Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

19 listopada 2022 r.
18:04

Zamość. Każdego można za coś pochwalić. W tej szkole tak robią

Autor: Zdjęcie autora Anna Szewc
Chwalenie wszystkim nam wychodzi na dobre. Pozytywne relacje są bardzo ważne, zwłaszcza po doświadczeniach pandemii i zdalnego nauczania – podkreślają Magdalena Bajaka i Katarzyna Czarnowska (na pierwszym planie), a także ich uczniowie-wolontariusze
Chwalenie wszystkim nam wychodzi na dobre. Pozytywne relacje są bardzo ważne, zwłaszcza po doświadczeniach pandemii i zdalnego nauczania – podkreślają Magdalena Bajaka i Katarzyna Czarnowska (na pierwszym planie), a także ich uczniowie-wolontariusze (fot. Anna Szewc)

Nie chwalą za byle co, ale właściwie w każdym znajdują coś, za co do dziennika mogą wstawić "pozytywną uwagę". Takich wpisów przybywa zwłaszcza w listopadzie, który w zamojskim Ekonomiku został kolejny raz ogłoszony miesiącem chwalenia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Tylko od początku tego miesiąca wpisałam moim uczniom już ponad 220 pochwał – mówi Katarzyna Czarnowska, anglistka w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu. Ale też zapewnia, że uczniowie Ekonomika są doceniani przez cały rok i przez większość nauczycieli. Podaje przykład uczennicy, której już na początku września wpisała pochwałę za udzielenie wywiadu do radia. Uznała, że to ważne, bo nastolatka przed tą rozmową bardzo się stresowała. Należało więc docenić, że pokonała swoją nieśmiałość.

Młodzież to potwierdza. – W naszej szkole rzeczywiście rzadko krytykują, zwłaszcza publicznie, co nie jest miłe, a dość często nas chwalą – mówią zgodnie ci, z którymi się spotykamy.

– Nie wpisujemy tych "pozytywnych uwag" za byle co, ale tak naprawdę w każdym uczniu jest coś, za co może być chwalony. Najbardziej zależy nam jednak na pobudzeniu młodzieży do działań charytatywnych – tłumaczy Magdalena Bajaka, która wspólnie z Czarnowską koordynuje działaniami szkolnego wolontariatu.

Każdego roku, we wrześniu z taką aktywnością jest nieźle. – Wracamy po wakacjach, pełni energii i chęci do działania, a z czasem już ten zapał opada. Dlatego listopad jest ogłaszany miesiącem chwalenia, aby trochę młodzież zdopingować – wyjaśniają nauczycielki.

Uczniowie są więc uwagami nagradzani np. za udział w akcjach zbierania nakrętek czy elektrośmieci albo karmy dla zwierzaków ze schroniska, a ostatnio także za przynoszenie "Talenciaków", dzięki którym w ramach akcji jednej z sieci handlowych szkoła może zdobyć dodatkowy sprzęt.

– Takie rzeczy robi się z dobrego serca, dla samego siebie, żeby się rozwijać, ale pochwała jest dodatkową zachętą – uważa czwartoklasistka Aleksandra Skiba.

– Dzięki temu później jeszcze bardziej chce się robić coś dobrego – dodaje jej koleżanka z klasy Kinga Rycaj.

Julia Żyradzka jedną ze swoich pierwszych "pozytywnych uwag" dostała za udział w biwaku w Janowie Lubelskim. – Dowiedziałam się tam wiele ciekawych i ważnych rzeczy o wolontariacie i nabrałam jeszcze większej ochoty na pomaganie – zapewnia nastolatka. Dlatego m.in. niedługo po powrocie zgłosiła się jako wolontariuszka do WOŚP.

– Konstruktywna krytyka, jeśli rzeczywiście taka jest, również potrafi zmobilizować, ale jednak pochwała bardziej. Sprawia, że człowiek czuje się doceniony – wyjaśnia Sebastian Kukawski.

Uczniowie nie ukrywają, że "pozytywne uwagi" podnoszą też oceny z zachowania, a to bez znaczenia nie jest.

– Ale dla nas jest najważniejsze, że spora część z nich po prostu "łapie bakcyla" wolontariatu i wychodzi ze szkoły z potrzebą pomagania innym – podkreślają nauczycielki.

Tak było w przypadku jednej z byłych już uczennic Ekonomika, która w wolontariacie również się udzielała. To dorosła już dzisiaj kobieta, mieszka i pracuje w Holandii. Zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie sama zorganizowała tam zbiórkę i wielki transport z tonami pomocy humanitarnej wysłała do swojej dawnej szkoły.

Dała mi znać, że te dary już do nas jadą. Ja zamieściłam jeden post i następnego dnia o świcie miałam gotową do rozładunku ekipę naszych absolwentów. O to właśnie w tym chwaleniu chodzi, o budowanie relacji, pozytywnych emocji – mówi Katarzyna Czarnowska.

– Zresztą nasza szkoła to w pewnym sensie kolebka wolontariatu w Zamościu. Zakładała go jeszcze w 2003 roku ówczesna polonistka Krystyna Rybińska-Smyk, późniejsza prezes Zamojskiego Centrum Wolontariatu. My po prostu kontynuujemy to, co zaczęła – podkreśla Magdalena Bajaka.

Takich szkół jest więcej

"Pozytywna uwaga" to akcja ogólnopolska, w której bierze teraz udział ok. 900 szkół, zainicjowana kilka lat temu przez rodziców dzieci z warszawskiego Targówka. Pomysł zrodził się, gdy jedna z wychowawczyń poprosiła uczniów, by opisali swoje pozytywne cechy. W większości oddano jej puste kartki. Dorośli uznali, że to oni zawiedli, bo nie potrafili w maluchach zbudować samooceny, dzięki której dzieci umiałyby myśleć o sobie dobrze. Postanowili to zmienić, na miesiąc pochwał wyznaczając listopad. ZSP nr 1 w Zamościu uczestniczy w tym projekcie od 2019 r. W tym roku szkolnym biorą w nim udział także inne zamojskie placówki: Dwujęzyczna Szkoła Podstawowa Smart School, SP nr 8 i Technikum New Technology. Na liście uczestników jest również 16 szkół z Lublina, a także jedna z Białej Podlaskiej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

Zapomnij o Włoszech czy Hiszpanii: oto dlaczego Chorwacja to najlepszy kierunek w Europie

W czasach, gdy turystyczne zwyczaje zmieniają się w zawrotnym tempie, a podróżnicy coraz częściej szukają doświadczeń wykraczających poza klasyczne „pocztówki z wakacji”, Chorwacja wyrasta na prawdziwego lidera.

Nowe autobusy elektryczne będą wozić pasażerów w drugiej połowie maja

Pierwsze elektryki już w bazie MZK. Kiedy pasażerowie wsiądą do cichych solarisów?

Sześć autobusów elektrycznych dotarło już do Białej Podlaskiej. Trwają jeszcze procedury odbiorowe, ale już w drugiej połowie maja z nowego, zeroemisyjnego taboru skorzystają pasażerowie.

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Morderca lekarza doprowadzony do prokuratury. Głos w sprawie zabrał lubelski rektor

Sprawcą zbrodni na w Oddziale Ortopedii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie okazał się 35-letni funkcjonariusz Służby Więziennej zatrudniony w Katowicach. Dzisiaj został doprowadzony do Prokuratury w Krakowie, gdzie usłyszy zarzuty zabójstwa i usiłowania ataku na pielęgniarkę. – Objawiło się zło w najczystszej postaci – komentuje prof. Wojciech Załuska.

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium