na wydiałach te same nazwiska po 3 lub 4 mąż, żona, syn i żona syna przypadek. Jestem po wydziale mechanicznym Politechniki Warszawskiej więc mi jie mów że się uczyc nie chciało. 
   " od 8 lat dostać się na azoty niestety mam za wąskie plecy albo nie takie nazwisko. Byłem na rozmowie na mechanika i już byłem przyjęty ale w ostatniej chwili pojawił się kandydat który okazuje się znał kogo trzeba i dostał pracę. Moje doświadczenie, zaangażowanie a tym bardziej wykształcenie kierunkowe nie miało tu żadnego znaczenia." - Tak się dostaje pracę na azotach to moja historia więc przyjmowanie z ulicy to fikcja. Na wydziałach siedzą całymi rodzinami w książce tel azotowej na wydiałach te same na... rozwiń
Avatar
Ambitny / 12 grudnia 2019 o 16:27
+7
Moim zdaniem to obiach pracować z na Zakładach Azotowych za takie pieniądze. Nawet 4000 zl nie zarobią i praca w niedziele i Święta i do tego w Nowy rok i na zmiany.  Na rano , na popołudnie i na noc. Pracuje jako kierowca od godz. 6 do 15 czasami do 16 i mam 4800 -5400 zl soboty i niedziele wolne i wszystkie święta. Nie ma czego zazdrościć tym co pracują na ZA w smrodzie. Oni zresztą sa skazani na pracę tam bo raczej nigdzie by sobie nie poradzili. Kto był na ZA to wie jak tam pracują dalej komuna.
Avatar
Krycha / 12 grudnia 2019 o 10:19
+7
Do niczego nie namawiam tylko nóż w kieszeni się otwiera jak jeden pracuje za 1800zl a drugi dostaje 1000 zł premii przy wypłaci sięgającej 4000 jesli KOGOS URAZIŁEM MOIM WPISEM TO PRZEPRASZAM
No na Twoje nieszczęście te wspaniałe czasy gdzie wszyscy mieli po równo (czyli nie mieli nic) skończyły się 30 lat temu. Dlaczego najezdzasz na kogoś kto sobie radzi?
 Radzi to sobie człowiek, który postanowił odmienić swój los i np. poszedł na kurs programowania i przez pół roku po 10 godzin dziennie się uczył , w teraz firmy się o niego zabijają. Wy szantażujecie, a nie sobie radzicie. Wasza wartośc nie ustala wolny rynek. A na wasze miejsce jest dużo osób które będą cieszyły się z 1000 zł premii. "Radzisz" sobie bo istnieje ten komunistyczny twór jakim jest związek zawodowy. Robole nic nie mają do gadania. Możecie krzyczeć w kupie to za rok nie dostaniecie nic , zwolnice się a chętni do pracy się znajdą, spokojnie 
 Radzi to sobie człowiek, który postanowił odmienić swój los i np. poszedł na kurs programowania i przez pół roku po 10 godzin dziennie się uczył , w teraz firmy się o niego zabijają. Wy szantażujecie, a nie sobie radzicie. Wasza wartośc nie ustala wolny rynek. A na wasze miejsce jest dużo osób które będą cieszyły się z 1000 zł premii. "Radzisz" sobie bo istnieje ten komunistyczny twór jakim jest związek zawodowy. Robole nic nie mają do gadania. Możecie krzyczeć w kupie to za rok nie dostaniecie nic , zwolnice się a ... rozwiń
Avatar
Piotr / 12 grudnia 2019 o 10:07
+6
A myślisz że nie składałem gdzieś indziej CV i nic . a wolę pracować za najniższą niż siedzieć na zasilku. Rodzinę też trzeba utrzymac
Avatar
ZA / 12 grudnia 2019 o 09:49
+6
FAKTYCZNIE TEN AMONIAK WYŻERA I TO MOCNO .... BO TYM AZOTOWCOM WYŻARŁ  CAŁY MÓZG . ZACHŁANNOŚĆ LUDZKA NA PIENIĄDZE NIE ZNA GRANIC......
 Kompleksy jakieś masz że z dużej litery ujadasz? I nie wrzucaj wszystkich azotowców do jednego wora bo akurat najwiekszy szum robią dwa związki z jednym panem na czele. Jeszcze kilka lat temu tak wychwalali pis a teraz już be. Niech robią referendum, zobaczymy ile osób pójdzie za nimi. 
Avatar
Gość / 12 grudnia 2019 o 08:44
+6
Związki zawodowe powinny być nielegalne. Jest teraz tyle pracy, że jak się nie podoba to proszę zmienić pracodawcę, albo samemu założyć firmę i płacić nawet po milion złotych premii.
Avatar
. / 12 grudnia 2019 o 08:43
+6
W Szpitalu na Staszica personel niższy dostaje 150 ( sto pięćdziesiąt) zł na święta. Chciwi ci azotowcy.
Avatar
Tadek / 12 grudnia 2019 o 08:23
+6
1000 zł dla nich to mało.Bez komentarza!
 1000 zł to pojęcie względne dla jednego jest mało dla drugiego dużo. Poza tym dziś 1000zł przy obecnej inflacji nie jest równe tej wartości. A skro wg ich przepisów lub taryfikatora należy im się więcej to dlaczego mają nie walczyć o swoje !!! Jak dla mnie dobrze robią
Avatar
XXX / 13 grudnia 2019 o 10:55
+5
JAK BĘDĄ TAK DOIĆ I DOIĆ Z KASY TO AZOTY SAME SIĘ ROZPADNĄ W NIEDŁUGIM CZASIE. TAK TO JEST JAK BEZMÓZGIE LAMUSY AZOTOWE NIE ZNAJĄ UMIARU W KASIE . A ZA KILKA LAT BĘDZIE ZAL I WOŁANIE DOJNE AZOTY RACZ WRÓCIĆ PANIE
Avatar
qw / 15 grudnia 2019 o 15:32
0
w azotach to chyba nie śpią bo by się działo ... trzeba pilnować ale w innych Państwowych firmach jeśli śpiochy sa ... ale ich czas wydaje się już kończy komuna upadła .... Ktoś kiedyś się tym zajmie jak to wypłynie do mediów ...
Avatar
XXX / 14 grudnia 2019 o 16:23
0
NIECH TE LAMUSY AZOTOWE ZADZWONIĄ OD PANCERNEGO MARIANNA B...... TO IM DA PREMIE
Avatar
Gość / 14 grudnia 2019 o 14:35
0
Do Mieszkaniec ja pracowałem przez 10 lat w spółce i jakoś nie wspominam tego czasu źle . Od 5 lat pracuję na produkcji na zmiany. Więc nie pisz głupot że tak ci źle . Tak jak ty piszesz że każdy jest wyspany na nocach . Po prostu piszesz nieprawdę i oczerniasz tym pracowników . Każdy według ciebie śpi i samo wszystko się produkuje skąd te zyski ogromne , ja myślę że jesteś strasznie zazdrosny że to właśnie ty nie pracujesz w Z.A. A swoją ja ci w spółce źle to idź pracuj na miasto tam będzie ci lepiej. A poza tym ja nie muszę mieć premii mi wystarczy tyle ile mam . Zazdrosny człowieku.
Do Mieszkaniec ja pracowałem przez 10 lat w spółce i jakoś nie wspominam tego czasu źle . Od 5 lat pracuję na produkcji na zmiany. Więc nie pisz głupot że tak ci źle . Tak jak ty piszesz że każdy jest wyspany na nocach . Po prostu piszesz nieprawdę i oczerniasz tym pracowników . Każdy według ciebie śpi i samo wszystko się produkuje skąd te zyski ogromne , ja myślę że jesteś strasznie zazdrosny że to właśnie ty nie pracujesz w Z.A. A swoją ja ci w spółce źle to idź pracuj na miasto tam będzie ci lepiej. A poza tym ja nie mus... rozwiń
Avatar
antyćwok / 14 grudnia 2019 o 00:48
0
JAK BĘDĄ TAK DOIĆ I DOIĆ Z KASY  TO AZOTY SAME SIĘ ROZPADNĄ W NIEDŁUGIM CZASIE. TAK TO JEST JAK BEZMÓZGIE LAMUSY AZOTOWE  NIE ZNAJĄ UMIARU W KASIE . A ZA KILKA LAT BĘDZIE ZAL I WOŁANIE  DOJNE AZOTY RACZ  WRÓCIĆ PANIE
 Przestań już kmiocie się mazać. 
Avatar
antyćwok / 14 grudnia 2019 o 00:46
-1
Chętnie bym się zamienił z nimi na pracę nawet bez tej premii na święta. Mam nadzieję, że niedługo ktoś lub coś to sprzeda i sprywatyzuje i wyrówna wynagrodzenia do ogólnie wystepójących na puławskim rynku pracy.
,, wystepójących'' buhahaha i ty jeszcze dziamiesz hahaha. A nawet jak sprywatyzują i obniżą pensje to co, przejdzie ci ból pupy zawistny człowieczku? 
Avatar
Xyz / 13 grudnia 2019 o 22:51
+2
Tak czytam i oczom nie uwierzę ile tu zawiści :( słabo. Nikt nikomu niczego nie wybierał. Rodziny zaklada każdy kiedy chce, z praca tez mamy jakis wplyw gdzie pracujemy. Moim zdaniem tym wszystkim "azotowcom" nie chodzi o wysokość premii tylko o różnice premii miedzy Puławami a Tarnowem. Dlaczego nikt nie odnosi sie do tego co zrobil Pan K... Dlaczego nikt z komentujacych nie mówi, ze Tarnów slizga sie na ciezko wypracowanych zyskach z Pulaw? W tym wszystkim chodzi o godnosc ludzi!!! Tak ida swieta i wiele rodzin zje kolację wigilijna bez meza, zony, dziecka!!! A ci co z was najglosniej krzycza zjecie je w komplecie.
Tak czytam i oczom nie uwierzę ile tu zawiści :( słabo. Nikt nikomu niczego nie wybierał. Rodziny zaklada każdy kiedy chce, z praca tez mamy jakis wplyw gdzie pracujemy. Moim zdaniem tym wszystkim "azotowcom" nie chodzi o wysokość premii tylko o różnice premii miedzy Puławami a Tarnowem. Dlaczego nikt nie odnosi sie do tego co zrobil Pan K... Dlaczego nikt z komentujacych nie mówi, ze Tarnów slizga sie na ciezko wypracowanych zyskach z Pulaw? W tym wszystkim chodzi o godnosc ludzi!!! Tak ida swieta i wiele rodzin zje kolację wi... rozwiń
Avatar
Gość / 13 grudnia 2019 o 12:03
-3
Dla tych komentujących którzy nie mają pojęcia o Z.A i pracy. Azotowcy domagają się wiekszej premii bo im się to należy za zysk uzyskany, nie za leżenie i komentowanie........niestety ktos ewidentnie oszukuje pracowników na hajs. Związki o to próbują walczyć ale chyba tylko na papierze Ps. Nie było wyników premia mała bo zależna od wyników, są dobre wyniki premia mała ( ale dlaczego) tego już nie wie nikt
Avatar
XXX / 13 grudnia 2019 o 10:55
+5
JAK BĘDĄ TAK DOIĆ I DOIĆ Z KASY TO AZOTY SAME SIĘ ROZPADNĄ W NIEDŁUGIM CZASIE. TAK TO JEST JAK BEZMÓZGIE LAMUSY AZOTOWE NIE ZNAJĄ UMIARU W KASIE . A ZA KILKA LAT BĘDZIE ZAL I WOŁANIE DOJNE AZOTY RACZ WRÓCIĆ PANIE
Avatar
"Zwolennik" Azotowców / 13 grudnia 2019 o 10:13
+3
Chętnie bym się zamienił z nimi na pracę nawet bez tej premii na święta. Mam nadzieję, że niedługo ktoś lub coś to sprzeda i sprywatyzuje i wyrówna wynagrodzenia do ogólnie wystepójących na puławskim rynku pracy.
Avatar
ojoj / 13 grudnia 2019 o 09:51
-6
XXX ale ty musisz być zakompleksionym człowieczkiem, ujadasz w kółko to samo