Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Włodawa

14 stycznia 2022 r.
15:32

Stare drzewa chylą się na zabytkowy kościół. "Pierwsza lipa runęła w 2017 roku"

51 2 A A
W nocy poprzedzającej tegoroczne świętu Trzech Króli przewróciła się jedna z lip rosnących koło kościoła
W nocy poprzedzającej tegoroczne świętu Trzech Króli przewróciła się jedna z lip rosnących koło kościoła (fot. Jacek Barczyński)

Zabytkowemu kościołowi pw. św. Stanisława w Wereszczynie (gm. Urszulin) dodatkowego uroku przydają okalające go niemal równie stare lipy. Problem w tym, że w ciągu ostatnich czterech lat trzy z tych wiekowych drzew powaliły się na ziemię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatni taki przypadek miał miejsce w nocy poprzedzającej święto Trzech Króli. Powodem wszystkich trzech zdarzeń okazały się przegniłe korzenie.

– Pierwsza lipa runęła w 2017 r. – mówi ks. Mirosław Kurianiuk, proboszcz wereszczyńskiej parafii. – Drzewo uszkodziło kościelny parkan. Kolejna lipa osunęła się w stronę kościoła po kamiennej grocie. Tym razem w nocy z 5 na 6 stycznia okazałe drzewo powaliło się również w stronę świątyni wprost na chodnik prowadzący do jej bocznych drzwi. Jak dotąd nikt jeszcze nie ucierpiał. Zagrożenie wciąż jednak istnieje, skoro wokół kościoła, w odległości od 7 do 12 m od jego elewacji, rośnie jeszcze sześć lip.

Trzeba przycinać

Wszystko wskazuje na to, że ich stan nie odbiega od stanu, w jakim były lipy, których tam już nie ma.

W 2017 r. ks. Kurianiuk zwrócił się do dendrolog Elżbiety Ostasz o ekspertyzę stanu drzew. Wymagał tego także wojewódzki konserwator zabytków. Na podstawie jej ustaleń Paweł Wira, kierownik chełmskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, wydał parafii pozwolenie na prowadzenie prac konserwatorskich przy drzewostanie. Program ten obejmował wykonanie cięć sanitarnych i korekcyjnych, czyli pielęgnację koron zagrożonych drzew. Jak napisał Wira w swojej decyzji, „pozostawienie drzew bez tych zabiegów może doprowadzić do ich poważnego uszkodzenia lub zniszczenia oraz zagrozi budynkowi kościoła i osobom przebywającym w pobliżu”.

Paweł Wira wyraził też nadzieję, że „pielęgnacja koron drzew, pozwoli na bezpieczną wegetację starodrzewu i zachowanie wysokich walorów przyrodniczych i zabytkowych otoczenia świątyni”. Jednak przeprowadzone zabiegi nie zniwelowały zagrożenia. Dlatego też w końcu 2019 r. wydał kolejne pozwolenie na usunięcie wskazanych w dokumentacji konarów i gałęzi i wycięcie jednej z lip. Kolejna katastrofa sprawiła, że ks. Kurianiuk wystąpił o przedłużenie tego pozwolenia na dalsze korekty zagrożonego drzewostanu.

Lipy zagrażają kościołowi

Ks. Kurianiuka w jego poczynaniach związanych z zachowaniem zabytkowej świątyni i jej otoczenia wspiera miejscowe Stowarzyszenie Wereszczyński Gościniec.

– Stare lipy są mi bardzo bliskie – mówi związany ze stowarzyszeniem Adam Panasiuk z położonego obok Wereszczyna Zastawia, na co dzień etatowy członek Zarządu Powiatu Włodawskiego. – Jeszcze bliższy jest mi natomiast sam kościół. W mojej ocenie stare lipy w coraz większym stopniu mu zagrażają.

Historia zabytku

Pierwszy kościół rzymsko-katolicki w Wereszczynie został zbudowany w latach 1631-1634 z fundacji Zofii z Zaniechowskich Tyszkiewiczowej. W 1777 r. świątynię częściowo rozebrano z zachowaniem prezbiterium, do którego w 1783 r. dobudowano nowy kościół. Jego fundatorami byli bracia Wereszczyńscy: Józef, sędzia ziemski chełmski oraz Seweryn.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

Ukradła byłemu sporo gotówki

Ukradła byłemu sporo gotówki

57-letnia kobieta ukradła 8 000 złotych swojemu byłemu partnerowi. Teraz odpowie za kradzież przed sądem.

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka
Dużo zdjęć
galeria

Opłatek u prezydenta Krzysztofa Żuka

W Trybunale Koronnym w Lublinie spotkali się politycy, urzędnicy, kler, mundurowi i biznesmeni na tradycyjnym opłatku prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium