Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

5 października 2024 r.
13:30

Fintechowe trendy 2024. Jak tokenizacja odmienia biznes?

0 0 A A

Tokeny i tokenizacja to stosunkowo nowe koncepcje. Już teraz zmieniły jednak wiele branży, a wszystko wskazuje na to, że odcisną piętno także na innych sektorach gospodarki. Czym jednak jest tokenizacja? Jak może odmienić szeroko rozumiany biznes? O tym piszemy w nowym artykule.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W ostatnich latach tokenizacja często pojawia się w analizach i prognozach dotyczących różnych sektorów rynku. Zapewnia większą przejrzystość obrotu aktywami, zwiększając tym samym zaufanie do transakcji i eliminuje ryzyko oszustw. Pozwala też obniżyć koszty transakcji poprzez eliminację pośredników oraz automatyzację procesów. Obrót odbywa się na giełdach, a inwestorzy mogą korzystać z rozwiązań takich jak Blazing Bot, które jeszcze bardziej usprawniają handel. Warto więc przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska.

Tokenizacja – czym jest i na czym polega?

Tokenizacja sposób reprezentacji konkretnych aktywów (np. nieruchomości, dzieł sztuki, akcji czy praw do własności intelektualnej) poprzez cyfrowe tokeny oparte na blockchainie. Pełnią one rolę cyfrowych certyfikatów potwierdzających własność danego aktywa, ułatwiając sprzedaż i zarządzanie udziałami. Dzięki technologii blockchain każdy token zawiera metadane takie jak wartość aktywa czy historia transakcji.

W porównaniu z tradycyjnymi formami reprezentacji aktywów, tokeny oferują szereg zalet. Najważniejsze z nich to większa transparentność, łatwiejsze prowadzenie transakcji oraz możliwość podziału aktywów.

Jak działa tokenizacja?

Tokenizacja opiera się na technologii blockchain, która jest rozproszonym rejestrem danych. Proces tokenizacji zazwyczaj obejmuje kilka kroków:

  • identyfikacja aktywa: wybranie aktywa, które ma być tokenizowane. Może to być wszystko, od nieruchomości, przez dzieła sztuki, po udziały w firmie.

  • stworzenie tokena i rejestracja na blockchainie: to zapewnia ich niezmienność i bezpieczeństwo. Blockchain działa jako publiczny rejestr i pozwala na weryfikację właścicieli tokenów oraz historię transakcji;

  • obrót tokenami: mogą one być sprzedawane, kupowane i wymieniane na giełdach. Dzięki temu aktywa, które wcześniej były trudne do podziału, stają się bardziej dostępne dla inwestorów.

Tokenizacja – jak odmienia biznes?

Tokenizacja jako narzędzie do zarządzania aktywami cechuje się dużą wszechstronnością. Dzięki niej – a także z uwagi na wygodę, transparentność i łatwą dostępność – znajduje szerokie zastosowanie w różnych sektorach:

  • nieruchomości: tokenizacja nieruchomości pozwala na dzielenie ich na mniejsze jednostki, co z kolei umożliwia inwestowanie w nieruchomości nawet z niewielkim kapitałem;

  • dzieła sztuki: kolekcjonerzy mogą inwestować w ułamkowe części dzieł sztuki, co daje dostęp do tych rynków także inwestorom z niewielkimi budżetami;

  • akcje i udziały: umożliwia łatwiejsze inwestowanie i handel akcjami na rynkach wtórnych;

  • surowce: np. złoto czy ropa. Dzięki tokenizacji handel nimi jest płynniejszy, a ceny szybciej reagują na zmienne warunki.

Jak widać, tokenizacja ma potencjał, aby zrewolucjonizować sposób, w jaki postrzegamy i zarządzamy aktywami. Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, oferuje większą przejrzystość, płynność i dostępność dla inwestorów. Choć na drodze do pełnej adaptacji tokenizacji stają pewne wyzwania, technologia ta w najbliższych latach mocno wpłynie na rozwój wielu sektorów gospodarki.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-latek wypadł z drogi i uderzył w drzewo w Jarosławcu

50-letni kierowca Audi stracił panowanie nad pojazdem na skrzyżowaniu w Jarosławcu, w wyniku czego uderzył w drzewo. Z obrażeniami trafił do szpitala.

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Czym są testy penetracyjne i dlaczego każda firma ich potrzebuje?

Żyjemy w czasach, gdzie dane to nowa waluta, a ich bezpieczeństwo powinno być priorytetem dla każdej firmy. Jednak cyberprzestępcy nieustannie opracowują coraz bardziej zaawansowane metody łamania zabezpieczeń. Tu na scenę wchodzą testy penetracyjne — skuteczny sposób na wykrycie luk w systemach informatycznych, zanim zrobią to hakerzy.

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Skoczkowie narciarscy przenoszą się do Titisee-Neustadt. Przestać tracić punkty za telemark

Po dwóch konkursach w Wiśle, które odbyły się w fantastycznej atmosferze dzięki licznie zgromadzonym polskim kibicom skoczkowie narciarscy przenoszą się do Niemiec. W Titisee-Neustadt od piątku do niedzieli odbędą się dwa kolejne konkursy indywidualne. Czy wreszcie doczekamy się Polaka w czołowej dziesiątce?

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Szczęśliwy finał poszukiwań zaginionego 42-latka z Bełżyc

Po intensywnych poszukiwaniach, 42-letni mężczyzna z Bełżyc został odnaleziony cały i zdrowy w Lublinie.

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Nie będzie „kredytu 0 proc.” na mieszkania. Alternatywy też brak

Decyzja o rezygnacji z programu „kredyt 0 proc.” powinna zostać podjęta dużo wcześniej – ocenił w czwartek dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD) Bartosz Guss. Dodał, że ci, którzy szukali mieszkań, zbyt długo trzymani byli w niepewności.

Piłkarki ręczne reprezentacji Polski w swoim ostatnim meczu na mistrzostwach Europy ograły Rumunię

ME piłkarek ręcznych: Polki zakończyły turniej na dziewiątym miejscu. Bez zmiany kultury lepiej nie będzie

Dziewiąte miejsce na trwających wciąż mistrzostwach Europy to najlepsze osiągniecie kobiecej reprezentacji Polski od prawie dwóch dekad. Nawet ekipa Kima Rasmussena z Karoliną Kudłacz, Aliną Wojtas czy Kingą Achruk w składzie nie zanotowała tak wysokiej lokaty, a przypomnijmy, że wtedy w czempionacie naszego kontynentu rywalizowało tylko 16 drużyn

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!