Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

28 listopada 2021 r.
20:22

Szpitalny Oddział bez Ratunku. W innych lubelskich szpitalach znacznie więcej pacjentów

32 6 A A
Przez cały weekend Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Jaczewskiego nie przyjmował pacjentów
Przez cały weekend Szpitalny Oddział Ratunkowy przy Jaczewskiego nie przyjmował pacjentów (fot. Paweł Buczkowski)

Przez cały weekend Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ul. Jaczewskiego w Lublinie nie przyjmował pacjentów. Blisko 40 pracowników poszło na zwolnienia lekarskie. Spór toczy się o pieniądze i bezpieczeństwo pacjentów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W piątek rano okazało się, że nie ma komu zająć się pacjentami. Przed szpitalem ustawiła się kolejka karetek. Po kilku godzinach zapadła decyzja o zamknięciu oddziału. Nie wiadomo jak długo potrwa ta sytuacja. W poniedziałek przedstawiciel pracowników SOR-u ma się spotkać z dyrekcją SPSK4.

Tymczasem karetki z chorymi są kierowane do innych szpitali - w Lublinie i sąsiednich powiatach, również tych, które nie mają oddziałów ratunkowych. Tak zdecydował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, który w piątek zwołał wojewoda.

– Jest bardzo ciężko, w weekend mieliśmy znacznie więcej pacjentów niż normalnie. Kończą nam się miejsca internistyczne, więc jeśli to dłużej potrwa to nie damy rady i nie będziemy mieli gdzie kłaść kolejnych chorych – przyznaje Agnieszka Ponieważ, szefowa SOR wojewódzkiego szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Dodaje: – W sobotę był problem z koordynacją przyjęć pacjentów, bo część szpitali, które miały nas odciążyć jednak odmawiała. W niedzielę to się poprawiło. Niemniej jednak szpitale, które mają izby przyjęć nie będą w stanie udzielić pomocy pacjentom w najcięższych stanach i będą ich odsyłać na SOR. Jest to więc bardzo doraźne rozwiązanie.

Pracownicy o pieniądzach i bezpieczeństwie pacjentów

Pracownicy SOR przy Jaczewskiego walczą o podwyżki, ale też poprawę warunków pracy.

– Nasza praca jest bardzo specyficzna, ciężka, sytuacja zmienia się tu dynamicznie. Zwłaszcza teraz w szczycie czwartej fali. Aktualne dodatki dla pracowników SOR są kompletnie nieadekwatne do pracy, jaką wykonujemy. Wnioskowaliśmy też o dodatki za pracę z pacjentami covidowymi – mówi nam jeden z pracowników SOR SPSK4. Dodaje: – Dyrekcja początkowo przystała na kompromis, który udało nam się osiągnąć podczas rozmów, ale potem się z tego wycofała. Postanowiliśmy więc zadbać o swoje zdrowie, stąd zwolnienia lekarskie.

– Podwyżki, jakich się domagamy, to jedno, ale walczymy też o zmianę warunków pracy, które aktualnie przekładają się na bezpieczeństwo naszych pacjentów. Chodzi o organizację tzw. czerwonej strefy na SOR w czwartej fali – mówi nam inny pracownik tego oddziału. – W tym momencie mamy tam do dyspozycji pięć miejsc obserwacyjno-izolacyjnych, w tym jedno do reanimacji. Problem jednak w tym, że w tym samym pomieszczeniu leżą pacjenci, którzy już mają potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 z tymi, którzy jeszcze czekają na wynik i mogą nie być zakażeni. Kładziemy ich w tym samym pomieszczeniu, bo nie mamy innego miejsca – podkreśla nasz rozmówca.

Dodaje, że pacjenci, którzy czekają na wynik i ci z potwierdzonym zakażeniem mają też tę samą toaletę. – Kolejna kwestia to zorganizowanie punktu triażu wewnątrz szpitala, na korytarzu. Od czerwonej strefy dzieli go tylko cienka ścianka z dykty. Żeby wykonać tomografię pacjentowi, który ma już potwierdzone zakażenie, musimy przejechać z nim przez cały szpital. Nie raz były już skargi od pacjentów, którzy są tym oburzeni i boją się zakażenia – denerwuje się pracownik SOR.

Zaznacza: - W trzeciej fali punkt triażowania był zorganizowany w kontenerach na zewnątrz. Mieliśmy też do dyspozycji trzy dodatkowe izolatki, dzięki czemu mogliśmy izolować tych z już potwierdzonym zakażeniem. Teraz przy organizacji czerwonej strefy dyrekcja w ogóle nie wzięła pod uwagę naszych argumentów dotyczących bezpieczeństwa pacjentów i nie widzi problemu.

Szpital odpowiada

– Nie mamy uprawnień, by weryfikować zasadność zwolnień, jednak przypuszczalnym motywem może być brak zakwalifikowania SOR do II poziomu zabezpieczenia covidowego przez Ministerstwo Zdrowia, co wiąże się z brakiem tzw. dodatku covidowego dla pracowników – komentowała w piątek dyrekcja SPSK4 w przesłanym do mediów stanowisku. – Dyrekcja zaproponowała dodatek pieniężny ze środków własnych szpitala za pracę w strefie czerwonej SOR, ale pracownicy nie zgodzili się na to rozwiązanie – można było przeczytać w komunikacie.

– To była kwota 40 zł brutto, czyli zaledwie 28 złotych za cały dyżur – oburza się jeden z naszych rozmówców.

Rzeczniczka SPSK4 twierdzi, że organizacja pracy na oddziale ratunkowym i wszystkie zmiany funkcjonowania oddziału w czasie pandemii były ustalane wspólnie z pracownikami. – Obowiązują tam takie same procedury, jak w całym szpitalu, oparte na najnowszych wytycznych Ministerstwa Zdrowia oraz towarzystw naukowych – wskazuje Alina Pospischil, rzecznik SPSK4. Dodaje, że pracownicy nie zgłaszali wcześniej zarzutów do tych rozwiązań.

– Transport pacjenta z zakażeniem wewnątrz budynku jest jednakowy dla wszystkich miejsc w szpitalu i zgodny ze wspomnianą procedurą. Do tej pory w SPSK4 nie potwierdzono żadnego przypadku transmisji wirusa podczas transportu – zaznacza rzeczniczka.

Dodaje: – Podczas trzeciej fali punkt triażowania był zorganizowany w kontenerach na zewnątrz, jednak został on przeniesiony po wnioskach personelu SOR, dotyczących m.in. pracy w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Ponadto rozdzielenie triażu na dwie drogi dla pacjenta - z podejrzeniem zakażenia i bez podejrzenia - wiązało się z zapewnieniem dodatkowej obsady personelu.

Rzeczniczka nie odniosła się jednak do zarzutu, że w tzw. czerwonej strefie w jednym pomieszczeniu leżą pacjenci, którzy już mają potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2 z tymi, którzy jeszcze czekają na wynik i mogą nie być zakażeni.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_ZSL / 29 listopada 2021 r. o 13:58
+4
.... szpitalna lista płac, kwoty z kontraktów, etc.... Czekamy na rzetelne dziennikarstwo oraz transparentność w publikacji.
Avatar
Gosc7 / 29 listopada 2021 r. o 08:05
+3
Lekarzu pokaż swój pit. Strajkuja bo 40 tysięcy to mało.
Avatar
Max... / 28 listopada 2021 r. o 21:41
+3
Lawinowo narastający bałagan w całej służbie zdrowia niczego dobrego nie zwiastuje! Co gorsze, dla całkiem znacznej rzeszy Polaków pozostanie tylko modlitwa i cudotwórcza firma min. Mejzy! Pozwolę sobie tylko zauważyć, że medycy z niezrozumiałych dla wyborcy PiS powodów już nie chcą pełnić dyżurów na koniec miesiąca zamykających się liczbą 420-450 godzin! Bardziej dociekliwym rekomenduję zapoznanie się ze średnią wieku średniego personelu medycznego! Podpowiem, że jest to lekko powyżej 53 lat! Natomiast wypisywanie o rzekomo bajońskich zarobkach lekarzy nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w ich "sławetnych" już PIT-ach! Medyk, o dziwo, także jest człowiekiem i chciałby po ośmiogodzinnym dniu pracy spokojnie udać się do domu tak, jak hydraulik, urzędnik lub innych zatrudniony! Młodzi rezydenci z radością pakują walizeczki i wyjeżdżają tam, gdzie "wykształciuch" nie wybudza obrzydliwych emocji ...
Lawinowo narastający bałagan w całej służbie zdrowia niczego dobrego nie zwiastuje! Co gorsze, dla całkiem znacznej rzeszy Polaków pozostanie tylko modlitwa i cudotwórcza firma min. Mejzy! Pozwolę sobie tylko zauważyć, że medycy z niezrozumiałych dla wyborcy PiS powodów już nie chcą pełnić dyżurów na koniec miesiąca zamykających się liczbą 420-450 godzin! Bardziej dociekliwym rekomenduję zapoznanie się ze średnią wieku średniego personelu medycznego! Podpowiem, że jest to lekko powyżej 53 lat! Natomiast wypisywanie o rzekomo bajońskich zaro... rozwiń
Avatar
Gosc7 / 28 listopada 2021 r. o 21:07
+2
Jak nie wiadomo co chodzi to chodzi o hajs. Teraz lekarze kasuja 40 tysięcy co miesiąc i ciągle malo
Avatar
Kroll / 28 listopada 2021 r. o 20:54
0
Nowy Ład - nadchodzi. A właściwie to właśnie jak widać powyżej - właśnie zawitał do Lublina. Przed czasem.
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 listopada 2021 r. o 22:12
-1
Jak nie wiadomo co chodzi to chodzi o hajs. Teraz lekarze kasuja 40 tysięcy co miesiąc i ciągle malo
Dlatego dojna zmiana zastąpi ich kasjerkami z lidlow czy biedronek. Lekarze będą mieli wolne niedziele aby mogli je spędzić z rodzinami, najbardziej roszczeniowa a zarazem wykwalifikowana grupa kasjerów będzie zarabiać ogromne pieniądze zamiast tych konowałów. Wolska marzeń. 
Avatar
TECZOWY_ZSL / 29 listopada 2021 r. o 13:58
+4
.... szpitalna lista płac, kwoty z kontraktów, etc.... Czekamy na rzetelne dziennikarstwo oraz transparentność w publikacji.
Avatar
Gosc7 / 29 listopada 2021 r. o 08:05
+3
Lekarzu pokaż swój pit. Strajkuja bo 40 tysięcy to mało.
Avatar
Janusz_Paliwas / 28 listopada 2021 r. o 22:12
-1
Jak nie wiadomo co chodzi to chodzi o hajs. Teraz lekarze kasuja 40 tysięcy co miesiąc i ciągle malo
Dlatego dojna zmiana zastąpi ich kasjerkami z lidlow czy biedronek. Lekarze będą mieli wolne niedziele aby mogli je spędzić z rodzinami, najbardziej roszczeniowa a zarazem wykwalifikowana grupa kasjerów będzie zarabiać ogromne pieniądze zamiast tych konowałów. Wolska marzeń. 
Avatar
Max... / 28 listopada 2021 r. o 21:41
+3
Lawinowo narastający bałagan w całej służbie zdrowia niczego dobrego nie zwiastuje! Co gorsze, dla całkiem znacznej rzeszy Polaków pozostanie tylko modlitwa i cudotwórcza firma min. Mejzy! Pozwolę sobie tylko zauważyć, że medycy z niezrozumiałych dla wyborcy PiS powodów już nie chcą pełnić dyżurów na koniec miesiąca zamykających się liczbą 420-450 godzin! Bardziej dociekliwym rekomenduję zapoznanie się ze średnią wieku średniego personelu medycznego! Podpowiem, że jest to lekko powyżej 53 lat! Natomiast wypisywanie o rzekomo bajońskich zarobkach lekarzy nie znajduje żadnego odzwierciedlenia w ich "sławetnych" już PIT-ach! Medyk, o dziwo, także jest człowiekiem i chciałby po ośmiogodzinnym dniu pracy spokojnie udać się do domu tak, jak hydraulik, urzędnik lub innych zatrudniony! Młodzi rezydenci z radością pakują walizeczki i wyjeżdżają tam, gdzie "wykształciuch" nie wybudza obrzydliwych emocji ...
Lawinowo narastający bałagan w całej służbie zdrowia niczego dobrego nie zwiastuje! Co gorsze, dla całkiem znacznej rzeszy Polaków pozostanie tylko modlitwa i cudotwórcza firma min. Mejzy! Pozwolę sobie tylko zauważyć, że medycy z niezrozumiałych dla wyborcy PiS powodów już nie chcą pełnić dyżurów na koniec miesiąca zamykających się liczbą 420-450 godzin! Bardziej dociekliwym rekomenduję zapoznanie się ze średnią wieku średniego personelu medycznego! Podpowiem, że jest to lekko powyżej 53 lat! Natomiast wypisywanie o rzekomo bajońskich zaro... rozwiń
Avatar
Gosc7 / 28 listopada 2021 r. o 21:07
+2
Jak nie wiadomo co chodzi to chodzi o hajs. Teraz lekarze kasuja 40 tysięcy co miesiąc i ciągle malo
Avatar
Kroll / 28 listopada 2021 r. o 20:54
0
Nowy Ład - nadchodzi. A właściwie to właśnie jak widać powyżej - właśnie zawitał do Lublina. Przed czasem.
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Ludzie Kresów: opowieści nieznane" - gala wręczenia nagród
29 stycznia 2022, 11:00

"Ludzie Kresów: opowieści nieznane" - gala wręczenia nagród

W sobotę, 29 stycznia o godz. 11 w Pałacu Lubomirskich (plac Litewski 3) odbędzie się gala wręczenia nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu "Ludzie Kresów: opowieści nieznane", przeprowadzonego w ramach akcji "Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych".

Mała Hania z Cycowa walczy o życie. "Od celu oddalają nas tylko lub aż pieniądze"

Mała Hania z Cycowa walczy o życie. "Od celu oddalają nas tylko lub aż pieniądze"

Hania Malinowska ma 18 miesięcy. Ostatnie pół roku spędziła w szpitalu. Oprócz wrodzonej wady serca, dziewczynka zmaga się z ostrą białaczką szpikową. Nadzieją jest już tylko nierefundowane leczenie

Młodzież "zbyt głośno" trenowała na Orliku. Coraz bliżej do postawienia ekranów akustycznych

Młodzież "zbyt głośno" trenowała na Orliku. Coraz bliżej do postawienia ekranów akustycznych

W ciągu najbliższych miesięcy przy ul. Krahelskiej stanie ekran akustyczny. W środę pozwolenie na jego budowę w mocy utrzymał Urząd Wojewódzki. To oznacza zielone światło dla wykonawcy płotu - firmy My Way.

Sportowiec 2021 roku: Bartosz Śpiączka, czyli walczak z instynktem kilera

Sportowiec 2021 roku: Bartosz Śpiączka, czyli walczak z instynktem kilera

2021 rok był bardzo udany dla piłkarzy Górnika Łęczna, którzy po awansie do Fortuna I Ligi poszli za ciosem i drugie półrocze spędzili już w PKO BP Ekstraklasie. Jednym z głównych autorów sukcesów zielono-czarnych był Bartosz Śpiączka, który strzelił wiele ważnych bramek dla swojej drużyny.

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

Koronawirus 24 stycznia. Niemal 30 tys. zakażeń w Polsce. Ile w woj. lubelskim?

29 100 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 2 ofiary śmiertelne - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. W woj. lubelskim 1 147 zakażeń

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii
29 stycznia 2022, 18:00

Koncert promocyjny płyty "AZANCA" w Filharmonii

W sobotę, 29 stycznia o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) odbędzie się koncert muzyki inspirowanej tangiem argentyńskim.

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Jak czyścić zlewozmywak granitowy?

Zlewy granitowe stały się bardzo popularne za sprawą ich eleganckiego wyglądu oraz trwałości. Powstają dzięki zmieszaniu drobnego piasku granitowego ze środkiem wiążącym z żywicą akrylową. W efekcie powstaje materiał bardzo przypominający tradycyjny granit. Zlewozmywaki granitowe wykazują odporność na wysoką temperaturę oraz zużycie, które można zaobserwować na zwykłych zlewach kuchennych wykonanych ze stali. Dodatkową zaletą jest możliwość doboru atrakcyjnego koloru do aranżacji kuchni. Nie jesteśmy skazani na zwykły, srebrny kolor, możemy wybrać taki, który będzie komponował się z blatem lub innymi elementami wystroju. W jaki sposób dbać o zlew granitowy?

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Szalony tydzień Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Najpierw EuroCup, a potem Puchar Polski

Wiele wydarzyło się w ostatnich dniach w obozie Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Nie oglądaliśmy koszykarek na parkiecie, a najwięcej pracy mieli działacze. Ten tydzień będzie niezwykle intensywny dla zielono-białych – w najbardziej optymistycznym wariancie mogą rozegrać nawet pięć spotkań w sześć dni

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej dziękuje pielęgniarkom. Pyta czy związek nie popełnił błędu

Dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie dziękuje pielęgniarkom i pielęgniarzom, którzy w ostatniej chwili zrezygnowali z zaplanowanego na dziś strajku.

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Przez rok lubelska policja dostała aż 415 takich filmów

Rekordową liczbę nagrań piratów drogowych dostała w ubiegłym roku policja. Filmy z kamer w prywatnych samochodach pomagają też ustalić przebieg wypadków drogowych czy pomóc w poszukiwaniach osób zaginionych.

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Lublin: Ponikwoda z szansą na plac zabaw

Dziewięć firm rywalizuje o miejski kontrakt na budowę placu zabaw przy Bluszczowej. Tylko jedna z nich złożyła ofertę z ceną mieszczącą się w kwocie zarezerwowanej na te prace przez Urząd Miasta, który w piątek poznał oferty chętnych wykonawców

Bus zderzył się z ciężarówką między Lublinem a Łęczną. Wiele osób rannych, kierowca tira uciekł

Bus zderzył się z ciężarówką między Lublinem a Łęczną. Wiele osób rannych, kierowca tira uciekł

Osiem osób pojechało do szpitali w Lublinie, Lubartowie i Łęcznej po wypadku w miejscowości Zofiówka (pow. łęczyński). Ciężarówka zderzyła się z busem. Kierowca tira nie zatrzymał się po zderzeniu, tylko odjechał

XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Faworyci nie zawiedli

XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Faworyci nie zawiedli

W Tomaszowie Lubelskim rozegrano XXXIII Ogólnopolski Bieg Hetmański. Najlepsi okazali się miejscowi zawodnicy – Anna Berezecka i Bartosz Cielniak

WHO: Prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie

WHO: Prawdopodobnym jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa w Europie

Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę, przyznał w niedzielę, że "prawdopodobnym" jest zbliżanie się do końca pandemii koronawirusa na kontynencie - poinformowała agencja AFP.

Biała Podlaska: Wyburzą pustostan w ścisłym centrum

Biała Podlaska: Wyburzą pustostan w ścisłym centrum

Pustostan w ścisłym centrum miasta, w sąsiedztwie bialskiego magistratu, zostanie zburzony, a w jego miejscu wyłoni się nowy budynek. Ma służyć przede wszystkim Bialskiemu Centrum Kultury. Samorząd właśnie rozstrzygnął przetarg na to zadanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium