Dobry stan zdrowia, wiek między 18 a 65 rokiem życia i chęć bezinteresownej pomocy - w skrócie takie są warunki stawiane krwiodawcom.
Beata Krajewska, lekarz z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie
Krok po kroku
2. Zabierz dowód tożsamości.
3. W stacji załóż jednorazowe ochraniacze na buty.
4. Zarejestruj się, odbierz ankietę.
5. Idź do pokoju na badanie hemoglobiny. Czekając na korytarzu na wynik, wypełnij ankietę.
6. Kiedy wyniki badania twojej krwi będą gotowe, zostaniesz wezwany do gabinetu lekarskiego. Lekarz osłucha serce, płuca, zmierzy ciśnienie, zajrzy do gardła, zważy cię. Bo cherlaków na dawców nie biorą. Minimalna waga to 50 kg.
7. Po badaniu i zakwalifikowaniu przejdź do barku - dostaniesz dwa kubeczki soku. Są niezbędne.
8. Idź na salę pobrań. Połóż się na leżance. Pielęgniarka, przy użyciu jednorazowych, sterylnych narzędzi, pobierze około 450 mililitrów pełnej krwi. Wszystko potrwa 5-10 minut. Z pobranej krwi kilkumililitrowa próbka jest przekazywana na badania wirusologiczne. Chodzi o to, aby się upewnić, czy nie jesteś zakażony wirusem HIV, żółtaczki typu B lub C.
9. Ponownie odwiedź barek - dostaniesz kawę lub sok. A na odchodne osiem tabliczek czekolady. Jedną najlepiej zjedz od razu, aby wyrównać niedobory powstałe na skutek pobrania. Osoby pracujące dostaną jeden dzień zwolnienia.
10. Do 12 godzin po pobraniu dużo pij, nie pal, odpoczywaj, nie forsuj się. Na następne oddanie krwi możesz się zgłosić co najmniej po 8 tygodniach.