Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

20 stycznia 2020 r.
17:16

Spółka komunalna zapłaci 1,6 mln zł kary? Nikt się nie zorientował, że zmieniły się przepisy

12 85 A A
Możliwa do zapłacenia kara może wynieść ponad 1,6 miliona złotych. To ok. 10 procent rocznego przychodu Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji<br />
Możliwa do zapłacenia kara może wynieść ponad 1,6 miliona złotych. To ok. 10 procent rocznego przychodu Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji
(fot. Archiwum DW)

Prezes Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji obawia się, że spółka którą kieruje będzie musiała zapłacić wysoką karę: ponad 1,6 miliona złotych. Wszystko przez to, że KPWiK w 2018 r. nie wykonywał badań ścieków w akredytowanym laboratorium.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Do 1 stycznia 2018 r. laboratorium, które ma certyfikat ISO 9001 mogło wykonywać badania ścieków na własne potrzeby. Wraz z początkiem 2018 r. przepisy się jednak zmieniły i takie badania oczyszczalnie ścieków musiały zlecać tylko akredytowanym laboratorium.

– Niestety: Kraśnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w dalszym ciągu, przez cały 2018 rok, wykonywało te analizy w swoim laboratorium – wyjaśnia Grzegorz Uliński, kierownik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. – I choć przekroczeń norm nie było, to badania nie były wykonywane w takim laboratorium w jakim powinny być zrobione, czyli akredytowanym. Z ustawy wynika, że w przypadku kiedy te analizy nie zostały wykonane prawidłowo uznaje się, że przekroczenia są na poziomie 80 procent.

Z tych też powodów WIOŚ wszczął postępowanie, za niewykonywanie analiz zgodnie ze znowelizowanymi przepisami. Sprawa jest w toku.

– Postępowanie WIOŚ dotyczy okresu, kiedy przedsiębiorstwem kierował jeszcze mój poprzednik. Sam byłem zaskoczony tym, że nikt w spółce nie zorientował, że zmieniły się przepisy. Poza tym poprzedni prezes KPWiK przez lata kierował laboratorium – mówi Ireneusz Ofczarski, prezes KPWiK. I zapowiada: Będziemy wyjaśniać kto w tej sprawie zawinił.

Na razie głównym problemem miejskiej spółki jest możliwa do zapłacenia kara. – To może być kwota rzędu 1 mln 674 tysiące złotych – podlicza Ofczarski, który podkreśla, że jest to bardzo wysoka kwota. – To jest ok. 10 procent naszego rocznego przychodu – podkreśla prezes KPWiK. – Będziemy próbowali to wszystko wytłumaczyć. Gdyby okazało się, że musimy tę karę zapłacić to prawdopodobnie wiązałoby się to z rezygnacją z części wieloletnich inwestycji. Być może musielibyśmy zaciągnąć kredyt w banku.

Póki co w sprawie Kraśnika Wojewódzka Inspekcja żadnej decyzji nie wydała. – Zobaczymy jak przedsiębiorstwo będzie tłumaczyć tę sytuację – zaznacza Grzegorz Uliński. – Od wszczęcia postępowania mamy miesiąc na wydanie decyzji. Jeśli sprawa jest skomplikowana to ten czas się wydłuża. I dodaje: Nie mogę wypowiadać się co do kwoty ewentualnej kary, ponieważ żadnej decyzji jeszcze nie wydaliśmy. Takie orientacyjne wyliczenia mogło wykonać sobie samo przedsiębiorstwo.

KPWiK nie jest jedyną firmą, wobec której WIOŚ wszczął postępowanie. Podobnym przypadkiem zajmuje się delegatura WIOŚ w Białej Podlaskiej.

– Duże podmioty mają akredytowane laboratoria. Z kolei małe gminne oczyszczalnie nigdy nie miały swoich laboratoriów i te badania zawsze zlecały zewnętrznym podmiotom z akredytacją – dodaje kierownik Wydziały Inspekcji.

e-Wydanie

Komentarze 85

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gosv / 20 stycznia 2020 o 17:52
+24
Jeśli niewykonano badań a za firmę jest odpowiedziały prezes, po to jest prezesem za nie dopełnienie obowiązków powinien zapłacić prezes. Jeśli jestem przedsiębiorca sektora prywatnego i została nałożona kara na moje przedsiębiorstwo to ja musiałbym zapłacić z własnej kieszeni. Teraz niech zapłaci prezes skoro nie zadbał o przedsiębiorstwo. Proste Po co karać pracowników i podnosić cenę wody za uchybienia prezesa.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 19:23
+16
Co to znaczy "nikt się nie zorientował"? To za co pracujące tam biurwy brały pieniądze?!! Ustalić kto nie dopełnił obowiązków i solidarni obciążyć karą w wysokości 1,6mln. Zlicytować do ostatniej skarpetki. To się dopiero kolejne biurwy w tym kraju nauczą pracować!
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 19:21
+16
Przecież to oczywiste że karę powinna zapłacić osoba za to odpowiedzialna która nie dopełniła swoich obowiazkow
Avatar
Gość / 20 stycznia 2020 o 18:18
+13
Niedopełnienie obowiązków przez dyrektora i jego niekompetentnych podwładnych powinno zainteresować prokuraturę, gdyż doprowadziło do utraty mienia znaczącej wartości.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2020 o 20:58
+12
Czekam na baner, na którym radny Kurek poinformuje mieszkańców o swoich zasługach w obniżeniu ceny wody.
Avatar
gość / 20 stycznia 2020 o 22:35
+12
A to Cwana Ofca! Mieszkańcy mają płacić za niedopełnienie obowiązków służbowych?! Nigdy! Niech się natychmiast poda do dymisji, skoro nie ma pojęcia za co bierze pieniądze. Mam nadzieję, że radny Kurek zajmie się tym i doprowadzi do uzdrowienia sytuacji, tj.: zmiana kierownictwa w KPWiK oraz obniżenie opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców. Do roboty, panie radny!!!!!!
Dobrze się czujesz człowieku?
 Chyba nie najlepiej się czuj ten, kto nie zauważył, że w 2018 r. prezesem był pan Suchanek, filar ekipy Włodarczyka. A nie Ofczarski, czyli obecny prezes.    
 Chyba nie najlepiej się czuj ten, kto nie zauważył, że w 2018 r. prezesem był pan Suchanek, filar ekipy Włodarczyka. A nie Ofczarski, czyli obecny prezes.     rozwiń
Avatar
gosc / 20 stycznia 2020 o 22:20
+11
A to Cwana Ofca! Mieszkańcy mają płacić za niedopełnienie obowiązków służbowych?! Nigdy! Niech się natychmiast poda do dymisji, skoro nie ma pojęcia za co bierze pieniądze. Mam nadzieję, że radny Kurek zajmie się tym i doprowadzi do uzdrowienia sytuacji, tj.: zmiana kierownictwa w KPWiK oraz obniżenie opłat za wodę i ścieki dla mieszkańców. Do roboty, panie radny!!!!!!
 Kolejny rżnie przysłowieowego głupa. Udajesz że nie wiesz kto był prezesem wodociągów w 2018? bo na pewno nie Ofczarski. Teraz widać że decyzja Rady Nadzorczej o odwołaniu poprzedniego zarządu spółki w 2019 r. była słuszna.   
 Kolejny rżnie przysłowieowego głupa. Udajesz że nie wiesz kto był prezesem wodociągów w 2018? bo na pewno nie Ofczarski. Teraz widać że decyzja Rady Nadzorczej o odwołaniu poprzedniego zarządu spółki w 2019 r. była słuszna.    rozwiń
Avatar
Odbiorca wody / 20 stycznia 2020 o 20:44
+11
Owca myślał, że jak BM powoła go na stanowisko Prezesa KPWiK to będzie tak jak w jego dotychczasowej "karierze": kasa za nic nierobienie. A tu niespodzianka, trzeba ruszyć głową i znaleźć wyście z problemu. Ale przecież na czele Rady Nadzorczej KPWiK stoi wybitny prawnik/prawniczka i mam nadzieję, że ten tęgi umysł znajdzie rozwiązanie. Ostatecznie za nieprzestrzeganie nowych przepisów dotyczących badań i tak zapłacą mieszkańcy Kraśnika.
Avatar
Sportowiec / 28 stycznia 2020 o 09:31
+10
do "GOŚĆ" trafione w sedno, jeśli chodzi o CZŁONKA - zasiedział się ten syn komucha w UM i trzyma się pazurami kręcąc wałki na różnego rodzaju ewentach sportowych nie dopuszczając nawet tak świetnej imprezy jak Runmagedon w Krasniku, który cieszyłby się wielkim poparciem i promocją miasta, niż te jego biegi ..... A tatuś komuch poniewierał ludźmi i miał ich za nic i nikogo w Inwalidach ....
Avatar
Renata / 23 stycznia 2020 o 09:18
+9
No i Czerw z Rychlewskim także startują na osobistość roku. Pogratulować braku honoru i kręgosłupa moralnego dla tych dwóch sprzedawczyków i targowiczan. Przez tych dwóch sprzedawczyków, wiele osób ucierpiało bo widzieli aby czubek swojego noska a i tak po roku PIS ich pogonił. Miejcie ludzie honor i odejdźcie z polityki , bo aby wam zależy na własnym dobru i portfelu.
Avatar
Obiektywna / 3 dni temu o 07:15
+1
do WODNIK: A No najdroższa, bo Włodarczyk, zapewnił stołek swojemu poplecznikowi na wypadek gdyby obecna władza chciała go zwolnic, ponadto te tłuki z PIS-u widzą aby stołek i wysoką wypłatę, lecz iloraz inteligencji nie powala, ale na rodzinnych sjestach można się pochwalić jaki to on specjalista, bo piastuje takie stanowisko ........ I nie siej fermentu że obecny burmistrz przyczynił się do tego bo durnia z siebie zrobisz, PIS-owski trollu ...........
Avatar
WODNIK / 5 dni temu o 16:40
0
NAJDROŻSZA WODA GDZIE W POLSCE, ANO W KRAŚNIKU. DLACZEGO ?.
Avatar
Uwolnić PUP od tej miernoty Karolinki :-) / 3 lutego 2020 o 13:11
+7
A propo zwolnień. Panie Jarosławie . S . społeczeństwo czeka jeszcze, aż pan uwolni PUP, od tej miernoty pani Karoliny Kondrackiej, która obłożyła się Jezuskami i świętymi obrazkami na biurku i udaje bogobojną.
Avatar
qwerty / 3 lutego 2020 o 07:49
+3
do GOLO - Lisek to się nadaje do tarcia Chrzanu. No ale kredyt we frankach Pomykalska wybłagała mu stołek ... i łazi tak i się cieszy że przetrwa kolejną kadencje na stołku pomimo przegranej jego wodza ....
Avatar
golo / 31 stycznia 2020 o 11:05
+3
Podobno Juz w KPWiK jest i fachowiec od wszystkiego pan D.L..........masakra!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Przecież do fabryki mógłbym iść do pracy na 3 zmiany....hehehehehe!!!!!!!!!!!!!!!!1
Avatar
Wyborca / 30 stycznia 2020 o 06:14
+3
Golniarz Owca Bratko Maj Bomba Bibliotekarz itd ale stajnia ciekawa
Avatar
popieram, i ten wpis poniżej też / 28 stycznia 2020 o 19:40
+3
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""Długo burmistrz zamierza trzymać goloniarza w um ? Przecież to jest cyrk ? Burmistrzu ty naprawdę nie widzisz co się dzieje ? Ławka krótka, a pan podaj płaszcz czym się zajmuje ?"""""""""""""""""""""""""""
Avatar
Sportowiec / 28 stycznia 2020 o 09:31
+10
do "GOŚĆ" trafione w sedno, jeśli chodzi o CZŁONKA - zasiedział się ten syn komucha w UM i trzyma się pazurami kręcąc wałki na różnego rodzaju ewentach sportowych nie dopuszczając nawet tak świetnej imprezy jak Runmagedon w Krasniku, który cieszyłby się wielkim poparciem i promocją miasta, niż te jego biegi ..... A tatuś komuch poniewierał ludźmi i miał ich za nic i nikogo w Inwalidach ....
Avatar
Alex / 28 stycznia 2020 o 09:25
+5
Kim jest Golonka z UM ??? Jakaś podpowiedź inicjały lub cokolwiek (pytanie czysto teoretyczne, miło się czyta ale chciało by się więcej rozumieć i mieć odniesienie kto to jest)
Avatar
Gość / 26 stycznia 2020 o 09:49
+2
Może być więcej...będzie na dodatkową propagandę:) Banery dla frajerów na każdym domu.
Zobacz wszystkie komentarze 85

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji

Energia Kozienice - Lublinianka 1:1. Za dużo zmarnowanych sytuacji 0 0

Lublinianka powinna wygrać w sobotę z Energią Kozienice, ale zmarnowała kilka dobrych sytuacji. Efekt? Wynik remisowy 1:1.

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie
film

Skoki Narciarskie. Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs w Rasnovie 0 0

Drugie miejsce zajął Niemiec Karl Geiger, trzeci był jego rodak Constantin Schmid

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya"
9 marca 2020, 18:00

Są jeszcze dostępne bilety na spektakl "Klaps! 50 twarzy Greya" 0 0

9 marca o godz. 18 na scenie Centrum Spotkania Kultury (plac Teatralny 1) Teatr Polonia zaprezentuje spektakl komediowy "Klaps! 50 twarzy Greya" w gwiazdorskiej obsadzie. Można jeszcze nabywać wejściówki na przedstawienie.

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej
film

"Utraciliśmy sześciu niebieskich braci". Policyjne psy zginęły w wyniku awarii ciepłowniczej 0 1

Warszawa. W piątek wieczorem odeszli nasi towarzysze służby: Magnet, Jogin, Edamis, Lasso, Jerk i Long. Brakuje słów, by opisać rozmiar tej tragedii. Żegnajcie nasi niebiescy bracia – napisała Komenda Stołeczna Policji po tragicznym wypadku, do którego na terenie policyjnych koszar w Warszawie. W wyniku awarii ciepłowniczej zginęło sześć policyjnych psów.

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie

GKS Tychy – Górnik Łęczna 2:0. Porażka w generalnym sprawdzianie 0 3

W ostatnim sparingu przed startem rozgrywek Górnik Łęczna przegrał w Tychach z tamtejszym GKS. Już w najbliższy weekend zielono-czarni zagrają pierwszy mecz o punkty w tym roku

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż

Chełmianka – Omega Stary Zamość 4:0. Cztery transfery tuż-tuż 0 2

Znowu dobry wynik młodej drużyny z Chełma. W sobotę podopieczni Jana Konojackiego pokonali występującą w zamojskiej klasie okręgowej Omegę Stary Zamość 4:0.

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej

Zwłoki mężczyzny znalezione na rzece Krzna w Białej Podlaskiej 9 1

Zwłoki mężczyzny zauważono na rzece Krzna dzisiaj po godz. 9 - informuje portal bp24.pl. Na miejscu pracują służby ratownicze. Na razie nie udało się ustalić tożsamości mężczyzny.

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11"
Magazyn

10 tys. kroków przy kasie samoobsługowej. Internauci poruszeni: "Ja na dyżurze w szpitalu 10 tysięcy kroków robię do godziny 11" 16 5

W połowie lutego opublikowaliśmy tekst, w którym pracownicy sklepów skarżyli się na wyjątkowo wyczerpującą ich zdaniem pracę na tzw. kasach samoobsługowych. Artykuł wzbudził ogromne poruszenie. Pracownicy innych branż denerwowali się, że ich zajęcia są znacznie trudniejsze. Pracownicy sklepów apelowali: „Nie narzekajmy! Cieszmy się, że nie wyparły nas jeszcze roboty”.

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu

Motor znowu lepszy od Wisły Puławy, tym razem w sparingu 0 0

Zwycięstwo w lidze, wygrana w Pucharze Polski, a teraz także przy okazji gry kontrolnej. W sobotę Motor Lublin pokonał w Puławach tamtejszą Wisłę 3:1.

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h

Lubelskie: Uwaga na silny wiatr. Może powiać z prędkością nawet 75 km/h 5 1

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który może powiać dzisiaj wieczorem i w nocy w całym województwie lubelskim. W porywach będzie on osiągał prędkość nawet 75 km/h.

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą

Puławy: Tancerze zmieniają scenę. Turniej „O pierścień księżnej Izabeli” z inną oprawą 9 0

W tym roku już po raz 19. tancerze z całej Polski będą rywalizować w turnieju „O pierścień księżnej Izabeli” w Puławach. Impreza promująca tradycyjne, polskie tańce zmieni oprawę. Miasto skorzysta z obiektu przy ZST.

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe
22 lutego 2020, 18:00

Domówka w klimacie PRL w DDK Czuby Południowe 0 0

Nietypowo, bo w sobotę, Dzielnicowym Dom Kultury Czuby Południowego (ul. Wyżynna 16) zaprasza na kolejną odsłonę cyklu "Piątek wieczorową porą". Wszystko z powodu 5. urodzin DDK. Będzie zabawa w stylu PRL. Start 22 lutego o godz. 18.

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało

Jechał zbyt szybko i wypadł z drogi. Jego auto dachowało 0 2

Kierowca jechał zbyt szybko, a jego samochód wypadł z drogi w pobliżu miejscowości Korolówka-Osada (pow. włodawski) i dachował w przydrożnym rowie. 37-latek wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku.

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny
Magazyn

Górnik Łęczna celuje w awans do Fortuna I Ligi w swoje 40-te urodziny 17 5

Górnik Łęczna kończy zimowy okres przygotowawczy. W sobotę zespół trenera Kamila Kieresia rozegra ostatni sparing przed startem drugiej ligi. W niedzielę wieczorem drużyna zaprezentuje się kibicom, a już w przyszły weekend rozegra pierwszy w tym roku mecz o ligowe punkty. Cel na najbliższą rundę jest jasny: awans do Fortuna I Ligi. Tym bardziej, że w tym sezonie klub świętował 40-lecie istnienia

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany
film

Próba porwania 6-letniej dziewczynki na dworcu w Łodzi. Sprawca zatrzymany 0 1