Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

25 kwietnia 2021 r.
14:28

Szwajcaria coraz popularniejszym kierunkiem emigracji zarobkowej. Ile można zarobić?

Autor: Zdjęcie autora oprac. kp
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Na 6 tys. euro miesięcznie można liczyć, decydując się na pracę w Szwajcarii. Nie jest to najbardziej popularny kierunek emigracji zarobkowej, ale wysokie pensje przyciągają coraz więcej Polaków

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wynagrodzenie obcokrajowców jest wyrównane do pensji Szwajcarów, a państwo regularnie to sprawdza. Nie ma czegoś takiego jak minimalna stawka krajowa. Wszystko ustala się indywidualnie z pracodawcą, na wysokość wynagrodzenia wpływa m.in. doświadczenie, stanowisko, etat.

Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy z branży finansowej oraz medycznej (ok. 8-9 tys. euro/mies.). Statystycznie mężczyźni zarabiają w Szwajcarii o 17 proc. więcej niż kobiety – informuje portal europa.jobs. W branży budowlanej, produkcyjnej czy handlu można zarobić ok. 6 tys. euro miesięcznie.

Znasz język? Więcej zarobisz

Ok. 70 proc. mieszkańców Szwajcarii posługuje się językiem niemieckim. Jego znajomość znacznie ułatwi poszukiwanie pracy oraz zwiększy szansę na wyższe wynagrodzenie. Posiadanie certyfikatów językowych podbuduje wiarygodność w oczach tamtejszego pracodawcy.

W Szwajcarii jest zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych, nianie i pomoc domową. Poszukiwani są także elektrycy i spawacze. Nie brakuje ofert pracy sezonowej m.in. w branży ogrodniczej, gastronomicznej i hotelarskiej.

Jeśli celem wyjazdu do Szwajcarii jest podjęcie pracy na więcej niż 90 dni, trzeba mieć odpowiednie pozwolenie. Wniosek o jego wydanie jest składany przez pracodawcę do urzędu kantonalnego. Dopiero po udzieleniu zgody pracownik może się ubiegać o wizę pracowniczą. Ten dokument potwierdza legalność pracy i pobytu w Szwajcarii. Obywatele Unii Europejskiej nie powinni mieć problemu z dostaniem pozwolenia na pracę, jest to raczej formalność.

Ile za mieszkanie?

Przed wyjazdem do Szwajcarii warto poznać koszty utrzymania. Wynajem mieszkania to średnio ok. 1300 CHF (ok. 5600 zł). Tyle zapłacimy za kawalerkę lub małe dwupokojowe mieszkanie. Koszt wynajmu zależy głównie od lokalizacji, metrażu oraz standardu. Dlatego ceny mieszkań w poszczególnych kantonach są bardzo zróżnicowane.

Można jednak przyjąć, że wynajem dwupokojowego mieszkania (około 60 mkw.) w dobrym standardzie to koszt 800-1400 CHF, czyli około 2900-5200 zł (w Zurychu i innych większych miastach). Za pokój w Zurychu płaci się około 500 CHF (ok. 1800 zł). Warto więc zwrócić uwagę na te oferty pracy, w których pracodawca zapewnia zakwaterowanie. To świetne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku pracy tymczasowej.

Inne koszty życia

Trzeba też pamiętać o obowiązkowym abonamencie radiowo-telewizyjnym w wysokości 365 CHF (ok. 1569 zł) rocznie. Jest wymagany bez względu na to, czy w mieszkaniu jest telewizor lub radio. Do tego dochodzi podatek, a jest to średnio ok. 850 CHF (ok. 3670 zł). W poszczególnych kantonach te kwoty mogą być różne, bo procent podatku jest inny (zaczynając od 4,5 proc. w kantonie Zug, aż do 16 proc. w Neuchâtel).

Za ubezpieczenie zdrowotne zapłacimy ok. 330 CHF (1413 zł). Powinien je mieć każdy, niezależnie od tego, czy pracuje. Jest też tańsze ubezpieczenie za ok. 200 CHF (860 zł), ale wiąże się ono z dodatkowymi opłatami za każdą wizytę u lekarza.

Karta sim, internet (najtańszy pakiet 8 GB) to wydatek ok. 20 CHF (ok. 90 zł). Dodatkowo trzeba zapłacić 20 CHF za aktywację karty (jednorazowo). Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, więc koszty roamingu są zdecydowanie wyższe.

Źródło: europa.jobs

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Spowodował katastrofę w ruchu drogowym. 19-latek dalej pozostanie w areszcie

Sąd Okręgowy w Lublinie nie miał wątpliwości – Szymon C., 19-latek podejrzany o spowodowanie tragicznego wypadku w Chełmie, pozostanie dalej w areszcie. W wypadku który miał miejsce pod koniec marca zginęli dwaj 18-latkowie przewożeni w bagażniku.

Render nowego stadionu
Aktualizacja

Koniec projektu „nowy stadion żużlowy w Lublinie”

Kavoo Invest  odebrało pismo o odstąpieniu od umowy na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego w Lublinie. Do Ratusza wpłynęło potwierdzenie odbioru tego pisma.

Tak uroczystości wyglądały w ubiegłym roku

Trzy dni świętowania w Lublinie. Wojewoda zaprasza na uroczystości

Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski zaprasza mieszkańców Lublina i regionu do udziału w uroczystościach z okazji 21. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dnia Flagi oraz Narodowego Święta Trzeciego Maja. Sprawdzamy program na nadchodzące dni

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium