Wspólny Świat na konferencji w Mińsku promuje swój program pracy z osobami z autyzmem.
– Zaprezentowałyśmy program, dzięki któremu nasze dzieci wykorzystują w różnych sytuacjach życia codziennego to, czego nauczyły się w szkole. Kładziemy nacisk na skuteczną komunikację naszych podopiecznych z innymi, także nieznajomymi w różnych miejscach użyteczności publicznej i w różnych sytuacjach – tłumaczy Marta Łukowska-Almaszy, która we Wspólnym Świecie kieruje Ośrodkiem Terapii i Diagnozy. Wraz z Anną Chwałek, prezesem Stowarzyszenia Pomocy Młodzieży i Dzieciom z Autyzmem Wspólny Świat zostały zaproszone na konferencję naukową pod patronatem Unicefu w Mińsku na Białorusi.
Bialski ośrodek w nowatorski sposób kładzie nacisk na integrację osób z autyzmem z lokalną społecznością. – Pomocna jest w tym komunikacja alternatywna i wspomagająca tzw. ACC, stosowana m.in. podczas wyjść do sklepów, restauracji, fryzjera czy kina. W takich sytuacjach dzieci uczą się samodzielności i prawidłowych zachowań. Chodzi o przetrenowanie wiedzy zdobytej w szkole czy przedszkolu w sytuacjach poza placówkami – zwracają uwagę ekspertki ze Wspólnego Świata.
Podczas wyjazdu zwiedziły wiodący ośrodek nauczania korekcyjnego i rehabilitacyjnego w Mińsku. – Wiele ośrodków chce się od nas uczyć, doceniają naszą działalność edukacyjno-terapeutyczną. Stąd zaproszenie na konferencję naukową do Mińska – podkreśla Anna Chwałek.
Obecnie Wspólny Świat w w ramach ośrodka terapii, przedszkola, szkoły podstawowej oraz gimnazjum pomaga ok. 200 osobom z autyzmem. W planach jest budowa Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem za ok. 20 mln zł. Inwestycja będzie przebiegać etapami, ośrodek ma już pozwolenie na budowę pierwszej części dla dorosłych z autyzmem.