Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 grudnia 2008 r.
18:41
Edytuj ten wpis

Schronisko zamknięte... "z powodu pomuwień”

0 9 A A

Fundacja miała pomagać potrzebującym, tymczasem podopieczni podnoszą, że byli okradani i zastraszani. Gdy powiadomili policję, szef ze swoją rodziną zwinął manatki i tyle go widzieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Prowadzona przez Mirosława Liczbańskiego i jego żonę Fundacja "Ocalenie” działa od trzech lat w podhrubieszowskich Peresołowicach. Zajmują budynek byłej podstawówki, za który miesięcznie płacą gminie 200 złotych. Do wczoraj mieszkało tam 14 osób z Lubelszczyzny i Wraszawy.

W jednym stali domku

- To znaczy my na parterze, państwo Liczbańscy zajmowali piętro jak prominenci, choć wcześniej byli takimi samymi bezdomnymi, jak my - mówi Ewa Kłosiewicz.
Podopieczni nie zostawiają na swoich szefach suchej nitki. - Handlowali darowiznami: żywnością, środkami czystości, kocami i ręcznikami - twierdzi Mieczysław Klemanow.

Nie każdy mógł tam trafić. - Starali się przyjmować tylko rencistów lub emerytów, od których co miesiąc pobierali od 300 do 700 zł. Jeżeli ktoś poszedł na zewnątrz do pracy, zabierali mu bez pokwitowania połowę zarobku - podnosi Krzysztof Franczuk.
Nie dzielili się żywnością. - Dwie miednice wędlin zaniosłem na górę, same frykasy: boczek, szynka, polędwica, żeberka, to nic nam z tego nie dali. Dopiero jak zaczynała psuć się pasztetowa albo salceson, znosili na dół - opowiada Jan Grabowski.

Zarzutów jest więcej. - Dałem im do przechowania 600 zł. Nie oddali ani grosza. Rodzina przywiozła mi jedzenie, to zabrali do siebie. Później raz wydali mi jak psu kawałek kiełbasy - skarży się Kazimierz Okoniewski.

Dlaczego godzili się na takie traktowanie? - Bo jak ktoś się sprzeciwił, od razu go wyrzucali - mówi pani Ewa.

Koniec schroniska

W końcu powiadomili policję. - Wtedy zaczęli wywozić wszystko z piętra - opowiada Klemanow. - Zabrali nawet butlę gazową. W lodówce zostało kilka kawałków salcesonu i pasztetowa. Na koniec zaplombowali wszystko i odjechali. Gdyby wójt nam nie pomógł, zostalibyśmy bez światła, wody i ogrzewania.

W czwartek na śniadanie jedli pasztetową. Na obiad była ogórkowa, która została ze środy. Na kolację został salceson i trochę kiełbasy.

Gospodarz gminy Werbkowice jest zażenowany postępowaniem szefa fundacji, który faksem powiadomił go w środę o przeniesieniu jej siedziby i zamknięciu schroniska "z powodu oszczerstw i pomuwień ze strony podopiecznych i mieszkańców wsi Peresołowice” (pisownia oryginalna). - U nas na dole też wywiesił podobną kartkę - mówią bezdomni. - Zachowuje się jak Bóg i car w jednym. Sam jest założycielem, sam jest likwidatorem.

Gospodarzowi gminy też się to nie podoba. - Powinien najpierw zabezpieczyć miejsce swoim podopiecznym, protokolarnie przekazać obiekt i jako kapitan ostatni zejść z okrętu - mówi Lech Bojko.

Bezdomni nie zostaną sami

Mieszkańcy wioski nic nie mają do bezdomnych, ale ich szef wyraźnie im podpadł. - Bo traktował swoich podopiecznych gorzej niż zwierzęta - mówi mężczyzna, którego wczoraj spotkaliśmy w sklepie. - Gdy raz pojawił się tu bezdomny, wyprowadził go za fraki. Na drugi dzień ten starszy człowiek już nie mieszkał w szkole. - A przyszedł tylko po to, aby trochę porozmawiać - wtrąca ekspedientka, która widziała całe zajście.

Wczoraj w świetlicy wiejskiej władze gminy spotkały się z bezdomnymi i mieszkańcami Peresołowic. - Postaramy się znaleźć tym ludziom miejsce w innych ośrodkach, m.in. w Hrubieszowie, Zamościu i Puławach - mówi wójt Bojko. - Panie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej właśnie zbierają zapisy. Nie wyślemy ich na autobus, bo przecież nie mają pieniędzy, tylko podeślemy samochód służbowy. Nie myśmy zgotowali im taki los.

Po uzyskaniu pozytywnych ekspertyz w byłej szkole powstaną mieszkania socjalne.
Bezdomni próbują odnaleźć się w nowej sytuacji. - Szkoda, bo myśleliśmy, że uda się nam tu zostać, ale z tego, co wiemy, umowa dzierżawy budynku upływa za dwa miesiące i najprawdopodobniej nie zostałaby przedłużona - powiedział nam wczoraj Mieczysław Klemanow. - Mieliśmy plany. Jakoś byśmy się tu utrzymali. Kilku kolegów już odjechało. Naprawdę szkoda.

Gdzie jest szef fundacji?

Śledczy prowadzą postępowanie w kierunku przywłaszczenia mienia i działania na szkodę fundacji.

- Na razie nikomu nie postawiliśmy zarzutu - zastrzega Artur Kubik, szef Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie. - Trzeba będzie przesłuchać wielu świadków, w tym byłych podopiecznych, którzy teraz rozsiani są po całym kraju.
Trzeba też będzie dotrzeć do szefa fundacji, który przebywa najprawdopodobniej w okolicach Poznania, ale podopieczni mówią, że w czwartek widziany był w Werbkowicach.

Mirosław Liczbański nie ma sobie nic do zarzucenia. - Schronisko zostanie przeniesione - mówi.

Ale nie powiedział gdzie. Zapewnia za to, że rozliczy się z gminą.
• Gdzie pan teraz przebywa?
- Bardzo daleko.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
valkiria / 19 grudnia 2013 r. o 14:59

Hmh... Akurat "Pani Ewy" nie jest mi ani trochę żal... Może i nie powinnam tak pisać ale ona nie zasługuje na nic... Ktoś kto okrada i porzuca swoją rodzinę, swoje dzieci i lezie puszczać się na prawo i lewo a potem mówi jak jej źle i nie dobrze nie zasługuję na nic więcej i niech cieszy że jej ją tam wogóle chcieli. Jakoś zostawianie dwójki małych dzieci i starszej córki z ojcem alkoholikem jakoś jej nie przeszkadzało... To że córka musiała przejąć obowiązki w domu tak samo było jej na rękę...
To że najmłodszą córkę w wieku ok 8 lat od ku*ew, sz*at i dziw*k wyzywała też było fantastyczne...
Może to i wylewanie swoich żali publicznie ale sądzę, że tak zakłamanej, wyrachowanej i dwulicowej osobie nie można wierzyć.

Tak, tak może być dumna że cała trójka dobrze sobie radzi bez niej i żadne nie chce jej znać... 

Wybaczcie ale potrzeba wyrzucenia tego z siebie była większa.

 

Ps. Niech Pani Ewa lepiej powie jak to ona sprzedała wszystko co ukradła z domu. A potem jak przysłał "kochanym dzieciom" kartkę ze słonecznej Turcji. Dzieciom które były załamane po odejściu matki która pomimo wszystko była najukochańszą mamą na świecie nawet jak wyzywała i biła. Dzieciom które miały gdy uciekła 5, 10 i 18 lat i które gdyby nie dalsza rodzina wylądowały by w bidulu.

I tyle w temacie -.-

Hmh... Akurat "Pani Ewy" nie jest mi ani trochę żal... Może i nie powinnam tak pisać ale ona nie zasługuje na nic... Ktoś kto okrada i porzuca swoją rodzinę, swoje dzieci i lezie puszczać się na prawo i lewo a potem mówi jak jej źle i nie dobrze nie zasługuję na nic więcej i niech cieszy że jej ją tam wogóle chcieli. Jakoś zostawianie dwójki małych dzieci i starszej córki z ojcem alkoholikem jakoś jej nie przeszkadzało... To że córka musiała przejąć obowiązki w domu tak samo było jej na rękę...
To że najmłodszą córkę w wieku ok 8 lat ... rozwiń

Avatar
kati / 14 grudnia 2008 r. o 17:06
To nie dziennikarz jest analfabeta tylko gosc ktory prowadzil fundacje i ktory chcial zlikwidowac schronisko z powodu POMOWIEN! Jest przeciez cudzyslow i dopisek "tekst zgodny z orginalem"! Przeczytajcie sobie dokladnie zamiast najezdzac na dziennikarza..ech.
Avatar
alania / 14 grudnia 2008 r. o 08:31
A cóż to za DZIENNIKARZ bez zasad ortografi .DO SZKOŁY!!!!
Avatar
STYX / 13 grudnia 2008 r. o 19:30
A persona Okoniewski niech stuli ogon bo gdy miał dach nad głową to nie doceniał tylko chlał burak jeden !!!! Jedna zgraja pijaków !!!
Avatar
ojej / 13 grudnia 2008 r. o 12:10
zqlbn napisał:
jak zobaczyłem ortografa w nagłówku, to stwierdziłem, że reszty nie ma sensu czytać...


to nezly z ciebie pajac. tylko pogratulowac
Avatar
mar / 13 grudnia 2008 r. o 10:43
A czy nie zwrócił pan uwagi że jest to cytat z oryginalnej pisowni? Proszę trochę bardziej się skupić.
Avatar
zqlbn / 13 grudnia 2008 r. o 10:25
jak zobaczyłem ortografa w nagłówku, to stwierdziłem, że reszty nie ma sensu czytać...
Avatar
lehny / 13 grudnia 2008 r. o 09:32
WIELKIE BRAWA DLA REDAKTORA, PROSZE ZAJRZEC DO SLOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO "U"-"O".
POZDRAWIAM
Avatar
telewidz / 13 grudnia 2008 r. o 08:08
Ta sprawa była w TV już kilka dni temu.
Avatar
valkiria / 19 grudnia 2013 r. o 14:59

Hmh... Akurat "Pani Ewy" nie jest mi ani trochę żal... Może i nie powinnam tak pisać ale ona nie zasługuje na nic... Ktoś kto okrada i porzuca swoją rodzinę, swoje dzieci i lezie puszczać się na prawo i lewo a potem mówi jak jej źle i nie dobrze nie zasługuję na nic więcej i niech cieszy że jej ją tam wogóle chcieli. Jakoś zostawianie dwójki małych dzieci i starszej córki z ojcem alkoholikem jakoś jej nie przeszkadzało... To że córka musiała przejąć obowiązki w domu tak samo było jej na rękę...
To że najmłodszą córkę w wieku ok 8 lat od ku*ew, sz*at i dziw*k wyzywała też było fantastyczne...
Może to i wylewanie swoich żali publicznie ale sądzę, że tak zakłamanej, wyrachowanej i dwulicowej osobie nie można wierzyć.

Tak, tak może być dumna że cała trójka dobrze sobie radzi bez niej i żadne nie chce jej znać... 

Wybaczcie ale potrzeba wyrzucenia tego z siebie była większa.

 

Ps. Niech Pani Ewa lepiej powie jak to ona sprzedała wszystko co ukradła z domu. A potem jak przysłał "kochanym dzieciom" kartkę ze słonecznej Turcji. Dzieciom które były załamane po odejściu matki która pomimo wszystko była najukochańszą mamą na świecie nawet jak wyzywała i biła. Dzieciom które miały gdy uciekła 5, 10 i 18 lat i które gdyby nie dalsza rodzina wylądowały by w bidulu.

I tyle w temacie -.-

Hmh... Akurat "Pani Ewy" nie jest mi ani trochę żal... Może i nie powinnam tak pisać ale ona nie zasługuje na nic... Ktoś kto okrada i porzuca swoją rodzinę, swoje dzieci i lezie puszczać się na prawo i lewo a potem mówi jak jej źle i nie dobrze nie zasługuję na nic więcej i niech cieszy że jej ją tam wogóle chcieli. Jakoś zostawianie dwójki małych dzieci i starszej córki z ojcem alkoholikem jakoś jej nie przeszkadzało... To że córka musiała przejąć obowiązki w domu tak samo było jej na rękę...
To że najmłodszą córkę w wieku ok 8 lat ... rozwiń

Avatar
kati / 14 grudnia 2008 r. o 17:06
To nie dziennikarz jest analfabeta tylko gosc ktory prowadzil fundacje i ktory chcial zlikwidowac schronisko z powodu POMOWIEN! Jest przeciez cudzyslow i dopisek "tekst zgodny z orginalem"! Przeczytajcie sobie dokladnie zamiast najezdzac na dziennikarza..ech.
Avatar
alania / 14 grudnia 2008 r. o 08:31
A cóż to za DZIENNIKARZ bez zasad ortografi .DO SZKOŁY!!!!
Avatar
STYX / 13 grudnia 2008 r. o 19:30
A persona Okoniewski niech stuli ogon bo gdy miał dach nad głową to nie doceniał tylko chlał burak jeden !!!! Jedna zgraja pijaków !!!
Avatar
ojej / 13 grudnia 2008 r. o 12:10
zqlbn napisał:
jak zobaczyłem ortografa w nagłówku, to stwierdziłem, że reszty nie ma sensu czytać...


to nezly z ciebie pajac. tylko pogratulowac
Avatar
mar / 13 grudnia 2008 r. o 10:43
A czy nie zwrócił pan uwagi że jest to cytat z oryginalnej pisowni? Proszę trochę bardziej się skupić.
Avatar
zqlbn / 13 grudnia 2008 r. o 10:25
jak zobaczyłem ortografa w nagłówku, to stwierdziłem, że reszty nie ma sensu czytać...
Avatar
lehny / 13 grudnia 2008 r. o 09:32
WIELKIE BRAWA DLA REDAKTORA, PROSZE ZAJRZEC DO SLOWNIKA ORTOGRAFICZNEGO "U"-"O".
POZDRAWIAM
Avatar
telewidz / 13 grudnia 2008 r. o 08:08
Ta sprawa była w TV już kilka dni temu.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"
Ranking
galeria

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"

Najpopularniejsza wyszukiwarka świata przedstawia raport za 2022 roku. Prezentuje hasła, które były najczęściej wyszukiwane.

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Ważą się losy Adama Chodzińskiego. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego może stracić stanowisko, bo marszałek województwa lubelskiego stracił do niego zaufanie m.in. wskutek pogorszenia sytuacji finansowej placówki.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Symbit udał się na świąteczną przerwę jako lider zmagań. Podopieczni Sławomira Łątki pokonali po emocjonującym spotkaniu Piąty Faul

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Jest spory problem z jakością indonezyjskiego węgla rozprowadzanego przez miasto po niższej cenie w ramach rządowego programu. Paliwo nie jest sortowane po przywiezieniu i zawiera zbyt dużo miału.

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie
8 grudnia 2022, 19:30

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie

W najbliższych dniach w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można uczestniczyć w próbach otwartych spektakli w ramach konkursu Przestrzeni Sztuki Teatr. Pierwszy pokaz dziś o godz. 19.30.

Straż miejska „nieefektywna” i już nie obsługuje fotoradaru. Zostanie rozwiązana

Straż miejska „nieefektywna” i już nie obsługuje fotoradaru. Zostanie rozwiązana

Nałęczowska straż miejska w przyszłym roku zostanie rozwiązana. Formację tworzą obecnie trzy osoby. Samorząd liczy na oszczędności, bo utrzymanie straży kosztuje nałęczowskich podatników ok. 300 tys. zł rocznie.

LNBA: Rozgrywki w Konferencji A wchodzą w decydującą fazę

LNBA: Rozgrywki w Konferencji A wchodzą w decydującą fazę

Tabeli przewodzą Symbit oraz Matematyka

Ślisko na drogach. Nie wszyscy kierowcy sobie poradzili

Ślisko na drogach. Nie wszyscy kierowcy sobie poradzili

Z powodu oblodzonej nawierzchni dróg dzisiaj w wielu miejscach regionu było bardzo ślisko.

"Pogranicze sztuki. Dwa narody w jednym brzmieniu". Ukraińskie i polskie kompozycje w Filharmonii Lubelskiej
10 grudnia 2022, 18:00

"Pogranicze sztuki. Dwa narody w jednym brzmieniu". Ukraińskie i polskie kompozycje w Filharmonii Lubelskiej

"Pogranicze sztuki. Dwa narody w jednym brzmieniu" to tytuł koncertu, który zostanie zorganizowany już w najbliższą sobotę o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5). Tego wieczora będzie można usłyszeć muzykę kompozytorów z Polski i Ukrainy.

Lublin. Okazałej lipy nie udało się uratować
Alarm 24

Lublin. Okazałej lipy nie udało się uratować

Nie ma ratunku dla kilkudziesięcioletniej lipy rosnącej przy ul. Chopina. Drzewo praktycznie pozbawiono korony, bo stwarzało zagrożenie dla ludzi. Miasto obiecuje nowe.

Festiwal filmów snowboardowych w DDK Węglin
10 grudnia 2022, 18:00

Festiwal filmów snowboardowych w DDK Węglin

Przed nami 15. edycja popularnego festiwalu filmów snowboardowych "Winter Is My Love". W Lublinie wydarzenie odbędzie się 10 grudnia o godz. 18 w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a).

Nowoczesne meble ogrodowe – wygodne i stylowe dodatki do każdego ogrodu

Nowoczesne meble ogrodowe – wygodne i stylowe dodatki do każdego ogrodu

Meble ogrodowe to niezbędny element wyposażenia każdego ogrodu. Służą do wypoczynku i relaksu oraz stanowią doskonałe miejsce do spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje mebli ogrodowych, w tym nowoczesne modele, które łączą w sobie wygodę i funkcjonalność z eleganckim designem.

Polski Cukier Start Lublin dziś podejmie u siebie King Szczecin

Polski Cukier Start Lublin dziś podejmie u siebie King Szczecin

Czy podopiecznym Artura Gronka uda się wreszcie przełamać serię porażek?

Ruszyła rozbiórka pomnika pierwszego rektora KUL. Uczelnia zapewnia, że to nie przez przyszłe sąsiedztwo
Zdjęcia
galeria

Ruszyła rozbiórka pomnika pierwszego rektora KUL. Uczelnia zapewnia, że to nie przez przyszłe sąsiedztwo

W czwartek rano rozpoczęły się prace przy rozbiórce pomnika ks. Idziego Radziszewskiego. O zgodę na jego demontaż wystąpiły władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Docelowo monument ma stanąć na terenie uczelnianego kampusu.

Powstanie nowa parafia w Białej Podlaskiej. A zamiast parku będą bloki

Powstanie nowa parafia w Białej Podlaskiej. A zamiast parku będą bloki

W Białej Podlaskiej ma powstać nowa parafia przy dużym osiedlu blokowisk. W tym celu, trzeba było opracować nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!