Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

3 sierpnia 2007 r.
19:23
Edytuj ten wpis

Oddam nogi w dobre ręce

0 0 A A

Opuchlizna, uczucie ciężkości, szpecące "pajączki”, wreszcie sine, bolesne zgrubienia żył - tak postępuje choroba żylakowa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ale to nie koniec. Są jeszcze powikłania w postaci trudno gojących się owrzodzeń. Dlatego żylaki trzeba leczyć. Niezależnie od stopnia zaawansowania choroby.
Żylaki kończyn dolnych to żyły, które uległy nieodwracalnym zmianom na skutek cofania się i zalegania krwi. Wszystkiemu winne zastawki, które u osób z chorobą żylakową nie powstrzymują spływania krwi powodując rozszerzenie żył - czyli widocznie na łydkach i w okolicach kostek, szpecące zgrubienia. Ale pojawienie się takich zmian poprzedzają specyficzne objawy, dzięki którym można odpowiednio wcześnie zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie. Oczywiście pod warunkiem, że zgłosimy się do lekarza.

Opuchlizna i pajączki

Jeżeli mamy uczucie ciężkości, nogi puchną (zwłaszcza wieczorem) i pojawiają się drobne pajączki żył, może to oznaczać początek choroby żylakowej. Choć przyczyny dolegliwości mogą być inne, dlatego tak ważna jest szybka wizyta u lekarza, który zdiagnozuje chorobę.
Co sprzyja powstawaniu żylaków? U około 60 proc. osób dużą rolę odgrywają czynniki dziedziczne. Ogromne znaczenie ma również styl życia - brak ruchu, zła dieta, praca w pozycji stojącej. Czynnikami sprzyjającymi jest również otyłość, przewlekłe zaparcia i noszenie bardzo obcisłej bielizny.
Żylaki dużo częściej diagnozuje się u kobiet. Zwłaszcza okres ciąży sprzyja ich powstawaniu, co ma związek zarówno ze zmianami hormonalnymi jak i uciskiem powodowanym przez powiększającą się macicę.

Leczenie

Na każdym etapie choroby żylakowej można rozpocząć leczenie, choć oczywiście im wcześniej tym większe szanse na uniknięcie groźnych powikłań. Istnieje kilka metod leczenia. Preparaty doustne poprawiają napięcie ścian żył oraz przeciwdziałają skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu i zastojom limfatycznym. Jednak zamiast kupować w aptece jeden z reklamowanych preparatów bez recepty, warto najpierw skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni skład i dawkę leku. Również leczenia uciskowego nie warto aplikować sobie samodzielnie. W handlu dostępne są podkolanówki, pończochy i rajstopy w czterech klasach stopniowanego ucisku. Nosimy je od rana do wieczora.
Leczenie operacyjne polega na wycięciu zmienionych chorobowo fragmentów żył. Natomiast przy metodzie obliteracyjnej (skleroterapia) do żył wstrzykuje się drażniące środki chemiczne, powodujące ich zamknięcie. Tę metodę stosuje się głównie w leczeniu tzw. pajączków.

Nie dopuść do powikłań

Nieleczona choroba żylakowa prowadzi do przykrych i niebezpiecznych powikłań. Zmiany skórne występują głównie w dolnej części podudzia. Skóra staje się cienka, gładka z charakterystycznymi brązowymi plamkami. Później, zwykle w okolicy kostki, pojawia się owrzodzenie. Żylaki kończyn dolnych sprzyjają również zapaleniu żył powierzchownych i głębokich.

Zapobiegaj!

Najważniejszy jest ruch. Spacery, jazda na rowerze, pływanie - pozwolą utrzymać dobrą kondycję i będą zapobiegały zmianom w obrębie żył kończyn dolnych. Osoby pracujące w pozycji stojącej powinny co kilkadziesiąt minut robić sobie przerwy, pozwalające na zmianę pozycji i wykonanie kilku ćwiczeń (wystarczy np. stawanie na palcach). Jeżeli w rodzinie wystąpiła choroba żylakowa, można zastosować podkolanówki uciskowe (po konsultacji z lekarzem).

Pozostałe informacje

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!