Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

17 września 2019 r.
14:25

Przyjechał do Polski po pomoc, zastał co innego. Dramatyczny apel Rosjanina i jego dzieci

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
5 44 A A
Pan Bagaudin z dziećmi
Pan Bagaudin z dziećmi (fot. archiwum prywatne )

Pan Bagaudin, który z dwójką małych dzieci przebywa w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej napisał do nas list z apelem o pomoc. - Trzymają mnie tu z dziećmi już 10 miesięcy - pisze cudzoziemiec.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tej sprawie pisaliśmy już w lipcu, kiedy Helsińska Fundacja Praw Człowieka zwróciła uwagę na przedłużający się pobyt obywatela Rosji i jego dzieci w ośrodku. Pan Bagaudin przyjechał z Rosji do Polski z 5–letnią córką i 6–letnim synem.

Powołując się na prześladowania doznane w kraju pochodzenia, złożył wniosek o objęcie go w Polsce ochroną międzynarodową. W toku trwającej procedury rodzina wyjechała jednak do Niemiec, skąd została przekazana zgodnie z rozporządzeniem z powrotem do Polski. Sąd postanowił o umieszczeniu ich w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej.

– Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej postanowieniem z dnia 4 lipca orzekł o przedłużeniu okresu pobytu Bagaudina U. wraz z małoletnimi dziećmi w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców do 7 października. A Sąd Okręgowy w Lublinie w dniu 25 lipca utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie – informuje Anna Stelmach z Sądu Okręgowego w Lublinie.

Pan Bagaudin opisuje, że w ośrodku przebywa już od 18 listopada 2018 roku. – Proszę o pomoc ze względu na moje dzieci. Od samego początku są tu okropne warunki. Zimą w pokoju było bardzo zimno. Dzieci były chore. Na pomoc medyczną musieliśmy czekać kilka tygodni – opowiada cudzoziemiec. – Miałem zaświadczenie z Niemiec od lekarza o złym stanie psychicznym, ale to nie był argument w Polsce żeby nas przenieść do obozu otwartego – skarży się pan Bagaudin i dodaje, że jest rozczarowany systemem sądowym w Polsce. – Przyjechaliśmy tu po pomoc, a czujemy się jak w więzieniu – podkreśla.

Niemiecki lekarz orzekł, że dzieci cierpią na zespół stresu pourazowego (PTSD) i powinny kontynuować leczenie rozpoczęte w tamtym kraju. – Mimo powołania się na pogarszający się stan zdrowia dzieci, Straż Graniczna odmówiła zwolnienia rodziny z ośrodka strzeżonego, a Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej utrzymał to postanowienie w mocy – mówi Jacek Białas, prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Zdaniem fundacji, przetrzymywanie dzieci w takich ośrodkach jest niepokojące. – To są ośrodki o rygorze więziennym, z kratami w oknach i drutem kolczastym dookoła i absolutnie nie są to miejsca sprzyjające dobremu samopoczuciu dzieci – zaznacza z kolei Marta Górczyńska, prawniczka HFPC.

Z jej obserwacji wynika, że w takich ośrodkach dzieci mają ograniczony dostęp do edukacji. – Właściwie jest ona realizowana na bardzo podstawowym poziomie, dzieci nie są stamtąd wożone do szkoły, mają zajęcia na miejscu – zauważa Górczyńska. Fundacja napisała wszystkie możliwie odwołania do sądu w sprawie pana Bagaudina i czeka na ich rozpatrzenie. – Próbujemy też zorganizować pomoc psychologiczną dla rodziny, ale Straż Graniczna jakoś nie może nas dopuścić. 10 miesięcy w takim ośrodku to bardzo długo – zwraca uwagę Białas.

Z kolei Straż Graniczna przypomina, że zarówno prawo unijne jak i polskie, dopuszcza możliwość detencji rodzin z dziećmi jak i osób małoletnich. – Osoby umieszczane są w ośrodkach strzeżonych postanowieniem sądu. Straż Graniczna realizuje swoje ustawowe zadania, działając w oparciu o obowiązujące przepisy prawne – podkreśla chor. szt. Anna Michalska z Komendy Głównej Straży Granicznej.

Straż zapewnia, że rodziny z dziećmi umieszczane są tylko w o ośrodkach o profilu rodzinnym. – Ośrodki są specjalnie do tego przystosowane , tak aby zapewnić odpowiednie warunki i większy komfort– dodaje Michalska.

Jak? Na przykład funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy na co dzień maja kontakt z dziećmi, pracują w ubraniach cywilnych, a nie w mundurach. – Podkreślam, że rodzina została osadzona w ośrodku postanowieniem sądu – zwraca uwagę chor. szt. Anna Michalska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 44

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 14:35
+27
Szkoda tych ludzi ale z uczciwością tego pana jest chyba problem. Uciekł do Niemiec i teraz po deportacji zdziwiony że go pilnują.... A cierpią przez niego dzieci.
Avatar
Buzon / 18 września 2019 r. o 08:30
+17
Jest skierowany do ośrodka zamkniętego, bo w trakcie procedury rozpatrywania wniosku o pobyt w Polsce spierdzielił do Niemiec. Tam go złapali i skierowali z powrotem do Polski. Gdyby nie kombinował, to by w ośrodku zamkniętym nie przebywał. A teraz jojczy.
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 16:09
+16
Czy fundacje poprzez media usiłują wymusić na sądach, aby przymykały oko na przestępstwo - nielegalny wyjazd do Niemiec? Sądy są jednak niezwisłe i obronione przez obrońców. Nie tylko Czeczeńcy, ale rodzice innych narodowości narażają dzieci na przykre konsekwencje ponoszenia niedoli z tatusiem, który usiłuje wykorzystać potomstwo do wymuszenia nieprawnego potraktowania jego sytuacji. Teoretycznie sąd powinien odebrać prawa rodzicielskie ojcu za narażanie dzieci na nielegalne przekraczanie granicy, pozostawić dzieci na wolności, a ojca za kratami. Sąd jednak humanitarnie traktuje tego pana o ukrytej narodowości. Czy konieczna jest tu manipulacja?
Czy fundacje poprzez media usiłują wymusić na sądach, aby przymykały oko na przestępstwo - nielegalny wyjazd do Niemiec? Sądy są jednak niezwisłe i obronione przez obrońców. Nie tylko Czeczeńcy, ale rodzice innych narodowości narażają dzieci na przykre konsekwencje ponoszenia niedoli z tatusiem, który usiłuje wykorzystać potomstwo do wymuszenia nieprawnego potraktowania jego sytuacji. Teoretycznie sąd powinien odebrać prawa rodzicielskie ojcu za narażanie dzieci na nielegalne przekraczanie granicy, pozostawić dzieci na wolności, a ojca za ... rozwiń
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 14:35
+15
Przyjechał do Polski żeby uciec do Niemiec?
Avatar
Darek / 17 września 2019 r. o 15:21
+14
Tak jak ktoś napisał, nie byłoby problemów, gdyby ten Pan nie uciekł z dziećmi do Niemiec. Sam sobie zaszkodził łamiąc prawo. Tu nie chodzi o antyrosyjskość, tylko przestrzeganie prawa.
Avatar
Hrecyk / 17 września 2019 r. o 15:13
+13
Gdyby nie uciekł do Niemiec, a poczekał spokojnie na papiery nie siedział by teraz w zamkniętym ośrodku. Sam jest sobie winny. Zachował się jak rasowy przestępca bez zgody na pobyt w UE uciekać dalej... Nie wiem co pana w rosji spotkała, ale jak pan tam tez przed prawem uciekał to możliwe że niezłe z pana zióło. Dzieci wzorem Niemiec i Szwecji oddać do Polskiej rodziny i po sprawie.
Avatar
999 / 17 września 2019 r. o 14:39
+13
zawsze może wrócić do siebie i nie ma problemu
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 08:09
+12
I mają zaświadczenie że muszą się leczyć w Niemczech bo mają złe samopoczucie. Wszystko jasne.
Avatar
Bialczanin / 17 września 2019 r. o 16:17
+11
W Europie prawo jest prawem. Niestety, to nie Azja, gdzie liczy się klan, zemsta i siłą ognia. Niemcy wyrzucą przestępców do Polski, gdy jadą tam z naszego kraju.
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 14:49
+11
Przecież on nie ma zamiaru zamieszkać w Polsce,więc należ zachować się jak niemieckie służby i odstawić na granicę wschodnia skąd przybył.
Avatar
Jeb@c ruskich / 5 listopada 2019 r. o 10:33
0
Setki tysięcy polaków  przez lata korzystało z pomocy innych państw i ludzi. Dzisiaj odmawiamy tego innym.Gdyby był z Afryki to nie byłoby problemu. A jak w Polsce sytuacja się odwróci i będziemy potrzebowali pomocy. To co wtedy?
 Wtedy ruskie nas do łagrów wyślą tak jak kiedyś, zapomniałeś kacapie . Na pewno do nich po pomoc nikt się nie zwróci. 
Avatar
Paula / 1 listopada 2019 r. o 16:58
0
Przymiotniki od narodów z dużych liter - znak ruskiego trolla z GRU od propagandy: "Polskich." Uwaga na ruskich trolli, ludzie! Czyli ten Rosjanin musi naprawdę być politycznym wrogiem Putina, skoro najeżdżają na niego ruskie trolle. Nienawidzę Rosjan z powodu ataku na Ukrainę, ale przeciwny Putinowi Rosjanin jest moim przyjacielem.
Avatar
Paula / 1 listopada 2019 r. o 16:53
0
Nie masz pojęcia o Czeczenach, co oni tam przeżywają! Nie wypowiadaj się więc - to tak, jakbyś żył w ZSRR 2.
Avatar
Ojciec / 18 września 2019 r. o 20:52
+1
O co te halo ? Bez powodu nie siedzi sie w ośrodku dla cudzoziemców
Avatar
filuś / 18 września 2019 r. o 12:36
0
A ja też mogę starać się w Niemczech o statud uchodźcy? Spierdzieliłem z Polski, no tyrając po 10-12 godzin nie byłem w stanie zarobić na samodzielne utrzymanie. Rodzina ciągle mnie sponsorowała :( Teraz robię jak człowiek 40h/tyydz. I mam kasę na siebię, żonę poznanej w Niemczech i jeszcze odłożę 700€/mc. Ale początki były trudne... zimna klitka 7m2 za 420€, pijackie burdy do 2 w nocy i... nie było Fundacji Helsinskiej.
Avatar
Buzon / 18 września 2019 r. o 08:30
+17
Jest skierowany do ośrodka zamkniętego, bo w trakcie procedury rozpatrywania wniosku o pobyt w Polsce spierdzielił do Niemiec. Tam go złapali i skierowali z powrotem do Polski. Gdyby nie kombinował, to by w ośrodku zamkniętym nie przebywał. A teraz jojczy.
Avatar
Gość / 18 września 2019 r. o 08:09
+12
I mają zaświadczenie że muszą się leczyć w Niemczech bo mają złe samopoczucie. Wszystko jasne.
Avatar
anty / 18 września 2019 r. o 07:37
+2
Nie podoba się ? Wyjazd z powrotem do Rosji. Siedzi tu jak darmozjad i jeszcze mu źle
Avatar
Zezem na wprost / 17 września 2019 r. o 22:10
+3
Tak to było, jest i będzie że Ruscy u nas narzekają na porządek prawny. Pytam tylko po jasną cholerę tu się pchają ? Niech wraca do Putina i może w kierunku Władywostoku a nie Berlina. Od niego z daleka jedzie krętaczem jak od 99,9% Ruskich.
Avatar
Gość / 17 września 2019 r. o 21:23
-5
Bóg i 40 dziewic.
Zobacz wszystkie komentarze 44

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 listopada 2020 r.

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Zmiany w zarządzie powiatu świdnickiego. Kto zastąpił Radosława Brzózkę?

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przez niemal ćwierć wieku był zatrudniony w Katolickim Stowarzyszeniu "Civitas Christiana". We wtorek Rada Powiatu w Świdniku, choć niejednogłośnie, podjęła uchwalę ws. powołania Romualda Gumienniaka na członka zarządu powiatu.

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Prace młodych artystów na wystawie online. Galeria Labirynt ogłasza nabór

Galeria Labirynt w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do 18 roku życia do zgłaszania prac na wystawę "Sen niedźwiedzia", która zostanie zrealizowana w formie online. Nabór potrwa do 6 grudnia.

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

50 lat temu z taśmy produkcyjnej FSC w Lublinie zjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka

Już pół wieku minęło, odkąd z Fabryki Samochodów Ciężarowych w Lublinie wyjechał 100-tysięczny egzemplarz Żuka - słynnego polskiego samochodu dostawczego. W sumie powstało niecałe 590 tys. sztuk tego pojazdu

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia
Zdjęcia Czytelników
galeria

Niezwykłe zjawisko optyczne na niebie - filar słoneczny. Wasze zdjęcia

Filar słoneczny to słup światła, który - w uproszczeniu - powstaje dzięki kryształkom lodu. Dzisiaj to zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach naszym Czytelnikom. Nie zabrakło także kilku ciekawych ujęć zachodu słońca. Zapraszamy do oglądania galerii takich fotografii

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Budżet Kraśnika na 2021 rok. Inwestycje i podwyżki

Gruntowna przebudowa krytej pływalni, rewitalizacja miasta, a także modernizacja ulicznego oświetlenia – takie inwestycje znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu miasta. Przyszły rok dla mieszkańców będzie też oznaczać podwyżki opłat za śmierci i wzrost stawek podatków

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Opole Lubelskie: Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Piły poszły ruch przy rewitalizacji rynku. Pod topór w większości poszły spróchniałe drzewa, grożące zawaleniem.

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]
film

10-letnia Alicja Tracz gotowa na podbój Eurowizji Junior 2020 [wideo]

– Eurowizja Junior to było moje marzenie – mówi Alicja Tracz. 10-latka ze Stojeszyna koło Janowa Lubelskiego w niedzielę będzie reprezentować Polskę. W tym roku konkurs odbędzie się zdalnie

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"
film

Poseł Lech Kołakowski opuścił PiS. Powodem "piątka Kaczyńskiego" i jego "sytuacja w ugrupowaniu"

Warszawa. Poseł Lech Kołakowski opuścił klub i partię Prawo i Sprawiedliwość i będzie odtąd posłem niezrzeszonym. Jak wyjaśnił, nie mógł zaakceptować ustawy zwanej "piątką dla zwierząt" i jej kolejnych wersji, forsowanych przez kierownictwo partii mimo oporu części polityków Zjednoczonej Prawicy. Zasugerował również, że w tle jego rezygnacji leżał konflikt z centralą na Nowogrodzkiej.

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Hetman Żółkiewka mistrzem jesieni. Chełmska klasa okręgowa w liczbach

Dopiero po ostatnim spotkaniu Hetman Żółkiewka awansował na pierwsze miejsce w tabeli zostając tym samym mistrzem jesieni

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Starostowie nie otrzymują już danych o COVID-19. Dyskusja o raportach na radzie pow. świdnickiego

Począwszy od wtorku, 24 listopada, powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w Polsce nie będą publikować na swoich stronach codziennych raportów dotyczących SARS-CoV-2. Informacje ma upubliczniać GIS. Póki co ich nie ma. Najnowszych danych z powiatu świdnickiego nie poznali też dzisiaj radni z tego terenu.

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Naprawmy, co zepsuła pandemia. Rzemieślnicy mają problemy, pomagają wierni klienci

Kaletnicy, szewcy, zegarmistrze – to tylko niektórzy rzemieślnicy, których epidemia pozbawiła normalnych możliwości funkcjonowania. Pomóc w przetrwaniu mogą im tylko wierni klienci. Ci skrzykują się w internecie

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Kupujemy szeregowiec. Alternatywa dla mieszkania

Domy szeregowe, czyli inaczej segmenty to opcja cenowo porównywalna do trzypokojowego mieszkania. Własny ogródek i większa powierzchnia sprawia, że za rozsądne pieniądze otrzymujemy jednak namiastkę domu

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej
Po naszej publikacji

Do Ciechanek powróciła cisza. Koniec z odgłosami ciętej karoserii samochodowej

Od dwóch tygodni w Ciechankach (pow. łęczyński, gmina Puchaczów) ciszy nie przerywa huk ciętych karoserii zużytych samochodów. Po naszych artykułach i emisji reportażu w TVP z miejscowości wyniosła się firma zajmująca się demontażem starych aut na terenie Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Nowy zawodnik Azotów Puławy

Niespodzianka dla kibiców Azotów Puławy. We wtorek klub poinformował o pozyskaniu nowego zawodnika. Do zespołu Larsa Walthera dołączył Słoweniec Andraż Velkavrh, który występuję na pozycji środkowego rozgrywającego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.