Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Świdnik

30 grudnia 2008 r.
18:40
Edytuj ten wpis

Odkopano szczątki ponad 200 żołnierzy

0 7 A A

Za ogrodzeniem cmentarza znajdują się jeszcze mogiły żołnierzy - twierdzą archeolodzy nadzorujący przenosiny wojennej nekropolii, która koliduje z lotniskiem w Świdniku. Dlatego trzeba będzie kontynuować ekshumację.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przenosiny wojennego cmentarza przy drodze Lublin-Mełgiew miały zakończyć się do końca roku. Już dziś wiadomo, że prace mogą przedłużyć się nawet o miesiąc. Wszystko za sprawą mogił, na które natknęli się archeolodzy, a które wychodzą poza teren nekropolii. - Już wyszliśmy z naszymi pracami nawet 4 m poza ogrodzenie cmentarza - mówi archeolog Zbigniew Wichrowski. - I wszystko wskazuje na to, że mogił jest znacznie więcej. Dlatego musimy kontynuować poszukiwania.

- Rozmawiamy już o rozszerzeniu prac. Na pewno nie pozwolimy na to, by jakieś mogiły zostały na terenie przyszłego lotniska - zapewnia Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin.

Prace ekshumacyjne rozpoczęły się na początku grudnia. Już po kilku godzinach koparka dokopała się do mogiły, w której spoczywały szczątki 5 żołnierzy austriackich. W następnych dniach archeolodzy docierali do kolejnych mogił: pojedynczych, podwójnych i zbiorowych. W sumie wydobyto z 85 grobów szczątki ponad 200 żołnierzy. Największa zbiorowa mogiła liczyła ich ponad 80.

- Każdy dzień naszej pracy na tym cmentarzu przynosi nowe niespodzianki. Wydobyliśmy ponad 2000 zachowanych przedmiotów. To amunicja, ładownice i mnóstwo rzeczy osobistych, takich jak pierścionki i medaliki - wylicza Wichrowski.

Przedmioty są zabezpieczane i przewożone do Muzeum Lubelskiego. Zostaną poddane konserwacji, a następnie wyeksponowane. Zaś wydobyte szczątki żołnierzy chowane są do specjalnie oznaczonych worków i przewożone do wojennej kwatery na cmentarzu komunalnym w Świdniku. Tam wiosną stanie pomnik-mogiła poświęcony poległym żołnierzom.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gumiś / 23 marca 2009 o 20:30
0
~gość~ napisał:
Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje.


30 lat temu, zanim uporządkowali i zrobili te groby i ogrodzenie.
Avatar
~gość~ / 3 stycznia 2009 o 22:16
0
Gumiś napisał:
Przez wiele lat cmentarz ten był zaniedbany, nieogrodzony. Na wierzchu były kości, czaszki. Nikogo to nie interesowało. Teraz kiedy cmentarz jest przenoszony w sposób zorganizowany, nagle krzyk i krytyka. Będzie zbiorowa mogiła, pomnik, napisy w kilku językach.
Bezsensowna krytyka w niektórych komentarzach, aby coś krytykować, polska mentalność.



Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje. A swoją drogą jeżeli to jest sposób zorganizowany (kartony i worki na śmiecie) to ja już sobie wyobrażam to lotnisko: zamiast szynobusa - wóz drabiniasty, zamiast terminala - stodoła i pełne gacie podczas lotu



Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje. A swoją drogą jeżeli to jest sposób zorganizowany (kartony i worki na śmiecie) to ja już sobie wyobrażam to lotnisko: zamiast szynobusa - wóz drabiniasty, zamiast terminala - stodoła i pełne gacie podczas lotu rozwiń
Avatar
Gumiś / 2 stycznia 2009 o 18:30
0
Przez wiele lat cmentarz ten był zaniedbany, nieogrodzony. Na wierzchu były kości, czaszki. Nikogo to nie interesowało. Teraz kiedy cmentarz jest przenoszony w sposób zorganizowany, nagle krzyk i krytyka. Będzie zbiorowa mogiła, pomnik, napisy w kilku językach.
Bezsensowna krytyka w niektórych komentarzach, aby coś krytykować, polska mentalność.
Avatar
wl / 1 stycznia 2009 o 20:07
0
Lotnisko na cmentarzu - doskonała lokalizacja!? Myślę, że jankowski "właściwie" to uzasadni - Z tego lotniska najbliżej będzie na CMENTARZ!!!
Avatar
wodzo / 1 stycznia 2009 o 15:27
0
Sądzę, że tym "hienom cmentarnym" zależy jedynie na łupach.
Ci ludzie byli chowani wraz z całym dobytkiem tzn. z tym co w chwili śmierci posiadali przy sobie. A teraz banda złodziej pod szyldem muzeum lubelskiego plądruje to miejsce w celu rozgrabienia tych osobistych rzeczy żołnierzy.
Szacunku w tym ani poszanowania ludzkiego ciał nie ma, świadczy to, jak są traktowane szczątki tych ludzi dosłownie jak śmieci.
Brudnymi buciorami łażą po tym miejscu szukając jedynie "skarbów" wojennych. Pewnie jeszcze załatwiają tam potrzeby fizjologiczne bo budki TOY-TOY’a tam nie widziałem.
Sądzę, że tym "hienom cmentarnym" zależy jedynie na łupach.
Ci ludzie byli chowani wraz z całym dobytkiem tzn. z tym co w chwili śmierci posiadali przy sobie. A teraz banda złodziej pod szyldem muzeum lubelskiego plądruje to miejsce w celu rozgrabienia tych osobistych rzeczy żołnierzy.
Szacunku w tym ani poszanowania ludzkiego ciał nie ma, świadczy to, jak są traktowane szczątki tych ludzi dosłownie jak śmieci.
Brudnymi buciorami łażą po tym miejscu szukając jedynie "skarbów" wojennych. Pewnie je... rozwiń
Avatar
krr / 1 stycznia 2009 o 01:05
0
Durnie, nawet dziecko w Świdniku Dużym Drugim wie że ogrodzenie dookoła tego cmentarza zostało zbudowane dopiero kilka lat temu, a sam cmentarz z mogiłami i alejkami między nimi był raczej symboliczny. Ponad 200 osób na 100 metrach kwadratowych się raczej nie zmieści. Tacy z was historycy jak z koziej dupy trąba, skoro jesteście zaskoczeni takim obrotem sprawy. A poza tym mam nadzieję że was również ktoś kiedyś zapakuje w worki po śmieciach - taka podłość i brak poszanowania dla ludzkiej godności nawet w głowie mi się nie mieści! Gdzie jest stanowisko kościoła który tyle trąbi o moralności - czyżby im rzeczywiście zależało tylko na cmentarzach z których można drzeć gotówkę?
Durnie, nawet dziecko w Świdniku Dużym Drugim wie że ogrodzenie dookoła tego cmentarza zostało zbudowane dopiero kilka lat temu, a sam cmentarz z mogiłami i alejkami między nimi był raczej symboliczny. Ponad 200 osób na 100 metrach kwadratowych się raczej nie zmieści. Tacy z was historycy jak z koziej dupy trąba, skoro jesteście zaskoczeni takim obrotem sprawy. A poza tym mam nadzieję że was również ktoś kiedyś zapakuje w worki po śmieciach - taka podłość i brak poszanowania dla ludzkiej godności nawet w głowie mi się nie mieści! Gdzie j... rozwiń
Avatar
szok / 31 grudnia 2008 o 20:58
0
Szczątki ludzkie w pudle tekturowym po "Krecie",to możliwe tylko w Polsce!!!!
Avatar
Gumiś / 23 marca 2009 o 20:30
0
~gość~ napisał:
Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje.


30 lat temu, zanim uporządkowali i zrobili te groby i ogrodzenie.
Avatar
~gość~ / 3 stycznia 2009 o 22:16
0
Gumiś napisał:
Przez wiele lat cmentarz ten był zaniedbany, nieogrodzony. Na wierzchu były kości, czaszki. Nikogo to nie interesowało. Teraz kiedy cmentarz jest przenoszony w sposób zorganizowany, nagle krzyk i krytyka. Będzie zbiorowa mogiła, pomnik, napisy w kilku językach.
Bezsensowna krytyka w niektórych komentarzach, aby coś krytykować, polska mentalność.



Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje. A swoją drogą jeżeli to jest sposób zorganizowany (kartony i worki na śmiecie) to ja już sobie wyobrażam to lotnisko: zamiast szynobusa - wóz drabiniasty, zamiast terminala - stodoła i pełne gacie podczas lotu



Gumiś ci pseudo archeolodzy mówili że kości znajdują się na głębokości ok 1m, a ty twierdzisz że one leżały na wierzchu? Skąd ty masz takie informacje. A swoją drogą jeżeli to jest sposób zorganizowany (kartony i worki na śmiecie) to ja już sobie wyobrażam to lotnisko: zamiast szynobusa - wóz drabiniasty, zamiast terminala - stodoła i pełne gacie podczas lotu rozwiń
Avatar
Gumiś / 2 stycznia 2009 o 18:30
0
Przez wiele lat cmentarz ten był zaniedbany, nieogrodzony. Na wierzchu były kości, czaszki. Nikogo to nie interesowało. Teraz kiedy cmentarz jest przenoszony w sposób zorganizowany, nagle krzyk i krytyka. Będzie zbiorowa mogiła, pomnik, napisy w kilku językach.
Bezsensowna krytyka w niektórych komentarzach, aby coś krytykować, polska mentalność.
Avatar
wl / 1 stycznia 2009 o 20:07
0
Lotnisko na cmentarzu - doskonała lokalizacja!? Myślę, że jankowski "właściwie" to uzasadni - Z tego lotniska najbliżej będzie na CMENTARZ!!!
Avatar
wodzo / 1 stycznia 2009 o 15:27
0
Sądzę, że tym "hienom cmentarnym" zależy jedynie na łupach.
Ci ludzie byli chowani wraz z całym dobytkiem tzn. z tym co w chwili śmierci posiadali przy sobie. A teraz banda złodziej pod szyldem muzeum lubelskiego plądruje to miejsce w celu rozgrabienia tych osobistych rzeczy żołnierzy.
Szacunku w tym ani poszanowania ludzkiego ciał nie ma, świadczy to, jak są traktowane szczątki tych ludzi dosłownie jak śmieci.
Brudnymi buciorami łażą po tym miejscu szukając jedynie "skarbów" wojennych. Pewnie jeszcze załatwiają tam potrzeby fizjologiczne bo budki TOY-TOY’a tam nie widziałem.
Sądzę, że tym "hienom cmentarnym" zależy jedynie na łupach.
Ci ludzie byli chowani wraz z całym dobytkiem tzn. z tym co w chwili śmierci posiadali przy sobie. A teraz banda złodziej pod szyldem muzeum lubelskiego plądruje to miejsce w celu rozgrabienia tych osobistych rzeczy żołnierzy.
Szacunku w tym ani poszanowania ludzkiego ciał nie ma, świadczy to, jak są traktowane szczątki tych ludzi dosłownie jak śmieci.
Brudnymi buciorami łażą po tym miejscu szukając jedynie "skarbów" wojennych. Pewnie je... rozwiń
Avatar
krr / 1 stycznia 2009 o 01:05
0
Durnie, nawet dziecko w Świdniku Dużym Drugim wie że ogrodzenie dookoła tego cmentarza zostało zbudowane dopiero kilka lat temu, a sam cmentarz z mogiłami i alejkami między nimi był raczej symboliczny. Ponad 200 osób na 100 metrach kwadratowych się raczej nie zmieści. Tacy z was historycy jak z koziej dupy trąba, skoro jesteście zaskoczeni takim obrotem sprawy. A poza tym mam nadzieję że was również ktoś kiedyś zapakuje w worki po śmieciach - taka podłość i brak poszanowania dla ludzkiej godności nawet w głowie mi się nie mieści! Gdzie jest stanowisko kościoła który tyle trąbi o moralności - czyżby im rzeczywiście zależało tylko na cmentarzach z których można drzeć gotówkę?
Durnie, nawet dziecko w Świdniku Dużym Drugim wie że ogrodzenie dookoła tego cmentarza zostało zbudowane dopiero kilka lat temu, a sam cmentarz z mogiłami i alejkami między nimi był raczej symboliczny. Ponad 200 osób na 100 metrach kwadratowych się raczej nie zmieści. Tacy z was historycy jak z koziej dupy trąba, skoro jesteście zaskoczeni takim obrotem sprawy. A poza tym mam nadzieję że was również ktoś kiedyś zapakuje w worki po śmieciach - taka podłość i brak poszanowania dla ludzkiej godności nawet w głowie mi się nie mieści! Gdzie j... rozwiń
Avatar
szok / 31 grudnia 2008 o 20:58
0
Szczątki ludzkie w pudle tekturowym po "Krecie",to możliwe tylko w Polsce!!!!
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wybory samorządowe w Lublinie. Krzysztof Żuk wygrywa w pierwszej turze! [wyniki sondażowe]
film

Wybory samorządowe w Lublinie. Krzysztof Żuk wygrywa w pierwszej turze! [wyniki sondażowe] 295 1

Wybory samorządowe 2018. Wyniki sondażowe głosowania exit poll. Krzysztof Żuk 59,7 proc., Sylwester Tułajew 33,2 proc.
film

Wybory samorządowe 2018. Wyniki sondażowe głosowania exit poll. Krzysztof Żuk 59,7 proc., Sylwester Tułajew 33,2 proc. 75 38

Wybory samorządowe 2018. Sprawdź sondażowe wyniki głosowania powstałe na podstawie badania exit poll przeprowadzonego przez Ipsos dla trzech stacji telewizyjnych. Opublikujemy je zaraz po zakończeniu ciszy wyborczej o godz. 21.

Agitacja, wulgaryzmy, wynoszenie kart. PKW: 565 przestępstw i wykroczeń związanych z ciszą wyborczą
film

Agitacja, wulgaryzmy, wynoszenie kart. PKW: 565 przestępstw i wykroczeń związanych z ciszą wyborczą 0 0

– Jeżeli chodzi o wykroczenia z kodeksu wyborczego, najwięcej incydentów dotyczyło uszkadzania ogłoszeń: było ich 36, a z kodeksu wykroczeń 45 incydentów niedozwolonej agitacji wyborczej – podał członek Państwowej Komisji Wyborczej, Arkadiusz Despot-Mładanowicz.

Wybory samorządowe 2018: Frekwencja o godz. 17 we wszystkich gminach Lubelskiego
galeria

Wybory samorządowe 2018: Frekwencja o godz. 17 we wszystkich gminach Lubelskiego 42 2

Wybory samorządowe 2018. Sprawdź frekwencję o godz. 17 w poszczególnych gminach woj. lubelskiego. Najwyższa była w gminie Godziszów, a najniższa w gminie Stężyca.

