Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

wybory2019

10 września 2019 r.
20:09

18 osób w Lubelskiem chce być senatorami. Niektórzy mieli kłopoty z rejestracją

2 11 A A
(fot. Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej)

Ważą się losy udziału byłego europosła Mirosława Piotrowskiego w wyborach do Senatu. Obecnie o mandat senatora w sześciu okręgach wyborczych w naszym województwie ubiega się 18 osób. Wśród nich jest kandydat z prokuratorskimi zarzutami

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W okręgu obejmującym Lublin na tę chwilę kandydatów jest trzech. O mandat powalczą: poseł i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz (PiS), radny sejmiku województwa Jacek Bury (Koalicja Obywatelska) oraz przedsiębiorca i historyk Wojciech Górski (komitet Przywrócić Prawo).

Czwartym kandydatem miał być były europoseł Mirosław Piotrowski, jednak jego kandydatura nie została zarejestrowana przez Okręgową Komisję Wyborczą w Lublinie.

Lista bez Piotrowskiego?

Mirosław Piotrowski po trzech kadencjach w Parlamencie Europejskim nie miał szansy, by ubiegać się o reelekcję w maju tego roku. Założona przez niego pod koniec ubiegłego roku partia Ruch Prawdziwa Europa nie zdołała zarejestrować list we wszystkich okręgach i wycofała się z udziału w eurowyborach.

Będący częstym gościem w mediach o. Tadeusza Rydzyka wykładowca KUL postanowił spróbować szczęścia w jesiennych wyborach do wyższej izby parlamentu, jako kandydat firmowanego własnym nazwiskiem komitetu „Lista Mirosława Piotrowskiego do Senatu”. Ale i tu pojawiły się schody, bo w ostatni piątek OKW odmówiła zarejestrowania byłego europosła. Powód? Brak 2 tys. prawidłowo złożonych podpisów poparcia. Część z tych, jakie pełnomocnik komitetu dostarczył komisji, zostało odrzuconych ze względu na nieczytelność imion lub nazwisk.

Piotrowski odwołał się do Państwowej Komisji Wyborczej. Twierdzi, że jego pełnomocnicy otrzymali od komisji informację, że część kwestionowanych potem podpisów została uznana za prawidłowe, po czym wydano decyzję odmowną.
Tę kwestię porusza także Ruch Kontroli Wyborów, który również złożył skargę do PKW. Jego członkowie twierdzą nawet, że pełnomocnik Piotrowskiego miał otrzymać telefon od „wysokiego rangą samorządowego”, który oznajmił, że decyzja OKW będzie negatywna.

– Nie znam tej sytuacji, ale wiele osób sugerowało mi, że mogą tu zachodzić inne okoliczności niż te podane w uchwale komisji – komentuje Piotrowski.

Do zamknięcia tego wydania PKW nie opublikowała decyzji w sprawie złożonych skarg. Jeśli lubelski polityk znowu spotka się z odmową, będzie miał jeszcze możliwość odwołania się do Sądu Najwyższego. Czy z niej skorzysta?

– W tym momencie inni kandydaci prowadzą już kampanię wyborczą. Ja nie mam możliwości dotarcia do ludzi, nie mogę przedstawiać swojego programu. Jak będę się odwoływał to zostanie mi na kampanię tylko kilka dni. Nie będę mógł nawet poinformować wyborców, że startuję – tłumaczy Piotrowski. Jednoznacznej odpowiedzi nie daje.

Stracone godziny

Kłopoty przy rejestracji swojej kandydatury miał także Konrad Rękas, kandydat komitetu Przywrócić Prawo w okręgu chełmskim. Były przewodniczący sejmiku województwa (w latach 2003-2004) został zarejestrowany później niż jego kontrkandydaci.

– Kto odda nam te dwa i pół dnia, kiedy moi rywale mogli sądzić, że mecz o mandat rozegrają między sobą? Mamy sobie te 63 godziny kampanii odebrać w ciszy wyborczej, czy może już zupełnie po wyborach? – pyta Rękas w przesłanym mediom komunikacie. Zapowiada złożenie protestu do PKW na nierówne traktowanie kandydatów i na celowe – jego zdaniem – sabotowanie akcji wyborczej.

W okręgu chełmskim rywalami Rękasa będą przedstawiciele głównych sił na scenie politycznej: obecny senator Józef Zając (PiS) i przedsiębiorca z Włodawy Rafał Stachura (KO).

W okręgu bialskim do boju o senatorski mandat z senatorem Grzegorzem Biereckim stanął były marszałek województwa, a obecnie radny sejmiku Sławomir Sosnowski (PSL).

W Zamościu przeciwnikami senatora PiS Jerzego Chróścikowskiego będą Józef Kuropatwa z PSL i zgłoszony przez komitet Piotrowskiego Marcin Dybowski.

W okręgu obejmującym powiaty janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński i świdnicki mandat senatorowi PiS Grzegorzowi Czelejowi spróbują odebrać kandydat Koalicji Obywatelskiej -Krzysztof Kamiński z KOD oraz Paweł Górnik z komitetu Prawda i Sprawiedliwość dla Polski

Do Senatu z zarzutami

Czterech kandydatów zgłosiło się w tzw. okręgu puławskim. Oprócz senatora PiS Stanisława Gogacza o głosy walczyć będą: Arkadiusz Kasznia (KO), Wojciech Mateńka (Normalny Kraj) oraz Marcin Walasek (Jedność Narodu).

Ten ostatni dał się poznać podczas niedawnej kampanii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Startował wówczas z listy partii Wiosna Roberta Biedronia. Zasłynął spotem w rytmie disco polo, w którym jeździ samochodem po deptaku w Lublinie. Wkrótce okazało się, że ma problemy z prawem. Warszawska prokuratura prowadzi śledztwo dotyczące wyłudzenie przez kierowaną przez niego grupę producencką prawie 17 mln zł dotacji z ARMiR.

– Postępowanie jest w toku, jesteśmy na końcowym etapie. Przedstawione wcześniej zarzuty pozostają aktualne – mówi nam Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Walasek prawomocnego wyroku nie ma, stąd mógł zostać zarejestrowany jako kandydat. Polityk zgadza się na publikowanie jego wizerunku i pełnego nazwiska.

– Niczego nie ukradłem, ani nie wyłudziłem. Ta sprawa to efekt nagonki politycznej – twierdzi. I zapowiada, że wkrótce opublikuje film dokumentalny ukazujący kulisy tej sprawy. 

Jak trafił z lewicowej Wiosny do prawicowej Jedności Narodu? – Szukałem ludzi, którzy się mnie nie boją. Ideologią kompletnie się nie zajmuję, patrzę na problemy swoje i ludzi. Nie byłem członkiem Wiosny, skorzystałem tylko z miejsca na liście. Tamta kampania była dla mnie tylko rozgrzewką –podsumowuje Walasek.

Kandydaci do Senatu z województwa lubelskiego

Okręg wyborczy nr 14 (powiaty: lubartowski, łukowski, opolski, puławski, rycki): Stanisław Gogacz (PiS), Arkadiusz Kasznia (KO), Wojciech Mateńka (Normalny Kraj), Marcin Walasek (Jedność Narodu).
OW nr 15 (powiaty: janowski, kraśnicki, lubelski, łęczyński, świdnicki): Grzegorz Czelej (PiS), Paweł Górnik (Prawda i Sprawiedliwość dla Polski), Krzysztof Kamiński (KO).
OW nr 16 (miasto Lublin): Jacek Bury (KO), Wojciech Górski (Przywrócić Prawo), Krzysztof Michałkiewicz (PiS).
OW nr 17 (powiaty: bialski, parczewski, radzyński, miasto Biała Podlaska): Grzegorz Berecki (PiS), Sławomir Sosnowski (PSL).
OW nr 18 (powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, miasto Chełm): Konrad Rękas (Przywrócić Prawo), Rafał Stachura (KO), Józef Zając (PiS).
OW nr 19 (powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, miasto Zamość): Jerzy Chróścikowski (PiS), Marcin Dybowski (Lista Mirosława Piotrowskiego do Senatu), Józef Kuropatwa (PSL).

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
wiertarka sędziego / 10 września 2019 o 21:34
+10
Na co komu ten Senat????   Klepią ZYeahbane przepisy i ustawy i wspierają orwellowskie sądownictwo.... bardziej opłaca się zayomać kamienicę na 130-letniego kuratora  w centrum miasta, niż wynieść lizaka ze sklepu.
Avatar
Lidia Targowska / 11 września 2019 o 07:51
+8
Banery polityków jednej partii na potęgę stoją w pasach drogowych nie ważne że za zajęcie pasa drogowego nie płacą ale istotne jest że rażąca naruszają bezpieczeństwo w ruchu drogowym ograniczając widoczność. To poroniony pomysł stawiać wielkie banery na skrzyżowaniach, kto na to pozwolił, czy ktoś musi zginąć żeby w koncu się zastanowili nad tym co robią naprawdę koryto aż tak im przysłoniło oczy ?!?!?!?!
Avatar
Gość / 10 września 2019 o 20:21
+6
Ściek wylany wprost do Wisły obnażył nie tylko przekręty Hajki, niekompetencję Rafała, ale i prawdziwe oblicze organizacji politycznie sterowanych ekologicznych.
Avatar
Jaś / 10 września 2019 o 21:54
+4
Co za debil..e ustawili baner z jednym kandydatem rządzącej partii, tak że zasłania widoczność. Lepiej go usuńcie bo juror zgłaszam na Policję mowa o banerze przy bloku Niepodległości 30 w Lublinie.
Avatar
i tyle / 10 września 2019 o 20:50
+4
Piotrowski zdradził nie raz - niech odejdzie już
Avatar
Michało / 3 dni temu o 12:24
0
Powiem tak: głosujmy dalej na PO, PiS, PSL czy Lewicę - ale nie płaczmy potem, że nic się nie zmienia! Jak dla mnie z okręgu 19 na senatora jedynie Marcin Dybowski. Człowiek, który ma jasne poglądy i nie jest umoczony w te całe gierki polityczne. To jest odpowiedni i odpowiedzialny wybór. Ale ludzie wciąż wybierają mniejsze zło. Niestety...
Avatar
Wojciech Górski / 12 września 2019 o 20:54
0
"Między dżumą, a cholerą" jest jeszcze nizeależny kandydat - bardziej operatywny od Piotrowskiego.
Avatar
Wyborca / 11 września 2019 o 11:33
0
To Marian Kowalski nigdzie nie kandyduje?
Avatar
Gość / 11 września 2019 o 09:13
0
Piotrowski do Torunia !! Na kolana !! Lizać grzyba !!
Avatar
Mój głos oddam na Sławomira Sosnowskiego / 11 września 2019 o 03:31
-2
Najlepszy Marszałek w historii naszego województwa najlepszym kandydatem na Senatora - Sławomir Sosnowski
Avatar
Michało / 3 dni temu o 12:24
0
Powiem tak: głosujmy dalej na PO, PiS, PSL czy Lewicę - ale nie płaczmy potem, że nic się nie zmienia! Jak dla mnie z okręgu 19 na senatora jedynie Marcin Dybowski. Człowiek, który ma jasne poglądy i nie jest umoczony w te całe gierki polityczne. To jest odpowiedni i odpowiedzialny wybór. Ale ludzie wciąż wybierają mniejsze zło. Niestety...
Avatar
Wojciech Górski / 12 września 2019 o 20:54
0
"Między dżumą, a cholerą" jest jeszcze nizeależny kandydat - bardziej operatywny od Piotrowskiego.
Avatar
Wyborca / 11 września 2019 o 11:33
0
To Marian Kowalski nigdzie nie kandyduje?
Avatar
Gość / 11 września 2019 o 09:13
0
Piotrowski do Torunia !! Na kolana !! Lizać grzyba !!
Avatar
Lidia Targowska / 11 września 2019 o 07:51
+8
Banery polityków jednej partii na potęgę stoją w pasach drogowych nie ważne że za zajęcie pasa drogowego nie płacą ale istotne jest że rażąca naruszają bezpieczeństwo w ruchu drogowym ograniczając widoczność. To poroniony pomysł stawiać wielkie banery na skrzyżowaniach, kto na to pozwolił, czy ktoś musi zginąć żeby w koncu się zastanowili nad tym co robią naprawdę koryto aż tak im przysłoniło oczy ?!?!?!?!
Avatar
Mój głos oddam na Sławomira Sosnowskiego / 11 września 2019 o 03:31
-2
Najlepszy Marszałek w historii naszego województwa najlepszym kandydatem na Senatora - Sławomir Sosnowski
Avatar
Gość / 10 września 2019 o 23:37
-5
Piotrowski to jedyny sensowny kandydat. Przepadł na starcie, więc znowu wybór między dżumą a cholerą. Kiepsko!
Avatar
Jaś / 10 września 2019 o 21:54
+4
Co za debil..e ustawili baner z jednym kandydatem rządzącej partii, tak że zasłania widoczność. Lepiej go usuńcie bo juror zgłaszam na Policję mowa o banerze przy bloku Niepodległości 30 w Lublinie.
Avatar
wiertarka sędziego / 10 września 2019 o 21:34
+10
Na co komu ten Senat????   Klepią ZYeahbane przepisy i ustawy i wspierają orwellowskie sądownictwo.... bardziej opłaca się zayomać kamienicę na 130-letniego kuratora  w centrum miasta, niż wynieść lizaka ze sklepu.
Avatar
i tyle / 10 września 2019 o 20:50
+4
Piotrowski zdradził nie raz - niech odejdzie już
Zobacz wszystkie komentarze 11

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym
21 września 2019, 19:00

Największe przeboje Elvisa Presleya. Koncert w Kazimierzu Dolnym 0 0

"Elvis wiecznie żywy!" to tytuł koncertu, który 21 września o godz. 19 odbędzie się w Dawnej Synagodze w Kazimierzu Dolnym. Na scenie pojawi się Grzegorz Trzciński "LVis", który wykona największe przeboje lat 50., 60., i 70.

Lublin: Przez chwilę stał nad matką i „patrzył w nietypowy sposób”. Potem się na nią rzucił
galeria

Lublin: Przez chwilę stał nad matką i „patrzył w nietypowy sposób”. Potem się na nią rzucił 0 0

Rozpoczął się proces 20-latka z Lublina, oskarżonego o usiłowanie zabójstwa własnej matki. Piotr B. zaatakował kobietę nożem. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego to zrobił. Zdaniem psychiatrów, miał ograniczoną poczytalność.

Program TV 20-22 września 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

Program TV 20-22 września 2019. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji? 0 0

Kultowy film Spike'a Lee i dwie części "Mrocznego Rycerza" to niektóre z filmowych propozycji na weekend. Poniżej wybrane filmy, które będzie można zobaczyć w naziemnej telewizji cyfrowej.

Azoty kontra Zagłębie czyli starcie sąsiadów z tabeli

Azoty kontra Zagłębie czyli starcie sąsiadów z tabeli 0 0

W czwartej kolejce przeciwnikiem Azotów Puławy będzie Zagłębie Lubin. Sobotnie spotkanie w hali MOSiR rozpocznie się o godzinie 18

Prezydent Lublina zdecydował w sprawie patronatu nad Marszem Równości

Prezydent Lublina zdecydował w sprawie patronatu nad Marszem Równości 12 20

Nie będzie patronatu prezydenta Lublina nad Marszem Równości zaplanowanym na 28 września. O takiej odmowie poinformował dzisiaj Bartosz Staszewski, jeden z organizatorów pochodu, powołując się na telefon z Urzędu Miasta.

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie: Żydowską ulicą na spotkanie z Prawosławiem

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie: Żydowską ulicą na spotkanie z Prawosławiem 0 1

Wernisaże, koncerty, recitale, spotkania autorskie, warsztaty językowe i spektakle teatralne. We Włodawie rozpoczęła się jubileuszowa, dwudziesta edycja dorocznego, trzydniowego Festiwalu Trzech Kultur.

Jak w starożytnym Rzymie. Legioniści i gladiatorzy w Lublinie
Magazyn
galeria

Jak w starożytnym Rzymie. Legioniści i gladiatorzy w Lublinie 8 2

Starcia legionistów, oblężenie germańskiej osady, turniej rycerski i pojedynki gladiatorów. A do tego musztra w języku łacińskim i antyczne potrawy.

Niesmak w Zamościu, kontuzje w Puławach. W sobotę Hetman podejmie Wisłę

Niesmak w Zamościu, kontuzje w Puławach. W sobotę Hetman podejmie Wisłę 0 2

W sobotę warto będzie odwiedzić stadion w Zamościu. Tamtejszy Hetman podejmuje Wisłę Puławy. Obie ekipy chciałyby powetować sobie straty z poprzedniego tygodnia. Początek zawodów zaplanowano na godz. 13

Skoczył ze schodów ratusza w Zamościu. Akcja ratunkowa na rynku [wideo]
film

Skoczył ze schodów ratusza w Zamościu. Akcja ratunkowa na rynku [wideo] 43 13

Do próby samobójczej doszło w piątek o godzinie 12:45 na Rynku Wielkim w Zamościu. Mężczyzna wszedł na schody i przeszedł przez barierki

Rusza pierwsza liga piłki ręcznej. Trio z regionu wchodzi do gry

Rusza pierwsza liga piłki ręcznej. Trio z regionu wchodzi do gry 0 0

W sobotę trzy zespoły z naszego regionu rozpoczną rywalizację na zapleczu PGNiG Superligi. Najbardziej doświadczonym w tym gronie będą akademicy z Białej Podlaskiej, którzy jako jedyni wystąpią na inaugurację przed swoimi kibicami

Policja aresztowała podejrzanych o posiadanie dziecięcej pornografii
galeria

Policja aresztowała podejrzanych o posiadanie dziecięcej pornografii 8 5

Policjanci otrzymali informację, że na terenie całego kraju masowo rozpowszechniane są materiały pornograficzne z udziałem dzieci. Wśród podejrzanych znaleźli się mieszkańcy województwa lubelskiego. Ze względu na charakter i skalę przestępstwa Komendant Główny Policji podjął decyzję o zorganizowaniu specjalnej grupy śledczej.

Protest pracowników sklepów Stokrotka. "Nie znam nikogo z branży, kto zarabia mniej"

Protest pracowników sklepów Stokrotka. "Nie znam nikogo z branży, kto zarabia mniej" 25 27

"Walczymy o godne płace" – można przeczytać na ubraniach niektórych pracowników sieci Stokrotka. Ogólnopolska akcja protestacyjna rozpoczęła się w Lublinie, bo tu mieści się siedziba spółki. – Niestety, nie wszystkie punkty w naszym mieście strajkują – przyznają związkowcy. – Być może boją się ze względu na bliskość zarządu?

Czy warto zainwestować w buty rowerowe do codziennej jazdy?

Czy warto zainwestować w buty rowerowe do codziennej jazdy? 0 2

Jazda na rowerze to bardzo popularny sposób przemieszczania się oraz pomysł na relaks i spędzanie czasu wolnego. Jeśli należysz do grupy rowerowych fanów warto wyposażyć się w odpowiednie wyposażenie. Jednym z jego elementów są buty rowerowe.

Motor Lublin gra z Jutrzenką Giebułtów. Chcą dogonić czołówkę

Motor Lublin gra z Jutrzenką Giebułtów. Chcą dogonić czołówkę 0 17

Jeżeli piłkarze Motoru marzą o zbliżeniu się do czołówki tabeli, to muszą wygrać dwa najbliższe spotkania. W sobotę z przedostatnią Jutrzenką Giebułtów (godz. 12), a w środę z ostatnim Podlasiem Biała Podlaska (godz. 18).

Jak zacząć przygodę z programowaniem IoT?

Jak zacząć przygodę z programowaniem IoT? 0 0

Linux jest powszechnie znanym systemem operacyjnym, który cechuje otwarty kod źródłowy. Jest on wykorzystywany w serwerach, routerach czy nawet odtwarzaczach DVD. Stosowanie Linuxa w urządzeniach wbudowanych lub IOT jest jednak skomplikowanym zadaniem, które wymaga od dewelopera wielu dodatkowych kompetencji. Gdzie je zdobyć? Odpowiedzią jest szkolenie z Linuxa embedded.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.