Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

wybory2019

10 września 2019 r.
20:09

18 osób w Lubelskiem chce być senatorami. Niektórzy mieli kłopoty z rejestracją

2 11 A A
(fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej)

Ważą się losy udziału byłego europosła Mirosława Piotrowskiego w wyborach do Senatu. Obecnie o mandat senatora w sześciu okręgach wyborczych w naszym województwie ubiega się 18 osób. Wśród nich jest kandydat z prokuratorskimi zarzutami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W okręgu obejmującym Lublin na tę chwilę kandydatów jest trzech. O mandat powalczą: poseł i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz (PiS), radny sejmiku województwa Jacek Bury (Koalicja Obywatelska) oraz przedsiębiorca i historyk Wojciech Górski (komitet Przywrócić Prawo).

Czwartym kandydatem miał być były europoseł Mirosław Piotrowski, jednak jego kandydatura nie została zarejestrowana przez Okręgową Komisję Wyborczą w Lublinie.

Lista bez Piotrowskiego?

Mirosław Piotrowski po trzech kadencjach w Parlamencie Europejskim nie miał szansy, by ubiegać się o reelekcję w maju tego roku. Założona przez niego pod koniec ubiegłego roku partia Ruch Prawdziwa Europa nie zdołała zarejestrować list we wszystkich okręgach i wycofała się z udziału w eurowyborach.

Będący częstym gościem w mediach o. Tadeusza Rydzyka wykładowca KUL postanowił spróbować szczęścia w jesiennych wyborach do wyższej izby parlamentu, jako kandydat firmowanego własnym nazwiskiem komitetu „Lista Mirosława Piotrowskiego do Senatu”. Ale i tu pojawiły się schody, bo w ostatni piątek OKW odmówiła zarejestrowania byłego europosła. Powód? Brak 2 tys. prawidłowo złożonych podpisów poparcia. Część z tych, jakie pełnomocnik komitetu dostarczył komisji, zostało odrzuconych ze względu na nieczytelność imion lub nazwisk.

Piotrowski odwołał się do Państwowej Komisji Wyborczej. Twierdzi, że jego pełnomocnicy otrzymali od komisji informację, że część kwestionowanych potem podpisów została uznana za prawidłowe, po czym wydano decyzję odmowną.
Tę kwestię porusza także Ruch Kontroli Wyborów, który również złożył skargę do PKW. Jego członkowie twierdzą nawet, że pełnomocnik Piotrowskiego miał otrzymać telefon od „wysokiego rangą samorządowego”, który oznajmił, że decyzja OKW będzie negatywna.

– Nie znam tej sytuacji, ale wiele osób sugerowało mi, że mogą tu zachodzić inne okoliczności niż te podane w uchwale komisji – komentuje Piotrowski.

Do zamknięcia tego wydania PKW nie opublikowała decyzji w sprawie złożonych skarg. Jeśli lubelski polityk znowu spotka się z odmową, będzie miał jeszcze możliwość odwołania się do Sądu Najwyższego. Czy z niej skorzysta?

– W tym momencie inni kandydaci prowadzą już kampanię wyborczą. Ja nie mam możliwości dotarcia do ludzi, nie mogę przedstawiać swojego programu. Jak będę się odwoływał to zostanie mi na kampanię tylko kilka dni. Nie będę mógł nawet poinformować wyborców, że startuję – tłumaczy Piotrowski. Jednoznacznej odpowiedzi nie daje.

Stracone godziny

Kłopoty przy rejestracji swojej kandydatury miał także Konrad Rękas, kandydat komitetu Przywrócić Prawo w okręgu chełmskim. Były przewodniczący sejmiku województwa (w latach 2003-2004) został zarejestrowany później niż jego kontrkandydaci.

– Kto odda nam te dwa i pół dnia, kiedy moi rywale mogli sądzić, że mecz o mandat rozegrają między sobą? Mamy sobie te 63 godziny kampanii odebrać w ciszy wyborczej, czy może już zupełnie po wyborach? – pyta Rękas w przesłanym mediom komunikacie. Zapowiada złożenie protestu do PKW na nierówne traktowanie kandydatów i na celowe – jego zdaniem – sabotowanie akcji wyborczej.

W okręgu chełmskim rywalami Rękasa będą przedstawiciele głównych sił na scenie politycznej: obecny senator Józef Zając (PiS) i przedsiębiorca z Włodawy Rafał Stachura (KO).

W okręgu bialskim do boju o senatorski mandat z senatorem Grzegorzem Biereckim stanął były marszałek województwa, a obecnie radny sejmiku Sławomir Sosnowski (PSL).

W Zamościu przeciwnikami senatora PiS Jerzego Chróścikowskiego będą Józef Kuropatwa z PSL i zgłoszony przez komitet Piotrowskiego Marcin Dybowski.

W okręgu obejmującym powiaty janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński i świdnicki mandat senatorowi PiS Grzegorzowi Czelejowi spróbują odebrać kandydat Koalicji Obywatelskiej -Krzysztof Kamiński z KOD oraz Paweł Górnik z komitetu Prawda i Sprawiedliwość dla Polski

Do Senatu z zarzutami

Czterech kandydatów zgłosiło się w tzw. okręgu puławskim. Oprócz senatora PiS Stanisława Gogacza o głosy walczyć będą: Arkadiusz Kasznia (KO), Wojciech Mateńka (Normalny Kraj) oraz Marcin Walasek (Jedność Narodu).

Ten ostatni dał się poznać podczas niedawnej kampanii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Startował wówczas z listy partii Wiosna Roberta Biedronia. Zasłynął spotem w rytmie disco polo, w którym jeździ samochodem po deptaku w Lublinie. Wkrótce okazało się, że ma problemy z prawem. Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzenie przez kierowaną przez niego grupę producencką prawie 17 mln zł dotacji z ARMiR.

– Postępowanie jest w toku, jesteśmy na końcowym etapie. Przedstawione wcześniej zarzuty pozostają aktualne – mówi nam Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Walasek prawomocnego wyroku nie ma, stąd mógł zostać zarejestrowany jako kandydat. Polityk zgadza się na publikowanie jego wizerunku i pełnego nazwiska.

– Niczego nie ukradłem, ani nie wyłudziłem. Ta sprawa to efekt nagonki politycznej – twierdzi. I zapowiada, że wkrótce opublikuje film dokumentalny ukazujący kulisy tej sprawy. 

Jak trafił z lewicowej Wiosny do prawicowej Jedności Narodu? – Szukałem ludzi, którzy się mnie nie boją. Ideologią kompletnie się nie zajmuję, patrzę na problemy swoje i ludzi. Nie byłem członkiem Wiosny, skorzystałem tylko z miejsca na liście. Tamta kampania była dla mnie tylko rozgrzewką –podsumowuje Walasek.

Kandydaci do Senatu z województwa lubelskiego

Okręg wyborczy nr 14 (powiaty: lubartowski, łukowski, opolski, puławski, rycki): Stanisław Gogacz (PiS), Arkadiusz Kasznia (KO), Wojciech Mateńka (Normalny Kraj), Marcin Walasek (Jedność Narodu).
OW nr 15 (powiaty: janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński, świdnicki): Grzegorz Czelej (PiS), Paweł Górnik (Prawda i Sprawiedliwość dla Polski), Krzysztof Kamiński (KO).
OW nr 16 (miasto Lublin): Jacek Bury (KO), Wojciech Górski (Przywrócić Prawo), Krzysztof Michałkiewicz (PiS).
OW nr 17 (powiaty: bialski, parczewski, radzyński, miasto Biała Podlaska): Grzegorz Berecki (PiS), Sławomir Sosnowski (PSL).
OW nr 18 (powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, miasto Chełm): Konrad Rękas (Przywrócić Prawo), Rafał Stachura (KO), Józef Zając (PiS).
OW nr 19 (powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, miasto Zamość): Jerzy Chróścikowski (PiS), Marcin Dybowski (Lista Mirosława Piotrowskiego do Senatu), Józef Kuropatwa (PSL).

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wiertarka sędziego / 10 września 2019 o 21:34
+9
Na co komu ten Senat????   Klepią ZYeahbane przepisy i ustawy i wspierają orwellowskie sądownictwo.... bardziej opłaca się zayomać kamienicę na 130-letniego kuratora  w centrum miasta, niż wynieść lizaka ze sklepu.
Avatar
Lidia Targowska / 11 września 2019 o 07:51
+7
Banery polityków jednej partii na potęgę stoją w pasach drogowych nie ważne że za zajęcie pasa drogowego nie płacą ale istotne jest że rażąca naruszają bezpieczeństwo w ruchu drogowym ograniczając widoczność. To poroniony pomysł stawiać wielkie banery na skrzyżowaniach, kto na to pozwolił, czy ktoś musi zginąć żeby w koncu się zastanowili nad tym co robią naprawdę koryto aż tak im przysłoniło oczy ?!?!?!?!
Avatar
Gość / 10 września 2019 o 20:21
+6
Ściek wylany wprost do Wisły obnażył nie tylko przekręty Hajki, niekompetencję Rafała, ale i prawdziwe oblicze organizacji politycznie sterowanych ekologicznych.
Avatar
Jaś / 10 września 2019 o 21:54
+4
Co za debil..e ustawili baner z jednym kandydatem rządzącej partii, tak że zasłania widoczność. Lepiej go usuńcie bo juror zgłaszam na Policję mowa o banerze przy bloku Niepodległości 30 w Lublinie.
Avatar
i tyle / 10 września 2019 o 20:50
+3
Piotrowski zdradził nie raz - niech odejdzie już
Avatar
Michało / wczoraj o 12:24
0
Powiem tak: głosujmy dalej na PO, PiS, PSL czy Lewicę - ale nie płaczmy potem, że nic się nie zmienia! Jak dla mnie z okręgu 19 na senatora jedynie Marcin Dybowski. Człowiek, który ma jasne poglądy i nie jest umoczony w te całe gierki polityczne. To jest odpowiedni i odpowiedzialny wybór. Ale ludzie wciąż wybierają mniejsze zło. Niestety...
Avatar
Wojciech Górski / 6 dni temu o 20:54
0
"Między dżumą, a cholerą" jest jeszcze nizeależny kandydat - bardziej operatywny od Piotrowskiego.
Avatar
Wyborca / 11 września 2019 o 11:33
0
To Marian Kowalski nigdzie nie kandyduje?
Avatar
Gość / 11 września 2019 o 09:13
0
Piotrowski do Torunia !! Na kolana !! Lizać grzyba !!
Avatar
Mój głos oddam na Sławomira Sosnowskiego / 11 września 2019 o 03:31
-1
Najlepszy Marszałek w historii naszego województwa najlepszym kandydatem na Senatora - Sławomir Sosnowski
Avatar
Michało / wczoraj o 12:24
0
Powiem tak: głosujmy dalej na PO, PiS, PSL czy Lewicę - ale nie płaczmy potem, że nic się nie zmienia! Jak dla mnie z okręgu 19 na senatora jedynie Marcin Dybowski. Człowiek, który ma jasne poglądy i nie jest umoczony w te całe gierki polityczne. To jest odpowiedni i odpowiedzialny wybór. Ale ludzie wciąż wybierają mniejsze zło. Niestety...
Avatar
Wojciech Górski / 6 dni temu o 20:54
0
"Między dżumą, a cholerą" jest jeszcze nizeależny kandydat - bardziej operatywny od Piotrowskiego.
Avatar
Wyborca / 11 września 2019 o 11:33
0
To Marian Kowalski nigdzie nie kandyduje?
Avatar
Gość / 11 września 2019 o 09:13
0
Piotrowski do Torunia !! Na kolana !! Lizać grzyba !!
Avatar
Lidia Targowska / 11 września 2019 o 07:51
+7
Banery polityków jednej partii na potęgę stoją w pasach drogowych nie ważne że za zajęcie pasa drogowego nie płacą ale istotne jest że rażąca naruszają bezpieczeństwo w ruchu drogowym ograniczając widoczność. To poroniony pomysł stawiać wielkie banery na skrzyżowaniach, kto na to pozwolił, czy ktoś musi zginąć żeby w koncu się zastanowili nad tym co robią naprawdę koryto aż tak im przysłoniło oczy ?!?!?!?!
Avatar
Mój głos oddam na Sławomira Sosnowskiego / 11 września 2019 o 03:31
-1
Najlepszy Marszałek w historii naszego województwa najlepszym kandydatem na Senatora - Sławomir Sosnowski
Avatar
Gość / 10 września 2019 o 23:37
-4
Piotrowski to jedyny sensowny kandydat. Przepadł na starcie, więc znowu wybór między dżumą a cholerą. Kiepsko!
Avatar
Jaś / 10 września 2019 o 21:54
+4
Co za debil..e ustawili baner z jednym kandydatem rządzącej partii, tak że zasłania widoczność. Lepiej go usuńcie bo juror zgłaszam na Policję mowa o banerze przy bloku Niepodległości 30 w Lublinie.
Avatar
wiertarka sędziego / 10 września 2019 o 21:34
+9
Na co komu ten Senat????   Klepią ZYeahbane przepisy i ustawy i wspierają orwellowskie sądownictwo.... bardziej opłaca się zayomać kamienicę na 130-letniego kuratora  w centrum miasta, niż wynieść lizaka ze sklepu.
Avatar
i tyle / 10 września 2019 o 20:50
+3
Piotrowski zdradził nie raz - niech odejdzie już
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie efektywne energetycznie – ponad 45 milionów złotych dla przedsiębiorców

Lubelskie efektywne energetycznie – ponad 45 milionów złotych dla przedsiębiorców 0

Obecnie właściciele firm poszukują skutecznych metod redukcji kosztów działalności, dążąc do uzyskania optymalizacji procesów biznesowych. Zarówno postęp technologiczny, jak i szybki przekaz informacji zasadniczo wpłynęły na rozwój systemów zarządzania, co daje szereg możliwości uzyskania oszczędności.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18.09.2019 0 0

Prezydent zabrał order księdzu z pedofilskimi skłonnościami. Duchowny komentuje

Prezydent zabrał order księdzu z pedofilskimi skłonnościami. Duchowny komentuje 10 26

Ks. prof. Walerian S. będzie musiał zwrócić przyznane 11 lat temu państwowe odznaczenie. Taką decyzje podjął prezydent RP Andrzej Duda. O odebranie byłemu wykładowcy KUL Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski wystąpił Piotr Halliop – ofiara pedofilskich skłonności kapłana

Niezwykły gest małych uczniów z Lublina. Występowali i zbierali na odbudowę Domu Pomocy Społecznej [zdjęcia]
galeria

Niezwykły gest małych uczniów z Lublina. Występowali i zbierali na odbudowę Domu Pomocy Społecznej [zdjęcia] 62 2

Na wyżyny aktorstwa wspinali się we wtorek mali uczniowie z podstawówki przy al. Długosza, żeby wesprzeć odbudowę spalonego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Głowackiego. To jeden wielu takich gestów wobec placówki, która była domem dla ponad 100 starszych ludzi. Jak prędko uda się ją odbudować?

Cała prawda o pracy w firmie informatycznej. Warsztaty w Lublinie

Cała prawda o pracy w firmie informatycznej. Warsztaty w Lublinie 0 0

Jakie są wymogi na rynku pracy oraz jak w firmie IT pracują humaniści? Między innymi na te pytania specjaliści z lubelskiego rynku informatycznego opowiedzą podczas warsztatów „Uczeń na Wyżynie IT – czyli branża IT od podszewki”.

17-latek zabił ojca stając w obronie matki. "Był cichym, zamkniętym uczniem. W szkole nie pokazywał emocji"

17-latek zabił ojca stając w obronie matki. "Był cichym, zamkniętym uczniem. W szkole nie pokazywał emocji" 125 15

Rodzinna awantura zakończyła się tragedią. 17-letni Michał P., stając w obronie matki, śmiertelnie dźgnął nożem swojego agresywnego ojca. Chłopcu grozi teraz nawet dożywocie

Wyjazdowe przełmanie Motoru. Czy pójdą za ciosem?

Wyjazdowe przełmanie Motoru. Czy pójdą za ciosem? 0 7

Motor Lublin wywiózł komplet punktów z ciężkiego terenu w Sandomierzu i odniósł drugą wygraną w obecnym sezonie, a pierwszą na obcym terenie. Czy zawodnicy trenera Mirosława Hajdo pójdą za ciosem?

SPSK 1: Otwarcie Kliniki Chirurgii Onkologicznej i "hotelu" dla pacjentów [zdjęcia]
galeria

SPSK 1: Otwarcie Kliniki Chirurgii Onkologicznej i "hotelu" dla pacjentów [zdjęcia] 20 2

Nowoczesne sale dydaktyczne i komfortowe noclegi dla pacjentów korzystających z radioterapii. We wtorek został oddany do użytku odrestaurowany Pałac Lubomirskich przy Radziwiłłowskiej, który razem z sąsiednim budynkiem Zakładu Radioterapii oraz Kliniki Chirurgii Onkologicznej kończy pierwszy etap wieloletniej przebudowy i rozbudowy szpitala klinicznego nr 1.

80. rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę [zdjęcia]
galeria

80. rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę [zdjęcia] 0 9

W 80. rocznicę napaści Rosji Sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające tamte tragiczne wydarzenia.

Umowa podpisana. Szpital w Puławach gotowy na termomodernizację [zdjęcie]
galeria

Umowa podpisana. Szpital w Puławach gotowy na termomodernizację [zdjęcie] 4 9

Wiosną przyszłego roku rozpocznie się remont puławskiego SP ZOZ-u. W jego ramach docieplone zostaną ściany i dach o łącznej powierzchni ponad 17 tysięcy metrów kwadratowych. Na wymianę czeka blisko tysiąc okien i drugie tyle kaloryferów. Dzisiaj podpisano umowę gwarantująca dofinansowanie tego zadania.

MKS Avia Świdnik poza zasięgiem rywali na turnieju w Warszawie

MKS Avia Świdnik poza zasięgiem rywali na turnieju w Warszawie 0 1

Nie było mocnych na Avię Świdnik podczas V Międzynarodowego Turnieju City Volley Club 2019

Lublin: To nie był zwykły pożar? Znaleźli coś co może wyjaśnić zagadkę śmierci kobiety

Lublin: To nie był zwykły pożar? Znaleźli coś co może wyjaśnić zagadkę śmierci kobiety 9 1

Kobieta, która zginęła w pożarze domu przy ul. Nowy Świat w Lublinie mogła popełnić samobójstwo. To wstępne ustalenia śledczych, którzy wyjaśniają okoliczności tragedii.

Mieszkańcy od lat czekają na tę drogę. Za rok pojedziemy obwodnicą Stężycy

Mieszkańcy od lat czekają na tę drogę. Za rok pojedziemy obwodnicą Stężycy 18 4

Pięć przedsiębiorstw rywalizowało o kontrakt na budowę obwodnicy Stężycy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 801. Za najkorzystniejszą uznano ofertę złożoną przez Strabag. Jej wartość to niecałe 27 mln zł

Zawodniczki AZS UMCS Lublin wzięły udział w 10. LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej

Zawodniczki AZS UMCS Lublin wzięły udział w 10. LOTTO Memoriale Kamili Skolimowskiej 0 0

Trzy z czterech startujących stanęły na podium chorzowskiej imprezy

Popularna marka odzieżowa znika z Polski. Po 23 latach

Popularna marka odzieżowa znika z Polski. Po 23 latach 5 6

Pracę straci 146 osób. Popularna marka odzieżowa znika z Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.