Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Tomaszów Lubelski

4 marca 2021 r.
11:38

14 osób bez dachu nad głową. Pomocy potrzebuje też ich przedwojenny dom

Autor: Zdjęcie autora agdy
(fot. OSP Huta Dzierżąńska)

Sytuacja pogorzelców jest zazwyczaj identycznie tragiczna. Tu oprócz wsparcia ludzi potrzeba fachowej pomocy dla domu, w którym mieszkali. Piękny, przedwojenny gmach musi obejrzeć fachowiec, który zaproponuje jak go wyremontować. Najlepiej, żeby to zrobił gratis lub za symboliczna kwotę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze nie ma oficjalnej wersji przyczyny pożaru, który wybuchł 21 lutego wieczorem, w jednym z mieszkań na poddaszu budynku tworzącego osiedle przy cukrowni Wożuczyn. Dach i poddasze spaliło się całkowicie. Runął drewniany strop. W gaszeniu ognia brali udział strażacy OSP Huta Dzierążyńska, którym pomagały zastępy z Tomaszowa, Szczebrzeszyna, Bełżca, Werechań, Wożuczyna, Tyszowiec, Podhorców, Łaszczowa. Co pokazuje jak długa i trudna była akcja. Budynek nie nadaje się do użytkowania.

(fot. Andrzej Oleszek)

Miejsce na emeryturę

– To stary, przepiękny budynek. Powstał na potrzeby biura cukrowni, dobrze ponad sto lat temu. Biura z czasem zamieniono na mieszkania. Teraz było tu ich dziewięć – mówi Andrzej Oleszek, właściciel jednego z nich. – Paradoksalnie jestem w najlepszej sytuacji, bo mam gdzie mieszkać. Właśnie skończyłem remont i miałem się przeprowadzać. Trzeba było zrobić kosmetyczne poprawki w łazience i wstawić meble. Nie zdążyłem – opowiada mężczyzna, którzy wybrał ten dom z uwagi na urodę budynku i piękne położenie w sąsiedztwie parku. – Piękna okolica, niezbyt drogie mieszkanie. Takie miejsce do zamieszkania na emeryturze – dodaje pan Andrzej, który poniósł dotkliwe straty materialne. Przepadły pieniądze włożone w remont i będzie musiał wydać kolejne na następny.

– Ale najpierw musi być specjalista, który oceni stan budynku i zaprojektuje nowe rozwiązania, tak, żeby można było mieszkać. Na razie z sąsiadami sprzątamy, segregujemy odpady, żeby za odbiór było jak najtaniej. Mamy już kupca na złom, obiecał dobrą cenę, każdy grosz się liczy.

Sypialnia Tomaszowa

Cukrownia, przy której powstało osiedle została zlikwidowana, od blisko dekady nie ma po niej śladu. Jest tylko plac. I domy dawnych pracowników, którzy potworzyli wspólnoty.

– Niektórzy lokatorzy są jeszcze jakoś związani ze spółką cukrową, inni to emeryci i ich rodziny. Mieszkania, które nie były drogie kupili także ludzie, którzy nie byli związani z cukrownią. Pracują w Tomaszowie, Tyszowcach. Z domu, który ucierpiał w pożarze ewakuowano czternaście osób. Jedna czteroosobowa rodzina i dwóch panów mieszkają na kwaterze agroturystycznej, pozostali u rodzin i znajomych – wylicza Roman Miedziak, wójt gminy Rachanie na terenie której działała cukrownia i stoi spalony dom.

Gmina ze strażakami zabezpieczyła plandekami dach, bo to było najpilniejsze. Wypłacane są też pierwsze odszkodowania. Mają być kolejne, bo poszły już pisma w tej sprawie do władz wojewódzkich.

– Szacujemy, że potrzeba około miliona złotych, by spalony budynek nadawał się do zamieszkania. On ma 102 lata ale nie jest wpisany do rejestru zabytków – dodaje wójt.

– Nie bardzo mogę rozmawiać, bo cały czas sprzątamy. Nie, nie nasze mieszkanie ale w ogóle robimy porządki, przyszłyśmy z sąsiadką. Mój mąż dostał mieszkanie z cukrowni i dlatego tu mieszkam z rodziną. Czy ja wiem jak długo? 25 lat? Sąsiadka była wcześniej, to pewnie ze 30 – mówi Alicja Chudyga. Ona trafiła do bliskich, w sporej odległości od dotychczasowego zamieszkania i jak mówi, nie było jeszcze czasu by zadbała o własny kąt. I opowiada, że są sąsiedzi, którzy zostali tylko z tym, co mieli na sobie. Ona i jej rodzina zdążyli odruchowo złapać telefony i następnego dnia, po południu, po dogaszeniu weszli ze strażakami do zalanego mieszkania, wynosić co się da. Pytana czego potrzebują najbardziej mówi, że... architekta.

(fot. Andrzej Oleszek)

Co ratujemy

Oprócz pieniędzy na odbudowę potrzebny jest projekt odbudowy, bo budynek ma wartość historyczną. - Jego projektantem, tak jak i całej osady przyzakładowej, był wybitny warszawski architekt Tadeusz Zieliński. Projekt tego osiedla podawano w publikacjach o architekturze jako przykład miasta-ogrodu – mówi Barbara Typek, prezes Stowarzyszenie Miłośników Wożuczyna i Okolic. - We wrześniu 1939 r. , podczas II bitwy tomaszowskiej w pomieszczeniach budynku był szpital polowy. Trafili tu żołnierze polscy ranni na polach Falkowa koło Rachań. Na naszych oczach zniknęła cukrownia. Walą się budynki gospodarcze, projektowane, które też projektował Zieliński. Wkrótce po tej wzorcowej osadzie przyzakładowej pozostaną tylko współczesne bloki. Pomóżcie – apeluje prezes, która wspiera działania poszkodowanych lokatorów.

Potrzebna pomoc!

Zawiązał się już Komitet Społeczny „Wspólnie dla bloku nr 4”, który prowadzi zbiórkę publiczną. Środki pieniężne można wpłacać na konto 25 9639 1048 3005 4802 3193 0001, tytułem: dla pogorzelców z Wożuczyn Cukrowni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium