Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

20 stycznia 2021 r.
17:28

Lubelscy uczniowie wrócili do szkół. "Są zachwyceni"

Autor: Zdjęcie autora ask
0 1 A A

Uczniowie klas I – III wrócili do nauki stacjonarnej. Ci, którzy biorą udział w zajęciach nie mogą się nacieszyć. Koronawirus puka już jednak do podstawówek.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- To jest zupełnie inne życie! – tak powrót dzieci do ławek komentuje mama ucznia klasy III Szkoły Podstawowej nr 5 w Lublinie. – Dziecko wstaje uśmiechnięte i chce od razu biec do szkoły. Po południu buzia mu się nie zamyka, bo opowiada co się wydarzyło i kto co powiedział. Nauczanie zdalne było w naszym domu koszmarem. Syn snuł się apatycznie po całym domu. Włączał komputer i szedł do łazienki, albo do kuchni. Nie był niczym zainteresowany. Po pierwszym dniu w szkole zaczął się uczyć i czytać lekturę. To jak cudowne ozdrowienie!

- Córka poszła do szkoły, a ja wróciłam do pracy. Obu nam zdalne wykonywanie zadań dało mocno w kość i obie cieszymy się z otwarcia szkół – mówi pani Karolina, mama drugoklasistki z 

Z mieszanymi uczuciami do szkół wrócili za to nauczyciele.

- Uczniowie są niewątpliwie zachwyceni powrotem do szkoły. Nauczyciele z punktu widzenia zawodowego odczuwają duża ulgę, bo mamy świadomość, że zwłaszcza dla najmłodszych dzieci edukacja jest najbardziej skuteczna gdy odbywa się stacjonarnie - mówi Katarzyna Olejnik, dyrektorka Międzynarodowej Szkoły Podstawowej Paderewski w Lublinie. – Z drugiej jednak strony nauczyciele są ludźmi i część z nich przeżywa lęk i niepokój. Dotyczy to przede wszystkim nauczycielek nauczania wczesnoszkolnego, które są przecież trochę jak drugie mamy. Ciężko im zachować dystans, bo dzieci potrzebują bliskości i kontaktu, także fizycznego. W rozwiązaniu tej sytuacji na pewno bardzo pomogłyby przyspieszenie szczepień naszej grupy zawodowej. Większość nauczycieli deklaruje chęć skorzystania z nich.

W Paderewskim nauczanie odbywa się na podstawie scenariusza z jesieni, gdy w szkole mogły uczyć się tylko najmłodsze dzieci.

- Mamy np. podział szatni, a stołówka pracuje nie tylko na trzy zmiany, ale wyznaczone są w niej strefy dla poszczególnych oddziałów. Każda klasa ma też osobne przerwy, by dzieci nie kontaktowały się ze sobą – tłumaczy Olejnik. – Ponieważ dzieciom bardzo potrzeba normalności w tym szalonym świecie duży nacisk kładziemy na możliwie jak najczęstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Zwłaszcza, że jest ku temu sprzyjająca pogoda. Naszych uczniów ogarnęło wręcz białe szaleństwo.

- Nauczyciele wrócili do stacjonarnej pracy raczej uśmiechnięci niż przestraszeni. Wszyscy widzimy potrzebę powrotu do tradycyjnego nauczania – mówi natomiast Ewa Sadowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 40 im. Lubelskiego Lipca 1980 w Lublinie. – Nie słyszę obaw. Część nauczycieli przechorowała już Covid. Część poddała się testom, z których żaden nie okazał się dodatnim. Teraz czekamy na szczepienia. Właśnie dostał informację, że nauczyciele są w pierwszej grupie osób mogących się szczepić i możemy się już rejestrować. Zainteresowanie nimi jest spore.

W „40” nauczanie odbywa się w oparciu o procedury wypracowane już w październiku, gdy w szkole uczyły się tylko najmłodsze dzieci.

- Pracujemy na dwie zmiany, do godz. 15.30. Między zmianami jest wietrzenie i dezynfekcja sal – mówi Sadowska. – Co bardzo ważne, żeby ograniczyć kontaktowanie się ze sobą uczniów poszczególnych klas udało nam się uruchomić 5 sal na działanie pięciu świetlic.

- Z powrotu do stacjonarnej nauki na pewno najbardziej cieszą się rodzice, którzy mogli wrócić do pracy oraz uczniowie. Tych ostatnich trudno wyciągnąć wręcz ze świetlic, bo w trakcie ich nieobecności zaszły duże zmiany. Dzięki budżetowi obywatelskiemu w świetlicach pojawiły się nowe zabawki, a w klasach tablice multimedialne - mówi Jolanta Józefaciuk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie

W szkole dzieci z poszczeólnych oddziałów uczą się w odrębnych klasach. Dzięki temu, że uczniów jest mniej kazda klasa ma osobną toaletą. Dystans obowiązuje także w szatni. Nie ma tradycyjnych dzwonków - to nauczyciele ogłaszają przerwę tak aby dzieci jak najmneij kontaktowały się ze sobą.

- Z tego smaego powodu lekcje w poszczególnych klasach zaczynają się z 15-minutowym opóźnieniem - dodaje dyrektor Józefaciuk. - Szkoła  działa w oparciu o wszystkie wytyczne.

Na opublikowanej wczoraj rano liście placówek oświatowych pracujących w sposób hybrydowy lub zdalny w związku z epidemią koronawirusa znajduje się 10 pozycji. Częściowo zdalnie pracują: Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia nr 2 we Włodawie, Przedszkole Specjalne nr 11 w Lublinie, Przedszkole nr 66 w Lublinie oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy we Włodawie. Całkowicie zamknięte zostały: Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy w Radzyniu Podlaskim, Branżowa Szkoła Specjalna I stopnia w SOS-W im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim (do 29 stycznia); Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy we Włodawie (do 31 stycznia).

- Na liście są też dwie szkoły podstawowe. Do 29 stycznia stacjonarnie pracuje Szkoła Podstawowa w Jarczowie. W zajęciach stacjonarnych nie bierze więc udziału 29 uczniów z trzech oddziałów klas I – III – mówi Jolanta Misiak, rzeczniczka Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Do 22 stycznia tylko zdalnie działa też Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. 7 Pułku Ułanów Lubelskich w Cycowie. W ławkach nie może zasiadać tam 76 uczniów z 9 oddziałów klas I – III. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Zarzuty i kłopoty w szkole. Klaudiusz B. skreślony z listy uczniów

Mogła być polityczna kariera w Suwerennej Polsce, a są zarzuty i kłopoty w szkole. Lubelskie Kuratorium Oświaty właśnie podjęło decyzję w sprawie Klaudiusza B.

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?
foto/wideo
galeria
film

Egzamin z matematyki dobiegł końca. Jak poszło lubelskim maturzystom?

Dokładnie w południe, uczniowie wyszli ze szkół i odetchnęli z ulgą. Zakończył się egzamin z wiedzy matematycznej na poziomie podstawowym.

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

ZTM uruchamia dodatkowe kursy komunikacji miejskiej i zmienia rozkład jednej linii

W najbliższy weekend rusza jedna z największych imprez studenckich w mieście – Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Studenci będą się bawić przy piosenkach Lady Pank, Kwiatu Jabłoni, czy Błędu Średniokwadratowego. ZTM uruchamia dodatkowe linie autobusowe, a miasto zamyka ulice.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować
pilne
galeria

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy muszą się ewakuować

Powtórzył się scenariusz z kwietnia. W środę na tym samym placu budowy w Białej Podlaskiej natrafiono na niewybuchy. Miasto zarządza ewakuację.

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Dyrektor awansuje. Burmistrz nigdy się na nim nie zawiódł

Nowy burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego nie będzie rządził sam. Powołał już swojego zastępcę, Arkadiusza Myszkę. To dotychczasowy dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Deniszczuk ograł Madziara. Nadal będzie starostą chełmskim

Nie będzie zmiany w fotelu starosty chełmskiego. Urząd nadal sprawować będzie Piotr Deniszczuk, który w głosowaniu pokonał Ryszarda Madziara, pełnomocnika PiS w okręgu nr 18. Ponownie wicestarostą został też Jerzy Kwiatkowski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium