Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

18 listopada 2021 r.
8:51

365 dni dla Aleksandry Wachniewskiej. Rok 2022 w Zwierzyńcu będzie należał do malarki

Autor: Zdjęcie autora agdy

Samorządowcy ze Zwierzyńca nie pamiętają, żeby jakiś rok był tak formalnie komukolwiek poświęcony. Tym ważniejsza jest decyzja, żeby 2022 był Rokiem Aleksandry Wachniewskiej. Wnioskowało o to stowarzyszenie, które nosi imię malarki i lokalnej działaczki na rzecz ochrony przyrody. W przyszłym roku minie 120 lat od jej urodzin

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Radni Zwierzyńca przegłosowali wniosek Stowarzyszenia im. Aleksandry Wachniewskiej i przyszły rok będzie poświecony urodzonej w 1902 roku na Floriance malarce.

Artystka, która na swoich obrazach głównie przedstawiała piękno roztoczańskiej przyrody, działała na jej rzecz. To ona była inicjatorką działań, które zaowocowały utworzeniem Roztoczańskiego Parku Narodowego i kilku rezerwatów przyrody.

W obronie lip

– Nasze stowarzyszenie powstało w sierpniu tego roku. Osoby, które je tworzą znały się wcześniej, ale wspólny cel, ratowanie drzew rosnących przy ul. Lipowej w Zwierzyńcu, zaowocował pomysłem na utworzeniem stowarzyszenia. Okazało się, że miasto planowało zrobienie bulwaru i wystąpiło do starostwa powiatowego o zgodę na wycinkę 118 drzew. Mieszkańcy pobliskiego osiedla i wiele innych osób podpisało się pod petycją, wyrażając sprzeciw. Komisja, która przyjechała ze starostwa i oglądała drzewa przy ul. Lipowej zaakceptowała usunięcie jedynie pięciu. Długo rozmawialiśmy z władzami Zwierzyńca i radnymi. Inwestycja nie będzie realizowana w tym kształcie, pieniądze zostały przesunięte na inny cel. To wtedy, broniąc drzew, bardzo ważnych dla naszego osiedla, dla miasta i w ogóle dla przyrody, zorientowaliśmy się, że chcemy coś razem robić – opowiada Agnieszka Popko, przedstawicielka Stowarzyszenia im. Aleksandry Wachniewskiej.

Na swoją patronkę wybrali osobę związaną ze Zwierzyńcem.

Bór jodłowy 1969 (fot. Archiwum RPN)

120 drzew

– Mamy dużo pomysłów na wydarzenia, które można zorganizować w Roku Aleksandry Wachniewskiej. Chcemy współpracować z RPN, gdzie trafiła cała spuścizna naszej patronki, ale też z władzami czy Towarzystwem Miłośników Zwierzyńca – dodaje Agnieszka Popko, która przyznaje, że stowarzyszenie myśli na przykład o posadzeniu 120 drzew.

Jak tłumaczą członkowie stowarzyszenia, Zwierzyniec wydaje się być zielonym miejscem osobom przyjezdnym, ale mieszkańcy widzą, że drzew ubywa. W sposób naturalny, bo się starzeją czy chorują, ale też przy okazji inwestycji. Uważają, że trzeba sadzić młode na miejskich terenach, w miejsce tych, które muszą zostać wycięte. Rok Aleksandry Wachniewskiej to dobra okazja.

Najlepsze lata

– Czasami się zastanawiam, jak potoczyłyby się moje losy, gdyby nie to spotkanie. Pamiętam, jak siadywałam w fotelu w jej pracowni, a ona, rozmawiając ze mną, nie przerywała pracy. Mrużąc oczy, wpatrywała się w obraz, co chwilę nakładając farbę. Zwykle malowała w plenerze, ale ostatnie poprawki robiła w domu. To było niezwykłe miejsce. Przesiąknięte zapachem farb i werniksu, pełne pamiątek, pięknych mebli. Ona sama była drobna, filigranowa i piękna w każdym tego słowa znaczeniu. Miała piękną twarz i zawsze oryginalnie upięte włosy – tak malarka Elżbieta Hałasa wspomina Aleksandrę Wachniewską. – Był rok 1973, spod Krakowa przeprowadziliśmy się do Zwierzyńca, ojciec był leśnikiem i dostał tu pracę. Miałam 12 lat, gdy zamieszkaliśmy przy ul. Kolejowej, w domu obok. Moi rodzice znali panią Aleksandrę już wcześniej, w naszym domu były jej obrazy. Przełom lat 60. i początek 70. to były najlepsze lata twórczości, powstały wybitne prace. Wachniewska używała wówczas szpachli, wypracowała swój własny, niepowtarzalny styl. To trwało do jej choroby. Pracowała, malując w okolicach Bukowej Góry, tam zasłabła i upadła. Potem już nie wróciła do pełnej sprawności. Kiedy poszłam do liceum plastycznego i na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, bardzo pochwalała ten wybór – wspomina Elżbieta Hałasa, która też swoje życie związała ze sztuką.

Pnie jodeł 1971 (fot. Archiwum RPN)

Ulica i tablica

Kiedy pani Elżbieta po studiach wróciła do domu i zaangażowała się w działalność Towarzystwa Miłośników Zwierzyńca, doprowadziła do tego, że część ul. Kolejowej, tej przy której mieszkała Wachniewska, otrzymała nazwę ul. Aleksandry Wachniewskiej.

– To był koniec lat 90. chodziłam od domu do domu i zbierałam podpisy poparcia, żeby radni mogli podjąć taką uchwałę. Statut towarzystwa zakładał rozsławianie osób znaczących dla Zwierzyńca. Zmiana nazwy ulicy czy wydanie kart pocztowych z reprodukcjami jej malarstwa wpisywały się w statutową działalność Towarzystwa. W setną rocznicę urodzin malarki w 2002 roku TMZ ufundowało tablicę pamiątkową na ścianie domu, informującą, że tu mieszkała Aleksandra Wachniewska. Tablica niestety została skradziona – opowiada była prezeska TMZ.

Ulica Aleksandry Wachniewskiej jest jednym z miejsc, o którym myślą organizatorzy wydarzeń związanych z rokiem malarki.

– Z samorządem jestem związana od dwudziestu lat, nie przypominam sobie, żeby rada przyjmowała uchwałę i rok był poświęcony jakiejś osobie. Przypadek z Wachniewską jest chyba pierwszy – zastanawia się Edyta Wolanin, sekretarz miasta. – To bardzo znana osoba, jeszcze są w Zwierzyńcu mieszkańcy, którzy ją pamiętają.

Aleksandra Wachniewska zmarła w 1989 roku, jest pochowana na miejscowym cmentarzu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium