„Za krokiem krok” to tytuł projektu realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku. A wszystko dzięki wsparciu funduszy unijnych.
Najpierw kilka liczb i dat. Projekt trwa od 1 września 2021 roku do 30 listopada 2023 roku. Jego wartość to blisko 1,3 mln zł, z czego wkład UE to prawie 1,1 mln zł.
W ramach projektu prowadzone są trzy zadania. W pierwszym wyremontowano i stworzono pracownie w Środowiskowym Domu Samopomocy m.in. do muzykoterapii, informatyki, arteterapii i rękodzieła oraz zajęć kulinarnych.
– Gabinet psychologa został wyposażony w urządzenie EEG Biofeedback – mówi Iwona Rachoń, dyrektor ŚDS w Kraśniku. – Z pracowni codziennie, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 – 15.30 korzysta 58 uczestników projektu w tym 31 kobiet, 27 mężczyzn.
Rekrutację do projektu prowadzono wśród niepełnosprawnych podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy, po to, by zwiększyć dostęp do wysokiej jakości usług społecznych osób wykluczonych, zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
W ramach drugiego zadania, dzięki utworzeniu nowych miejsc świadczenia usług terapeutycznych i społecznych w ramach projektu zapewnione zostały usługi zapobiegające wykluczeniu. Jest to możliwe poprzez stworzenie warunków do nabycia umiejętności wykonywania podstawowych czynności życia codziennego, integrację społeczną umożliwiającą pozostanie w społeczności lokalnej i środowisku rodzinnym, kształtowanie właściwych postaw tj. tolerancji i życzliwości, tworzenie warunków dla samorealizacji, wypracowanie większej samodzielności życiowej, wzrost zdolności do adaptacji społecznej, umiejętność współżycia w grupie, kształtowanie wrażliwości na potrzeby innych, gotowości niesienia pomocy, umiejętności współpracy i współdziałania w grupie.
Każdego miesiąca trwania projektu koordynator przygotowuje harmonogram aktywności dla swoich podopiecznych. Biorą oni udział w różnych zajęciach, na liście są m.in. warsztaty muzyczne i taneczne, tkackie i stolarskie, informatyczne, fotograficzne, kosmetyczne, gier i zabaw zręcznościowych, florystyczne oraz teatralne. Odbywają się spotkania dotyczące zdrowego stylu życia, usprawniające funkcje intelektualne oraz relaksujące, a także trening umiejętności społecznych. Podopiecznych projektu zabieramy też na wycieczki edukacyjne.
– W tym roku odwiedziliśmy m.in. Ogród Botaniczny w Lublinie, Fabrykę Bombek w Nowej Dębie, Jaskinię Raj w Chęcinach, Zoo w Zamościu oraz Centrum Geoedukacji w Kielcach. Wkrótce wybieramy się na warsztaty robienia krówek do Opatowa, a w przyszłym roku odwiedzimy m.in. Rudnik nad Sanem – mówi Iwona Rachoń. – Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby spotkania były ciekawe i to się jak na razie udaje.
Udaje się nie tylko przy okazji wycieczek, ale i codziennych aktywności. Kraśnicki Środowiskowy Dom Samopomocy znajduje się w bardzo urokliwym miejscu, przy lesie i ma rozległy teren, w ramach projektu „Za krokiem krok” zatroszczono się także o wyposażenie ogrodu, z którego korzystają uczestnicy.
Dzięki środkom unijnym kupiliśmy meble ogrodowe, huśtawki, hamaki, leżaki.
– Stworzyliśmy wspaniałe miejsce wypoczynku, z którego nasi podopieczni korzystają od wiosny do późnej jesieni – mówi pani dyrektor – W tym roku dzięki projektowi zrealizowaliśmy 100 godzin hipoterapii, która odbywała się właśnie w ogrodzie. W tej chwili realizujemy również 100 godzin indywidualnych zajęć z rehabilitantem dla uczestników projektu.
Trzecim z zadań prowadzonym w ramach projektu jest otoczenie dziennymi usługami opiekuńczymi sześciu mieszkańców z terenu powiatu kraśnickiego powyżej 60 roku życia. To osoby niesamodzielne, które wymagają pomocy w codziennych obowiązkach takich jak, prowadzenie gospodarstwa domowego, zakupy, opieka higieniczna, ale też zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Dzięki środkom pochodzącym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, zwiększył się dostęp do wysokiej jakości usług społecznych użyteczności publicznej dla osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem z terenu Powiatu Kraśnickiego.