Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

6 lipca 2021 r.
20:46

Zabytkowe kościoły w Zamościu. Św. Mikołaj w gościach u franciszkanów

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 0 A A

W sobotę franciszkanie przestali korzystać z gościnności redemptorystów. Pięknie odrestaurowana barokowa świątynia na Starym Mieście w Zamościu jest już oddana do użytku. I czas na wzajemność. Redemptoryści wprowadzają się do franciszkanów. Zaczyna się remont u św. Mikołaja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od dzisiaj Zamość ma nowy pomnik, na cokół w sąsiedztwie parafii p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie postawiono figurę patronki. To znak, że prace przy trwającej blisko cztery lata rewitalizacji barkowej świątyni i jej otoczenia się kończą. Od weekendu wierni mogą już modlić w odnowionym wnętrzu kościoła, który po kilkuset latach wrócił do dawnego wyglądu.

Redemptoryści do grudnia

Ale to nie koniec zmian w kościele ojców franciszkanów. Zakonnicy, którzy podczas sobotniego uroczystego nabożeństwa wrócili do siebie, mają gości. Przez pięć miesięcy msze będą tu odprawiać redemptoryści. Ich XVI-wieczny kościół pod wezwaniem św. Mikołaja będzie remontowany.

– Zamknięcie naszego kościoła na czas trwania prac było konieczne, bo nie da się pogodzić obecności wiernych i robót. Dla nas to bardzo duża zmiana. Odprawiałem już mszę w kościele franciszkanów, świątynia robi wrażenie, zwłaszcza, że nasza jest przecież o wiele mniejsza. Mogła by się zmieścić w środku tej zrewitalizowanej. Tam jest zupełnie inna atmosfera, ale odnoszę takie wrażenie, bo z naszym kościołem św. Mikołaja jestem związany emocjonalnie. Poza tym wierni stoją blisko, jest z nimi zupełnie inny kontakt. To ważne zwłaszcza w czasie głoszenia kazania – mówi ojciec Marek Mirus, przełożony Domu Zakonnego Redemptorystów w Zamościu.

Godziny mszy zostają zachowane, redemptoryści i franciszkanie będą je odprawiać tak, jak to było dotychczas, gdy to kościół św. Mikołaja był wspólną świątynią dla obu zakonów.

Pionierska współpraca

– Widać, że dużo ludzi przychodzi do franciszkanów. Gdy 6 listopada 2017 roku franciszkanie zaczęli u nas odprawiać msze baliśmy się, że nasza świątynia nie pomieści wiernych. Ale zamościanie na czas rewitalizacji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania NMP modlili się w różnych kościołach. Część uczestniczyła w mszach w katedrze. Teraz wszyscy wracają. My będziemy odprawiać tam msze do końca listopada. Taki jest przewidywany koniec prac u nas – dodaje ojciec przełożony i przyznaje, że taka współpraca zakonów to ewenement.

– Oba zgromadzenia mają różne charyzmaty, nie mówiąc o tym, że franciszkanie są o 600 lat starsi od nas. Kiedy wrócili do Zamościa, zaczęły się procesy odzyskiwania ich własności, która przez lata nie była świątynią, tylko służyła za kino czy szkołę, zakonnicy wprowadzili się do części naszego domu zakonnego. To były lata 90. ubiegłego wieku. I tak jest do dziś. Nas jest pięciu i franciszkanów jest pięciu – mówi redemptorysta.

Św. Mikołaj greckich kupców

Kościół pod nazwą św. Mikołaja w 1589 roku zbudowali w Zamościu kupcy greccy. Mieli tu swoją parafię obrządku prawosławnego, zależną bezpośrednio od Konstantynopola. Przez lata przechodził różne koleje losu. Wojskowe władze austriackie, te same, które zdecydowały o m.in. zburzeniu szczytów świątyni franciszkanów i jej dzwonnicy, kościół św. Mikołaja przekazały na użytek szkół katolickich. 1934 roku ordynariusz lubelski bp. Fulman oddał kościół redemptorystom, którzy dobudowali przy nim klasztor.

Już w 2016 roku zaczęto wzmacniać mu fundamenty, naprawiać spękane ściany i odnawiać elewację. Zakonnicy prowadzą prace dzięki ofiarom wiernych i dotacjom od miasta, ministerstwa czy służb konserwatorskich. W zeszłym roku remont objął kruchtę, teraz czas na wnętrze. W planach są prace budowlane i konserwatorskie w kaplicach bocznych, prezbiterium i w nawie głównej. Będą nowe okna, odnowiona posadzka w prezbiterium. Zabytkowa świątynia będzie zabezpieczona przed wilgocią i grzybem. Koszt to 660 tys. zł. z czego 520 tys. to dotacje.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium