Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

10 października 2021 r.
16:11

Niech się pnącza pną do góry. Jakie rosną najszybciej?

Autor: Zdjęcie autora bum
1 2 A A

Duże winobluszcze, które pokrywają całą ścianę kilkupiętrowego budynku, mogą zastąpić drzewo. I to nie tylko takie świeżo posadzone, ale duże dorosłe drzewo – rozmowa z dr Joanną Rendą z Katedry Kształtowania i Projektowania Krajobrazu KUL.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Po modzie na sadzenie dużych drzew przyszła pora, by miasta zaczęły odkrywać pnącza?

– Rzeczywiście: pnączy sadzi się coraz więcej, przede wszystkim w miastach, ale – moim zdaniem – wciąż za mało. W rozrastających się ośrodkach miejskich coraz bardziej brakuje miejsca dla zieleni. Wszelka dostępna przestrzeń jest zabierana pod budowę budynków mieszkalnych, usługowych, pod drogi czy parkingi. To wszystko jest nam potrzebne, ale w efekcie zieleń jest spychana na dalszy plan. W kurczących się zasobach przestrzennych coraz trudniej jest sadzić duże drzewa, zwłaszcza w centrach miast. I tu jest miejsce na pnącza, które zabierają bardzo mało miejsca jeśli chodzi o przestrzeń w poziomie, ale mogą się rozwijać w pionie. Rozrastać na szerokich ścianach budynków i dostarczać takich samych korzyści środowiskowych jak duże drzewa.

• Co to za korzyści środowiskowe?

– Pamiętajmy o tym, że zmieniają się warunki klimatyczne. Jest to szczególnie odczuwalne w miastach, gdzie często mamy do czynienia z długotrwającą suszą. Latem mamy też okresy z bardzo wysoką temperaturą, wyjątkowo trudne do zniesienia przez mieszkańców. Ze zmianami klimatycznymi pomagają nam walczyć rośliny, w tym rośliny pnące.

• W jaki sposób?

– Po pierwsze: dostarczają cień. Rośliny pnące sadzone na różnego rodzaju podporach też mogą takiego cienia dostarczyć. A w cieniu temperatura jest niższa, wypoczywa nam się dużo lepiej. Ale cień to nie wszystko. Każdego dnia rośliny odparowują do atmosfery duże ilości wody. Dzięki takiemu schładzaniu transpiracyjnemu obniża się temperatura powietrza. To także poprawia warunki wilgotnościowe powietrza, którym oddychamy. Pnącza, podobnie jak wszystkie inne rośliny, pochłaniają z powietrza zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. A, że szybko rosną i zajmują duże powierzchnie, to ich znaczenie w tym zakresie jest znaczne.

• Czy pnącze może zastąpić drzewo?

– Jak najbardziej. Korzyści środowiskowe zależą od powierzchni biologicznie czynnej jaką wytwarza roślina, czyli od powierzchni liści. Duże winobluszcze, które pokrywają całą ścianę 3- czy 4- piętrowego budynku mają tych liści mnóstwo. Mogą zastąpić drzewo i to nie tylko świeżo posadzone, ale duże dorosłe drzewo.

• Na drzewo, by urosło trzeba czekać nawet kilkadziesiąt lat. A na pnącze?

– Wszystko zależy od gatunku. Pnącza to bardzo różnorodna grupa roślin. Mamy gatunki szybkorosnące i wolnorosnące. Rośliny, które osiągają tylko 2-3 metry długości, ale też takie, których pędy dorastają do kilkunastu metrów. Czasem potrzeba tylko kilku lat, by ściana czteropiętrowego budynku została pokryta masą zieleni. W porównaniu z drzewami to bardzo niewielki okres czasu.

• Jak szybki jest ten „szybki przyrost”?

– W naszych warunkach klimatycznych to nawet 5-6 metrów długości w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, czyli od wiosny do jesieni,.

• Które gatunki rosną tak szybko?

– Na sam przód wysuwa się rdestówka Auberta. Szybko rośnie też dławisz okrągłolistny, milin amerykański, winorośl japońska czy winobluszcze. Takich gatunków jest sporo, jest w czym wybierać.

• Czy pnącza mogą budynkom szkodzić?

– Ważne jest to, by wiedzieć w jakich miejscach pnączy nie powinniśmy sadzić. To mury o spękanych, niszczejących tynkach, czy tynkach słabej jakości. Jeśli posadzimy tu szybko rosnące, korzenioczepne pnącze to proces kruszenia się elewacji rzeczywiście może przebiegać szybciej. Możemy się też spotkać z opiniami, że ściany pokryte pnączami są wilgotne i słabiej wysychają. Były prowadzone badania na ten temat. Pokazały, że rzeczywiście taka sytuacja może mieć miejsce, ale wyłącznie tam gdzie ściana nie jest odpowiednio zaizolowana. Lub izolacja została źle położona. Tam pnącza tworzące bardzo gęstą masę listowia lub te o dużej ilości korzeni czepnych rzeczywiście mogą być barierą, która troszeczkę utrudnia oddawanie ze ściany wilgoci. Pędy pnączy mogą się też wciskać w miejsca, w których niekoniecznie chcielibyśmy je widzieć. Np. między ścianą a rynną, pod anteną, czy elementami oświetleniowymi. Pędy pnączy bardzo silnie rosnących mogą nieco naruszać stabilność tych konstrukcji, mogą je podważać. Ale musimy pamiętać, że to rośliny posadzone przez człowieka, które wymagają tego, by człowiek je doglądał, ale też temperował gdy ten wzrost podąża w niewłaściwym kierunku.

• Gęste pnącze skutecznie też osłania ścianę przed deszczem.

– Tak, pnącze o dużych blaszkach liściowych, gęsto pokrywające ścianę, chroni ją przed bezpośrednim zawilgoceniem. Co więcej – chroni nie tylko przez zmoczeniem w czasie deszczu, ale też przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, silnym nagrzewaniem w okresie letnim. W ten sposób pnącza przedłużają trwałość elewacji.

• Pnącza to też sposób na coraz popularniejsze „zielone ściany”.

– Jak najbardziej. Będzie to ściana i łatwiejsza w utrzymaniu, i o wiele tańsza niż taka złożona z roślin sadzonych w pojemnikach.

• Czy sadzenie pnączy stało się już w miastach modne? Jakiś przykład ciekawej realizacji?

– W Zurychu w Szwajcarii na początku XXI wieku na terenie byłej fabryki założono park, w którym posadzono wyłącznie rośliny pnące. Zasadzono tam około stu taksonów roślin pnących na przeróżnych konstrukcjach. Dziś są mocno rozrośnięte, w pełni spełniają swoją funkcję, w pełni zastępują rośliny drzewiaste. Park MFO to park bardzo chętnie odwiedzany przez lokalnych mieszkańców.

• A czy w Lublinie coś zwróciło pani uwagę?

– Sadzone są rośliny przy ekranach akustycznych. O tej porze roku winobluszcz przebarwia się na czerwono, kwitnie na biało rdestówka, naprawdę to dobrze wygląda. Pnącza zostały też zasadzone na galerii handlowej Vivo, rozrastają się, jest tam coraz ładniej. Wszelkiego rodzaju pnączy, czy ozdobnych, czy takich o jadalnych owocach, jest w Lublinie coraz więcej. Ale moim zdaniem – wciąż za mało.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
azja / 10 października 2021 r. o 17:56
Przecie jest napisane o budynkach,pozatym jak budynek dziurawy to i zwykla woda go rozsadzi.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 października 2021 r. o 16:54
To niech jeszcze pani powie o szkodliwym wpływie na budynek, utrzymywanej wilgoci itp. Proszę pamiętać że bluszczowate to w zasadzie chwasty, które wrastają w każdą dziurę i niszczą budynki przez rozrastanie się. Fakt, wygląda to ładnie...
Avatar
azja / 10 października 2021 r. o 17:56
Przecie jest napisane o budynkach,pozatym jak budynek dziurawy to i zwykla woda go rozsadzi.
Avatar
Janusz_Paliwas / 10 października 2021 r. o 16:54
To niech jeszcze pani powie o szkodliwym wpływie na budynek, utrzymywanej wilgoci itp. Proszę pamiętać że bluszczowate to w zasadzie chwasty, które wrastają w każdą dziurę i niszczą budynki przez rozrastanie się. Fakt, wygląda to ładnie...
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie. Piernikowe serca od uczniów. "Pomagamy ludziom, którzy są samotni"

Lubelskie. Piernikowe serca od uczniów. "Pomagamy ludziom, którzy są samotni"

Po wymuszonej przez pandemię przerwie uczniowie Szkoły Podstawowej znów przyniosą sąsiadom mikołajkowe prezenty. Prezenty najcenniejsze, bo własnoręcznie przygotowane i wyjątkowe smaczne.

Nowe sklepy w Lublinie. Na początek, już jutro, otwiera się Aldi

Nowe sklepy w Lublinie. Na początek, już jutro, otwiera się Aldi

W tym tygodniu zmienia się handlowa mapa Lublina. Sprawdzamy, jakie sklepy pojawiają się, a w jakich nie zrobimy już zakupów.

26. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki. Wernisaż w Lublinie
9 grudnia 2022, 18:00

26. Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki. Wernisaż w Lublinie

Prace z różnych dziedzin sztuki współczesnej będzie można podziwiać w Centrum Spotkania Kultur w ramach 26. Międzynarodowego Wschodniego Salonu Sztuki. Otwarcie ekspozycji nastąpi 9 grudnia o godz. 18.

Nowy konsulat honorowy w Lublinie. Nowa rola znanego biznesmena

Nowy konsulat honorowy w Lublinie. Nowa rola znanego biznesmena

W Lublinie uroczyście został otwarty nowy konsulat honorowy. Swoje przedstawicielstwo w stolicy województwa lubelskiego ma Republika Czeska. Konsulem został przedsiębiorca Bogdan Łukasik.

Biała Podlaska: Był urząd, już go nie ma. Wiadomo, co teraz będzie przy ul. Brzeskiej. Zdjęcia
galeria

Biała Podlaska: Był urząd, już go nie ma. Wiadomo, co teraz będzie przy ul. Brzeskiej. Zdjęcia

Po budynku dawnego Urzędu Kontroli Skarbowej zostały gruzy. Firma, która jest właścicielem tego terenu ma co do niego własne plany.

Wystawa bożonarodzeniowa w Muzeum Wsi Lubelskiej
11 grudnia 2022, 11:00

Wystawa bożonarodzeniowa w Muzeum Wsi Lubelskiej

W niedzielę, 11 grudnia o godz. 11 w galerii na piętrze ratusza z Głuska Muzeum Wsi Lubelskiej (sektor Miasteczko) zostanie otwarta wystawa zbiorów bożonarodzeniowych "Wszystko się zmieniło jak nigdy nie było (...)".

Lubelski marszałek dostał czek, ale pewnie się z tego nie cieszy. Ponad miliard zł, którego nie dostaniemy
galeria

Lubelski marszałek dostał czek, ale pewnie się z tego nie cieszy. Ponad miliard zł, którego nie dostaniemy

Symboliczny czek na „minus miliard złotych” przekazała władzom województwa „delegacja ważnych górniczych prezesów”. W ten sposób, przy okazji przypadającej niedawno Barbórki ekolodzy chcieli przypomnieć o 250 mln euro (w przeliczeniu 1,2 mld zł), jakie nasz region mógł otrzymać w ramach unijnego wsparcia dla górniczych regionów odchodzących od węgla.

Puławy. Udało się zebrać pół tony karmy dla zwierząt, a Malwina Korpon poprowadzi lekcję w zerówce

Puławy. Udało się zebrać pół tony karmy dla zwierząt, a Malwina Korpon poprowadzi lekcję w zerówce

Zakończyła się rozpoczęta w październiku zbiórka dobrej jakości karmy dla bezdomnych zwierząt z puławskiego schroniska. Podczas sobotniego finału akcji organizatorzy ogłosili jej wyniki. Zebrano 468 kilogramów psiej i kociej żywności.

Projekty stypendystów Bogdanki w Chatce Żaka. Program na cały tydzień wydarzeń kulturalnych
5 grudnia 2022, 20:00

Projekty stypendystów Bogdanki w Chatce Żaka. Program na cały tydzień wydarzeń kulturalnych

W najbliższym tygodniu Chatka Żaka (ul. Radziszewskiego 16) zaprosi na prezentację projektów tegorocznych stypendystów Bogdanki. W programie m.in. spektakle, wystawy i koncerty.

Policjanci, strażnicy graniczni, strażacy wywalczyli podwyżki w 2023 roku

Policjanci, strażnicy graniczni, strażacy wywalczyli podwyżki w 2023 roku

MSWiA porozumiało się z mundurowymi związkowcami w sprawie przyszłorocznych podwyżek. Ma to zatrzymać funkcjonariuszy w pracy, bo już teraz z lubelskiej policji chce odejść dwa razy więcej osób, niż rok temu.

Daria Szynkaruk (MKS Funfloor Lublin): Wygrałyśmy dla trenerki Marzec

Daria Szynkaruk (MKS Funfloor Lublin): Wygrałyśmy dla trenerki Marzec

Rozmowa z Darią Szynkaruk, szczypiornistką MKS FunFloor Lublin

Wcześniej drut kolczasty, teraz masowa wycinka drzew nad Bugiem. "Przyrodnicza masakra"
Alarm 24
galeria

Wcześniej drut kolczasty, teraz masowa wycinka drzew nad Bugiem. "Przyrodnicza masakra"

–To przyrodnicza masakra – ekolodzy alarmują o wycince drzew wzdłuż rzeki Bug. Straż Graniczna tłumaczy to „właściwym utrzymaniem pasa drogi granicznej”.

Lost Ark: Wiedźmin Geralt na gościnnych występach

Lost Ark: Wiedźmin Geralt na gościnnych występach

A będzie też Triss, Jaskier i Cirilla. Amazon Games i Smilegate RPG ogłosiły współpracę z CD Projekt RED, dzięki której Geralt z Rivii i inne postaci ze świata Wiedźmina trafią do Lost Ark.

Zamość. Jutro, na mikołajki, lodowisko i basen gratis
6 grudnia 2022, 17:00

Zamość. Jutro, na mikołajki, lodowisko i basen gratis

Od rana we wtorek (6 grudnia) będzie już otwarte lodowisko na Rynku Wielkim w Zamościu. Na popołudnie zaplanowano tam mikołajkową imprezę. I w tym czasie ślizgawka będzie za darmo.

Jechał pod prąd, staranował inny samochód i próbował uciekać. Wtedy pojawiła się ta kobieta

Jechał pod prąd, staranował inny samochód i próbował uciekać. Wtedy pojawiła się ta kobieta

Pijany 66-latek jechał pod prąd ulicą Stary Rynek w Rykach, uderzył z zaparkowane auto, a następnie próbował odjechać. Ucieczce zapobiegła piesza, która widząc co się stało, podeszła do auta, zabrała kluczyki i zawiadomiła policję. Mężczyzna został zatrzymany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium