Innowacja przełomowa - tak można określić wdrażane w tej chwili rozwiązanie zastosowane w Bogdance. Kadra inżynierska kopalni widząc wyzwania jakie stawia przed nimi przygotowanie frontów eksploatacyjnych o wybiegach ponad 7 km zastanawiała się nad rozwiązaniem wielu aspektów, między innymi związanych z zagrożeniem klimatycznym i efektywności pracy urządzeń klimatyzacji lokalnej jak i chłodzeniem napędów. Rozpatrywano wiele wariantów konsultując się z największymi firmami zajmującymi się problematyką. Ostatecznie wybrano jako najbardziej optymalną technologię wykorzystującą lód binarny.
Lód binarny nigdy nie był zastosowany w tak dużej instalacji klimatyzacyjnej – wyjaśnia Artur Wasil prezes zarządu LW Bogdanka. Dodatkowo technologia jest adoptowana do istniejącej infrastruktury centralnej klimatyzacji jaką posiadamy, z resztą nigdzie jeszcze na świecie nie zaprojektowano i nie wdrożono takiego rozwiązania. Stąd też możemy określić tę innowację jako przełomową. A jeżeli wyniki testów potwierdzą założenia, to ta technologia pomoże w rozwiązaniu problemów temperaturowych w innych spółkach górniczych w Polsce i na świecie.
Czym jest lód binarny?
Otóż są to kryształki lodu o kształcie kulistym o wymiarach nie przekraczających 1 mm. Lód binarny zwany jest również kaszą lodową lub lodem wodnym – wyjaśnia dr Łukasz Herezy dyr. ds. innowacji LW Bogdanka. W obecnym układzie klimatyzacji woda lodowa na tak długich wybiegach ogrzewa się do temperatur przy których urządzenia nie pracują na optymalnych parametrach, co z kolei powoduje zmniejsza intensywność chodzenia powietrza kopalnianego i pogorszenie komfortu pracy załogi. Obecnie temperatura wody lodowej schodzącej do podajnika trójkomorowego ma temperaturę około 2oC a w okresach letnich może dochodzić nawet do 5 oC. Dodając do wody lodowej lód binarny spowodujemy, iż temperatura tej mieszaniny wody płynnej i stałej w odległości do 5 km od podajnika trójkomorowego będzie wynosiła od 0,5oC do 2oC. Przesłanką wdrożenia rozwiązania była poprawa komfortu pracy i utrzymanie efektywności maszyn wykorzystujących wodę lodową.
Rozwiązanie zastosowane jest w rejonie wydobywczym Stefanów, gdzie trwają prace przy drążeniu wyrobisk przygotowawczych, których docelowa długość wynosi około 7250 metrów. Są to najdłuższe wyrobiska przyścianowe w całej historii Bogdanki. Drążenie chodników rozpoczęło się pod koniec 2016 roku. Udostępnienie do eksploatacji tak dużego pokładu wiąże się z koniecznością zapewnienia dodatkowej ilości chłodu dla istniejącego systemu klimatyzacji centralnej kopalni – mówi Artur Wasil prezes Bogdanki.
Technologia wytwarzania lodu binarnego została opracowana przez Izraelskie przedsiębiorstwo. Została ona przez nie wyprodukowana i przesłana drogą morsko-lądową do Stefanowa.
Inspiracją były między innymi kopalnie południowoafrykańskie, które wykorzystują lud do chłodzenia wody lodowej, jednakże rozwiązania technologiczne jakie są tam stosowane nie były przez nas do przyjęcia – podkreśla dyr. Łukasz Herezy. Przy podejmowaniu decyzji kierowaliśmy się również opiniami instytucji naukowo-badawczych w tym Politechniki Karkowskiej, która posiada doświadczenia w wykorzystaniu lodu binarnego w małych instalacjach klimatyzacyjnych. Rozwiązanie nie powoduje konieczności stosowania w obiegu wtórnym kopalni jakichkolwiek środków obniżających temperaturę krzepnięcia wody oraz dodatkowego uzdatniania wody lodowej.
W tej chwili trwają testy instalacji, prace idą zgodnie z harmonogramem.