Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Wybory 2018

25 października 2018 r.
9:54

Nowa Rada Powiatu Puławskiego. PiS już nie potrzebuje koalicjanta [zdjęcia radnych]

0 27 A A

12 mandatów i samodzielna większość w radzie - to wynik Prawa i Sprawiedliwości po wyborach do rady powiatu. Największą stratę zanotowało Polskie Stronnictwo Ludowe, które musi zadowolić się jedynie trzema miejscami. Swoją pozycję umocnili za to „Samorządowcy” Janusza Grobla

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wybory do rady powiatu zakończyły się sukcesem dla PiS-u oraz „Samorządowców”. Partia rządząca zdobyła 42,5 proc. głosów, co przełożyło się na 12 mandatów w 23 osobowej radzie. Drugie miejsce zajęło ugrupowanie aktualnego prezydenta Puław, Janusza Grobla (21,5 proc.), które do rady wprowadzi pięciu swoich przedstawicieli. To ponad dwukrotnie więcej, niż cztery lata temu.

Trzecie miejsce zajęła Koalicja Samorządowa. Wynik 19,5 proc. pozwoli jej na wprowadzenie do rady trzech osób. To o jedno miejsce mniej, niż po wyborach w 2014 roku. Zaskakująco słabo wypadł tym razem PSL. Partia z zapleczem parlamentarnym, która poprzednio zdobyła osiem mandatów, tym razem dostanie ich tylko trzy.

Nowa rada w większości (15/23) będzie składała się z radnych poprzedniej kadencji. Nie zobaczymy w niej natomiast: Arkadiusza Małeckiego, Romana Krawczaka, Albina Zasady, Ewy Dobraczyńskiej (wszyscy PSL) Przemysława Pytlaka z PiS, Wojciecha Kuby i Marii Kłopotowskiej z PO oraz Lidii Twardowskiej.

Zastąpią je nowe osoby: Mariusz Wicik, Małgorzata Górska-Lenartowicz, Tomasz Szymajda, Ilona Duda, Witold Michna (wszyscy PiS), Zbigniew Śliwiński, Łukasz Skowyra (obaj z KWW Samorządowcy) oraz Teresa Gutowska (Koalicja Samorządowa).

Indywidualnie, najlepszy wynik wyborczy osiągnął Zbigniew Śliwiński z ugrupowania Janusza Grobla. Były przewodniczący rady miasta Puławy, a obecnie dyrektor POK „Dom Chemika”, otrzymał 2655 głosów. Drugie miejsce pod tym względem zajął wicestarosta Michał Godliński (PiS), na którego zagłosowały 1962 osoby. Podium zamknął Grzegorz Kuna (PiS) z poparciem 1808 osób. Ten ostatni zdobył natomiast największe poparcie procentowe w skali okręgu, z którego startował (26,5 proc.). Drugie miejsce pod tym względem zajął wójt Kurowa, Stanisław Wójcicki z PSL-u (18,5 proc.), a trzecie Danuta Smaga z PiS (16,5 proc.).

Biorąc pod uwagę wynik wyborów, nowym starostą najpewniej zostanie przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwości. Wśród faworytów na to stanowisko można wymienić wicestarostę Michała Godlińskiego, czy Danutę Smagę, obecną przewodniczącą rady powiatu. Ilością zdobytych głosów swoje miejsce wśród władz prawdopodobnie będą chcieli zapewnić sobie także Grzegorz Kuna i Mariusz Wicik.

PiS dysponując większością w radzie powiatu nie potrzebuje koalicjanta. Możliwa jest jednak potencjalna koalicja ze stowarzyszeniem Janusza Grobla, która zostałaby ewentualnie zawarta nie tylko w mieście, ale właśnie również w powiecie.

Radni komentują

Jan Ziomka, PiS

Jestem zadowolony z wyniku, jaki osiągnęliśmy. Nie ukrywam, że spodziewałem się dwunastu mandatów, a nawet liczyłem na więcej. Do naszego zwycięstwa przyczynili się nasi kandydaci do rad gmin, a także liderzy list. Ta współpraca na różnych szczeblach samorządu przyniosła pozytywny efekt.

Zbigniew Śliwiński, Samorządowcy Janusza Grobla

Nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie mogło być lepiej. Niemniej jednak, wyrażam swoją radość i zadowolenie z wyniku wyborów do powiatu, bo zawsze możemy to porównać do tych sprzed czterech lat. Zwiększyliśmy ilość mandatów, z czego się bardzo cieszę. Tworzymy coraz większą, samorządową drużynę, która na pewno będzie działała na rzecz miasta i całego powiatu.

Marcin Pisula, Koalicja Samorządowa

Liczyliśmy na więcej mandatów, więc ten wynik traktujemy jako porażkę. Na oceny przyjdzie jeszcze czas, ale na pewno popełniliśmy błędy. Coś nie zaiskrzyło. Do zwycięstwa konieczna jest ciężka praca. Sam otrzymałem dwa razy więcej głosów, niż cztery lata temu, co traktuję jako osobisty sukces. Gdyby inni kandydaci również włożyli więcej wysiłku, wynik na pewno byłby lepszy.

Witold Popiołek, PSL

O takim podziale mandatów zdecydowali wyborcy. My tę decyzję przyjmujemy z pokorą i spokojem. Uznajemy ten wynik, bo jest to głos społeczeństwa. Na analizy przyjdzie jeszcze czas. Na pewno można było zrobić coś więcej, ale w polityce nie zawsze się wygrywa. Chcę jednak podkreślić, że tak, jak ślubowaliśmy, nadal będziemy pracować na rzecz mieszkańców.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 października 2018 r. o 10:15
Koalicja PIS z Groblem? Byłoby to ..... polityczno-moralne. Takiego świata to ja nie chcę.
Avatar
PIS? / 25 października 2018 r. o 11:19
Koalicja PIS z Groblem? Byłoby to ..... polityczno-moralne. Takiego świata to ja nie chcę.
To chyba są żarty albo nadinterpretacja dziennikarska. Mieszkańcy Puław już pokazali co myślą o tych groblowych koalicjach. PIS strzeliłby sobie w kolano.
  Kompromitacja że w ogóle o czymś takim myślą. Nie po to ich wybierałem.
Avatar
Gość / 25 października 2018 r. o 10:43
Dlatego groblowi i jego ludziom dziękuję! Dla koryta dogadają się z pis-em.
Avatar
zeon / 25 października 2018 r. o 10:21
Koalicja PIS z Groblem? Byłoby to ..... polityczno-moralne. Takiego świata to ja nie chcę.
  To chyba są żarty albo nadinterpretacja dziennikarska. Mieszkańcy Puław już pokazali co myślą o tych groblowych koalicjach. PIS strzeliłby sobie w kolano.
Avatar
Puławy / 25 października 2018 r. o 20:13
Groble jak PSL byle przy korycie byle przy władzy je ważne z kim.
Avatar
Ja / 25 października 2018 r. o 10:25
Nie stało się dobrze i nie będzie dobrze
Avatar
Gość / 25 października 2018 r. o 15:04
Boją się koalicji PiSu z Groblem która moim zdaniem jest naturalna, bo w razie wygranej w wyborach prezydenckich przez Maja, ten nic nie będzie mógł zrobić :) Każdy powinien wiedzieć że prezydent bez rady nic nie robi, bo to rada mówi co prezydent może a czego nie może :)
Avatar
Gość / 25 października 2018 r. o 11:17
Zbigniew Śliwiński z Panem Groblem znaleźli 2655 "błyskotliwych". Dlatego sądzę, że zrealizują swój plan odziedziczenia etatu Prezydenta Puław przez Pana Śliwińskiego.
Avatar
Abcd / 25 października 2018 r. o 16:09
Pani Krygier powinna po tylu latach znać podstawowe zagadnienia prawne związane z zarządzaniem
Avatar
tere / 25 października 2018 r. o 15:20
No ja myślę że PiS będzie jednak samodzielny tak wypada się zachować aby być fair wobec swoich wyborców. Starostą Danuta Smaga byłoby OK. Pamiętajmy jeszcze że czeka nas II tura wyborów prezydenckich. Mam nadzieję że wyborcy PiS są pamiętliwi i nie zapomną Panu Groblowi jak ośmieszył ich kandydatkę w debacie panią Bożenę Krygier. Oby głosowali na pana Maja a w radzie miasta też mogą wejść w koalicję z radnymi "majowymi"
 to jest jakieś rozwiązanie
Avatar
Gość / 31 października 2018 r. o 13:32
Pan M. w roli studenta w radio puławy 24 wypadł bardzo blado jak szczaw, który nie odrósł od ziemi. Pan M. to brak wiedzy merytorycznej , brak umiejętności rozwiązywania problemów skompromitował się niczym student który nie zna odpowiedzi na pytanie. Pan M. najlepiej się czuje w śród specjalistek kobiet z pasją do najstarszego zawodu. Pan M. to pieniacz i populista popierany przez nacjonalistów i tą z pis co najwięcej na kampanie wydała a najmniej głosów zyskała. Pan M. to brak kompetencji i zaplecza politycznego kompromitacja i obłuda . Jedyny słuszny kandydat to prezydent JANUSZ GROBEL.
Pan M. w roli studenta w radio puławy 24 wypadł bardzo blado jak szczaw, który nie odrósł od ziemi. Pan M. to brak wiedzy merytorycznej , brak umiejętności rozwiązywania problemów skompromitował się niczym student który nie zna odpowiedzi na pytanie. Pan M. najlepiej się czuje w śród specjalistek kobiet z pasją do najstarszego zawodu. Pan M. to pieniacz i populista popierany przez nacjonalistów i tą z pis co najwięcej na kampanie wydała a najmniej głosów zyskała. Pan M. to brak kompetencji i zaplecza politycznego kompromitacja i obłuda . Jed... rozwiń
Avatar
Gość / 26 października 2018 r. o 13:49
PIS to zło w najczarniejszej postaci
Avatar
działacz / 26 października 2018 r. o 12:55
Exit Poll po 21.00 w niedzielę PSL 16,6. Oficjalne wyniki PKW  PSL 12,07. W stosunku do badania  exit poll straciliśmy ponad 4,5%. Czyżby ktoś manipulował wynikami głosowania i nie podobał mu się wynik z godz. 21.00. PSL stracił  jako jedyny w stosunku do sondażu!!!
Avatar
rfg / 26 października 2018 r. o 12:17
Ziomka to człowiek bez honoru , neofita. Żona Ziomki pracuje w Starostwie, ciekawe czy dostanie awans?
Avatar
bolo / 26 października 2018 r. o 11:39
Pan Ziomka przytomnie spi...lił w odpowiednim czasie, bo gdyby nie, to nie byłby nawet radnym...
Avatar
Gość / 26 października 2018 r. o 09:59
Popiołkowo odpłynęło Czas na Groblowo
Avatar
pdy / 26 października 2018 r. o 02:01
No ja myślę że PiS będzie jednak samodzielny tak wypada się zachować aby być fair wobec swoich wyborców. Starostą Danuta Smaga byłoby OK. Pamiętajmy jeszcze że czeka nas II tura wyborów prezydenckich. Mam nadzieję że wyborcy PiS są pamiętliwi i nie zapomną Panu Groblowi jak ośmieszył ich kandydatkę w debacie panią Bożenę Krygier. Oby głosowali na pana Maja a w radzie miasta też mogą wejść w koalicję z radnymi "majowymi"
Koalicja Maja z PiS w mieście już zawarta. A miał być taki niezależny, bezpartyjny. Koryto to jednak ma moc.
A ja myślałem, że Maj ma koalicje z kosmitami.  Wiesz co to są kłamstwa i pomówienia wyborcze i co się wiąże z faktem ich rozpowszechniania?
A ja myślałem, że Maj ma koalicje z kosmitami.  Wiesz co to są kłamstwa i pomówienia wyborcze i co się wiąże z faktem ich rozpowszechniania? rozwiń
Avatar
Gość / 25 października 2018 r. o 23:05
No ja myślę że PiS będzie jednak samodzielny tak wypada się zachować aby być fair wobec swoich wyborców. Starostą Danuta Smaga byłoby OK. Pamiętajmy jeszcze że czeka nas II tura wyborów prezydenckich. Mam nadzieję że wyborcy PiS są pamiętliwi i nie zapomną Panu Groblowi jak ośmieszył ich kandydatkę w debacie panią Bożenę Krygier. Oby głosowali na pana Maja a w radzie miasta też mogą wejść w koalicję z radnymi "majowymi"
 Koalicja Maja z PiS w mieście już zawarta. A miał być taki niezależny, bezpartyjny. Koryto to jednak ma moc.
 Koalicja Maja z PiS w mieście już zawarta. A miał być taki niezależny, bezpartyjny. Koryto to jednak ma moc. rozwiń
Avatar
Puławy / 25 października 2018 r. o 20:13
Groble jak PSL byle przy korycie byle przy władzy je ważne z kim.
Avatar
PKW / 25 października 2018 r. o 20:09
Koalicja PIS z Groblem? Byłoby to ..... polityczno-moralne. Takiego świata to ja nie chcę.
To chyba są żarty albo nadinterpretacja dziennikarska. Mieszkańcy Puław już pokazali co myślą o tych groblowych koalicjach. PIS strzeliłby sobie w kolano.
 Pewnie że pokazali w Radzie Miasta też - " Wybory sukcesem okazały się dla ugrupowania "Samorządowcy" Janusz Grobla, które dwukrotnie powiększyło ilość posiadanych mandatów (z 3 na 6)."
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miłosz Bachonko pokazał całej Polsce, że ma talent. "Nigdy nie oglądało mnie tak wiele osób"

Miłosz Bachonko pokazał całej Polsce, że ma talent. "Nigdy nie oglądało mnie tak wiele osób"

Miłosz Bachonko ma 12 lat a za sobą m.in. koncert w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Oprócz tego tysiące planów na przyszłość i 300 tys. zł, które zdobył za wirtuozerskie umiejętności.

W Zamościu już czuć Boże Narodzenie. Co można kupić na Jarmarku Świątecznym?
galeria

W Zamościu już czuć Boże Narodzenie. Co można kupić na Jarmarku Świątecznym?

Od mniejszych i większych stroików czy ręcznie robionych bożonarodzeniowych kartek, przez ozdoby na choinkę, upominki, ale też np. tradycyjne chleby, miody, oleje czy biżuterię. Na Rynku Wielkim w Zamościu trwa jarmark świąteczny.

Marznące opady. Ostrzeżenie IMGW dla części województwa lubelskiego
film

Marznące opady. Ostrzeżenie IMGW dla części województwa lubelskiego

Przez marznącymi opadami i co się z tym wiąże – śliskimi drogami ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Ostrzeżenie dotyczy Białej Podlaskiej i powiatu bialskiego.

V Charytatywny Turniej w Siatkonogę już 17 grudnia w Kraśniku

V Charytatywny Turniej w Siatkonogę już 17 grudnia w Kraśniku

Wielkimi krokami zbliża się piąta edycja Charytatywnego Turnieju w Siatkonogę, który od kilku lat rozgrywany jest w Kraśniku. Tym razem środki zebrane podczas zawodów zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację Aleksandra Polaka. Tradycyjnie na pomoc może liczyć także Dom Dziecka w Kraśniku

Zamość. Maria Król odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Zamość. Maria Król odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Maria Król, przewodnicząca Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu została przez prezydenta Andrzeja Dudę odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Niemcy. Wstrzymanie sprzedaży akwareli Kandinskiego. "Obraz został ukradziony z Polski"
film

Niemcy. Wstrzymanie sprzedaży akwareli Kandinskiego. "Obraz został ukradziony z Polski"

Dom aukcyjny Grisebach zapowiedział w wydanym w piątek oświadczeniu wstrzymanie sprzedaży, jak mówią polskie władze, skradzionego z polskich zbiorów obrazu Kandinskiego.

O włos od tragedii na torach. Mimo ostrzeżeń wjechał na przejazd. I utknął [wideo]
lubelskie
film

O włos od tragedii na torach. Mimo ostrzeżeń wjechał na przejazd. I utknął [wideo]

Zbagatelizował zarówno pulsujące światło sygnalizatora jak też zamykające się rogatki. Kierowca volkswagena pomimo tych sygnałów wjechał na strzeżony przejazd kolejowy między Niedrzwicą a Wilkołazem (powiat kraśnicki). 58-letni kierowca stanie przed sądem.

Zgłoszenie o napadzie na bank i uzbrojonych napastnikach. Akcja "Blokada 2022"
zdjęcia
galeria

Zgłoszenie o napadzie na bank i uzbrojonych napastnikach. Akcja "Blokada 2022"

Zadaniem policjantów było zatrzymanie uzbrojonych napastników, którzy napadli na bank i zranili kilka osób. W Anielinie funkcjonariusze zablokowali drogę i zatrzymali sprawców. Taki scenariusz działań przećwiczyli wczoraj mundurowi.

Coraz więcej przypadków raka endometrium. Bialscy lekarze prowadzą projekt badawczy

Coraz więcej przypadków raka endometrium. Bialscy lekarze prowadzą projekt badawczy

Wzrost liczby pacjentek z rakiem endometrium skłonił bialskich lekarzy do projektu badawczego. To na razie półmetek, bo przebadanych będzie tysiąc kobiet. Kluczową rolę odgrywa histeroskopia.

Tetiana Yurkevichus dołączyła do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Tetiana Yurkevichus dołączyła do Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Krzysztof Szewczyk nie próżnuje i reprezentacyjną przerwę wykorzystał na zdecydowaną przebudowę składu. Przypomnijmy, że kilka dni temu zespół opuściła Emilia Kośla, a dołączyła do niego Aleksandra ZIemborska, ostatnio występująca w BC Polkowice.

Czy to już koniec kina Merkury w Białej Podlaskiej?
alarm24

Czy to już koniec kina Merkury w Białej Podlaskiej?

Bialskie kino Merkury wystawione na sprzedaż. Ale właściciel, mazowiecka spółka Max–Film uspokaja, że takie przetargi organizuje co jakiś czas.

Zmiana na zamku. Będzie nowy kierownik

Zmiana na zamku. Będzie nowy kierownik

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym czeka ważna zmiana kadrowa. Z funkcją kierownika oddziału na zamku w Janowcu po latach pracy żegna się Filip Jaroszyński.

Bądź Mikołajem dla kota lub psa. Zoomikołajki w lubelskim schronisku

Bądź Mikołajem dla kota lub psa. Zoomikołajki w lubelskim schronisku

Lubelskie schronisko dla zwierząt zaprasza na wtorek na Zoomikołajki. W tej akcji nie chodzi tylko o to, żeby zwierzęta znalazły nowe domy. Chodzi również o to, by zaraz po świętach nie zostały uznane za kolejny zbędny prezent do wyrzucenia.

LUK Lublin kontra Ślepsk Malow Suwałki. Chcą zatrzymać Filipiaka

LUK Lublin kontra Ślepsk Malow Suwałki. Chcą zatrzymać Filipiaka

W sobotę LUK Lublin zagra na wyjeździe ze Ślepskiem Malow Suwałki (godz. 17.30)

Mundial 2022: Brazylia – Kamerun 0:1, Szwajcaria pokonała Serbię 3:2 i gra dalej

Mundial 2022: Brazylia – Kamerun 0:1, Szwajcaria pokonała Serbię 3:2 i gra dalej

Ostatnie mecze fazy grupowej mundialu w Katarze też dostarczyły solidnej dawki emocji. Niespodziewanie Brazylia przegrała z Kamerunem 0:1. Sporo działo się też w starciu numer dwa. Szwajcaria prowadziła z Serbią, potem przegrywała 1:2 i była poza turniejem, ale ostatecznie wygrała 3:2 i awansowała do fazy pucharowej z drugiego miejsca

Sonda: Co sądzisz o ciszy wyborczej?

Liczba głosów: 289
60.21%
Powinna nadal obowiązywać
38.41%
Powinna zostać zniesiona
1.38%
Nie mam zdania
   

Sonda: Jak oceniasz kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi?

Liczba głosów: 1940
39.85%
Dużo było w niej polityki, mało spraw bliskich ludziom
26.44%
Była bardzo brutalna
23.25%
Była bardzo merytoryczna
10.46%
Zupełnie się nie interesowałem kampanią wyborczą