Gala TFL 15 Noxy Night: Szymajda lepszy od Maciejowskiego (ZDJĘCIA)
galeria

Gala TFL 15 Noxy Night: Szymajda lepszy od Maciejowskiego (ZDJĘCIA) 0 0

W sobotę w lubelskiej hali MOSiR odbyła się Gala TFL 15 „NOXY NIGHT”. W walce wieczoru Hubert „Małpa” Szymajda pokonał Roberta „Karpackie Serce” Maciejowskiego przez jednogłośną decyzję sędziów. Sama impreza również okazała się olbrzymim organizacyjnym sukcesem

Ślęza Wrocław okazała się zbyt mocna dla lubelskich "Pszczółek"

Ślęza Wrocław okazała się zbyt mocna dla lubelskich "Pszczółek" 0 7

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zanotowała trzecią porażkę w tym sezonie. Akademiczki przegrały 78:80 ze Ślęzą Wrocław. Brianna Kiesel zdobyła 34 punkty, ale ona i jej koleżanki przespały większą część spotkania.

Motocyklista szalał na hondzie po polach. Nie był do końca trzeźwy

Motocyklista szalał na hondzie po polach. Nie był do końca trzeźwy 1 0

Pobytem w szpitalu zakończyła się przejażdżka 29-latka z gm. Zamość, który w sobotnie popołudnie postanowił przejechać się motocyklem honda polami w miejscowości Niedzieliska.

Lublin: Motocyklista na kawasaki wjechał w bok autobusu

Lublin: Motocyklista na kawasaki wjechał w bok autobusu 4 1

Komenda Miejska Policji w Lublinie prowadzi postępowanie w sprawie wypadku drogowego, do którego doszło na ul. Plewińskiego w Lublinie.

Lubelskie: W poniedziałek od rana akcja policji na drodze krajowej

Lubelskie: W poniedziałek od rana akcja policji na drodze krajowej 71 1

W poniedziałek policjanci z drogówki przeprowadzą działania prewencyjno - kontrolne na drodze krajowej nr 74. Akcja obejmie powiaty: kraśnicki, janowski, biłgorajski, zamojski i hrubieszowski.

Kamp! z promocją nowej płyty w Lublinie
17 listopada 2018, 20:00

Kamp! z promocją nowej płyty w Lublinie 3 0

Co Gdzie Kiedy. Już 17 listopada o godz. 20 na scenie Domu Kultury (Krakowskie Przedmieście) wystąpi formacja Kamp!, która będzie promować swoją najnowszą płytę.

Nie żyje 20-letnia kobieta. Została śmiertelnie raniona nożem w klatkę piersiową

Nie żyje 20-letnia kobieta. Została śmiertelnie raniona nożem w klatkę piersiową 40 2

Do tragedii doszło w sobotę około godz. 23.30 w jednym z mieszkań na osiedlu Dyrekcja Dolna w Chełmie.

Przed koncertem Varius Manx w Lublinie. Rozmowa z Kasią Stankiewicz

Przed koncertem Varius Manx w Lublinie. Rozmowa z Kasią Stankiewicz 0 0

W ubiegłym roku po wieloletniej przerwie Kasia Stankiewicz wróciła do koncertowania z grupą Varius Manx, a już 22 listopada o godzinie 19 artystka wraz z zespołem wystąpi na scenie Centrum Spotkania Kultur w ramach promocji albumu „ENT”.

Nie wszyscy mogli dzisiaj zagłosować. Ministerstwo: To nie wina systemu

Nie wszyscy mogli dzisiaj zagłosować. Ministerstwo: To nie wina systemu 21 5

Wielu wyborców odeszło dzisiaj od urn z kwitkiem. Ich nazwiska nie zostały dołączone do spisu wyborców. Ministerstwo tłumaczy, że to wina gmin, a nie systemu elektronicznego.

Elizówka: Zderzenie audi z busem

Elizówka: Zderzenie audi z busem 0 1

Audi zderzyło się z busem pasażerskim w Elizówce kolo Lublina

Biała Podlaska: Sprzęt z serduszkiem dla najmłodszych

Biała Podlaska: Sprzęt z serduszkiem dla najmłodszych 0 4

 Kolejne sprzęty od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiły do oddziału neonatologicznego bialskiego szpitala. Oddział nosi imię orkiestry i w ponad 90 proc. jest wyposażony sprzętem z serduszkiem

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!