Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

25 października 2024 r.
15:34

Hodowla królików na wolnym wybiegu coraz bardziej popularna

Popularność hobbystycznej hodowli królików w naszym krają jest niepodważalna. Widać to na forach internetowych, grupach i przede wszystkim na targowiskach gdzie handel kwitnie. Aktualnie można zauważyć ciekawy trend, czyli króliki biegające wolno z kurami i innym inwentarzem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hodowla królików zwłaszcza ta na wolnym wybiegu zyskuje coraz większą popularność wśród hodowców, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Nam ludziom daje to pozytywne odczucia estetyczne, a zwierzętom swobodę i pozwala im na realizację naturalnych zachowań, co ma pozytywny wpływ na ich wigor, zdrowie oraz dobrostan. W artykule przybliżymy, na czym polega hodowla królików na wolnym wybiegu, jakie są jej zalety oraz jakie wymagania techniczne trzeba spełnić, aby zapewnić królikiem odpowiednie warunki życia. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy porzucenie klatek to dobry pomysł i czy taki kierunek hodowli w ogóle ma sens.

Skąd bierze się popularność utrzymywania królików na wolnym wybiegu?

Coraz więcej domorosłych hodowców zwraca uwagę na etyczne i ekologiczne aspekty produkcji zwierzęcej. Wielu „mieszczuchów” sprowadza się na wieś by żyć zgodnie z naturą. Króliki hodowane na wolnym wybiegu mają więcej ruchu, co przekłada się na ich zdrowie i dobre samopoczucie. Dodatkowo, dzięki takiemu systemowi chowu, minimalizuje się ryzyko chorób wynikających z ciasnego zamknięcia, a także poprawia jakość mięsa, jeśli jest to hodowla przeznaczona na cele konsumpcyjne. Dla nas ludzi obserwowanie wolno kicających futrzanych gryzoni daje radość i satysfakcję.

Co oznacza wolny wybieg?

Wolny wybieg oznacza, że króliki mają dostęp do dużego, ogrodzonego terenu na świeżym powietrzu, gdzie mogą się swobodnie poruszać, biegać, kopać nory i korzystać z naturalnych zasobów, takich jak trawa czy zioła. Wolny wybieg daje im możliwość prowadzenia bardziej naturalnego trybu życia, co pozytywnie wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Taka forma utrzymania niesie też ryzyka i zagrożenia jak np. problem drapieżników. Wielkim minusem są kopane nory których z czasem jest bardzo dużo i piękny ogród może zamienić się w pobojowisko.

Króliki na wybiegu z klatkami, więcej o wybiegach dla królików: https://krole.pl/48-wybiegi-dla-krolikow.html

Czy króliki potrzebują woliery podobnej do ptaków?

Podobnie jak ptaki, króliki hodowane na wolnym wybiegu również potrzebują zabezpieczeń przed drapieżnikami, dlatego wielu hodowców decyduje się na wolierę. Konstrukcja powinna być wystarczająco mocna i wyposażona w odpowiednią siatkę, aby zapobiec przedostaniu się niechcianych gości, takich jak lisy, kuny czy ptaki drapieżne.  Woliery nie muszą być zamknięte od góry, jeśli zapewnione są dodatkowe zabezpieczenia, ale zawsze warto dbać o solidność siatki ogrodzeniowej użytej do ogrodzenia. Problemem mogą się tez okazać opady śniegu – śnieg zalegający na siatce górnej. Siatka na bokach musi być koniecznie metalowa by króliki jej nie zgryzały.

Żywienie królików w hodowli otwartej

Na wolnym wybiegu króliki mają dostęp do trawy, chwastów i innych naturalnych składników, które dostarczają im witamin i minerałów. Niemniej jednak, samodzielne zdobywanie pokarmu nie zawsze wystarcza, szczególnie w okresach, gdy naturalne zasoby są ograniczone. W takich przypadkach hodowcy muszą dostarczać dodatkową paszę, aby zapewnić zwierzętom zbilansowaną dietę, niezbędną do prawidłowego wzrostu i zdrowia. Szczególnie w okresie zimowym warto poza sianem wykładać w specjalnych karmidłach pełnoskładnikową paszę granulowaną. Zaleca się także podawanie warzyw okopowych lub gotowej karmy dla królików.

Czy na wolnym wybiegu trzeba podawać paszę?

Wolny wybieg pozwala królikom samodzielnie znaleźć część pożywienia, jednakże, szczególnie w miesiącach zimowych lub w czasie suszy, konieczne jest uzupełnianie ich diety specjalistyczną paszą. Dostęp do odpowiedniej ilości pożywienia jest kluczowy, aby uniknąć niedożywienia i związanych z tym problemów zdrowotnych. Dużo zależy też od wielkości wybiegu, gdy ten jest mały a obsada duża, „szaraki” szybko wyjedzą całą roślinność i konieczne jest dokarmianie mieszankami paszowymi.

Jakie karmidła i poidła?

Karmidła i poidła na wolnym wybiegu powinny być stabilne i dostosowane do warunków zewnętrznych. Najlepiej wybierać te z solidnych materiałów, takich jak metal lub twardy plastik, aby nie ulegały łatwo zniszczeniu i były odporne na zmienne warunki pogodowe. Warto także rozważyć poidła automatyczne, które będą zapewniać stały dostęp do świeżej wody, co jest szczególnie ważne w upalne dni. Na zimę świetnie sprawdzają się karmidła zasypowa na mieszanki zbóż i pasze treściwe.

Hodowla mieszana najlepszym rozwiązaniem

O opinie poprosiliśmy specjalistę Pana Marcina zajmującego się hodowlą królików od 15 lat (Pan Marcin prywatnie prowadzi forum hodowców, grupę i portal krole.pl), W opinii fachowca - dla wielu hodowców najlepszym rozwiązaniem jest połączenie chowu klatkowego i wolnowybiegowego. Reprodukcja i kocenie królików może odbywać się w klatkach, gdzie młode są chronione przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi i drapieżnikami. Kiedy młode króliki dorastają, mogą być wypuszczane na wolny wybieg, co pozwala im na zdrowy rozwój i pełne korzystanie z naturalnych warunków, jednocześnie zapewniając hodowcy kontrolę nad całym procesem hodowlanym. Warto też mieć wpływ na ilość królików biegających po podwórku – nie może ich być zbyt dużo gdyż szybko zdewastują cała otoczenie.

Podsumowanie

Hodowla królików na wolnym wybiegu to nowoczesne i etyczne podejście do chowu, które zdobywa uznanie zarówno wśród hodowców, jak i konsumentów tradycyjnego zdrowego miesa. Wolny wybieg pozwala królikom prowadzić zdrowsze, bardziej naturalne życie, jednocześnie wymagając od hodowcy odpowiednich zabezpieczeń i dbałości o dietę zwierząt. Wprowadzenie mieszanej formy hodowli, gdzie reprodukcja odbywa się w klatkach, a dorosłe króliki przebywają na wolnym wybiegu, jest uznawane za optymalne rozwiązanie, które łączy korzyści obu metod.

 

 

 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

Przełom w diagnostyce endometriozy. Szpital w Lublinie testuje innowacyjne rozwiązanie

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 rozpoczął się nabór pacjentek do przełomowego badania, które może zrewolucjonizować sposób diagnozowania endometriozy. 160 kobiet w wieku 18–45 lat będzie mogło bezpłatnie przetestować innowacyjny test EndoRNA, który — jeśli okaże się skuteczny — może zastąpić bolesną laparoskopię.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium