Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 listopada 2008 r.
17:01
Edytuj ten wpis

Burmistrz zakazał komendantowi nosić mundur

0 9 A A

Szef świdnickich strażników dostał oficjalny zakaz noszenia munduru. To reakcja Ratusza na prawomocny już wyrok za picie alkoholu w pracy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Jeśli konsekwencją dla pana komendanta za picie w pracy będzie jedynie zakaz chodzenia w mundurze, to coś jest nie tak z powagą pana burmistrza i powagą instytucji, którą pan reprezentuje. To przykład skrajnego relatywizmu - argumentował na ostatniej sesji radny Jakub Osina.

Dariusz Mańka, szef świdnickich strażników, na mocy piątkowej decyzji burmistrza pozostanie urzędnikiem samorządowym, ale nie będzie mógł nosić munduru.

Władze argumentują, że ustawa o pracownikach samorządowych wyraźnie mówi, że można zwolnić tylko kogoś, kto popełnił przestępstwo umyślne. A komendant popełnił wykroczenie, przychodząc do pracy po alkoholu. I z tego powodu już wcześniej stracił niektóre przywileje, takie jak premie czy trzynasta pensja. Ustawa o strażnikach gminnych z kolei mówi, że po jakimkolwiek wyroku skazującym, nie może on być dalej strażnikiem.

- Jeśli następnym razem jako radni będziemy ustalać program przeciwdziałania alkoholizmowi, to się ośmieszymy. Ale ja będę panu burmistrzowi ciągle przypominał o sprawie komendanta i na każdą sesję będę przynosił panu "ćwiartkę” - grzmiał radny Osina. Zapytał również, czy Mańka straci "stołek”.

- Obsadzanie stanowisk należy do kompetencji burmistrza, który w tym zakresie nie musi się konsultować z radnym - ripostował Artur Soboń, sekretarz Miasta Świdnik.
Sam komendant zapewnia, że w pełni dostosuje się do poleceń burmistrza. - Ale mam interpretację prawną dotyczącą dwuznaczności tego przepisu o strażach gminnych. Przepis jest z 1998 roku i dotyczył kar sądowych za przestępstwa, bo wtedy o wykroczeniach decydowały kolegia - mówi Dariusz Mańka. - Straż Miejska jest jedyną grupą, która jest tak restrykcyjnie traktowana na podstawie przestarzałego przepisu. W styczniu ma być on znowelizowany i będzie w nim doprecyzowane, iż strażnikiem nie może być ktoś, kto popełnił przestępstwo umyślne.

Komendant zapewnia, że analizę prawną zrobił dla własnego komfortu, ale od decyzji burmistrza odwoływać się nie zamierza.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
błazen / 1 grudnia 2008 o 22:39
0
Niech dalej burmistrz i jego kolesie począwszy od niego, i wszystkich jego zastępców z sekretarzem włącznie działających w wielkiej wspólnocie świdnickiej, kryją sie , wpychaja swoich na stołki i stołeczki i wspierają się w swojej głupocie i nepotyźmie. To jest żenujące w każdej szanującej sie firmie wylatyje sie za pijaństwo. Dobrze że komendant nie ma prawa jazdy ,bo rozbił by żonce forda.
Avatar
Strażnik Miejski / 1 grudnia 2008 o 15:09
0
artur890 napisał:
ŻENADA. Koleś w pracy jest pijany i nic nie mozna mu zrobić!!!!!!!!!!!!!!!!! To tylko w straży Miejskiej jest to możliwe!!!!!!!!!!!!!!!! Zamiast bonów niech dadzą straznikom po 2,5l wódeczki.

Bony lepsze bo nie trzeba się martwić o zakąskę!

Bony lepsze bo nie trzeba się martwić o zakąskę! rozwiń
Avatar
polak / 1 grudnia 2008 o 14:42
0
Jak rozumiem Pana M. zlapano w stanie wskazujacym pierwszy raz i kumpel mu wybaczyl. Kazal zdjac mundur bo nie wypada byc zalanym w mundurze.
Cytat; bo w Europie wiedza.ze alkocholik to dobry Polak i Katolik i wiedza tez od morza Czarnego do La Mancha,ze w Polsce dzieci tylko jedza dorosly zakasza
Teraz moze pic bez splamienia munduru.
Panie Burmistrzu m.Swidnika proponuje by oglosil Pan na mocy swojego Urzedu calkowite ulaskawienie wszystkich ,ktorzy stracili prace za przebywanie w pracy w stanie nietrzezwyn powiedzmy od czasu niepodleglosci i uzaleznienia.
Avatar
KK / 1 grudnia 2008 o 14:09
0
KUMOTER SWEGO BĘDZIE WYRZUCAŁ,POBOŻNY PRZECIEŻ TYLKO PIJACZYNA,JAK BĘDĄ WYBORY TO BĘDĘ PAMIĘTAŁ ŻEBY NA JAKSONA NIE GŁOSOWAĆ BO OBŁUDA AŻ WYCIEKA Z TEJ EKIPY FAŁSZYWCÓW ŁAMIĄCYCH PRAWO
Avatar
Wojciech Wstanek / 1 grudnia 2008 o 13:24
0
Niech pijaczyna dołaczy do grupy AA, w której działa Elżbieta Małgorzata Kruk!
Avatar
Z policji wylecial by juz / 1 grudnia 2008 o 11:10
0
Straz miejska staje sie od pewnego czasu panstwem w panstwie. Ciekawe co ten czlowiek wie na temat burmistrza, ze ten go tak chroni. jako celnik, policjant, Inspektor transportu drogowego tego samego dnia wylecial by z pracy.
Avatar
artur890 / 1 grudnia 2008 o 10:35
0
do ARTUR
Jestem przekonany że Mańka nie złozy rezygnacji. Bo to nie jest człowiek HONORU. Nie zna takiego pojęcia, tak jak i niezna pojęć: etyka, moralność etc. Bo niby co on móglby robić??????? Ulotki rozdawać chyba. Taki z niego pracownik!!!!!
Avatar
artur890 / 1 grudnia 2008 o 10:08
0
ŻENADA. Koleś w pracy jest pijany i nic nie mozna mu zrobić!!!!!!!!!!!!!!!!! To tylko w straży Miejskiej jest to możliwe!!!!!!!!!!!!!!!! Zamiast bonów niech dadzą straznikom po 2,5l wódeczki.
Avatar
ARTUR / 1 grudnia 2008 o 08:32
0
Panie komendancie jest pan podobno człowiekiem HONORU.Czekamy na dymisje
Avatar
błazen / 1 grudnia 2008 o 22:39
0
Niech dalej burmistrz i jego kolesie począwszy od niego, i wszystkich jego zastępców z sekretarzem włącznie działających w wielkiej wspólnocie świdnickiej, kryją sie , wpychaja swoich na stołki i stołeczki i wspierają się w swojej głupocie i nepotyźmie. To jest żenujące w każdej szanującej sie firmie wylatyje sie za pijaństwo. Dobrze że komendant nie ma prawa jazdy ,bo rozbił by żonce forda.
Avatar
Strażnik Miejski / 1 grudnia 2008 o 15:09
0
artur890 napisał:
ŻENADA. Koleś w pracy jest pijany i nic nie mozna mu zrobić!!!!!!!!!!!!!!!!! To tylko w straży Miejskiej jest to możliwe!!!!!!!!!!!!!!!! Zamiast bonów niech dadzą straznikom po 2,5l wódeczki.

Bony lepsze bo nie trzeba się martwić o zakąskę!

Bony lepsze bo nie trzeba się martwić o zakąskę! rozwiń
Avatar
polak / 1 grudnia 2008 o 14:42
0
Jak rozumiem Pana M. zlapano w stanie wskazujacym pierwszy raz i kumpel mu wybaczyl. Kazal zdjac mundur bo nie wypada byc zalanym w mundurze.
Cytat; bo w Europie wiedza.ze alkocholik to dobry Polak i Katolik i wiedza tez od morza Czarnego do La Mancha,ze w Polsce dzieci tylko jedza dorosly zakasza
Teraz moze pic bez splamienia munduru.
Panie Burmistrzu m.Swidnika proponuje by oglosil Pan na mocy swojego Urzedu calkowite ulaskawienie wszystkich ,ktorzy stracili prace za przebywanie w pracy w stanie nietrzezwyn powiedzmy od czasu niepodleglosci i uzaleznienia.
Avatar
KK / 1 grudnia 2008 o 14:09
0
KUMOTER SWEGO BĘDZIE WYRZUCAŁ,POBOŻNY PRZECIEŻ TYLKO PIJACZYNA,JAK BĘDĄ WYBORY TO BĘDĘ PAMIĘTAŁ ŻEBY NA JAKSONA NIE GŁOSOWAĆ BO OBŁUDA AŻ WYCIEKA Z TEJ EKIPY FAŁSZYWCÓW ŁAMIĄCYCH PRAWO
Avatar
Wojciech Wstanek / 1 grudnia 2008 o 13:24
0
Niech pijaczyna dołaczy do grupy AA, w której działa Elżbieta Małgorzata Kruk!
Avatar
Z policji wylecial by juz / 1 grudnia 2008 o 11:10
0
Straz miejska staje sie od pewnego czasu panstwem w panstwie. Ciekawe co ten czlowiek wie na temat burmistrza, ze ten go tak chroni. jako celnik, policjant, Inspektor transportu drogowego tego samego dnia wylecial by z pracy.
Avatar
artur890 / 1 grudnia 2008 o 10:35
0
do ARTUR
Jestem przekonany że Mańka nie złozy rezygnacji. Bo to nie jest człowiek HONORU. Nie zna takiego pojęcia, tak jak i niezna pojęć: etyka, moralność etc. Bo niby co on móglby robić??????? Ulotki rozdawać chyba. Taki z niego pracownik!!!!!
Avatar
artur890 / 1 grudnia 2008 o 10:08
0
ŻENADA. Koleś w pracy jest pijany i nic nie mozna mu zrobić!!!!!!!!!!!!!!!!! To tylko w straży Miejskiej jest to możliwe!!!!!!!!!!!!!!!! Zamiast bonów niech dadzą straznikom po 2,5l wódeczki.
Avatar
ARTUR / 1 grudnia 2008 o 08:32
0
Panie komendancie jest pan podobno człowiekiem HONORU.Czekamy na dymisje
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo)
film

Grzegorz Krychowiak środkowym obrońcą w reprezentacji Polski? (wideo) 0 0

Piłkarska reprezentacja Polski ostatnio zawodzi. Biało-czerwoni nie wygrali jeszcze mecz za kadencji Jerzego Brzęczka, a szwankuje m.in. defensywa, która nie stanowi monolitu. Czy na środku obrony może zostać wypróbowany nominalny pomocnik Grzegorz Krychowiak?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki?

Dotychczasowy zastępca prezydenta Żuka trafi do zarządu miejskiej spółki? 5 13

Krzysztof Komorski, dotychczasowy zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych ma dostać stanowisko w zarządzie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – dowiadujemy się nieoficjalnie.

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie

Zielona energia. Lubelskie przoduje w pozyskiwaniu funduszy w tej dziedzinie 0 2

W Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym trwa montaż instalacji fotowoltaicznej. Nasze województwo przoduje w pozyskiwaniu dofinansowania na cele związane z odnawialnymi źródłami energii

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo

AMD Radeon RX 590: Nowe karty graficzne. Z 3 grami za darmo 0 0

Sugerowana cena nowych kart AMD Radeon RX 590 to 279 dolarów. A w pakiecie dostaniemy jeszcze trzy gry: Resident Evil 2, Devil May Cry 5 oraz Tom Clancy’s The Division 2.

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem

Wielki koncert w CSK. Kilkuset muzyków zagra dla Marysi, która walczy z nowotworem 2 1

Lubelscy artyści włączają się w walkę o życie i zdrowie niespełna 3-letniej Marysi Szlązak ze Świdnika, chorej na nowotwór móżdżku. Podczas niedzielnego Wielkiego Koncertu Charytatywnego dla Marysi w Centrum Spotkania Kultur wystąpi kilkuset muzyków. Można już kupić bilety

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17

Motor Lublin blisko awansu do Centralnej Ligi Juniorów U-17 1 0

Blisko promocji do Centralnej Ligi Juniorów U-17 są także piłkarze Motoru. Lublinianie w pierwszym starciu barażowym z SMS Jarosław pokonali rywali na ich boisku aż 5:1. A to stawia ich w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach
23 listopada 2018, 19:00

Krzysztof Jahns wystąpi w Puławach 0 0

The Local w Puławach (ul. Kołłątaja 50a) zaprasza na stand-up w wykonaniu komika Krzysztofa Jahnsa. Wydarzenie odbędzie się 23 listopada o godz. 19.

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól

Kierowcy ciężarówek utknęli na całą noc. Piaskarka nie przyjechała, sami kupili sól 2 14

Kierowcy 20 ciężarówek nie będą mile wspominać nocy z niedzieli na poniedziałek. Przez opady śniegu i brak reakcji drogowców utknęli na całą noc Tarnawatce. Ciężarówki nie mogły podjechać pod ośnieżony podjazd na drodze 842. Piaskarek nie było, więc sami kupili sól.

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15

Górnik Łęczna drugi raz ograł Orlęta Kielce i awansował do CLJ U-15 0 0

Górnik Łęczna zagra w Centralnej Lidze Juniorów U-15. W ramach drugiego meczu barażowego o awans zielono-czarni znowu pokonali Orlęta Kielce. Tym razem u siebie 4:0. W dwumeczu drużyna Daniela Ruska rozbiła rywali aż 8:1

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie
15 grudnia 2018, 0:00

II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Lublinie 0 0

W dniach 15-16 grudnia w siedzibie Targów Lublin (ul. Dworcowa 11) odbędzie się II Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych.

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach

Futsal: AZS UMCS Lublin wysoko przegrał w Gliwicach 0 0

Zawodnicy AZS UMCS Lublin będą chcieli, jak najszybciej zapomnieć o weekendowej wyprawie na Górny Śląsk. Dziki przegrały bowiem w Gliwicach z tamtejszym GSF aż 1:9

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie

Dziennik Wschodni szuka korespondentów w Zamościu i Chełmie 5

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs

Szpital w Puławach szuka wicedyrektora. Jest konkurs 10 1

W puławskim szpitalu wkrótce może dojść do zmiany na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa. Zainteresowani kandydaci mogą już składać swoje dokumenty aplikacyjne w sekretariacie dyrektora SP ZOZ.

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom

TBV Start II lepszy od Sokoła, a U!NB AZS UMCS od Rosy Radom 0 1

O zwycięstwie rezerw TBV Startu w meczu z Sokołem Ostrów Mazowiecka przesądziły posiłki z pierwszego zespołu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu

"Rozbiłam samochód, uciekam przed policją". Pijana 26-latka z Lublina zdziwiła się kiedy wsiadła do tego samochodu 40 10

26-letnia kobieta odpowie za spowodowanie kolizji po pijanemu. Ale okazało się, że na sumieniu może mieć znacznie więcej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!